Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   τοποθετηση uv..? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9427)

klaz 05-11-05 16:29

τοποθετηση uv..?
 
καλησπερα.μολις προμηθευτηκα μια γερμανικια inter ryba 5w,και δεν ξερω τι να κανω...ολες οι οδηγιες ειναι στα γερμανικα.....πως τη συνδεω με το εγωτερικο φιλτρο..?εχω 1 2215 και 1 2211.σε ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερα..?καποιοι μου ειπανε στο μικροτερο λογω χαμηλης ροης....και γενικα οι εξοδοι,οι εισοδος νερου κλπ....περιμενω τη βοηθεια σας και ευχαριστω....

thediscusman 05-11-05 16:51

Η απόδοση της λάμπας είναι ανάλογη της ισχύος της, και του χρόνου κατά τον οποίο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία, άρα εκτός από την ισχύ επηρεάζεται και από τη ροή και τον όγκο του θαλάμου μέσα στον οποίο εκπέμπεται η ακτινοβολία.
Άρα όσο μειώνεις τη ροή τόσο αυξάνεις το χρόνο κατά το οποίο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία συνεπώς αυξάνεις και την απόδοση.
Κάθε μικροοργανισμός χρειάζεται μια συγκεκριμμένη δόση ακτονοβολίας για να πεθάνει.
Δες τη λίστα με τους παθογόνους και τη απαιτούμενη δοσολογία για τον κάθε παθογόνο μοκροοργανισμό εδώ
http://www.malawicichlidhomepage.com.../uv_greek.html
Για αυτό καλύτερο είναι να τη βάλεις στην έξοδο του φίλτρου με τη μικρότερη ροή.

klaz 06-11-05 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Η απόδοση της λάμπας είναι ανάλογη της ισχύος της, και του χρόνου κατά τον οποίο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία, άρα εκτός από την ισχύ επηρεάζεται και από τη ροή και τον όγκο του θαλάμου μέσα στον οποίο εκπέμπεται η ακτινοβολία.
Άρα όσο μειώνεις τη ροή τόσο αυξάνεις το χρόνο κατά το οποίο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία συνεπώς αυξάνεις και την απόδοση.
Κάθε μικροοργανισμός χρειάζεται μια συγκεκριμμένη δόση ακτονοβολίας για να πεθάνει.
Δες τη λίστα με τους παθογόνους και τη απαιτούμενη δοσολογία για τον κάθε παθογόνο μοκροοργανισμό εδώ
http://www.malawicichlidhomepage.com.../uv_greek.html
Για αυτό καλύτερο είναι να τη βάλεις στην έξοδο του φίλτρου με τη μικρότερη ροή.

απο οδηγιες τοποθετησης..????ποιο πηγαινει στην εισοδο,και ποιο στην εξοδο του φιλτρου..???

lasal 06-11-05 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
απο οδηγιες τοποθετησης..????ποιο πηγαινει στην εισοδο,και ποιο στην εξοδο του φιλτρου..???

Μόνον στην έξοδο του φίλτρου θα το συνδέσεις και απο εκεί στο ενυδρείο.
Τα υπόλοιπα........στην συνάντηση.

johnny98130 06-11-05 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Άρα όσο μειώνεις τη ροή τόσο αυξάνεις το χρόνο κατά το οποίο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία συνεπώς αυξάνεις και την απόδοση.
Για αυτό καλύτερο είναι να τη βάλεις στην έξοδο του φίλτρου με τη μικρότερη ροή.

