Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Με 25lt καθαρά τι;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74108)

kostas ate 16-09-13 20:55

Με 25lt καθαρά τι;;;
 
Εχω ένα ενυδρειο 25lt και θέλω να το ζωντανεψω τι έχετε να μου προτείνετε;;;:confused:

Κουραμπιές 16-09-13 20:56

Γαριδες η βιοτοπικη μονομαχιερα.

ChocolatePuma 16-09-13 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas ate (Μήνυμα 785839)
Εχω ένα ενυδρειο 25lt και θέλω να το ζωντανεψω τι έχετε να μου προτείνετε;;;:confused:

Τι διάστασεις έχει?
Ποιο φίλτρο έχει?

Άλλο ενυδρείο έχεις?

nazgul 16-09-13 20:58

Για καμια γαριδα ή κανενα σαλιγκαρι ειναι αυτα τα λιτρα μονο, δυστυχως. Αν θελεις τουλαχιστον να ζει ανετα οτι θελεις. Για βιοτοπικη μονομαχιερα, μια χαρα ακουγεται, αλλα χωρις μονομαχο μεσα :D

ChocolatePuma 16-09-13 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 785842)
... Για βιοτοπικη μονομαχιερα, μια χαρα ακουγεται, αλλα χωρις μονομαχο μεσα :D

Ε τότε καλύτερα να το κάνει δισκοενυδρείο...χωρίς δίσκους!! :p

(χιουμορίζουμε...Κώστα!) :D

Κουραμπιές 16-09-13 21:02

Ασε να ξεκινησει με κατι θοδωρη, γιατι γαριδες δεν τις προτιμουν οι περισσοτεροι, οποτε σε καποιο ψαρι θα παει, ασε μη δουμε κανα κοπαδι αγγελοψαρα και 2 labido. Με μονομαχο με προσοχη και διαβασμα καπως θα τα καταφερει, με την προυποθεση μαλακου νερου (που νομιζω αρτα και φλωρινα εχουν πολυ μαλακο). Σιγουρα γαριδες ειναι προτιμοτερο γιαυτο και τογραψα πρωτο.

nazgul 16-09-13 21:03

Περα απο την πλακα τωρα, γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι και για πολλα πραγματα τετοια ενυδρεια. Και στο λεει καποιος που δεν εχει μεγαλα. Ακομα και να ξεκινησεις κατι, θα δεις με τον καιρο οτι μονο προβληματα θα βγαινουν, αν δεν εισαι 24ωρες απο πανω. Ειναι δυσκολο να εχεις σταθερες συνθηκες και χαρουμενα ψαρακια σε τοσα λιτρα.

genecr 16-09-13 21:09

τίποτα σε killifish ενδεχομένως :confused:
ξέρω ότι δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο... οι εμπειρότεροι διορθώστε

Κουραμπιές 16-09-13 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 785845)
Περα απο την πλακα τωρα, γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι και για πολλα πραγματα τετοια ενυδρεια. Και στο λεει καποιος που δεν εχει μεγαλα. Ακομα και να ξεκινησεις κατι, θα δεις με τον καιρο οτι μονο προβληματα θα βγαινουν, αν δεν εισαι 24ωρες απο πανω. Ειναι δυσκολο να εχεις σταθερες συνθηκες και χαρουμενα ψαρακια σε τοσα λιτρα.

Οντως οτι θαναι δυσκολο θαναι. Πασο, εχω χαλαρωσει τωρα τελευταια :D :D

Nick74 16-09-13 21:31

βιοτοπο Αφρικης: βαζεις μεσα 1 κιλο αμμο και ενα βοτσαλο... αν χωραει βαζεις και μια ανουμπια (αφου δε θα βαλεις ψαρια βαζεις και αμμο οικοδομης)

βιοτοπο Αμαζονιου: βαζεις λιγη λευκη αμμο και blackwater (αφου δε βαζεις ψαρια αν θες το φτιαχνεις και με φραπε)

βιοτοπο Ασιας: βαζεις χωμα και black water (επισεις χωρις ψαρια οποτε παλι μπορεις και με φραπε)


Βιοτοπος 14 φλεβαρη: βαζεις νερακι και μπολικα τριανταφυλλα...
αν εισαι μερακλης βαλεις και σοκολατενιες καρδουλες μεσα

βιοτοπος 17 νοεμβρη : γεμιζεις το ενυδρειο με βενζινη και το πετας αναμενο στο περιπολικο που περναει κατω απ το σπιτι σου.
Αν εισαι μερακλης βαζεις και πριονιδι για να μη μεινει κολυμπιθροξυλο


τελος ...μπορεις να παρεις η να φτιαξεις ενα κανονικοτερο ενυδρειο, τουλαχιστο 60-80 λιτρα (οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο αν μπορεις για παραπανω) και βαζεις και ψαρια μεσα

ChocolatePuma 16-09-13 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 785858)
βιοτοπο Αφρικης: βαζεις μεσα 1 κιλο αμμο και ενα βοτσαλο... αν χωραει βαζεις και μια ανουμπια (αφου δε θα βαλεις ψαρια βαζεις και αμμο οικοδομης)

βιοτοπο Αμαζονιου: βαζεις λιγη λευκη αμμο και blackwater (αφου δε βαζεις ψαρια αν θες το φτιαχνεις και με φραπε)

βιοτοπο Ασιας: βαζεις χωμα και black water (επισεις χωρις ψαρια οποτε παλι μπορεις και με φραπε)


Βιοτοπος 14 φλεβαρη: βαζεις νερακι και μπολικα τριανταφυλλα...
αν εισαι μερακλης βαλεις και σοκολατενιες καρδουλες μεσα

βιοτοπος 17 νοεμβρη : γεμιζεις το ενυδρειο με βενζινη και το πετας αναμενο στο περιπολικο που περναει κατω απ το σπιτι σου.
Αν εισαι μερακλης βαζεις και πριονιδι για να μη μεινει κολυμπιθροξυλο


τελος ...μπορεις να παρεις η να φτιαξεις ενα κανονικοτερο ενυδρειο, τουλαχιστο 60-80 λιτρα (οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο αν μπορεις για παραπανω) και βαζεις και ψαρια μεσα

Αν και ολίγον υπερβολικό....με βρίσκει σύμφωνo σε όλα - εκτός από το σημείο με τις σοκολατένιες καρδούλες μέσα στο νερό!!

@Κώστα εφόσον πας για μεγάλο ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74074 τι το θες το 25λιτρο?
Κράτησε το ως γεννήστα ή για καραντίνα (αχρείαστη να είναι)

Nick74 16-09-13 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 785860)
Αν και ολίγον υπερβολικό....με βρίσκει σύμφωνω σε όλα

αυτα ειναι... ακομα και οσοι συμφωνουν μαζι μου με βρισκουν υπερβολικο :D

Παράθεση:

εκτός από το σημείο με τις σοκολατένιες καρδούλες μέσα στο νερό!!
δε μιλησα για θερμοκρασια νερου... φλεβαρη ειπαμε, θα ειναι κρυο οσο εκεινη η πανηλιθια μερα των εμπορων με τα τριανταφυλλα και τις σοκολατενιες καρδουλες :smt029

...ναι γινεται και καραντινα βεβαια...μαλλον αυτη ειναι η ιδανικοτερη χρηση του και αχρειαστη να ναι

nikolakis94 16-09-13 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 785864)
θα ειναι κρυο οσο εκεινη η πανηλιθια μερα των εμπορων με τα τριανταφυλλα και τις σοκολατενιες καρδουλες :smt029

Ενταξει νικο καταλαβαμε, μην χρησιμοποιεις τα θεματα των αλλων για να μας πεις τις αποψεις σου περι εμποριου :D:D

Κουραμπιές 16-09-13 21:48

Αχ θεε μου χαχααχααχαχααχ νικο διπλωσα ρεεεεε οτι ναναι. Στο 17 νοεμβρη ελιωσα. :D:D:D:D

kostas ate 16-09-13 21:49

Σκεφτόμουνα να βάλω κάποιες γαριδουλες και να δώ τι θα γίνει αλλα με βάλατε σε σκέψεις για έναν και μόνο μονομαχο!

