Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αναπαραγωγή Sterbai Cory!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79296)

leonidas87 06-04-14 13:28

Αναπαραγωγή Sterbai Cory!!
 
Καλησπέρα σας!Σημερα έκανα αλλαγή νερού με νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας από του ενυδρειου κ τα Sterbai μου έχουν τρελαθεί...έχω 4 και τα 2 απομονώνονται κ κάνουν την κλασική στάση "Τ" του ζευγαροματος.Εδω κ 3 ώρες κάνουν συνέχεια το ίδιο.Η απορία μου είναι η εξής:Τα έχω σε ενυδρειο 120l με ακόμα 6 Chery Barb.Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπουν σε άλλο ενυδρειο...υπάρχει περίπτωση να δω γονους να επιβιώνουν χωρίς να τους φάει άλλο ψάρι;;;(η τα αυγά τους)

panos777 06-04-14 13:39

Νομίζω δε υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν αυγά εκτός και αν τα μεταφέρεις
σε άλλο ενυδρείο/γεννήστρα/δοχείο για να εκκολαφθούν. ακόμα και οι
γονείς cory τρώνε τα αυγά τους.... αν τα απομονώσεις θα σωθούν σίγουρα αρκετά.

leonidas87 06-04-14 14:59

Αν βάλω μια εσωτερική γενηστρα στο ενυδρειο είναι κ βάλω τα αυγά μέσα μόλις γεννήσει θα γίνει δουλειά;;;

bbetta 06-04-14 15:18

Κανονικά τα αυγα πρέπει να μεινουν καποιες ώρες μετα τη γεννα χωρις να τα πειραξεις για να σκληρυνουν και να μπορεις να τα μεταφερεις με ασφαλεια.Αν αποφασισεις να δοκιμασεις γεννηστρα πρεπει να υπαρχει καλη οξυγονωση (πχ αεραντλια) και ίσως λίγο methylene blue ή κάποιο φύλλο κατάπα για την πρόληψη fungus.

tsala 06-04-14 15:55

οπως στα λεει ο bbetta ειναι..
στο ενυδρειο δεν εχουν καμια ελπιδα..
στην γεννηστρα ισως γινει κατι...
τα αυγα τους θελουν παρα πολυ καλη κυκλοφορια.. πιανουν πανευκολα fungus..
αν εχεις κυκλοφοριτη , βαλτα στην γεννηστρα και βαλε τον κυκλοφοριτη (εξω απο την γεννιστρα) να βαραει πανω τους..
το μπλε του μεθυλαινιου βοηθαει στο να μην πιασουν fungus , οπως και το esha2000.. ολα αυτα ομως σε ξεχωριστο ενυδρειο..

sailor247 06-04-14 17:16

Εγώ που είχα προσπαθήσει το ίδιο με πλαστική γενηστρα μέσα στο ενυδρείο την πάτησα καθώς μόλις βγήκαν τα μικρά ήταν τόσο μικρά που περνούσαν από τις χαραμάδες της γεννηστρας και τρώγονταν αοι τα άλλα ψαρια

leonidas87 06-04-14 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 831622)
Εγώ που είχα προσπαθήσει το ίδιο με πλαστική γενηστρα μέσα στο ενυδρείο την πάτησα καθώς μόλις βγήκαν τα μικρά ήταν τόσο μικρά που περνούσαν από τις χαραμάδες της γεννηστρας και τρώγονταν αοι τα άλλα ψαρια

Τα αυγά πως τα επίασες κ τα έβαλες στη γεννήτρια;;;με το που γέννησαν τα μετακινησες η τα αφησες λίγο;;
-------------------------
????

bouboulas 07-04-14 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 831622)
Εγώ που είχα προσπαθήσει το ίδιο με πλαστική γενηστρα μέσα στο ενυδρείο την πάτησα καθώς μόλις βγήκαν τα μικρά ήταν τόσο μικρά που περνούσαν από τις χαραμάδες της γεννηστρας και τρώγονταν αοι τα άλλα ψαρια


Πως σου ξέφυγε γέννα εσένα; Εσύ είσαι ο ψαρομαιευτήρας με την βούλα.
:D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries