Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   JUWEL LIDO 120 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21178)

petros 29-11-07 13:42

JUWEL LIDO 120
 
3 Συνημμένο(α)
Οι φωτο ειναι απο εχθες το βραδυ αμεσως μολις τελειωσε το στησιμο....
Ψαρια θα μπουν βασικα καρδιναλιοι
Ευχαριστω το GAB και το συλλογο για την βοηθεια τους και περιμενω σχολια και παρατηρησεις

spookie 29-11-07 13:48

ωραιο set up. Πολυ ομορφο:p :p :p

jimfytakis 29-11-07 15:46

Ομορφο!Αυτο το μαυρο πισω τι ειναι?Μοιαζει με φοντο αλλα εχει κατι σαν τετραγωνακια

giagligian 29-11-07 16:39

Μπράβο μπράβο!! Πολύ ωραίο!;)

petros 29-11-07 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 217790)
Ομορφο!Αυτο το μαυρο πισω τι ειναι?Μοιαζει με φοντο αλλα εχει κατι σαν τετραγωνακια

Eιναι μαυρη εξωτερικη αφισα , αυτα που ειναι σαν τετραγωνακια ειναι φυσαλιδες

Τσιόνογλου Σταύρος 29-11-07 21:26

Λιτό και όμορφο ,άντε και αναμένουμε τα πιο ωραία.:p

jimfytakis 29-11-07 21:32

Ωραια ριζα πετυχες.Θα μπορουσες επισης να δενες κανα microsorium pteropus στο "Γ" που κανει ψηλα το ξυλο.Τι φυτο ειναι αυτο πισω στο φοντο(το πιο ψηλο)?Πισω θες κανα φυτο επισης,ισως καμια ludwigia.

petros 30-11-07 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 217881)
Ωραια ριζα πετυχες.Θα μπορουσες επισης να δενες κανα microsorium pteropus στο "Γ" που κανει ψηλα το ξυλο.Τι φυτο ειναι αυτο πισω στο φοντο(το πιο ψηλο)?Πισω θες κανα φυτο επισης,ισως καμια ludwigia.

Το φυτο πισω δεξια ειναι higrophila corymbosa
Θελω να δω πως θα πανε αυτα τα φυτα πριν προσθεσω και αλλα

asourtzo 30-11-07 11:33

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου σαν στησιμο:D :D :D Εκτος απο καρδιναλιους εχεις σκεφτει τι αλλο θα βαλεις?:rolleyes:

petros 30-11-07 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 217974)
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου σαν στησιμο:D :D :D Εκτος απο καρδιναλιους εχεις σκεφτει τι αλλο θα βαλεις?:rolleyes:

Σιγουρα δεν θα βαλω αλλο σμηνοψαρο.
Απο αλλα ψαρια δεν ξερω ποια πανε με τους καρδιναλιους.
Εχεις να μου προτεινεις κατι???
Σκεφτομαι για γαριδες amano
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

Filotas 30-11-07 12:30

Πολύ όμορφο φίλε Πέτρο!!!

asourtzo 30-11-07 12:48

Κανενα ζευγαρακι νανο-κυχλιδες ισως? Το εχεις σκεφτει?Αμερικανικες?

petros 30-11-07 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 217995)
Πολύ όμορφο φίλε Πέτρο!!!

Ευχαριστω:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 218001)
Κανενα ζευγαρακι νανο-κυχλιδες ισως? Το εχεις σκεφτει?Αμερικανικες?

π.χ Ramirezi??? ή apisto??
Μηπως εχω φασαριες με αυτα τα ψαρια(επιθετικοτητα)???
Ευχαριστω

asourtzo 30-11-07 13:03

Στην περιοδο ζευγαρωματος θα εχεις καποια κυνηγιτα σιγουρα, απο την μια μπορει να σε νευριαζουν που δεν αφηνουν τα αλλα ψαρακια σε χλωρο κλαρι ,αλλα απο την αλλη δινουν ζωη στο ενυδρειο σου!!:p :p
(προσωπικη μου αποψη;) )κατα τα αλλα δεν πιστευω τα καρδιναλ να αντιμετωπισουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα

petros 30-11-07 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 218006)
Στην περιοδο ζευγαρωματος θα εχεις καποια κυνηγιτα σιγουρα, απο την μια μπορει να σε νευριαζουν που δεν αφηνουν τα αλλα ψαρακια σε χλωρο κλαρι ,αλλα απο την αλλη δινουν ζωη στο ενυδρειο σου!!:p :p
(προσωπικη μου αποψη;) )κατα τα αλλα δεν πιστευω τα καρδιναλ να αντιμετωπισουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα

Αν βαλω μονο 1 αρσενικο , πειραζει????(Δεν θελω γεννες...);)
Ευχαριστω

asourtzo 30-11-07 13:12

Εσενα και εμενα οχι. Τον αρσενικο ομως???????(πιστευω ναι)
Αμα βαλεις ζευγαρι θα παρατηρησεις συμπεριφορες που δεν θα τις δεις απο ενα ψαρακι μονο του:rolleyes:

petros 30-11-07 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 218009)
Εσενα και εμενα οχι. Τον αρσενικο ομως???????(πιστευω ναι)
Αμα βαλεις ζευγαρι θα παρατηρησεις συμπεριφορες που δεν θα τις δεις απο ενα ψαρακι μονο του:rolleyes:

Σωστο
Μια τελευταια...ερωτηση ειναι πιο ευαισθητα απο τους καρδιναλιους??
Ευχαριστω

asourtzo 30-11-07 13:22

Ας μας δωσουνε τα φωτα τους οι πιο παλιοι εδω γιατι πραγματικα θα σε γελασω:( .(Για τα απιστο δεν ξερω, αλλα για τα ραμιρεζ να σου πω την αληθεια νομιζω δεν ειναι πιο ευαισθητα:smt120 )

imichal 30-11-07 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petros (Μήνυμα 218002)
Ευχαριστω:p
-------------------------

π.χ Ramirezi??? ή apisto??
Μηπως εχω φασαριες με αυτα τα ψαρια(επιθετικοτητα)???
Ευχαριστω

οχι .....εχω καιρο στο ενυδρειο μου Ramirezi+apisto με καρδινάλιους και δεν ειχα κανενα προβλημα..

caverman 30-11-07 15:30

Παράθεση:

Απο αλλα ψαρια δεν ξερω ποια πανε με τους καρδιναλιους.
Εχεις να μου προτεινεις κατι???
Σκεφτομαι για γαριδες amano
Ωραίο ξεκίνημα,
θα πρότεινα:

Ένα κοπαδάκι oto που θα περιορίζουν κάποια είδη άλγης και τους αρέσει το πυκνοφυτεμένο...
ή
Ένα κοπαδάκι cory εάν το χαλίκι είναι λεπτόκοκο...

Και οι δύο προτάσεις ταιριάζουν με καρδινάλιους και θα δώσουν κίνηση στις χαμηλές περιοχές του ενυδρείου.

Caverman

petros 30-11-07 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 218042)
Ωραίο ξεκίνημα,
θα πρότεινα:

Ένα κοπαδάκι oto που θα περιορίζουν κάποια είδη άλγης και τους αρέσει το πυκνοφυτεμένο...
ή
Ένα κοπαδάκι cory εάν το χαλίκι είναι λεπτόκοκο...

Και οι δύο προτάσεις ταιριάζουν με καρδινάλιους και θα δώσουν κίνηση στις χαμηλές περιοχές του ενυδρείου.

Caverman

15 cardinals 4-5 otto 4-5 amano γαριδες -τελικος αριθμος ψαριων- ,ειναι ο.κ ή μηπως ειναι πολλα???
Ευχαριστω

petros 18-04-08 12:30

ΦΩΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ
 
2 Συνημμένο(α)
Το ενυδρειο οπως ειναι τωρα , χωρις ακομα να εχω τελειωσει με τα φυτα , εχει 15 καρδιναλιους και 5 γαριδες Amano.
Περιμενω σχολια....
Οι φωτο δεν ειναι και τοσο καλες γιατι ειναι απο το κινητο :(
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

Τσιόνογλου Σταύρος 18-04-08 12:38

Μου άρεσε πάρααα πολύ, όμορφο και συμμαζεμενο αν και δεν έχεις όπως λές τελειώσει με τα φυτά (και ούτε πρόκειται ποτέ γιατί αλλαγές θα κάνεις πάντα όπως συμβαίνει με όλους ) μόνο την σκάλα διάχυσης αν μπορούσες να την κρύψεις για να μη φαίνεται έτσι ξεκ΄σρφωτη εκεί στα δεξιά,καλή συνέχεια :p .

Πάνος 18-04-08 12:43

μου αρεσει παρα πολυ....το μεγαλο ξυλο που φτανει στην επιφανεια ειναι υπεροχο...απλα εγω θα συμμαζευα λιγο την λουντβιγια...συγχαρητηρια!!!...

petros 18-04-08 12:56

Σας ευχαριστω πολυ.:)
Σταυρο σκεφτομαι να αλλαξω την σκαλα με καποιο αλλο διαχυτηρα , τον οποιο θα κρυψω πισω απο το ξυλο
Πανο , την λουντβιγια την αφηνω να μεγαλωσει λιγο για να κοψω και να φυτεψω τα κομματια
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

xontros 18-04-08 13:03

Πάρα πολύ ωραίο! Το αδικείς με τις φωτογραφίες (όχι ότι εγώ το κατέχω δηλαδή το θέμα.. κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να μας πει μερικές συμβουλές για κακούς φωτογράφους και για απλές μηχανές..), είμαι σίγουρος ότι από κοντά θα φαίνεται πολύ πιο ωραίο!