Nick74 16-09-13 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 785868)
Ενταξει νικο καταλαβαμε, μην χρησιμοποιεις τα θεματα των αλλων για να μας πεις τις αποψεις σου περι εμποριου :D:D


και πως θα φτασω να αναλυσω τις αποψεις μου περι καπιταλισμου, να ξεφυγει το θεμα, να κριθει πολιτικο και να κλειδωθει? :smt029:D:smt082:smt082:smt082:smt082
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas ate (Μήνυμα 785873)
Σκεφτόμουνα να βάλω κάποιες γαριδουλες και να δώ τι θα γίνει αλλα με βάλατε σε σκέψεις για έναν και μόνο μονομαχο!


γαριδες με μεγαλη προσοχη.
Μονομαχο ΟΧΙ! 7 cm ψαρι ειναι, θελει το χωρο του να μπορει να κολυμπησει...
εχεις δει συμπεριφορες μονομαχου σε κανονικο ενυδρειο?

leandros69 16-09-13 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas ate (Μήνυμα 785873)
Σκεφτόμουνα να βάλω κάποιες γαριδουλες και να δώ τι θα γίνει αλλα με βάλατε σε σκέψεις για έναν και μόνο μονομαχο!

αν θελεις τοσο πολυ μονομαχο.παρε ενα 60 ~ 80 λιτρα.και μην ταλαιπωρησεις το ψαρακι.

kostas ate 16-09-13 21:55

Είχα ένα μεγάλο ενυδρειο 180 lt το οποίο θα το αλλάξω με ένα ίδιο κατασκευή 450lt , δεν ειναι οτι ειναι το πρώτο μου αλλα δεν ξέρω σε τόσο μικρό τι χωράει , το καλώ με αυτο που πρότεινε ο φίλος nazgul ειναι οτι θα γλιτωνω και το ταισμα. Χαχαχα

leandros69 16-09-13 21:59

αν θες να το κανεις πραγματικα χρησιμο,θα μπορουσες να το κανεις σαμπ...

Nick74 16-09-13 22:03

σαμπ ειναι η καλυτερη ιδεα...
στο μονομαχαδικο εχω 30 λιτρα σαμπακι

Κουραμπιές 16-09-13 22:03

ουτε για σαμπ φτανει για 450 :D :D

Nick74 16-09-13 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 785883)
ουτε για σαμπ φτανει για 450 :D :D


καλε ποια 450? για μονομαχαδικο λεμε... 60-100, βαρια 150 λιτρα

leandros69 16-09-13 22:05

μπορει να κανει μονομαχιερα τα 180 και να το βαλει σαμπ.φαντασου 180 λιτρα φυτεμενο με 1 αρσενικο και 3 κοριτσια,και να βαλει και ενα κοπαδι αρλεκινους.:D
αντε με αυτα που γραφω ετσι και τα δει η γυναικα,θα παρει πρεφα τι σκεφτομαι και προβλεπω παντοφλα...

Nick74 16-09-13 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 785885)
μπορει να κανει μονομαχιερα τα 180 και να το βαλει σαμπ.φαντασου 180 λιτρα φυτεμενο με 1 αρσενικο και 3 κοριτσια,και να βαλει και ενα κοπαδι αρλεκινους.:D


σουπερ συνδυασμος...
και 4 και 5 κοριτσια μπορει να βαλει... αγορια μη βαλει παραπανω απο ενα

leandros69 16-09-13 22:17

http://i42.tinypic.com/29dfeh2.jpg

http://i43.tinypic.com/2l8vgwi.jpg

http://i42.tinypic.com/s2qoid.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02230 seconds with 11 queries