Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ladies and gentlemen, να σας συστήσω τον ..Diogo! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837)

xontros 09-09-08 13:54

Ladies and gentlemen, να σας συστήσω τον ..Diogo!
 
Luis Santo Diogo: η νέα μου μεταγραφή, όχι από την Portuguesa, αλλά από το Water Inn (που ευτυχώς μου κόστισε πολύ φθηνότερα από 9.000.000 ευρωπουλάκια - και δεν προτίθεμαι να τον δώσω σε καμία Chelsey.. :D)

Είναι ένας απίθανος crowntail με μπλε-κόκκινα πτερύγια (έχει κάμποσους ακόμα στο Water Inn, σπεύσατε να προλάβετε!)

Θα ανεβάσω και 2 φωτογραφίες από το καινούριο 10λιτρο (περίπου) σπιτάκι του, μία όταν το πρωτογέμισα με νερό, και μία όταν ο κύριος μπήκε και άρχισε να εξερευνά τους χώρους του.. :cool:

Στο φίλτρο άλλαξα το απαράδεκτο σφουγγαράκι με λεπτό σφουγγάρι από το άλλο ενυδρείο.. Οι λακούβες που φαίνονται στις φωτό είναι από τη ροή με το φίλτρο στο full.. Στο min είναι αρκετά μειωμένη, αλλά θα δω μήπως κάνω πατέντα για περαιτέρω μείωση..

Τα φυτά είναι εντελώς πρόχειρα τοποθετημένα, περιμένω να "μουλιάσει" ένα μοπάνι που πήρα, και τότε θα αρχίσω να ασχολούμαι με τη διαμόρφωση, που με τη λάμπα των 18watt νομίζω ότι έχει πολύ καλές προοπτικές! :smt020

Δοκίμασα και μαύρο χαρτονάκι στο background, αλλά έκανε πολύ έντονο καθρέφτισμα, αγρίεψε πολύ ο ψαρής, και το έβγαλα.. zw

Για να προλάβω τέλος τα σχόλια, το καπάκι (plexi glass) είναι ήδη έτοιμο και θα μπει το βράδυ, θερμοστάτης θα μπει όταν πιάσουν τα κρύα, και ανάλογα με τις θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται, θα δω μήπως αλλάξω τη θέση του ενυδρείου (που αυτή τη στιγμή είναι κοντά σε ένα καλοριφέρ..)

Αυτά.. Στο επόμενο post ακολουθούν οι φωτογραφίες! :p

xontros 09-09-08 13:56

4 Συνημμένο(α)
Ιδού και οι φωτό!

gwgw 09-09-08 13:58

πολυ ομορφο το ενυδρειακι!! που το κονομησες? :P

makis206 09-09-08 14:01

Πολύ όμορφος και φτου του φτου του να μην τονε ματιάσουμε !!

Και το ενυδρειάκι σούπερ, είμαι σίγουρος ότι θα το κάνεις κουκλί !:smt041:smt041

asourtzo 09-09-08 14:06

Πολυ ωραιος ο ντιογγο!!!!και το ενυδρειακι ολα τα λεφτα!!!!!!το φωτιστικο ηταν πακετο με το ενυδρειο?

imichal 09-09-08 14:08

πολυ ομορφος !!! Καλή αρχή !

ΧρήστοςΠ 09-09-08 14:09

:smt041 ωραίο. Βάλε και κανένα καπάκι γιατί τον βλέπω επικοντιστή :D

xontros 09-09-08 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw (Μήνυμα 288448)
πολυ ομορφο το ενυδρειακι!! που το κονομησες? :P

Ξεκίνησα αρχικά κολλώντας μόνος μου ένα κυβάκι, αλλά το βρήκα μετά αυτό στο water inn και έβγαινε αρκετά φθηνότερα όλο μαζί (με φίλτρο & λάμπα).. Έχει σε διάφορα μεγέθη, κινέζικα είναι (sensen), μη φανταστείς την τέλεια κατασκευή, δεν είναι καν τζάμι (δεν ξέρω τι ακριβώς υλικό είναι), αλλά είναι κομπλέ με hang-on και λάμπα, πολύ όμορφα αισθητικά και πολύ φθηνά (το δικό μου είχε κομπλέ γύρω στα 30-35 euro), αλλά δε νομίζω ότι του έχουν μείνει πολλά..

Υ.Γ. Πολλά καλά σχόλια κάνω για το water inn, που εν γένει δεν το πολυχωνεύω (γιατί έχω κι εκεί ακούσει διάφορες λάθος πληροφορίες), αλλά αφενός τόσους πολλούς crowntail και αφεταίρου τα ενυδρειάκια αυτά, δεν έχω συναντήσει πουθενά αλλού..

Σπύρος Μ 09-09-08 15:55

Πολυ όμορφο το ενυδρείο.Με λίγα ακόμα εύκολα φυτά θα είναι σούπερ.
Μόνο που ο μονομάχος σου μοιάζει τσαμπουκάς και θα του τεροιαζε καλύτερα το όνομα (DUDU CEARENSE).Παντως πολύ ωραίος ο μονομάχος!!!

mao 09-09-08 16:38

πολυ ομορφος ο μονομαχος σου!! και το ενυδρειακι ωραιο.αντε και με το καλο να μεγαλωσουν τα φυτουλια και εισαι super!!
και μια ολιγον ..πρωιμη ερωτηση.οταν μπει για καπακι το plexi,τι σκεφτεσε να κανεις στο θεμα ανεμιστηρακια οταν με το καλο του χρονου ξαναπιασουν οι ζεστες;γιατι σκεφτομαι και εγω το plexi σαν λυση για καπακι και στο δικο μου.μπορουν να προσαρμοστουν ανεμιστηρακια η' θα σπασει;
και παλι,πολυ καλη...μεταγραφη εκανες!!

xontros 09-09-08 16:51

Κατ'αρχήν.. ο Diogo σας ευχαριστεί θερμά για τα κοπλιμέντα.. :D

Χρήστο: το γράφω και παραπάνω, το καπάκι είναι ήδη έτοιμο, εδώ δίπλα μου το έχω!

westie/mao: κι αυτό το γράφω παραπάνω, τα φυτά μπήκαν τελείως πρόχειρα, ίσα ίσα να μή φαίνεται άδειο.. με κάποιες νέες αγορές & κλαδέματα από το άλλο ενυδρείο, εντός εβδομάδας θα γεμίσει με φυτά.. όσο για το "εύκολα", δεν έχω αποφασίσει ακόμη.. με τόσο πολύ φως, λέω να το δυσκολέψω λιγάκι.. :cool:

westie #2: αφού φαίνεται το παλουκάρι.. είναι "εκτελεστής"!

mao #2: είναι πολύ μικρό το καπάκι βασικά.. οπότε, του χρόνου το καλοκαίρι (τώρα δεν πρόκειται να κάνω κάτι), θα πάρω κι ένα 2ο "καλοκαιρινό" πλέξι, και θα βάλω ανεμιστηράκι σε αυτό! ;)

Πάνος 09-09-08 17:00

να σου ζησει χοντρουλη...:smt041:smt041:smt041

dizio 09-09-08 17:17

τα σπάει το ενυδρειάκι μαι φατ φρεντ...και ο μπετασ κουκλί. να προσέχεις να μην σου πηδήξει απόξω μόνο....

harilaos 09-09-08 17:21

Γιατί να είσαι γαυρούλης;;...γιατί;;
Ωραίος ο ψάρης.. Με ένα σκιμεράκι και λίγο ζωντανό βράχο θα νιώσει
σαν στο σπίτι του.. Προσοχή στην αλατότητα και τη θερμοκρασία!
Οι γαύροι είναι μεσογειακά ψάρια..
:p:p:p

dr.geo 09-09-08 17:24

Παρα πολυ ομορφος..να τον χαιρεσαι..

Μικρος 09-09-08 17:34

Καλη συνεχεια Χοντρουλη.Περιμενουμε και την επισημη πολυσελιδη +-4παρουσιαση οταν εισαι ετοιμος:D.

lucy 09-09-08 18:33

ΚΟΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :smt007 Πολύ λαχταριστός!!!!!! Να σου ζήσει!!!

domenico 10-09-08 00:24

Τέλειο το ψαράκι...κουκλί...και το ενυδρειακι τα σπαει! Τι να πω...just perfect!:smt041

Raven 10-09-08 00:44

Ωραιος μονομαχος και ωραιο ενυδρειο , ενας συνδυασμος που στα χερια σου θα γινει αχτυπητος !
Περιμενουμε με ανυπομονησια πληρη παρουσιαση στο μελλον.:smt023

lingistis 10-09-08 09:30

Μπράβο, πολύ ωραίος ο μονομάχος και πολυ όμορφο το ενυδρείο :smt041

tasinio 10-09-08 10:51

Συγχαριτηρια για τον μονομαχο σου να σου ζησει!Αν και το τελειο ονομα 8α ηταν τζολε.Τα χρονια του να φτασει!!!:D:D

Maverick 10-09-08 11:00

Πολύ όμορφος ο παίκτης! Έχει πολύ καλοσχηματιμένα πτερύγια και με λίγη "εκπαίδευση" θα αποκτήσει μεγαλύτερο άνοιγμα ουράς ;)

xontros 10-09-08 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 288709)
Πολύ όμορφος ο παίκτης! Έχει πολύ καλοσχηματιμένα πτερύγια και με λίγη "εκπαίδευση" θα αποκτήσει μεγαλύτερο άνοιγμα ουράς ;)

Εκπαίδευση? Δηλαδή? :confused:

mariah 10-09-08 14:40

Να σου ζησει ο ψαρουλης.Πανεμορφος και τυχερος!!!!

Maverick 11-09-08 10:12

Με καθρεφτάκι ή με άλλο μονομάχο δίπλα του μερικές φορές τη μέρα

chemical mac 11-09-08 13:36

Κι επειδή όπως είδα σε όλους αρέσουν τα "σπασίματα"...χοντρούλη μου ο ψαρής σου τα σπάει αλλά και η τριχοειδής που έχει πάνω ο εχινόδωρος (αντο ξεχώρισα καλά) τα σπάει ακόμα πιο πολύ. Σούπερ το ενυδρείο (κι εγώ ο @@@@ κάθομαι και κολλάω και ψάχνω τρόπους να βάλω το φωτιστικό).
Εύγε. Όπως είπαν και οι άλλοι περιμένουμε 15σέλιδη αναφορά για το πως έγινε η αγορά, την πορεία του ψαριού κτλ κτλ (ξέρεις εσύ ;) )

xontros 11-09-08 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 288537)
Περιμενουμε και την επισημη πολυσελιδη +-4παρουσιαση οταν εισαι ετοιμος:D.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 288967)
Όπως είπαν και οι άλλοι περιμένουμε 15σέλιδη αναφορά για το πως έγινε η αγορά, την πορεία του ψαριού κτλ κτλ (ξέρεις εσύ ;) )

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε.. Κακεντρέχειες.. :D:D:D

Nem 11-09-08 15:14

Ωραιος ο τυπος πολυ μουρη :grin::grin::grin::grin:
Και το ενυδρειο ωραιο ειναι

Τωρα το σαββατο θα ξεκινησω και εγω το δικο μου
μονομαχοενυδρειο

(Αν πληρωθουμε πρωτα φυσικα :grin::grin::grin::grin:)

Teo 11-09-08 15:58

Να σου ζησει ο Luis Santo Diogo!!!Ειναι ομορφος αλλα να τον προσεχεις οι σκαουτερ τις chelsea παραμονευουν...;)
Ανυπομονο να δω την συνεχεια απο το ενυδρειακι σου!!!

xontros 15-09-08 19:52

1 Συνημμένο(α)
Αφού έβαλε και γκολάκι το Σάββατο, είπα να του αναβαθμίσω λιγάκι το σπίτι του:
- Μπήκε καπάκι από plexi glass..
- Μπήκε ένα μοπάνι, στο οποίο δέθηκε moss, και μερικές ανούμπιες (θα μεγαλώσουν πολύ βέβαια οι συγκεκριμένες, αλλά δεν έβρισκα νάνα στα μαγαζιά, οπότε για την ώρα μπήκαν αυτές..) Δυστυχώς η ρίζα άρχισε να βγάζει τους κλασσικούς μήκυτες, αλλά πού θα πάει, θα τον κάνει τον κύκλο της..
- Μπήκαν κάτι φυλλαράκια από tennelus και parvula, τα οποία δεν πήγαιναν καλά στο 70άρι, λόγω κακού φωτισμού μάλλον.. Ελπίζω ότι με το φως αυτό, με excel και με καμιά ταμπλετίτσα στο υπόστρωμα θα πάνε καλύτερα, και θα γεμίσουν με τον καιρό το αριστερό τμήμα..
- Μπήκαν και κάποιες κορυφούλες απο hygrophila polysperma (σα θαμνάκι για την ώρα), που μόλις μεγαλώσουν, θα πάνε πίσω από τη ρίζα δεξιά..
- Τα υπόλοιπα φυτά είναι κάποιος εχινόδωρος, vallisneria nana (πίσω αριστερά), pistia stratiotes (στην επιφάνεια), κάποιες κορφούλες alternanthera (της οποίας επίσης δεν επαρκούσε το φως στο 70άρι), και κερατόφυλλο (τώρα που το ενυδρειάκι είναι καινούριο, το οποίο όμως θα φύγει αν με το καλό πάρουν μπροστά τα υπόλοιπα φυτά..)

Αυτά για την ώρα.. Πώς σας φαίνεται?

Υ.Γ. Βάζοντας τη ρίζα μπροστά από το φίλτρο λύθηκε και το πρόβλημα της ροής.. Αυτό που δε λύθηκε είναι το πρόβλημα της αντανάκλασης.. Φαίνεται και στη φωτογραφία, όταν το φως είναι αναμμένο, ο κύριος καθρεφτίζεται στο δεξί τζάμι και επιτίθεται στον εαυτό του.. Έβαλα κάποιο ανοιχτόχρωμο μπεζ χαρτόνι (με το μαύρο ήταν ακόμα χειρότερα), και κάπως περιορίστηκε το θέμα.. Αν φουντώσουν και τα φυτά, θα βελτιωθεί κι άλλο νομίζω η κατάσταση.. Έχετε καμία άλλη ιδέα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02746 seconds with 11 queries