Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Mini indoor pond (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66318)

leonm 04-11-12 20:17

Mini indoor pond
 
5 Συνημμένο(α)
Μια και δεν υπαρχει δυνατοτητα για κανονικη λιμνη εξωτερικου χωρου (5ος οροφος) ειπα και γω να φτιαξω μια μικρη εσωτερικου χωρου. Τρεχει 2 μηνες περιπου τωρα και ακομη πειραματιζομε με τα φυτα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:281*40-55*70
Όγκος:περιπου 700 λιτρα
Κατηγορία:
Φυτά:εντος νερου- dracaena lemon,cyperus haspans, heliconia densiflora,Zantedeschia aethiopica, ντιφενμπαχια, ποθος
εκτος νερου-ανθουριο, ορχιδεες Cattleya-Phalaenopsis-Oncidium-Dendrobium-
Zygopetalum, heliconia densiflora, σπαθιφυλλο, αρεκα
Ψάρια / Άλλα είδη:5 χρυσοψαρα
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:led 3w
Διάρκεια φωτισμού:7 ωρες
Φιλτράρισμα:2*1500lt/h εσωτερικα
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
H κατασκευη εγινε με νοβοπαν 22χιλ+λαινερ και το κοστος ηταν αρκετα λιγοτερο απο ενα ενυδρειο αντιστοιχων λιτρων

Giannakis 04-11-12 20:37

Προσωπικα μου αρεσει πολυ!Κατι αντιστοιχο θα κανω κι εγω.

leda 04-11-12 21:02

μου αρεσει παρα πολυ σαν κατασκευη,αυτο που δεν μου αρεσει ειναι τα γλαστρακια στην σειρα,σαν ανθοπωλειο με τα λουλουδια που δεν ταιριαζουν..
προτιμω κατι πιο φυσικο δηλαδη.
το νερο,ειναι καθαρο?στον πυθμενα,τι εχεις βαλει?

leonm 05-11-12 10:36

Τα γλαστρακια ουτε και μενα μ αρεσουν και θα αντικατασταθουν συντομα με πηλινες ζαρτινιερες που θα καλυφθουν καπως οταν μεγαλωσει ο ποθος ή και με καποιο αλλο φυτο.Στο βυθο εχει αμμο απο παραλια.

leda 05-11-12 11:08

ειναι καλο το φιλτραρισμα 1500 λιτρα την ωρα?
ρωταω επειδη νομιζω οτι το βλεπω βρωμικο το νερο..
εχεις κανει μετρησεις?
τι χρυσοψαρα εχεις?ποσο καιρο ?
και κατι τελευταιο...
αφηνει υγρασια γενικα στο δωματιο?στα τζαμια δηλαδη κλπ?

eimaste aR21rwstoi 05-11-12 12:39

leda το ιδανικο φιλτραρισμα ειναι τα λιτρα του ενυδρειου επι του τρια..

αρα στα 700 λιτρα ειναι λιγα τα 1500/ωρα

lucy 05-11-12 12:53

Μια πολύ ασυνήθηστη κατασκευή πολύ όμορφη!

Εμένα πάλι με χαλάει λίγο η μεταλλική επιφάνεια αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα "δικά μας"!
Γενικά μου άρεσε πολύ, κι όταν θα γίνει και η αλλαγή με τα γλαστράκια τότε θα δείξει την ομορφιά της!!!
Συγχαρητήρια!!!

leda 05-11-12 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 709245)
leda το ιδανικο φιλτραρισμα ειναι τα λιτρα του ενυδρειου επι του τρια..

αρα στα 700 λιτρα ειναι λιγα τα 1500/ωρα

ναι,γι αυτο ρωτησα.

leonm 05-11-12 14:45

Τα φιλτρα ειναι 2, 1500 το καθενα

Immortal 05-11-12 15:06

To καλοκαίρι θα έχεις μέσα και ψαράκια? Γιατί θα σας θερίσουν τα κουνούπια αλλιώς...

leonm 10-11-12 22:02

3 Συνημμένο(α)
Μερικες αλλαγες στις νεες φωτο, θα μπει μαλλον και ενα συγγονιο αριστερα στην ακρη, ισως και ενας κυπερος.
Προτασεις ευπροσδεκτες :)

Dimis 10-11-12 22:17

Πολυ ομορφο ειναι,αν ειχες και τζαμι εμπρος να χαζευεις και τα ψαρια...:D

nikolakis94 10-11-12 22:23

Πολυ ωραιο. Μ αρεσει η μοντερνα εμφανιση.:smt041:smt041

piranhas2 10-11-12 23:37

πολυ ωραιο! απο υγρασια και τετοια πως τα παμε???