Ο μεγάλος λόγος ύψος-πλάτος του Lido μου φαινόταν πολύ δύσκολο να διακοσμηθεί ωραία, αλλά έχεις εκμεταλλευτεί/παίξει με το ύψος πολύ όμορφα, τόσο με τη ρίζα και τις δεμένες ανούμπιες, όσο και με τα ψηλά φυτά από πίσω και από το πλάι!

Το κόκκινο φυτό κάτω δεξιά πώς προχωράει? Έχεις προσθέσει extra λάμπα, ή είσαι με τις 2 Τ5 που έχει από τη μάνα του?

Επιτρέπεται να κάνω και 1-2 προτασούλες? Κατ'αρχήν, τη σκαλίτσα της Hagen, βάλ'την πίσω αριστερά (υποθέτω δεν την έχεις εκεί γιατί μπλεκόντουσαν μέσα τα φυτά, ε?) όπου θα την χτυπάει η έξοδος από το φίλτρο και θα έχεις καλύτερη διάχυση.. Επίσης, ίσως αξίζει τον κόπο να μεταφέρεις τόσο τη ρίζα όσο και το κόκκινο φυτό (alternanthea είναι?) λίγο προς τα αριστερά, ώστε να παίξεις με τους κανόνες των τρίτων, να έρθει δηλαδή ο κορμός της ρίζας στο 1/3 και το κόκκινο στα 2/3 κατά την οριζόντια έννοια..

Μπράβο και πάλι!

petros 18-04-08 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 255597)
Πάρα πολύ ωραίο! Το αδικείς με τις φωτογραφίες (όχι ότι εγώ το κατέχω δηλαδή το θέμα.. κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να μας πει μερικές συμβουλές για κακούς φωτογράφους και για απλές μηχανές..), είμαι σίγουρος ότι από κοντά θα φαίνεται πολύ πιο ωραίο!

Ο μεγάλος λόγος ύψος-πλάτος του Lido μου φαινόταν πολύ δύσκολο να διακοσμηθεί ωραία, αλλά έχεις εκμεταλλευτεί/παίξει με το ύψος πολύ όμορφα, τόσο με τη ρίζα και τις δεμένες ανούμπιες, όσο και με τα ψηλά φυτά από πίσω και από το πλάι!
Ευχαριστω
Το κόκκινο φυτό κάτω δεξιά πώς προχωράει? Έχεις προσθέσει extra λάμπα, ή είσαι με τις 2 Τ5 που έχει από τη μάνα του?
Οι λαμπες ειναι της μανας του.Το κοκκινο φυτο δεν παει πολυ καλα (δεν εχει εντονο χρωμα) , πιστευω ομως οτι οσο ψηλωνει και πηγαινει πιο κοντα στο φως θα φτιαχνει.
Επιτρέπεται να κάνω και 1-2 προτασούλες? Κατ'αρχήν, τη σκαλίτσα της Hagen, βάλ'την πίσω αριστερά (υποθέτω δεν την έχεις εκεί γιατί μπλεκόντουσαν μέσα τα φυτά, ε?) ΝΑΙ όπου θα την χτυπάει η έξοδος από το φίλτρο και θα έχεις καλύτερη διάχυση.. Επίσης, ίσως αξίζει τον κόπο να μεταφέρεις τόσο τη ρίζα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ όσο και το κόκκινο φυτό (alternanthea είναι?) λίγο προς τα αριστερά, ώστε να παίξεις με τους κανόνες των τρίτων, να έρθει δηλαδή ο κορμός της ρίζας στο 1/3 και το κόκκινο στα 2/3 κατά την οριζόντια έννοια..

Μπράβο και πάλι!

Ευχαριστω πολυ

Παπαδόπουλος Κώστας 19-04-08 21:16

Μπράβο, πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

petros 13-05-08 13:52

UPDATE
 
3 Συνημμένο(α)
Nεες φωτο...
Περιμενω σχολια
ΠΕΤΡΟΣ

lag 13-05-08 14:06

απλά τέλειο!!!!!!!!!
μπράβο!!! μακάρι να γίνουν και μένα ετσι τα φυτά μου..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02319 seconds with 11 queries