Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ριζα ξυλου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75299)

puntakias22 03-11-13 15:44

ριζα ξυλου
 
μια ερωτηση ξανα.οι ριζες που υπαρχουν στις παραλιες...εκτος αθηνων(οντως στην αθηνα σε καμια παραλια δεν εχω δει τιποτα) κλαρια μεγαλα δηλαδη κανουν να μπουν στο ενυδρειο?

kgf12345 03-11-13 15:46

θελουν πολυ καλο πλυσιμο και καθαρισμα.αν ειναι μικρο το κομματι ειναι ευκολο.αν ειναι μεγαλο οχι τοσο...

puntakias22 03-11-13 15:49

καλα ναι θα πλυνω αλλα τιποτα ιδιαιτερο?αυτες θα ηταν μεσα στη θαλασσα.αυτα που διαβαζω για βρασιμο στο φουρνο??καυτο νερο???για καιρο μεσα σε ενα κουβα μεχρι να βουλιαξει??

kgf12345 03-11-13 15:53

ισχυουνε.αυτο εννοω καλο καθαρισμα.

puntakias22 03-11-13 15:55

δηλαδη ξεπλενω καλα με ζεστο νερο.μετα στο φουρνο μεσα σε ενα ταψι στους 200 βαθμους κανενα μισαωρο και μετα σε κουβα με νερο μεχρι να βοηυλιαξει που μπορει να βουλιαξει και αμεσως...ετσι??μετα παλι ενα απλο ξεπλυμα και μεσα στο ενυδρειο.σωστα?

kgf12345 03-11-13 16:08

λουσιμο με βραστο νερο.αντι για το φουρνο,θα την εβαζα σε δοχειο με νερο και χλωρινη και θα την αφηνα μερικες ωρες ετσι.μετα καλο ξεπλυμα,και ξανα σε δοχειο με νερο και αντιχλωριο και την αφηνεις μεχρι να βουλιαξει.
μετα αλλο ενα λουσιμο με βραστο νερο και θα πρεπει να εισαι οκ.

υποψιν οτι σαυτα υπαρχει παντα ενα ρισκο.θα πρεπει και να παρατηρησεις και με το ματι και με μετρησεις, για να δεις αν ειναι ολα καλα στο ενυδρειο αφου τη βαλεις.αν δεις θολουρα στο νερο,περιεργη συμπεριφορα απτα ψαρια, η μετρησεις αμμωνια κλπ,θαναι καλυτερα να τη βγαλεις και νασαι ετοιμος να κανεις αλλαγη.(αν χρειαστει)

ineth 03-11-13 16:11

Σας έχω μια κορυφαία λύση. Βρέστε έναν Ευκάλυπτο. Ψηλά (όχι μόνο) υπάρχουν νεκρά ξερά κλαδιά σχεδόν πάντα. Προσωπικά ανεβαίνω με ένα σχοινί με μια πέτρα δεμένη στην άκρη. Πετά το σχοινί γύρω απ ενα κλάδί το κατεβάζω ανεβαίνω κλπ. Το ίδιο κάνω για να ρίξω νεκρά κομμάτια κλαδιών. Αυτά είναι ήδη ξερά. Τα αφήνω σε δοχεία με νερό για μερικές ημέρες και κάνω πολλές αλλαγές νερού μέχρι να σταματήσουν να μυρίζουν. Έπειτα τα αφήνω λίγο ακόμα. Τα ξύλα του ευκάλυπτου έχουν τεράστια αντοχή μέσα στο ενυδρείο και αν έχετε λοροκάριες θα τα ροκανίζουν ακόμα και αν δεν είναι από τα είδη (panaque) που το συνηθίζουν. Σαν ξύλα είναι καταπληκτικά και πάνω από όλα τζάμπα. Ένα κλαδί με διάμετρο 3 πόντους αντέχει περίπου 10 χρόνια.

kgf12345 03-11-13 16:14

ενδιαφερον αφου το εχεις δοκιμασει.τον εχω σκεφτει πολλες φορες τον ευκαλυπτο,αλλα δεν το δοκιμαζα λογω του λαδιου που περιεχει ο κορμος του και των ιδιοτητων του.

αν το εχεις κανει θα το εχω υποψιν μου να το δοκιμασω καποια στιγμη.ειναι ευκολο να βρεθει ευκαλυπτος:)

thab 03-11-13 16:30

Δε θα έβαζα ξύλα από παραλία στο ενυδρείο για το λόγο ότι δε γνωρίζω την προέλευσή του.
Έχουν γραφτεί διάφορα θέματα για το ποιά ξύλα έχουν χρησιμοποιηθεί χωρίς προβλήματα σε ενυδρεία.
Προσωπικά έχω εμπειρία μόνο από κλαδάκια βελανιδιάς.

maria p 03-11-13 16:37

πάντως σε προηγούμενη συζήτηση, που την έψαξα τώρα αλλά δεν μπόρεσα να την εντοπίσω, είχαν παρέμβει πολλά άτομα αρνητικά στην χρήση ξύλων που βρίσκουμε σε παραλίες, ακόμα κι αν απολυμανθούν σχολαστικά, όπως εγώ τότε είχα προτείνει. δεν ξέρω αν έχουμε καταλήξει σε άλλη άποψη. αν το δει κάποιος, που ξέρει και θυμάται ας συμβουλεύσει και τον φίλο μας

kgf12345 03-11-13 17:24

μαρια ναι,αν θυμαμαι καλα τη συζητηση που λες,κιεγω πιστευα πως δεν ειναι και οτι καλυτερο.ακομη το πιστευω,γιατι τα ξυλα απο παραλια εχουνε ποτιστει με αλατι,ηλιο και ιωδιο και ειναι εντελως νεκρα απο οτιδηποτε.

εκτος αυτου,για τον ιδιο λογο(το αλατι)αποφευγω να τα χρησιμοποιω γιατι πιστευω πως ειναι δυσκολο να αφαιρεθει απτο ξυλο τελειως.

προτιμω στα ενυδρεια μου να βαζω ξυλα που ειναι μεν ξερα,αλλα εχουνε να προσφερουνε κατι στα ψαρια και στο νερο.

εχω βαλει ξυλο απο θαλασσα σε ενυδρειο(μικρο κομματι) καθαρισμενο με τη διαδικασια που εγραψα παραπανω και δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα θα προτιμουσα να εβαζα βελανιδια η πλατανο που βρηκα στη στερια.δεν ειχα ομως και ειπα να δοκιμασω.

οπως ειπα δεν ειχα κανενα προβλημα με το κομματι που ειχα βαλει,αλλα δεν το συνιστω κιολας.
κιεγω με δοκιμες μαθαινω τα λιγα που μαθαινω,ουτε κανω τιποτα ιδιαιτερο,ουτε το παιζω ειδικος.(μην παρεξηγηθω κιολας)

maria p 03-11-13 22:47

Βρήκα το θέμα, ο snakepanos απαντάει στο ποστ 14, διορθώνοντας εμένα τα εξής:
"Σε καμια περίπτωση να μην βαλεις ξυλο μεσα απο την Θάλασσα ,μπορει να εχει δεκτη πετρελαιο και διαφορα αποβλητα ,και δεν φευγουν ευκολα.
Λαθος αυτο που ανεφερε η φιλη μας παραπανω."
το θέμα βρίσκεται εδώhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E1%F3%F3%E1
από το ποστ 14 και κάτω.
προφανώς δεν πρόσεξε την παρούσα συζήτηση :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries