Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   «Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618)

Tolis 24-10-08 23:09

«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος?
 
Πριν την εξάπλωση του ιντερνετ, για να πληροφορηθείς για το χόμπι του ενυδρείου, υπήρχαν τα βιβλία και τα περιοδικά, που γράφονταν από έγκυρους και πεπειραμένους συγγραφείς και αρθρογράφους, και (στο εξωτερικό) οι Σύλλογοι, όπου είχες πρόσωπο με πρόσωπο επαφή με πεπειραμένους χομπίστες, κι έτσι η πληροφορία που έπαιρνες ήταν έγκυρη και τεκμηριωμένη. Με την πρόοδο της τεχνολογίας και την όλο και μεγαλύτερη συμμετοχή ενυδρειόφιλων σε ηλεκτρονικά φορα συζητήσεων, μαζί με τα πολλά πλεονεκτήματα που προσφέρει αυτό, υπάρχουν και μειονεκτήματα, όπως στην περίπτωση μας, το γεγονός ότι όποιος θέλει μπαίνει και γράφει ανεξέλεγκτα ότι θέλει, αυτό εξαπλώνεται πολύ γρήγορα, και εύκολα δημιουργούνται λάθος πληροφορίες και πολλές φορές «μύθοι».

Τα τελευταία χρόνια λοιπόν με την εξάπλωση του ιντερνετ έχει επικρατήσει και στο εξωτερικό (σε λιγότερο βαθμό) αλλά και στην Ελλάδα ένας ακόμα μύθος (ανάμεσα σε πολλούς άλλους), αυτός που θέλει τον μονομάχο ή μαχητή (Betta splendens) να κρατιέται μόνος του σε ένα μικρό ενυδρείο, γιατί είναι «άγριος» και επιτίθεται στα άλλα ψάρια.

Οι λόγοι που συνέβαλλαν στη γέννηση και την επικράτηση αυτού του μύθου είναι πολλοί:

Το ίδιο το όνομα του ψαριού και η ιστορία της ονομασίας του: Siamese fighting fish, μαχητής, μονομάχος, χρησιμοποιείται στις χώρες προέλευσης του για μονομαχίες και στοιχήματα όπως οι κοκορομαχίες. Το όνομα και το ιστορικό απέδωσε ιδιότητες που δεν υπάρχουν στο ψάρι, ιδίως στους μόνιμα απληροφόρητους πετσοπάδες, που με τη σειρά τους έδωσαν στους πελάτες τους το ψάρι σαν άγριο και αιμοβόρο που θα σκοτώσει ότι άλλο μπει μαζί του…

Το γεγονός ότι όντως αν βρεθούν δυο αρσενικά μαζί, αρπάζονται. Αυτό οφείλεται στο ότι στη φύση κάθε ψάρι συνήθως κρατάει μια μικρή περιοχή (η οποία κατά καιρούς αλλάζει) όπου φτιάχνει φωλιά και περιμένει να περάσει κάποια θηλυκιά για να ζευγαρώσουν. Αν περάσει άλλο αρσενικό θα προστατέψει με κάθε μέσο αυτήν την περιοχή. Στη φύση βέβαια σπάνια μονομαχούν μέχρι θανάτου, συνήθως το ψάρι που χάνει τη μάχη απομακρύνεται, ενώ σε μια γυάλα αναγκάζεται να μείνει εκεί και να σκοτωθεί από το πιο δυνατό. Το γεγονός ότι συνήθως οι μονομάχοι μπαίνουν σε μικρές γυάλες που τις θεωρούν περιοχή τους, επεκτείνει και την επιθετικότητα αυτή είτε σε μια θηλυκιά (αν ο ένας η ο άλλος δεν είναι έτοιμοι για ζευγάρωμα) είτε σε κάποιο άλλο είδος που ο μονομάχος θεωρεί «παρείσακτο».

Ο μονομάχος κάθε άλλο παρά άγριο ψάρι μπορεί να χαρακτηριστεί. Είναι ένα μικρό ψάρι (5-7 εκ), και πολύ αργό ψάρι σαν σωματότυπος, σε σχέση με ψάρια ίδιου μεγέθους πιο «ανοιχτού» νερού. Πιο πολύ κινδυνεύει ο ίδιος από παρά πολλά είδη ακόμα και του μεγέθους του παρά το αντίθετο.

