Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Τα microgeophagus ramirezi μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44183)

beat89 27-09-10 23:55

Τα microgeophagus ramirezi μου
 
2 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια.
Σας παρουσιαζω τα 2 νεα μου ψαρακια.
Ειναι 2 ramirezi.Ενα αρσενικο κ ενα θυληκο.:p
Ειναι μολις 2 μερες στο ενυδρειο μου κ εχουν προσαρμοστει πληρως.Δεν φοβουνται καθολου κ μαλιστα εχουν ηδη σκαψει κ καθαρισει την πρωτη τους λακουβιτσα την οποια κ φυλανε εναλλαξ.;)
Θα ηθελα να ευχαριστησω πολυ τον μοντερατορα μας Giorgos για την πολυτιμη βοηθεια του.
Οριστε κ μερικες φωτογραφιες.
Δεν ειναι κουκλια??:D

Liz@ 27-09-10 23:56

πολυ γλυκουλια! σε ποσα λιτρα τα εχεις?

Giorgos 28-09-10 00:04

Θα ηθελα να δω 1-2 ακομη καθαρες πλευρικες φωτογραφιες των ψαριων τωρα που θα εχουν ηρεμησει και θα δειχνουν τα χρωματα τους για να γινει 100% διαχωρισμος του φυλου τους (υπαρχει καποια περιπτωση να ειναι δυο θηλυκα -οπως σου ειχα πει και στα ΠΜ).

beat89 28-09-10 00:04

Ειναι σε περιπου 85 λιτρα καθαρα μαζι με ενα puffer colomesus asselus,μερικους ροδοστομους,cory κ 2 ancistrus dolichopterus.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42556

Θα δω αν εχω βγαλει αλλες να βαλω αλλιως αυριο Γιωργο.

delta66 28-09-10 00:20

Με γεια :)

Το πρωτο μου φαινεται για θηλυκο και το 2ο για πιο νεαρο αρσενικο
Σε μερικες μερες θα δειξουν κι αλλο.

dimitrisemm 28-09-10 10:27

Φαινονται λιγακι στρεσαρισμενα,σε λιγες μερες θα ξεκαθαρισει αν οντως ειναι ζευγαρακι!Παντως ειναι πολυ ομορφα!!

beat89 28-09-10 14:48

2 Συνημμένο(α)
Οριστε κ μερικες σημερινες φωτογραφιες.;)

Μίμης 28-09-10 15:15

Δημητρο πολύ ομορφα..μπραβο και με το καλο να δεις ουριτσες ακομη και μωρα κατι που ειναι πολυ δυσκολο αλλα δε παυει να ειναι πιθανο;)
με γεια :)

beat89 28-09-10 15:55

Ευχαριστω Μιμη...:D
Αν ειναι οντως ζευγαρι θα προσπαθησω μια αναπαραγωγη.
Βλεπουμε.....:)

kotsos83 28-09-10 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 486701)
Οριστε κ μερικες σημερινες φωτογραφιες.;)

Εχεις ενα πανεμορφο ζευγαρι,τωρα το μονο που μενει ειναι να ταιριαξουν και να προχωρισουν σε αναπαραγωγη.Με το παφερ πως τα πανε,το πειραζουν?

beat89 28-09-10 16:37

Μεχρι τωρα δεν ασχολουνται τα ραμς με το puffer.Κ το αντιθετο φυσικα.
Μονο τα cory διωχνουν οταν περνουν απο τη λακουβιτσα τους.
Κατα τα αλλα ειναι πολυ ηρεμα.:D

Giorgos 29-09-10 16:45

Εχω μια υποψια οτι και τα δυο ψαρια ειναι θηλυκα. Στη δευτερη φωτογραφια κατα 99% ειναι θηλυκο, αλλα αυτο στην πρωτη ειναι που μου δημιουργει αμφιβολιες. Μπορει να ειναι ειτε νεαρο αρσενικο ειτε θηλυκο (το πιο πιθανο). Αυτο που με ανησυχει ομως σε αυτο το ψαρι ειναι το μικρο μεγεθος του εδρικου του πτερυγιου. Δε μου φαινεται φυσιολογικο.

Οταν τα ψαρια συνηθισουν πληρως και παρουν καλυτερα χρωματα, ξαναβγαλε μερικες πλευρικες φωτογραφιες.

beat89 30-09-10 01:24

Θα περιμενω λιγο ακομα κ θα ξαναβγαλω.
Η συμπεριφορα που ειχαν αυτα τα 2 στο πετ σοπ με μπερδεψε.Φαινονταν σαν να τσακωνονται αλλα δεν εφευγε κανενα.Ειχαν μια περιοχη που καθονταν ακομα κ οταν τσακωνονταν.Το 1ο καμια φορα εδιωχνε τα υπολοιπα ραμς που ηταν στο ενυδρειο.Επισης,το 1ο εκανε μερικες σπασμοδικες κινησεις μπροστα απο το 2ο.Τι να πω.:confused:
Τωρα μεσα στο ενυδρειο δεν εχουν τσακωθει καθολου.
Αν ηταν του ιδιου φυλου δεν θα υπηρχαν καυγαδες?:confused:

bokostas 30-09-10 05:35

Φοβερά ψαράκια φίλε μου, να τα χαίρεσαι και μακάρι να είναι ζευγάρι.

Αν δεν χαλάω το ποστ, να ρωτήσω κι εγώ πώς στο καλό ξεχωρίζουμε το φύλλο στα ραμιρέζι, που ποτέ δεν το κατάφερα???

Giorgos 30-09-10 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 487561)
Η συμπεριφορα που ειχαν αυτα τα 2 στο πετ σοπ με μπερδεψε.Φαινονταν σαν να τσακωνονται αλλα δεν εφευγε κανενα.Ειχαν μια περιοχη που καθονταν ακομα κ οταν τσακωνονταν.Το 1ο καμια φορα εδιωχνε τα υπολοιπα ραμς που ηταν στο ενυδρειο.Επισης,το 1ο εκανε μερικες σπασμοδικες κινησεις μπροστα απο το 2ο.Τι να πω.:confused:
Τωρα μεσα στο ενυδρειο δεν εχουν τσακωθει καθολου.
Αν ηταν του ιδιου φυλου δεν θα υπηρχαν καυγαδες?:confused:

Αν θυμασαι καλα, κυριως λογω αυτης της συμπεριφορας απο το βιντεο που μου εδειξες σε ΠΜ σου ειπα να παρεις αυτα τα δυο. Εδειχναν οτι προστατευαν μια περιοχη απο τα υπολοιπα ψαρια και ταυτοχρονα φλερταραν το ενα το αλλο.

Κωστα, με ενα εμειρο ματι μπορεις να δεις οτι τα αρσενικα εχουν διαφορετικο σχημα απο τα θηλυκα. Ομως οι κυριοι τροποι διαχωρισμου του φυλου ειναι η ροζ κοιλια της θηλυκιας (ακομα και οταν δεν ειναι σεξουαλικα ωριμη εχει λιγο ροζακι) και τα ραχιαια και εδρικα πτερυγια. Δεν λεω οτι του αρσενικου καταληγουν σε μυτες και αλλα τετοια. Της θηλυκια τελειωνουν αρκετα πριν τη βαση της ουρας ενω του αρσενικου συνεχισουν (ολο το πτερυγιο και οχι μονο η ακρες-μυτες τους) σχεδον μεχρι το τελειωμα του ουραιου πτερυγιου.
Τελος, αν και δεν το θεωρω 100% σιγουρο σημαδι, ειναι η μαυρη κοιλιδα του σωματος. Της θηλυκιας εχει μπλε ιριδιζοντα σημαδια και μεσα στην κοιλιδα ενω του αρσενικου δεν υπαρχουν μπλε ιριδιζοντα σημαδια μεσα στην μαυρη κοιλιδα.

beat89 30-09-10 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 487613)
Αν θυμασαι καλα, κυριως λογω αυτης της συμπεριφορας απο το βιντεο που μου εδειξες σε ΠΜ σου ειπα να παρεις αυτα τα δυο. Εδειχναν οτι προστατευαν μια περιοχη απο τα υπολοιπα ψαρια και ταυτοχρονα φλερταραν το ενα το αλλο.

Ναι το θυμαμαι.Ετσι εδειχναν.
Για αυτο παραξενευομαι τωρα.
Απο τη στιγμη που μπηκαν στο ενυδρειο μου δεν εχω δει την ιδια συμπεριφορα.
Λογικα θα φταιει κ η αλλαγη του περιβαλλοντος,Σωστα?
Μακαρι παντως να ειναι ζευγαρι.:)

Giorgos 30-09-10 15:22

Δωσε τους λιγες μερες ακομα και θα δουμε.

thab 30-09-10 18:07

Πανέμορφα τα ψαράκια σου Δημήτρη, να τα χαίρεσαι!

bokostas 01-10-10 02:36

Ευχαριστώ Γιώργο για τις πληροφορίες, ομολογώ δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα σημεία που πρέπει να προσέξεις.

beat89 03-10-10 22:06

3 Συνημμένο(α)
Σημερα το ενα ραμ ειχε κ μια "μαχη" με το puffer.Γενικα τα ραμς τρωνε τα σκουληκια αρκετα αργα.Το ραμ πηρε στο στομα του το σκουληκι αλλα περισσευε αρκετο εξω απο αυτο.Το puffer αδραξε την ευκαιρια κ το επιασε απο την αλλη μερια.Κ αρχισαν το ενα να το τραβαει απο την μια κ το αλλο απο την αλλη.:D:D:D
Τελικα νικητης ηταν το puffer.:smt041
Οριστε κ μερικες φωτο ακομα.

