Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Παρουσίαση ενυδρείου Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14895)

georgetax 03-01-07 19:41

Παρουσίαση ενυδρείου Malawi
 
16 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100*30*40
Όγκος: 100 λιτ.
Κατηγορία:malawi biotope
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:4 Labidochromis caeruleus
Διακοσμητικά υλικά: Άμμος θαλάσσης , πέτρες φεγγαρόπετρες (moonstones)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Τις επόμενες ημέρες μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 30 w Xing Xang (σύντομα αλλαγή)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο φιλτρο με substrat pro - μπλε σφουγαρι - υαλοβαμβακα.κυκλοφορητης 450 λιτ/ω
Θερμοστάτης:150 w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):19
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):12.5 ( δικτύου )
Αλλαγές νερού:30 - 35 % / εβδομάδα
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Η πρώτη μου προσπάθεια.το πρώτο μου ενυδρείο.ξέρω θέλω πολύ προσπάθεια ακόμα και πολλά πράγματα ακόμα να μάθω.θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.ότι έμαθα το έμαθα από εδώ μέσα.και νιώθω περήφανος έστω και για αυτήν την μικρή αρχή που έχω κάνει:):):).
οι φωτογραφίες είναι λίγο θολές λόγω όχι καλής ανάλυσης.
οι πέτρες ακουμπάνε στο τζαμί αλλά έχουν κολληθεί παρά πολύ καλά και δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να πέσουν και να δημιουργήσουν οποιαδήποτε ζημιά.παρακαλώ για τις παρατηρήσεις σας και για τις συμβουλές σας για ένα καλύτερο αυριανό ενυδρείο.:p:p:p

ΠΟΠΟ 03-01-07 20:02

ισως με μικροτερες πετρες θα φενοταν πιο ωραιο
επισης με τις μικρες πετρες θα εχεις περησσοτερες κρυψονες....
παντος αν παιξεις κιαλο με αυτες της πετρες μπορεις να κανεις θαυματα

Pritanis 03-01-07 20:10

Για το καλυτερο αυριανο ενυδρειο να βαλεις αμμο και οχι πετραδακι στον πυθμενα...... Μερα με τη νυχτα......Σπασε λιγο τη μονοτονια απο τις ιδιες πετρες με ενα μεγαλο κομματι λαβα......Η φεγγαροπετρα που χρησιμοποιεις ειναι πολυ ομορφη και με της τρυπες ορθιες , αν θες πειραματισου ετσι ωστε να μην δειχνει το ενυδρειο σαν κεφαλογραβιερα........ Κατα τα αλλα εχεις κανει τη σωστη επιλογη

ROCK RULES :smt109:smt109
ETERNAL ALGAE TO THE PLANTED:smt074:smt074:smt074

Tolis 03-01-07 20:36

Θα συμφωνησω για την αμμο (δεν ειναι αμμος θαλασσης αυτο, ισως χαλικι θαλασσης).
Θα διαφωνησω με το "σπασιμο" της μονοτονιας με λαβα (ή με οποιοδηποτε αλλο ειδος πετρος). Το ιδιο ειδος πετρας δειχνει πιο φυσικο.
Το ενυδρειο φαινεται κι απο τις δυο πλευρες? Αν οχι, ενα μαυρο φοντο θα το βελτιωνε πολυ.

Z_X 03-01-07 20:40

Μπράβο φίλε,πολύ ωραίο.
Χώρισες πολύ έξυπνα το ενυδρείο σε δύο ζώνες και έβαλες πολύ ωραίες πέτρες(αν μπορείς βάλε και ένα άλλο είδος να έχει το καθένα το μέρος αναπαραγωγής).
Εγώ θα έβαζα και λίγα φυτά για να σπάσει η μονοτονία της πέτρας και απο πίσω ένα φόντο μπλέ σκούρο(αυτοκόλητο που χρησιμοποιούν η επιγραφάδες στην δουλεία τους).

Μ αρέσει και ας είναι malawi :D

Tolis 03-01-07 20:44

Σε 100 λιτρα δευτερο ειδος θα ζοριστει...

mmbuna 03-01-07 20:58

Εύγε! Πολύ καλή αρχή... :smt023

Τέλος τα καλά λόγια, σειρά για τις 'κακίες' μου: :smt019

1) Μην αλλάξεις λάμπες, πεταμένα λεφτά για τα mbuna τους είναι παντελώς αδιάφορες, αρκεί να είναι κοντά στο λευκό το φώς τους!

2) Προσωπικό γούστο, θα ανέβαζα λιγάκι τα λ.α.ω. την φίλτρανσης, ειδικά να προσθέσεις και άλλα άτομα, ή έχεις βαρύ χέρι στο τάϊσμα.

3) Θα συμφωνήσω με τον Τόλη στην άμμο και στην φυσικότητα του ενός είδους πέτρας...