Επειδή δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά όμως, ας δούμε πρώτα τις περιπτώσεις που ο μονομάχος μπορεί να γίνει επιθετικός και να δικαιολογήσει την (υπερβολική) φήμη του:

Αν βρεθεί με άλλον αρσενικό σε ένα ενυδρείο. Εκτός αν το ενυδρείο είναι τεράστιο με παρά πολλές κρυψώνες, θα κυνηγιούνται και θα μάχονται μέχρι ο ένας να νικηθεί (και στα περιορισμένα όρια ενός ενυδρείου αυτό σημαίνει και θάνατο).

Αν βρεθεί με μια θηλυκιά σε ένα ενυδρείο, και η θηλυκιά δεν είναι έτοιμη να ζευγαρώσει, ή μετά το ζευγάρωμα για να προστατέψει τα αυγά.

Τέλος, αν βρεθεί με οποιοδήποτε είδος μπορεί να νικήσει, σε πολύ μικρό χώρο. Πάρα πολλοί χομπιστες κρατούν μονομάχους σε μικρά ενυδρειάκια από 10 μέχρι 30 λίτρα. Αυτόν τον χώρο τον θεωρεί περιοχή του ο μονομάχος, και όταν μπει άλλο είδος (ψάρι ή ακόμα και καμία γαριδούλα ή κανένα apple snail), θα επιμένει να το ενοχλεί πολύ ή λίγο, έως ότου το άλλο είδος πεθάνει η από τα χτυπήματα η από το στρες.

Σε ένα «μεγάλο» ενυδρείο (από 100 λίτρα και πάνω ή και λίγο λιγότερα ανάλογα του πληθυσμού), κατάλληλα διαμορφωμένο με αρκετά φυτά και ξύλα, και με αργή σχετικά ροή νερού (κατάλληλη για «αργά» ψάρια), ένας μονομάχος θα περνάει μια χαρά μαζί με μικρά ήρεμα ψαράκια. Αν αποφύγουμε ψάρια επιθετικά ή ψάρια «πειραχτήρια» που τους αρέσει να τσιμπολογάνε ωραία μακριά πτερύγια όποτε βρουν την ευκαιρία (όπως μεγάλα barbs ή μεγάλα danios, ή μεγάλα tetras αν ξεφύγουμε από τα γεωγραφικά όρια), υπάρχουν ένα σωρό είδη που μπορούν να συγκατοικήσουν μαζί του χωρίς να τον ενοχλούν η να τα ενοχλεί. Αρχίζοντας από κοντινά γεωγραφικά είδη, άλλες αναβαντίδες όπως τα gouramies (εδώ συστήνεται αρκετά μεγάλη επιφάνεια νερού και επιπλέοντα φυτά ώστε να μπορούν όλα τα είδη να κάνουν φωλιές κατά καιρούς), botias, μικρά barbs του μεγέθους των cherry barbs, μικρά danios του μεγέθους των zebra danios, τα Tanichthys albonubes, όλα τα μικρά rasbora. Αν ξεφύγουμε από γεωγραφικά όρια, μικρά τετρα και corydoras, ή ζωοτόκα (να αποφευχθούν μόνο τα αρσενικά guppies με μεγάλες ουρές που κολυμπούν δύσκολα και που οι μεγάλες ουρές μπορούν να ξεγελάσουν τον μονομάχο θυμίζοντας του ουρές του είδους του), μικρές μελανοταινίες κι ένα σωρό άλλα μικρά ήσυχα είδη, που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε φυσικοχημικές παραμέτρους νερού και περιβάλλον.

Πάνος 24-10-08 23:34

πολυ κατατοπιστικο Τολη για να μην διαδιδουμε οτιδηποτε εχουμε διαβασει..καπου! (και το εχουμε κανει πολλες φορες..;))

delta66 24-10-08 23:52

Δεν ειναι ολοι ιδιοι οι μονομαχοι.
Οπως τους την βαρεσει ειναι.
Οταν ειχα σε κοινωνικο ενα, τα botia που αναφερονται ως καλοι συγκατοικοι ηταν οι χειροτεροι καθως επεφτε ξυλο οποτε συναντιονταν.
Με αρλεκινους, καρδιναλιους, μικρο πλεκο κανενα προβλημα ακομα και με μικρο χρυσοψαρο fantail που ηταν για λιγο καιρο μεσα.
Τον αφησα μονο του σε ενυδρειο οταν αρχισα να ενημερωνομαι και διαβασα περι στρες κλπ, παρ'ολο που ηταν ο πιο ηρεμος μονομαχος συγκριτικα με αλλους που εχω δει.
Αν εβαζα τωρα μονομαχο σε ενυδρειο με pearl gourami εισαι σιγουρος οτι θα επιζουσε?
Εγω πιστευω με τπτ.
Τo pearl που θεωρειται και απο τα ειρηνικοτερα αν εβλεπε μεσα στο 180λιτρο το μονομαχο δεν υπηρχε περιπτωση να τον αφησει ησυχο, θα σκοτωνοταν.
Για πανω απο 1,5 μετρο ισως να ηταν ΟΚ, αλλα ποιος βαζει μικρα ψαρια σε 1,5 μετρο?

imichal 25-10-08 00:14

εγω τον ειχα σε κοινωνικο μαζι με καρδιναλιους, περλ και 3 σποτ γκουραμι καθως και με σκαλαρια, απιστο και.......bala shark και για 5 μηνες που συμβιωναν δεν ειδα τσακωμους.....
Αυτα σε ριο 125.......:confused:
(Μη πειτε τιποτα για τον αριθμο και το ειδος των ψαριων :oops:..... τοτε μολις ξεκινουσα....:rolleyes:)

Tolis 25-10-08 00:18

Εχω δει πολλα ασιατικα ενυδρεια με αναβαντιδες (μονομαχους και γκουραμια) χωρις προβλημα αρκει και εκει να πληρουνται καποιες προυποθεσεις, οπως το να ξερουμε τι ζητανε τα συγκεκριμενα ψαρια, δηλαδη μεγαλες επιφανειες χωρισμενες με φυτα που φτανουν μεχρι την επιφανεια, για να μπορουν (αν και οποτε θελουν) να κανουν τις φωλιες τους χωρις να βλεπουν η να βλεπονται απο αλλους.

To παραπανω γραφτηκε οχι για να δωσει παραδειγματα σε καθε πιθανο συνδυασμο, αλλά για να επισημανει οτι οι μονομαχοι μπορουν να ζησουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο και να σταματησουν αυτα τα ξερά "ο μονομαχος μπαινει παντα μονος του!!" που βλεπουμε κατα καιρους.
Το να ζησουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο, ζηταει καποιες προυποθεσεις οπως εξ αλλου και καθε ειδος, που σημαινει οτι ξερουμε τις απαιτησεις σε περιβαλλον καθε ειδους που ειναι μεσα και τις δινουμε.

Nikos! 25-10-08 11:11

Εγω τον εχω μαζι με αλλα ψαρια και δεν τον εχει πειρεξει κανενα αλλα ουτε και αυτος δεν εχει πειραξει κανενα.Ενα απο τα ψαρια ειναι ενα μαχαιροψαρο που μερικοι λενε οτι ειναι δολοφονος αλλα μπορω να σας πω οτι το εχω 1 χρονο και δεν ειναι ετσι...

netblues 25-10-08 11:25

Με το μαχαιροψαρο μην μακαριζεις πριν του τελους...
Ειναι κιαλλοι εδω που ειχαν μαχαιροψαρα μαζι με αλλα ψαρια, μεγαλυτερα απο μονομαχους για αρκετο καιρο, πανω απο χρονο και ξαφνικα βρεθηκαν χωρις ματια.... (τα ψαρια τους ετσι?)

Tolis 25-10-08 11:28

Μην το τραβαμε και στην αλλη ακρη...

Nikos! 25-10-08 11:51

Μπορει να ειναι και ετσι...προς το παρον δεν εχω προβλημα...

