Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Βοηθητικη λιμνουλα για να σωθουν οι μικροι μου φιλοι.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90103)

EYH_SANTORINI 11-02-16 12:06

Βοηθητικη λιμνουλα για να σωθουν οι μικροι μου φιλοι....
 
3 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια οπως μπορει να εχετε δει ειχαμε ενα μεγαλο προβλημα στη λιμνη τη μεγαλη οποτε προκημενου να σωθουν τα ψαρακια μου και τα φυτα μου φτιαχνουμε μια μινι λιμνουλα με liner.... Σε δουλεια να βρισκομαστε.....
Αρχησα λοιπον το σκαψημο μονη μου και στη συνεχεια ειχα και βοηθεια :) μερικες φωτο...Συνημμένο Αρχείο 76648
Συνημμένο Αρχείο 76647
Συνημμένο Αρχείο 76649

kgf12345 11-02-16 12:09

μια χαρα φαινεται:)



ασχετο:
τι πραμα ειναι αυτο ρε παιδι μου...οποτε βλεπω αυλη ζηλευω:(
παπαδες θα εκανα.μπλεξαμε στην αθηνα...:(

tsantos 11-02-16 12:17

Ωραια πραγματα!!!:p
Καλο κουραγιο και καλη δυμανη!!!
Περιμενουμε εξελιξεις!!!

tsala 11-02-16 12:25

πολυ ωραια! μπραβο!

EYH_SANTORINI 11-02-16 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 920181)
μια χαρα φαινεται:)



ασχετο:
τι πραμα ειναι αυτο ρε παιδι μου...οποτε βλεπω αυλη ζηλευω:(
παπαδες θα εκανα.μπλεξαμε στην αθηνα...:(

Και που να τη δεις ολη την αυλη εδω αστα πολυ δουλεια... Εχει τρελα η μαμα μου με τα λουλουδια και τα φυτεματα και με τα ζωακια εννοειται.... :p αμα θες παντος κανεις παπαδες εδω και ξανα πας αθηνα ( πλακιζω) :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 920185)
Ωραια πραγματα!!!:p
Καλο κουραγιο και καλη δυμανη!!!
Περιμενουμε εξελιξεις!!!

Για να δουμε γτ με την καντεμια τις μεγαλες λιμνης πολυ το φοβαμαι :(
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 920188)
πολυ ωραια! μπραβο!

Ευχαριστω πολυ για να δουμε τι θα κανουμε .... :)

Artemisia 11-02-16 16:05

Μπραβο κοριτσάκι μου :D:D:D ότι θέλεις εδώ είμαι ;) καλή συνεχεια :D:D

EYH_SANTORINI 11-02-16 18:29

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920263)
Μπραβο κοριτσάκι μου :D:D:D ότι θέλεις εδώ είμαι ;) καλή συνεχεια :D:D

Λοιπον φιλτρο ειχαμε απο τον ξαδερφο της μαμας :) μου εχει δωσει ομως και αυτο....
Συνημμένο Αρχείο 76655
Συνημμένο Αρχείο 76656
Συνημμένο Αρχείο 76657
Το οποιο τι κανει αγνωω..... Πληροφοριες πλιζ μου εχει δωσει κ εσωτερικα φωτα λιμνης αλλα αυτα ακομα ειναι νωρις ποιο μετα :p

Artemisia 11-02-16 18:35

Λοιπόν Ευάκι αυτο είναι αντλία της oase συγκεκριμενα η nautilus ;) Kοινός τα κονόμησες κοπελίτσα ;) Κάνε μου μια χάρη και βγάλε ακομα καμία φωτό να δω τις συνδέσεις να σου πώ τι πάει που και ακόμα μία καθαρή τα χαρακτηριστικα της (καρτελάκι )
Ο θείος στην OASE δουλεύει ??? Να κάνω μια παραγγελία χαχαχχα η αγαπημένη μου εταιρεία :D:D:D

EYH_SANTORINI 11-02-16 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920318)
Λοιπόν Ευάκι αυτο είναι αντλία της oase συγκεκριμενα η nautilus ;) Kοινός τα κονόμησες κοπελίτσα ;) Κάνε μου μια χάρη και βγάλε ακομα καμία φωτό να δω τις συνδέσεις να σου πώ τι πάει που και ακόμα μία καθαρή τα χαρακτηριστικα της (καρτελάκι )
Ο θείος στην OASE δουλεύει ??? Να κάνω μια παραγγελία χαχαχχα η αγαπημένη μου εταιρεία :D:D:D