Giorgos 03-10-10 23:03

Το ψαρι στην πρωτη φωτογραφια (και αυτο που ειναι δεξια στη δευτερη) ειναι 100% πολλα υποσχομενο (απο αποψη ομορφιας) θηλυκο. Η ανησυχια μου ειναι για το αλλο ραμ. Οπως ειπα εχει ενα προβλημα με το εδρικο πτερυγιο και παρατηρω οτι τα περιττωματα του δεν ειναι φυσιολογικα. Δεν πρεπει να ειναι λευκα και σαν κλωστη να κρεμονται. Συγκρινε με το αλλο ραμιρεζι και θα καταλαβεις. Το εχεις δει να τρωει κανονικα και με ορεξη;

beat89 03-10-10 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 488942)
Το ψαρι στην πρωτη φωτογραφια (και αυτο που ειναι δεξια στη δευτερη) ειναι 100% πολλα υποσχομενο (απο αποψη ομορφιας) θηλυκο. Η ανησυχια μου ειναι για το αλλο ραμ. Οπως ειπα εχει ενα προβλημα με το εδρικο πτερυγιο και παρατηρω οτι τα περιττωματα του δεν ειναι φυσιολογικα. Δεν πρεπει να ειναι λευκα και σαν κλωστη να κρεμονται. Συγκρινε με το αλλο ραμιρεζι και θα καταλαβεις. Το εχεις δει να τρωει κανονικα και με ορεξη;

Τι προβλημα μπορει να εχει το εδρικο του πτερυγιο?
Ναι κανονικα τρωει αν κ το πρωτο τρωει πιο πολυ.
Παντως κ τα 2 τρωνε αρκετα αργα.
Καποιες φορες τα περιττωματα του ειναι χοντρα κ σκουρα.Πως πρεπει να ειναι κανονικα?

Giorgos 04-10-10 12:13

Το πτευγιο του ειναι μικρο. Συγκρινε το με το αλλο ραμιρεζι να δεις. Μαλλον προκειται για γεννετικη ανωμαλια και οχι κατι σοβαρο.
Γενικα τα ραμιρεζι δεν ειναι λεμαργα ψαρια. Ειναι φυσιολογικο που τρωνε αργα και εχουν ιδιαιτεροτητες.
Τα περιττωματα πρεπει να ειναι σκουρα. Αν ειναι λευκα ή διαφανα (σαν νημα) και αργουν να αποκοπουν, τοτε υπαρχει προβλημα.

beat89 06-10-10 00:35

Σημερα τα περιττωματα τους ηταν μια χαρα.
Το θυληκο φαινεται να εχει παχυνει,τα χρωματα της ειναι πιο εντονα κ αποψε εκανε κατι τιναγματα στο αλλο αλλα εκεινο δεν εδεινε ιδιαιτερη σημασια.
Περισσοτερο μπορω να πω το κυνηγουσε η θυληκια,παρα το αλλο τη θυληκια.
Κατι αλλο που εχω προσεξει ειναι οτι σε αυτο με το μικρο εδρικο πτερυγιο βλεπω οτι τα βραγχια του ανοιγουν αρκετα σε σεχεση με το αλλο Ramirezi.
Δηλαδη απο πλαι πισω μπορω να "δω" μεσα.
Εΐναι φυσιολογικο αυτο?

Giorgos 06-10-10 12:49

Εννοεις οτι ανασαινει βαρια;

beat89 06-10-10 14:25

Κανονικά θα έλεγα.Απλά ανοίγουν πολύ τα βράχια του σε σχέση με το άλλο.Δηλαδή όταν το κοιτάς το αντιλαμβάνεσαι αμέσως.Είναι μεγα
λο το κενό που αφήνουν όταν αναπνέει.

beat89 11-10-10 00:11

1 Συνημμένο(α)
Φαινεται σαν να εχει μεγαλα μαγουλα απο μπροστα.:D
Οριστε κ μια φωτογραφια απο πισω.
Οσο για την ορεξη του τρωει αρκετα αλλα οχι σαν το θυληκο.
Τελικα τι ειναι?Αρσενικο ή θυληκο?:confused:

Giorgos 11-10-10 14:27

Ειναι σχεδον σιγουρα θηλυκο και δεν ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση. Πιστευω οτι πρεπει να το δωσεις πισω και να παρεις αρσενικο.

beat89 11-10-10 17:06

Εκτος απο το πτερυγιο τι αλλο σε κανει να λες οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση?
Αν το συγκρινεις με το αλλο ναι φαινεται στη διατροφη,απλα λεω μηπως εχει τιποτα εμφανισιακα που να δειχνει κατι τετοιο.
Κ οσο για το οτι ειναι θυληκο?
Ξερω οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχει ροζ κοιλια αρα τοτε φαινεται απο τα πτερυγια?

Giorgos 12-10-10 08:07

Αναφερομουν ειδικα για το πτερυγιο, τιποτε αλλο.
Το ολο σουλουπι του μου δειχνει οτι ειναι θηλυκο.
Γενικα πως συμπεριφερονται οταν ειναι κοντα το ενα με το αλλο;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02441 seconds with 11 queries