Maverick 27-10-08 14:34

Όπως έχω πει πολλές φορές σε ερώτηση κάποιου νέου, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για τη συμπεριφορά ενός μονομάχου σε ένα κοινωνικό ενυδρείο ή σε ένα μικρότερο ενυδρείο με κάποιον άλλο οργανισμό, αν δε δοκιμάσει. Απλά πριν δοκιμάσει κανείς θα πρέπει να έχει εξασφαλίσει ότι αν δεν ευδοκιμήσει η προσπάθεια θα μπορεί να επιστρέψει τον μονομάχο (ή το αλλο ζωάκι), να τον καρατήσει καπου μονο του ή να τον δώσει σε κάποιον άλλο χομπίστα. Γιαυτό ίσως μερικοί απαντούν με ευκολία ''κράτα τον μόνο του'', λόγω κακής προσωπικής εμπειρίας πάνω στο θέμα...
Επίσης να συμπληρώσω ότι οι πλακάτ μονομάχοι φαίνεται γενικά να μην είναι τόσο ντροπαλοί όσο οι veiltail στο κοινωνικό ενυδρείο και ακόμα λόγω των κοντών πτερυγίων δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη ροή του φίλτρου και την υψηλή στάθμη.

krom 13-01-09 13:41

Πριν από μια εβδομάδα έβαλα μέσα στο 100λτ ενυδρείο μου ένα μπλε μονομάχο μαζί με 6 ξιφοφόρους, 4 μπαλονόψαρα λευκά, 3 σπάρους, 4 αρλεκίνους, 2 guppies με μικρή ουρά, 2 γατόψαρα και 2 γλείφτες.

Από την πρώτη στιγμή όλα κύλησαν άψογα, δεν είχα τσακωμούς, εκτός από ένα θηλυκό ξιφοφόρο που ήταν λίγο πειραχτήρι, αλλά πλέον αδιαφορεί παντελώς για τον μονομάχο.

Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι ο μονομάχος μόνο επιθετική συμπεριφορά δεν είχε, αφού ακόμα και όταν τον πείραζε η θηλυκή ξυφοφόρος αυτός απλά έφευγε.

george 13-01-09 13:46

Ο σπάρος ποιός είναι ;

delta66 13-01-09 13:49

Τα γατοψαρα, οι γλυφτες και τα μπαλονοψαρα ?

PascM 13-01-09 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 319468)
Ο σπάρος ποιός είναι ;

Μάλλον τα Metynnis hypsauchen (Silver Dollar fish) :D

mikenuke 21-02-09 15:52

Καποτε ειχα φιλοξενησει και εγω ενα μονομαχο στο κοινωνικο μου και κανενα προβλημα δεν ειχα.
Βασικο ειναι οτι κατοικει στα ανω στρωματα του νερου, κυριως, και δεν ενοχλει τους υπολοιπους κατοικους που δραστηριοποιουνται χαμηλοτερα απο αυτον.

in the pond 21-02-09 17:27

Έχουμε δυστυχώς συνηθήσει τους μονομάχους σε πολύ μικρά ενυδρεία, ακόμα και σε ποτήρια για σφηνάκια.:smt086 Δυστυχώς αυτή η εικόνα έχει επικρατήσει δίνοντας την εντύπωση στον κόσμο ότι πρόκειται για πολύ δύσκολο οργανισμό στη συμβίωση. Είναι όπως και να το κάνουμε το δεύτερο πιο παρεξηγημένο ψάρι πειραματόζωο μετά τα χρυσόψαρα.

Όλη η κουβέντα είναι να δημιουργήσεις σωστές συνθήκες σε ανάλογα λίτρα με αρκετές φυσικές και όχι κρυψώνες έτσι να καταφέρεις να βάλεις μια μικρή ομάδα από μονομάχους (1 αρσενικό-2 θηλυκά) σε ενυδρείο τουλάχιστον 200 λίτρα, με πολλά φυτά και ξύλα. Είναι εφικτό να γίνει γιατί το έχω δει με τα μάτια μου, με τη διαφορά ότι υπήρχαν και άλλα είδη ψαριών μέσα και μάλιστα όχι εδώ στην Κύπρο.