Οχι ασχολειται με διαμορψωσεις κοιπων και ειχε μια δικια του λιμνουλα και την εβγαλε τελειος κ τωρα μου τα χαρισε :)) τωρα θα βγαλω κιαλες μισο :rolleyes:

Artemisia 11-02-16 18:41

Κρίμα θα είχα μέσον :) περιμένω

EYH_SANTORINI 11-02-16 18:49

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920323)
Κρίμα θα είχα μέσον :) περιμένω

Συνημμένο Αρχείο 76658

Συνημμένο Αρχείο 76659

Συνημμένο Αρχείο 76660

Συνημμένο Αρχείο 76662

Συνημμένο Αρχείο 76662

Artemisia 11-02-16 18:54

1 Συνημμένο(α)
Περίμενε λίγο ψάχνω να βρώ άκρη ....
Εδώ που έχω βάλει τον κύκλο έχει κανένα εξάρτημα άλλο που δεν το έχεις στις φωτό ??

EYH_SANTORINI 11-02-16 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920330)
Περίμενε λίγο ψάχνω να βρώ άκρη ....
Εδώ που έχω βάλει τον κύκλο έχει κανένα εξάρτημα άλλο που δεν το έχεις στις φωτό ??

Oxi εκτος και αν εχει χαθει. την κατσαμε ?

Τάκης 11-02-16 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920330)
Περίμενε λίγο ψάχνω να βρώ άκρη ....
Εδώ που έχω βάλει τον κύκλο έχει κανένα εξάρτημα άλλο που δεν το έχεις στις φωτό ??

Αρτεμις πρέπει να ειναι η έξοδος
για δες εδώ
http://www.henleywatergardens.co.uk/...9697b4049233e4
και αναλυτικό εγχειρίδιο εδώ
http://www.watergardeningdirect.com/...ion-Manual.pdf
στη σελίδα 3 θα δεις αναλυτικά τι ειναι

Artemisia 11-02-16 19:21

2 Συνημμένο(α)
Λοιπόν αντε να δούμε , μπερδεύτηκα πιο πολύ με τις καινούριες φωτό
Kυκλος έξοδος νερού προς φίλτρο
Τετράγωνο διακόπτης για λειτουργία συντριβανιού ή για φίλτρανση ανάλογα που το γυρίζεις
Αστεράκι , έπρεπε να έχεις ένα πλαστικό που πάνω θα είχε κάτι σαν ντούζ για λειτουργία συντριβάνι (δεν σε χρειάζεται αλλά φοβάμαι μην μένει ανοιχτό και δεν πάει το νερό στην φίλτρανση)
Τρίγωνο λογικά είναι η είσοδος του νερού ακάθαρτο , δες αν ξεβιδώνει αυτό το πλαστικό για να έχει μεγαλύτερη ροή

Υ.Γ.Θα ξαναψάξω αλλά καλού κακού ρώτα και τον Θείο ;)

Artemisia 11-02-16 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 920336)
Αρτεμις πρέπει να ειναι η έξοδος
για δες εδώ
http://www.henleywatergardens.co.uk/...9697b4049233e4
και αναλυτικό εγχειρίδιο εδώ
http://www.watergardeningdirect.com/...ion-Manual.pdf
στη σελίδα 3 θα δεις αναλυτικά τι ειναι

Nα είσαι καλά βρε Τάκη καλά το φανταστικα ;)κάτσε να διαβάσω τώρα αν έκανα καπου λάθος .
-------------------------
Λοιπόν εντάξει Ευη σωστά σου τα έγραψα , αυτό που θέλω να δοκιμάσεις είναι βάζεις την αντλία κάπου με πολύ νερό , καμια μπανιέρα γεμάτη και γυρνάς το διακόπτη Τετράγωνο να δείς αν δουλεύει κανονικά , πρόσεχε μην σου έρθει το νερό πάνω σου με δύναμη ;) Προσοχή εεεε μην είσαι απο πάνω όταν δοκιμάζεις :D

Τάκης 11-02-16 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920337)
Λοιπόν αντε να δούμε , μπερδεύτηκα πιο πολύ με τις καινούριες φωτό
Kυκλος έξοδος νερού προς φίλτρο
Τετράγωνο διακόπτης για λειτουργία συντριβανιού ή για φίλτρανση ανάλογα που το γυρίζεις
Αστεράκι , έπρεπε να έχεις ένα πλαστικό που πάνω θα είχε κάτι σαν ντούζ για λειτουργία συντριβάνι (δεν σε χρειάζεται αλλά φοβάμαι μην μένει ανοιχτό και δεν πάει το νερό στην φίλτρανση)
Τρίγωνο λογικά είναι η είσοδος του νερού ακάθαρτο , δες αν ξεβιδώνει αυτό το πλαστικό για να έχει μεγαλύτερη ροή