Αν το έστεινες τώρα, θα σε συμβούλευα μικρότερες πέτρες να πετύχεις πιο πολλές σπηλιές, αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος με τον πληθυσμό που έχεις,
και τελευταία κακία (4) το χαλικάκι, 'φύγε το' όμως... :-)

5) Και εδώ θα διαφωνήσε με τον Τόλη, αν σκεφτείς να βάλεις και άλλο είδος, βάλε acei (άλλα 4 άτομα τέτοιου χαρακτήρα, νομίζω χωράνε) και έχεις και όμορφη αντίθεση, και θα κολυμπάνε στα ανοιχτά όλοι συνέχεια, αφου δεν νιώθουν απειλή.

frits 03-01-07 21:48

Ωραίο ενυδρείο και όμορφα ψαράκια. Πιστεύω κι εγώ ότι με άμμο θα ήταν πολύ καλύτερο αλλά οι πέτρες μου αρέσουν! Όντας κι εγώ αρχάριος απλά σου λέω τη γνώμη μου, για παρατηρήσεις οι πιο έμπειροι ;)

george 03-01-07 23:10

To θέμα είναι αν κάποιος θέλει να αναπαραστήσει πιστά τον βυθό της λίμνης Malawi ή να φτιάξει ένα περιβάλλον που θα του αρέσει αισθητικά και θα είναι συμβατό με τις ανάγκες των ψαριών που φιλοξενεί.
Στην πρώτη περίπτωση ...καμία σχέση...στην δεύτερη...περί ορέξεως....

georgetax 03-01-07 23:23

mmbuna για φιλτρο επειδη δεν θα ελεγα οτι ειμαι βαρύ χέρι αλλα χουβαρντάς:cool: τι φίλτρο λες οτι θα ήταν το κατάλληλο?π.χ. ενα eheim 2215 θα ηταν καλά?
οσον αφορα τα acei που ανεφερεσ τι προτεινεισ?ενοοω σε αριθμο.χωρανε?
μπορουν συμβιωσουν ολα μαζι?μην εχουμε μαλωματα
θα μπει τισ επομενεσ ημερεσ μαυρο φοντο και θα δειξει πολυ καλυτερο ειναι μεσα στα σχεδια.
ξερω οτι λαθη εγιναν και πιστευω ειναι οτι καλυτερο να μαθαινουμε απο αυτα για να μην γινουν την επομενη φορα;)γιαυτον τον λογο παρουσιαζουμε τα ενυδρεια μας.

mmbuna 04-01-07 16:22

Τα 2 είδη είναι πολύ, μα πολύ safe όσο αφορά στον υβριδισμό (ποτέ 100%, αλλά πολύ κοντά του).
Για φίλτρο, το 2215 δεν το ξέρω, χρησιμοποιώ τα 2217 χρόνια και είναι σκυλιά και αθόρυβα (περίπου 1000 λαω)

klaz 04-01-07 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 146278)
ενα eheim 2215 θα ηταν καλά?

για τα κυβικα σου το πλεον καταλληλο....:smt023:smt045

georgetax 04-01-07 17:29

ετσι λεω klaz οτι θα ειναι καλο.αλλα μελλοντικα γιατι ηρθαν πολλα παιδακια στην πορτα μου για καλαντα και καταλαβενετε δεν εχει μεινει λεπτο:cool::cool::cool:.

ηθελα να σε ευχαριστησω για τις αμετρητεσ σελιδες που μου εδεινες να διαβαζω και με ζοριζες συνεχεια:smt074:smt074:smt074

JONNY 04-01-07 17:47

Πάρα πολύ ώραιο φίλε μου το ενυδρείο σου,αν και κιχλίδες:p ,θα τολμήσω να πώ οτι μου καλαρεσε.Ποιος ξέρει μπορεί κάποτε να γίνω και εγω φίλος των κιχλιδόψαρων!
:smt041 :smt041

maikl 04-01-07 17:50

Φιλε μου εχουμε ιδιο ενυδρειο αν δε κανω λαθος.Εβαλα EHEIM compact 600(κυκλοφορητης με ρυθμιση εως 600λιτ/ω) ο οποιος χωραει στο διαμερισμα και τα παει τελεια εδω και ενα 4μηνο.(στα 29 ευρω)

georgetax 04-01-07 17:54

JONNY δεν μπορω να πω για αλλα ψαρια αλλα απο την πολυ μικρη επαφη μαζι τους ειναι 0ολα τα λεφτα.να εχεις κανενα λιτρο καφε και να τα βλεπεις πως συμπεριφέρονται.να τα δοκιμάσεις ειναι για μενα ιδιαιτερα ψαρακια οι κιλχιδες.:p

georgetax 04-01-07 18:05

lmaikl σου εστειλα π.μ. αλλα τελικα το βρηκα απο την σελιδα τις eheim.φαινεται μικρος.αλλα υπαρχει ενα αλλα.θα προλαβενει να γινεται η ολη διαδικασια.δλδ τα βακτυριδια θα προλαβενουν να κανουν την δουλεια τους???????

andreas K 05-01-07 00:13

Oυτε μια anubia;

billy 06-01-07 17:57

Πολυ καλο....Μου θυμιζει το δικο μου ξεκινημα.ΕΥΓΕΕΕ....

panos kerkyra 07-01-07 19:08

Μπραβο πολυ καλο μου αρεσει πολυ εχω και εγω 120 λιτρα με 5 λαμπιντο θυληκα και ενα βαρβατο αρσενικο τα οποια γενναν το ενα μετα το αλλο,παντος μου αρεσει οπως το εχεισ κανει εγω εχω πετρες λαβας μια ψεφτικη πετρα με τρυπες μια μεγαλη λευκη με μια λεια επειφανεια που βοηθαει για την αναπαραγωγη και ενα φυτο ριζομενο σε ξυλο υποστρομα χαλικη φυσικο.

georgetax 07-01-07 23:20

andreas K οσον αφορα τισ ανουμπιες σιγα σιγα ολα θα γινουν.ακομα ειμαστε στην αρχη.:cool: λεσ να εδειχνε ωραια?
ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια και τα μη φυσικα αλλα ειπαμε προσπαθουμε για οτι καλυτερο και εχουμε πολυ δρομο ακομα γιαυτο:D:D

παιδια μια ερωτηση μπορω να βαλω ενα apples snails μεσα στο ενυδρειο μου?υπαρχει κανενα προβλημα?

georgetax 21-01-07 18:04

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ
 
6 Συνημμένο(α)
έβαλα 3 ανουμπιες και πιστεύω ότι έσπασε λίγο η μονοτονία τις πέτρας.

Strahos 21-01-07 18:29

1 Συνημμένο(α)
πολύ καλό!
(ίσως) αν έβαζες και άλλες 2 στα σημεία που δείχνω να έδειχνε ακόμα πιο καλό (ίσως όμως...)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...nidreio-2b.jpg

MiziGr 21-01-07 19:16

Γιωργάκη το πες και το κανες με τις annubies. Πολύ ωραίο έγινε ρε φίλε!!! Πιστεύω πως οι θέσεις που πρότεινε ο strahos είναι σωστές. Δοκίμασε να βάλεις και εκεί φυτά. Το πολύ πολύ να χάσεις 8 ευρώ!!! Πήρα το ίδιο ενυδρείο με σένα τελικά. Περιμένω εξωτερικό φίλτρο (μάλλον το 2213) και siporax και το βάζω μπροστά:D:D:D:D

andreas K 21-01-07 21:27

Αντε και κανα microsorum να σπασει η μονοτονια της ανουμπιας!Σε βλεπω για μεταφορα στα φυτεμενα στο τελος...

georgetax 21-01-07 21:40

Strahos χίλια ευχαριστώ για το σχέδιο.:)

andreas K ποιο από όλα όμως?
είναι πολλά τα microsorum και δεν θέλω μεγάλα σε μέγεθος
έχεις κάποιο από αυτά που να ξέρεις ότι θα δείξει όμορφα?
δένονται όπως οι ανουμπιες?η όχι?

MiziGr φιλέ μου σε ευχαριστώ:D:D
προσπαθώ προσπαθώ

billy 21-01-07 22:02

Μπραβο
 
Μπραβο εισαι σε πολυ καλο δρομο.Οσα πας το ομορφαινεις και πιο πολυ.Βαλε απλα κανα δυο τρια φυτα ακομα και μετα θα δεις οτι θα γινει παραδεισος......:smt041:smt038:smt006:smt039:p;)

steady 21-01-07 22:04

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου georgetax εδειξε με τις ανουμπιες!αληθεια για τα aplle snails ξερει κανεις το χω και γω απορια...!αντε περιμενω και γω το aquaristic<20 μερες εχει κανει> να γεμισω και το δικο μου το χω με την αμμο και τις πετρες και καθεται!:(βαλε και το μαυρο χαρτονι να δεις πως θα δειξει εμενα εδειξε και αδειο που ειναι:D !με πετονια τις εδεσες τις ανουμπιες?

andreas K 21-01-07 23:18

Oλα τα microsorum pteropus δενονται.Το ιδιο και ο bolvitis heudeloti.Zητησε την ποικιλια ''Windelop''(tropica).Δοκιμασε και καποιο απο τα Crinum.Τα apple snails δεν αντεχουν πολυ καιρο στις παραμετρους του νερου που θεωρειται καταλληλο για αφρικανες.Εν αντιθεσει με αυτα τα zebra snails τα καταφερνουν μια χαρα και συμβαλλουν στην καταπολεμηση της αλγης.(Μαζι με τους ancistrus).

georgetax 22-01-07 02:34

Bolbitis heudelotii όμορφο είναι.. Microsorum pteropus είναι επίσης πολύ όμορφο.θα το ψάξω στην Θεσσαλονίκη και είναι δύσκολο για μένα να κατεβαίνω συνεχεία θα δω μάλλον έχω κατάληξη σε αυτά τα δυο.ένα δεξιά και ένα αριστερά.είναι και στην κατηγορία που δεν τρώγονται από της κιλχίδες οπότε από μια μεριά είμαστε εντάξει.και από απαιτήσεις είναι στα εύκολα φυτά.

κερατόφυλλο μέσα σε κιλχίδες είδα και δεν το τρώγανε.λέτε να το δοκιμάσω?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02169 seconds with 11 queries