Μπορούμε να φανταστούμε άνετα, ένα ενυδρείο 250 λίτρων με μόνο 4 δίσκους, ή μόνο 5 ψάρια Μαλάουι, αλλά όχι μόνο μια μικρή ομάδα αποτελούμενη από 3 μονομάχους (1 αρσενικό-2 θηλυκά). Κάποιοι θα πουν ότι χαραμίζουμε το ενυδρείο, κάτι που στο χόμπυ δεν ισχύει.

Το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό και δεν έχει δουλέψει? Δεν το νομίζω!

mikenuke 21-02-09 18:58

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ythbusted1.gif

gplatakis 22-02-09 18:16

Ο μονομάχος μας, ήταν που αποφάσισε τί άλλα ψάρια θα μπούν στο ενυδρείο μας. Στην αρχή (πριν 2 μήνες) μου συνέστησαν από το pet shop, γουράμι για το στρώσιμο. Τα οποία γύρισαν πίσω στο μαγαζί γιατί τον κυνηγούσαν. Τώρα υπάρχουν 4 σκαλάρια, 3 μονομαχίνες, 2 botia (σε καμιά βδομάδα θα έρθει άλλο ένα), 2 corydoras albino (με προοπτική να γίνουν 5) και ένας γλύφτης.
Όλα συμβιώνουν χωρίς καμία σύγκρουση άν εξαιρέσουμε την ημέρα που οι μονομαχίνες συνάντησαν για πρώτη φορά τα μικρούλια corydoras, που τους έριξαν μερικές ψιλές...

JEKIS 09-04-09 17:46

Μετα την "κατακραυγη" που εφαγα προ ημερων,ερχεται αυτο το τοπικ να μου ανατρεψει αυτο που εκανα σημερα!!!

Πολλοι με συμβουλεψαν να βγαλω το ζευγαρι τους μονομαχους απ το ενυδρειο λογο επικειμενης μαχης ΑΛΛΑ στους 2 μηνες που τους εχω μεσα ΔΕΝ ειδα κατι τετοιο!!!

Οντως δηλαδη ειναι ΜΥΘΟΣ η επιθετικοτητα τους;;;;;;
Παντως ΚΑΙ στην δικη μου περιπτωση,μια χαρα τα πηγαινε με ολο το μπουλουκι που εχω μαζεψει χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα συμβιωσης!!

Επισης φιλος μου εχει σε 120αρι ενυδρειο πανω απο 4 μηνες 2 αρσενικους που συνυπαρχουν αρμονικα(φυσικα μολις μπηκαν μεσα εγινε μια μαχη αλλα απο τοτε τιποτα παραπανω):confused::confused::confused:

saerdna 09-04-09 19:17

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν τίθεται ΜΟΝΟ το θέμα της επιθετικότητας. Φυσικά και δεν είναι μύθος, ίσως απλά να λέγονται περισσότερες σάλτσες από όσο πρέπει. Το θέμα είναι ότι ο μονομάχος είναι μοναχικό και κυριαρχικό ψάρι, άρα όταν υπάρχουν κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο του(γιατί έτσι το βλέπει) μπορεί να μην τσακώνεται, αλλά στρεσσάρεται και μειώνεται το προσδόκιμο ζωής του. Όπως επίσης πρέπει να συνυπολογιστεί ότι ο κάθε ένας τους έχει άλλο χαρακτήρα, συνεπώς σε κάθε προσπάθεια συγκατοίκησης ρισκάρεις, κάτι το οποίο για εμένα είναι λάθος.

harris samos 27-04-09 14:37

εγω εχω 3 ενα splender με κοντα φτερα που ειναι αγιος τον εχω σε κοινωνικο με αλλα ειδη και μαζι και μια θυλικια . ενα splender μπλε με μεγαλα φτερα που ειναι φωνιας κανει επιθεσεις σε pleco 4 φορες μεγαλιτερο απο αυτον και εναν crowtail 3 μηνων που ακολουθει τα χναρια του αλλου μαλλον θα γινει πολυ κακος απο τωρα κυνιγαει τα γατοψαρα που ειναι μαζι του:smt065

kalts.greg 17-08-09 19:46

?
 