leonm 11-11-12 07:55

Πριν τη φτιαξω με προβληματιζε και μενα το θεμα της υγρασιας, ομως μεχρι τωρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Δεν εχω δει καν παρητηρισιμη διαφορα, πχ τωρα ειναι στο 51%. Βεβαια εμεις εδω ακομη καλοκαιρι εχουμε...

japetus 11-11-12 09:33

Και οι ορχιδέες από πίσω επωφελούνται από την υγρασία και όλα καλά..
Τον πάπυρο πού τον βρήκες;Ψάχνω καιρό και δεν μπόρεσα να βρω...

maikl 11-11-12 15:51

Μου αρεσε ! (και μαλιστα πολυ ;))
Μπραβο για την ιδεα.Δωσε μας ομως περισσοτερες πληροφοριες για την κατασκευη(κοστος υλικων,που την στηριξες κ.λ.π)

leonm 11-11-12 18:03

Τον παπυρο απο φυτωριο εδω στα Χανια, οπως και τα υπολοιπα φυτα.
Τωρα για την κατασκευη, ηταν πολυ απλη. Νοβοπαν 22αρι με ξυλοκολα και βιδες ανα 8-10 εκ. Μπροστα και πισω εβαλα εσωτερικα σιδερα στρατζαριστα 3*4εκ για να μην εχει μεγαλη καμπυλωση, χρειαστηκε βεβαια και μια κοντρα μεταλικη (φαινεται στις φωτο).
κοστος για τα ξυλα 55Ε, λαινερ 60Ε, μεταλικα 120Ε, τα φιλτρα τα ειχα, φωτιστικο+μετασχηματιστης 55Ε, + φυτα κλπ που δεν θυμαμαι ακριβως.
Ακομη το ποτισμα στα εκτος λιμνης φυτα ειναι αυτοματο και γινετα απλα πατωντας το κουμπι του τηλεκοντρολ μιας ασυρματης πριζας

Nick74 11-11-12 18:23

Ομορφη κατασκευη, προσωπικα θα μου αρεσε περισσοτερο αντι για ζαρτινιερες να ειχε καποιο ειδος βραχου η λαβας (η τεσπα να καλυπτει τις ζαρτινιερες) οπως ισως να μου αρεσε να ειχε γυαλι μπροστα αλλα αυτα ειναι προσωπικα γουστα.
Απο εξατμηση τι λεει? (βεβαια το καλοκαιρι θα ειναι πιο σημαντικο αλλα με τοση επιφανεια πρεπει να εχει και τωρα αρκετη)

Πάνος 11-11-12 22:24

μου αρεσει παρα πολυ!!!! :p

leonm 11-11-12 22:50

Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να υπηρχαν πετρες, ομως το παταρι που κανει η εσοχη του τοιχου ειναι 15εκ οποτε γλαστρες και πετρες δεν χωρανε, ο ποθος βεβαια σιγα σιγα θα καλυψει αρκετα τις ζαρτινιερες
Ακομη το πλατος 40-55 ειναι πολυ λιγο αλλα δεν υπαρχει χωρος για περισσοτερο, εκτος και αν εφευγε η τραπεζαρια...:D
Τωρα για το τζαμι εκτος του οτι θα αλλαζε εντελως η κατασκευη και θα ανεβαινε αρκετα το κοστος, νομιζω οτι δεν θα ειχε και πολυ νοημα γιατι στο υψος ειναι 70εκ απ το πατωμα και εχει και την τραπεζαρια μπροστα

imichal 12-11-12 19:21

εγω προτεινω να το ντυσεις με τζαμι σιγα σιγα και να το γεμισεις νερο.....:smt047:smt047:smt047

andreascrete 13-11-12 23:06

Μου αρέσει πολύ η όλη δουλειά σου και με τα καινούργια φυτά έδειξε καλύτερα. Το μόνο που με χαλάει είναι τα εξωτερικά τοιχώματα που δεν δένουν ωραία με το πάτωμα, ίσως αν τα έντυνες εξωτερικά με τουβλάκια σε υφή πέτρας η σε κάποιο ζεστό καφέ χρώμα ή το ντύσεις με ξύλινες σανίδες που να ταιριάζουν με το πάτωμα σου.
Άν και βέβαια όλα αυτά είναι θέμα καθαρά προσωπικού γούστου, οπότε κάνε αλλαγές ή άφησε το όπως είναι και τώρα αν εσένα σου αρέσει!;)