Παναγιώτη αυτο που λες θέλει περισσότερη συζήτηση. Ναι μεν αυξάνεις τον χρονο έκθεσης του νερου στην ακτινοβολία ΟΜΩΣ μειώνεις τον αριθμό με τον οποίο επαναλαμβάνεται το περασμα της ισόποσης δόσης νερου στην μονάδα του χρόνου. Δηλαδή ενώ με το δικό σου μοντέλο έχεις περισσότερο χρονο του νερού εντός του σωλήνα UV με το δικό μου έχεις περισσότερα περάσματα στην μονάδα του χρόνου. Τωρα τι ειναι καλύτερο ..... ποιος ξέρει ....

thediscusman 07-11-05 01:57

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες Γιάννη.
Η απορία μου όμως είναι κατά ποσο η δόση ακτινοβολίας στην οποία εκτίθεται ένας μικροοργανισμός είναι αθροιστική.
Τι γίνεται αν κάποιος μικροοργανσμός περάσει μέσα από τo θάλαμο στον οποίο δέχεται την ακτινοβολία σχετικά πιο γρήγορα, άρα θα έχει δεκτεί μικρότερη δόση ακτινοβολίας αλλά κάνει κύκλο σχετικά πιο σύντομα και περάσει ξανά και δεκτεί την ίδια δόση ακτινοβολίας;
Οι γνώσεις μου φυσικής δε μου επιτρέπουν να έχω άποψη πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει.
Αν η δόση ακτινοβολίας δεν είναι αθροιστική τότε η δράση της λάμπας UV είναι πιο αποτελεσματική όσο μειώνουμε τη ροη, οπότε μπορουμε να καταπολεμήσουμε και παθογόνους οι οποίοι χρειάζονται μεγαλύτερη δόση, οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να μειώσουμε τη ροή, ανάλογα βέβαια πάντα με τα λίτρα του ενυδρείου μας.
Αν η ακτινοβολία είναι αθροιστική τότε νομίζω πως όποιο και από τα δύα αν εφαρμόσουμε στον ίδιο παροναμαστή καταλήγουμε, γιατί ένας μικροοργανισμός στην πρώτη περιπτωση θα περάσει πιο γρήγορα μέσα από το θάλομο άρα θα δεκτεί λιγότερη ακτινοβολία, αλλά θα κάνει κύκλο και θα περάσει ξανά πιο συντομα και θα ξαναδεκτεί ακτινοβολία μέχρι να πεθάνει, ή στη δεύτερη περίπτωση θα κάνει περισσότερο χρόνο μέσα στο θάλαμο και θα δέχεται μεαλύτερη δόση, αλλά θα αργήσει να κάνει τον κύκλο και να ξαναπεράσει.
Για πείτε τη γνώμη σας όσοι έχετε πρισσότερρες γνώσεις φυσικής και βιολογίας.

Pritanis 07-11-05 11:12

Η ακτινοβολια δεν λειτουργει αθροιστικα σε καμια περιπτωση..... Οσο μεγαλυτερο διαστημα παραμενει το νερο στην επιδραση της λαμπας τοσο περισοτεροι και πιο ανθεκτικοι οργανισμοι καταστρεφονται..... Στο mch εχει ενα διαγραμμα χρονου εκθεσης και οργανισμων που αντεχουν και ισως απο κει μπορεις να βγαλεις μια ακρη.... Παντως αν εχεις να διαλαξεις αναμεσα στα δυο φιλτρα και εγω προτεινω το μικρο απλα θα εχεις περισσοτερες ωρες σε λειτουργια τη λαμπα.....

klaz 07-11-05 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Η ακτινοβολια δεν λειτουργει αθροιστικα σε καμια περιπτωση..... Οσο μεγαλυτερο διαστημα παραμενει το νερο στην επιδραση της λαμπας τοσο περισοτεροι και πιο ανθεκτικοι οργανισμοι καταστρεφονται..... Στο mch εχει ενα διαγραμμα χρονου εκθεσης και οργανισμων που αντεχουν και ισως απο κει μπορεις να βγαλεις μια ακρη.... Παντως αν εχεις να διαλαξεις αναμεσα στα δυο φιλτρα και εγω προτεινω το μικρο απλα θα εχεις περισσοτερες ωρες σε λειτουργια τη λαμπα.....

Παντως νικο,ειδες ποσο γρηγορα εξοπλιζομαι...?τελικα το εβαλα στο 2215,γιατι το μικρο μου το παληο 2211 ειχε λαστιχο μικρης διατομης και δεν εμπαινε η τσιμουχα της uv,και θα τη δουλευω 24ωρο μονιμα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01853 seconds with 11 queries