Υ.Γ.Θα ξαναψάξω αλλά καλού κακού ρώτα και τον Θείο ;)

Αρτεμις από τα γρήγορα που διάβασα έτσι οπως τα λες πρέπει να είναι
κάνε βέβαια μια επιβεβαίωση για καλο και για κακό :)

EYH_SANTORINI 11-02-16 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920337)
Λοιπόν αντε να δούμε , μπερδεύτηκα πιο πολύ με τις καινούριες φωτό
Kυκλος έξοδος νερού προς φίλτρο
Τετράγωνο διακόπτης για λειτουργία συντριβανιού ή για φίλτρανση ανάλογα που το γυρίζεις
Αστεράκι , έπρεπε να έχεις ένα πλαστικό που πάνω θα είχε κάτι σαν ντούζ για λειτουργία συντριβάνι (δεν σε χρειάζεται αλλά φοβάμαι μην μένει ανοιχτό και δεν πάει το νερό στην φίλτρανση)
Τρίγωνο λογικά είναι η είσοδος του νερού ακάθαρτο , δες αν ξεβιδώνει αυτό το πλαστικό για να έχει μεγαλύτερη ροή

Υ.Γ.Θα ξαναψάξω αλλά καλού κακού ρώτα και τον Θείο ;)

Δεν θυμαται τιποτα τον εχω ρητησει :(

Artemisia 11-02-16 19:33

Δεν πειράζει μας έβγαλε τους οδηγούς και ο Τάκης αλλά σωστά σου τα έγραψα . ότι δεν καταλαβαίνεις ξαναρώτα :D Ποιος θα κάνει την σύνδεση ??

EYH_SANTORINI 11-02-16 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920337)
Λοιπόν αντε να δούμε , μπερδεύτηκα πιο πολύ με τις καινούριες φωτό
Kυκλος έξοδος νερού προς φίλτρο
Τετράγωνο διακόπτης για λειτουργία συντριβανιού ή για φίλτρανση ανάλογα που το γυρίζεις
Αστεράκι , έπρεπε να έχεις ένα πλαστικό που πάνω θα είχε κάτι σαν ντούζ για λειτουργία συντριβάνι (δεν σε χρειάζεται αλλά φοβάμαι μην μένει ανοιχτό και δεν πάει το νερό στην φίλτρανση)
Τρίγωνο λογικά είναι η είσοδος του νερού ακάθαρτο , δες αν ξεβιδώνει αυτό το πλαστικό για να έχει μεγαλύτερη ροή

Υ.Γ.Θα ξαναψάξω αλλά καλού κακού ρώτα και τον Θείο ;)

Πανω απο το αστερακι εχει αλλη ασφαλια που γυριζει αμα τη γυριζεις ανοιγη κ κλεινει εκεινο το σημειο ...... Και το πανο που ρωτησες ναι ξεκουμπωνει αλλα δεν ειναι επιφοβο να περασουν ψαρακια απο εκει?????

Artemisia 11-02-16 19:41

ΑΑΑΑΑ Μπράβο Λοιπόν εκείνο να είναι κλειστο για να μην φευγει το νερο απο εκει αφιλτραριστο πρέπει να πηγαίνει στο φίλτρο (θυμάσαι είσοδο - έξοδο )
Αυτη η αντλία κανονικά έχει κλουβι , επειδή δεν έχεις ξεκουμπώνεις αυτό η το αφήνεις και βάζεις ένα κομμάτι Σήτα πικνη με ένα σφικτήρα ανοξείδωτο , να μην σκουριάσει . Η αντλία είναι όλη βυθιζόμενη να ξέρεις τίποτα έξω απο το νερό μόνο η σωλήνα που θα πηγαίνει στο φίλτρο .

EYH_SANTORINI 11-02-16 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920350)
Δεν πειράζει μας έβγαλε τους οδηγούς και ο Τάκης αλλά σωστά σου τα έγραψα . ότι δεν καταλαβαίνεις ξαναρώτα :D Ποιος θα κάνει την σύνδεση ??