Και εγώ έχω σε 200 ενυδρείο 1 αρσενικό μονομάχο 4 αγγελόψαρα 3 ξιφομάχους και κάτι ψιλά ακόμα κανένα πρόβλημα . Ησυχία και τάξη .

in the pond 17-08-09 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg (Μήνυμα 369613)
Και εγώ έχω σε 200 ενυδρείο 1 αρσενικό μονομάχο 4 αγγελόψαρα 3 ξιφομάχους και κάτι ψιλά ακόμα κανένα πρόβλημα . Ησυχία και τάξη .

Θα υπάρξει πρόβλημα!;) Διαθέτεις ένα ενυδρείο και έχεις ανακατώσει αρκετά ψάρια από διαφορετικούς βιότοπους και κόσμους.
Καλύτερα κάνε μια περιήγηση στο φόρουμ και ψάξε περισσότερα για τα είδη που έχεις. Θα πρέπει σύντομα να αποφασίσεις ποια τελικά θα κρατήσεις και ποια θα δώσεις.

kalts.greg 17-08-09 20:41

Ήδη ψάχνομε να στήσω δεύτερο μεγαλύτερο . Mια και είμαι σχετικά καινούργιος στο σπορ θα δω πώς θα πάει το πρώτο και φυσικά πολύ διάβασμα για να τα στήσω ποιο σωστά .

Γιώργος Κ 17-08-09 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg (Μήνυμα 369624)
Ήδη ψάχνομε να στήσω δεύτερο μεγαλύτερο . Mια και είμαι σχετικά καινούργιος στο σπορ θα δω πώς θα πάει το πρώτο και φυσικά πολύ διάβασμα για να τα στήσω ποιο σωστά .

:smt023:smt023:smt023 Πολυ καλη κινηση!!
Τα σκαλαρια και ο μονομαχος θελουν πιο μαλακο νερο και να ξερεις οτι υποφερουν ... Αν μπορεις δωστα ... και ... κρατα τους ξιφοφορους για αρχη και με διαβασμα και χωρις προβληματα προχωρα μετα στο μεγαλο ενυδρειο!!

in the pond 18-08-09 07:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 369627)
:smt023:smt023:smt023 Πολυ καλη κινηση!!
Τα σκαλαρια και ο μονομαχος θελουν πιο μαλακο νερο και να ξερεις οτι υποφερουν ... Αν μπορεις δωστα ... και ... κρατα τους ξιφοφορους για αρχη και με διαβασμα και χωρις προβληματα προχωρα μετα στο μεγαλο ενυδρειο!!

:smt023Εννοείται βέβαια ότι οι μονομάχοι προέρχονται από διαφορετικό βιότοπο και κόσμο απ' ότι τα σκαλάρια, οπότε θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις και αυτά, άμεσα.

Γιώργος Κ 18-08-09 07:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 369693)
:smt023Εννοείται βέβαια ότι οι μονομάχοι προέρχονται από διαφορετικό βιότοπο και κόσμο απ' ότι τα σκαλάρια, οπότε θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις και αυτά, άμεσα.

Σωστος :smt023
Ειναι ορθο να εχουμε ψαρια απο τον ιδιο βιοτοπο!!

OlgaM 05-01-11 20:54

Πολύ ωραίο άρθρο. Εύγε

magman 16-02-13 19:39

Εγώ το τόλμησα απόψε :) 200lt με 3 gourami, 16 cardinal/neon και 4 cory. Προς το παρόν μόνο μία "αναγνώριση" είχαμε. Ούτε κάν φούσκωσε ο μονομάχος. Και τα δύο είδη είναι φρεσκα στο ενυδρείο, τα γκουράμι χθές και ο μονομάχος σήμερα. Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100Χ40. Θα ενημερώσω!

Κουραμπιές 16-02-13 20:03

Ωραια πες μας νεα. Εγω το τολμησα εδω και καμια βδομαδα σε 450αρι με 4 αγγελοψαρα και 100 cardinals (και κατι αλλα), και ενω περιμενα προβλημα με τα αγγελοψαρα, εχω προβλημα....με το ειδωλο του. ΜΟΛΙΣ αλλαξα το φοντο απο μαυρο γυαλιστερο σε καφε χαρτονι και σαν να εστρωσε :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02463 seconds with 11 queries