Andros 14-11-12 21:09

Μπραβο φιλε μου πολυ ωραια δουλεια!!
Αυτη η παρουσιαση ειναι μια απαντηση σε οσους λενε οτι δεν εχουν χωρο (δικαιολογιες) για μια λιμνουλα :D

leonm 26-11-12 18:19

3 Συνημμένο(α)
Μια μικρη αλλαγη με νεα φυτα, ελπιζω μονο να αντεξει χωρις ηλιο η στρελιτσια

in the pond 26-11-12 20:13

Τέλεια!!! Μια χαρά. Μια πράσινη όαση στο χώρο σου.;)

maria p 11-02-13 21:08

πως πάει η λίμνη σου? την έχω προσέξει από καιρό και μου αρέσει πολύ! είναι μια πιο μοντέρνα άποψη για την λίμνη, όχι πως απορρίπτω ότι αναπαριστά το φυσικό αλλά κι αυτή είναι άψογη. αν μου επιτρέπεις θα σου έλεγα το μπροστινό μέρος σκαλοπατιού που έχεις τα φυτά να του περάσεις μια φάτσα από αυτό το γκρι ινοξ υλικό που χρησιμοποίησες συνολικά. κάπως ανόμοιο το κεραμιδί της ζαρτινιέρας, δεν δένει ούτε με το χρώμα της λίμνης ούτε με το παρεμφερές ροζ απο πάνω. το ινοξ θα έδινε μια καθαρότητα στο σύνολό σου. συγγνώμη για το θάρρος απλά επειδή νομίζω πως θα αναδειχθεί το σύνολό σου που είναι έτσι κι αλλοιώς πανέμορφο.

leonm 12-02-13 09:12

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 735194)
πως πάει η λίμνη σου? την έχω προσέξει από καιρό και μου αρέσει πολύ! είναι μια πιο μοντέρνα άποψη για την λίμνη, όχι πως απορρίπτω ότι αναπαριστά το φυσικό αλλά κι αυτή είναι άψογη. αν μου επιτρέπεις θα σου έλεγα το μπροστινό μέρος σκαλοπατιού που έχεις τα φυτά να του περάσεις μια φάτσα από αυτό το γκρι ινοξ υλικό που χρησιμοποίησες συνολικά. κάπως ανόμοιο το κεραμιδί της ζαρτινιέρας, δεν δένει ούτε με το χρώμα της λίμνης ούτε με το παρεμφερές ροζ απο πάνω. το ινοξ θα έδινε μια καθαρότητα στο σύνολό σου. συγγνώμη για το θάρρος απλά επειδή νομίζω πως θα αναδειχθεί το σύνολό σου που είναι έτσι κι αλλοιώς πανέμορφο.

Ευχαριστώ κατ αρχην για τα καλα σου λογια. Νομιζω εχεις δικιο για το ινοξ και θα το δοκομασω συντομα, το μονο που με χαλαει βεβαια ειναι οτι εχω ακριβοπληρωσει αυτες τις πηλινες ζαρτινιερες ενω θα μπορουσα να εχω βαλει πλαστικες φτηνες...τεσπα.
Κατα τα αλλα η λιμνη παει μια χαρα, με μερικες μικροαλλαγες στα φυτα.
Και μια προσφατη φωτο

maria p 12-02-13 09:18

καλημέρα, "σφαίρα" πάντε τα φυτά! είδες η υγρασία του περιβάλλοντος πως τα ευεργετεί?
Αφού είναι ακριβές οι ζαρτινιέρες, μεταφύτευσε τα υπάρχοντα φυτά σε κάτι πρόχειρο αν καλύψεις το σημείο μπορστά και βάλτες κάπου αλλού, όπου θα αναδειχθούν κιόλας.
Πάντως είναι μια μεγάλη ομορφιά η κατασκευή σου, θα την βλέπω και στην συνέχεια.

pkas 12-02-13 10:58

Eνα μπραβο και απο μενα , πολυ ομορφη κατασκευη πραγματικα πολυ ομορφη. Οσο για βελτιωσεις παντα κατι καινουριο θα προκυπτει, μηπως ετσι δεν ειναι και στα ενυδρεια μας. Εγω στα δικα μου μολις φτιαξω κατι οπως το θελω μετα απο λιγο ψαχνω και κατι ...αλλο. Λες και με τρωνε οι τσεπες μου (χεχεχε:D:D).
Απο φωτισμο εχεις κανει κατι ιδιαιτερο ; Ή τα φωτιστικα του χωρου;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02175 seconds with 11 queries