Θα τα παω αυριο αν ειναι εδω κοντα σε ενα κυριουλη ελπιζω να με βοηθησει :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920355)
ΑΑΑΑΑ Μπράβο Λοιπόν εκείνο να είναι κλειστο για να μην φευγει το νερο απο εκει αφιλτραριστο πρέπει να πηγαίνει στο φίλτρο (θυμάσαι είσοδο - έξοδο )
Αυτη η αντλία κανονικά έχει κλουβι , επειδή δεν έχεις ξεκουμπώνεις αυτό η το αφήνεις και βάζεις ένα κομμάτι Σήτα πικνη με ένα σφικτήρα ανοξείδωτο , να μην σκουριάσει . Η αντλία είναι όλη βυθιζόμενη να ξέρεις τίποτα έξω απο το νερό μόνο η σωλήνα που θα πηγαίνει στο φίλτρο .

Πω πω τελεια σε υπερ ευχαριστω :)))) αυριο θα τα βαλω να δουλεψουνε λογικα :)

Artemisia 11-02-16 19:45

Θα σου στειλω ΠΜ το τηλ μου κάνε κλήση να σε πάρω εκείνη την ώρα αν χρειαστείς βοήθεια ;) που θα είσαι με τον κυριούλη . Παρε και το φίλτρο μαζί ;)

EYH_SANTORINI 11-02-16 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920360)
Θα σου στειλω ΠΜ το τηλ μου κάνε κλήση να σε πάρω εκείνη την ώρα αν χρειαστείς βοήθεια ;) που θα είσαι με τον κυριούλη . Παρε και το φίλτρο μαζί ;)

Ευχαριστω παρα πολυ... :)

Artemisia 11-02-16 23:45

Να είσαι καλά κοριτσάκι μου :D
:D

EYH_SANTORINI 12-02-16 21:05

Και εκει που νομιζω πως ολα πανε καλα και εχω παει και εχω κανει τις ενωσεις παω να τα βαλω σε λειτουργεια και η αντλια τπτ..... :( οποτε αυριο τρεχουμε πρωι πρωι στον τεχνικο να δουμε αν φτιαχνεται...!!!!

Artemisia 12-02-16 21:22

Kρίμα Εύη :( Έλα τρίτωσε το κακό , κουράγιο , άλλο κακό να μην σε βρεί ;)
Ευη το σκάψιμο τελείωσε ?? Θα την βάλεις στην δεξαμενή τωρα ??
Τα χρυσοψαράκια τα αλλάζεις νερό ?

Τάκης 12-02-16 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EYH_SANTORINI (Μήνυμα 920738)
Και εκει που νομιζω πως ολα πανε καλα και εχω παει και εχω κανει τις ενωσεις παω να τα βαλω σε λειτουργεια και η αντλια τπτ..... :( οποτε αυριο τρεχουμε πρωι πρωι στον τεχνικο να δουμε αν φτιαχνεται...!!!!

Μήπως έχει πιάσει κάνα σκουπιδάκι στη φτερωτή και μάγκωσε ;
Δεν ακούγετε καθόλου θόρυβος ;

EYH_SANTORINI 12-02-16 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920742)
Kρίμα Εύη :( Έλα τρίτωσε το κακό , κουράγιο , άλλο κακό να μην σε βρεί ;)
Ευη το σκάψιμο τελείωσε ?? Θα την βάλεις στην δεξαμενή τωρα ??
Τα χρυσοψαράκια τα αλλάζεις νερό ?

Το σκαψιμο τελος το πανι απο κατο μπηκε οπως κ το liner φυτα μπηκαν οσα δεν μπηκαν μπηκαν σε κουβαδες....
Ευτυχως ειχα βοηθεια...
Τα χρυσοψαρακια εγινε κ σημερα μεγαλη αλλαγει για να δουμε....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 920746)
Μήπως έχει πιάσει κάνα σκουπιδάκι στη φτερωτή και μάγκωσε ;
Δεν ακούγετε καθόλου θόρυβος ;

Οχι καθολου. Αυριο πρωι πρωι στον τεχνικο θα παω να δουμε.... Ποσο στοιχιζει? ξερει κανεις να δω αναλογα με το ποσο θα μου πει για φτιαξιμο αν θα αξιζει να τη φτιαξω....

Artemisia 12-02-16 23:35

Eυη στανταρ αξίζει να την φτιάξεις απλά πιστευω ηλεκτρολογικό ειναι το πρόβλημα , αν την ανοίξει θα δεί (ο μάστορας) . Ρώτα τον πρίν την αφήσεις ή πές του πριν φτιάξει οτιδήποτε να σε ενημερώσει για την τιμή .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02748 seconds with 11 queries