Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=106)
-   -   τι ψαρια θα εμπαιναν σε συντριβανι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17402)

chris129 14-05-07 22:48

τι ψαρια θα εμπαιναν σε συντριβανι
 
εχω στην γειτονια μου 2 μεγαλα συντριβανια και θελω να βαλω μεσα ψαρακια τι ειδος ψαρια μπορω να βαλω και τι φιλτρα πρεπει να μπουν ωστε να γινει καλυτερη η διαβιωση στα ψαρια το υψος του νερου δεν ξεπερνα τους 60 ποντους. το 1 συντριβανι ειναι 70 κυβικα και το 2 ειναι 120 κιβικα

Tolis 14-05-07 23:03

Σε συντριβανια της γειτονιας δεν βαζουμε ψαρια.

PascM 15-05-07 00:17

Αν και ο Τόλης είναι αντίθετος με προφανείς λόγους! Ίσως αν μας έλεγες περισσότερα για τις συνθήκες να απαντούσα θετικά στα ΚΟΙ.
Γενικά σε σιντριβάνια που βρίσκονται στην "γειτονιά" δεν βάζουμε ψάρια γιατί σίγουρα δεν θα μπορούμε να τους παρέχουμε τις σωστές συνθήκες άσε που ο καθένας θα πετάει μέσα ότι του κατέβει!

japetus 18-05-07 20:16

Προσεχε γιατι πολλες φορες στα δημοτικα συντριβανια βαζουν μεσα στο νερο καθε τοσο χλωρινη για να μην αναπτυσσεται αλγη αλλα και να μην μπαινουν μεσα σκυλια για να δροσιστουν...

Tolis 18-05-07 20:21

Και τα αδειαζουν καθε τοσο, και πιτσιρικια πετανε μεσα απο τσιπς εως περουκες.

Apostolis 18-05-07 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 175605)
Και τα αδειαζουν καθε τοσο, και πιτσιρικια πετανε μεσα απο τσιπς εως περουκες.

Κανένα πρόβλημα!
Τα τσιπς τα τρώνε τα ψαράκια, και στις περούκες γεννούν οι Μελανοταινίες!!! :smt030 -+10

chris129 19-05-07 21:52

εγω ρε παιδια το ειπα απο την αποψη οτι μαζευονται παιδακια εκει να χαζευουν τα ψαρακια και που ξερεις μπορει και καποτε να κανουν και αυτα το ενυδρειο χομπυ και φυσικα ειναι και η αλλη πλευρα οτι μπορει να αλλαξουν συνηθιες και οι κανιβαλι που πετανε οτι βρουν μεσα στο συντριβανι

Yiannis59 19-05-07 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 175901)
εγω ρε παιδια το ειπα απο την αποψη οτι μαζευονται παιδακια εκει να χαζευουν τα ψαρακια και που ξερεις μπορει και καποτε να κανουν και αυτα το ενυδρειο χομπυ και φυσικα ειναι και η αλλη πλευρα οτι μπορει να αλλαξουν συνηθιες και οι κανιβαλι που πετανε οτι βρουν μεσα στο συντριβανι

Το τελευταίο χλωμό το βλέπω

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 20-05-07 10:41

Πήγαινε μια βόλτα στο Αττικό πάρκο να δεις τι μαζεύουν κάθε μέρα μέσα από τα κλουβιά και τις λίμνες.... που υποτίθεται ότι είναι και ελεγχόμενος χώρος :confused: . Και δυστυχώς δεν είναι τα παιδιά κάτω των 5 ετών που λές λογικό είναι... είναι μεγάλοι που δίνουν και το παράδειγμα στα παιδιά και κάτι 16χρονα που νομίζουν ότι η ζωή σε αυτόν τον πλανήτη είναι αυτό που θα ζήσουν οι ίδιοι στα επόμενα 5 λεπτά... Αυτοί είναι που θα πάνε και στο συντριβανάκι σου φίλε μου... δυστυχώς. Και νομίζουν πως στο εξωτερικό όλα γίνονται δια μαγείας και όχι ότι εμείς οι πολίτες είμαστε που διαμορφώνουμε τα πάντα.
Αυτά... Κι αν κάποιοι παρεξηγηθούν, σημαίνει ότι ανήκουν σε αυτούς που σκέφτονται και δρουν έτσι... οι υπόλοιποι θα καταλάβουν.
Φιλικά Ανδρέας.

chris129 20-05-07 15:01

θα συνφωνησω μαζι σου ανδρεα αλλα για ολα υπαρχει μια αρχη και ενα τελος. εγω λοιπον λεω αφου ειμαστε Πανελληνιος συλλογος αντι να μαλωνουμε μεταξι μας να κανουμε κατι πιο σοβαρο προτινω λοιπον να κανουμε επισκεψης στους υπευθηνους των ζωολογικων κηπων και να τους επιπλιξουμε αν παρατηρηθουν καποια κακως κειμενα επισεις καλα θα ειναι να κανουμε συχνοτερες παρουσιασεις του χομπι μας για να γινει κατανοητο απο καποιους οτι ακομα και τα ψαρια και φυσικα ολα τα ζωντανα πλασματα του πλανητη εχουν αναγκη της αγαπης του πιο νοημων ζωου (ανθρωπου)αυτα τα λιγα.


Υ.Γ εγω πιστευω οτι η παιδεια ξεκινα απο το σπιτι και οχι στο σχολειο.ενωμενει ολοι μαζι για ενα καλυτερο πλανητη:smt052 :smt052 :smt052

parrot 20-05-07 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 175947)
Πήγαινε μια βόλτα στο Αττικό πάρκο να δεις τι μαζεύουν κάθε μέρα μέσα από τα κλουβιά και τις λίμνες.... που υποτίθεται ότι είναι και ελεγχόμενος χώρος :confused: . Και δυστυχώς δεν είναι τα παιδιά κάτω των 5 ετών που λές λογικό είναι... είναι μεγάλοι που δίνουν και το παράδειγμα στα παιδιά και κάτι 16χρονα που νομίζουν ότι η ζωή σε αυτόν τον πλανήτη είναι αυτό που θα ζήσουν οι ίδιοι στα επόμενα 5 λεπτά... Αυτοί είναι που θα πάνε και στο συντριβανάκι σου φίλε μου... δυστυχώς. Και νομίζουν πως στο εξωτερικό όλα γίνονται δια μαγείας και όχι ότι εμείς οι πολίτες είμαστε που διαμορφώνουμε τα πάντα.
Αυτά... Κι αν κάποιοι παρεξηγηθούν, σημαίνει ότι ανήκουν σε αυτούς που σκέφτονται και δρουν έτσι... οι υπόλοιποι θα καταλάβουν.
Φιλικά Ανδρέας.

Έτσι ακριβώς......
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 175988)
Υ.Γ εγω πιστευω οτι η παιδεια ξεκινα απο το σπιτι και οχι στο σχολειο.ενωμενει ολοι μαζι για ενα καλυτερο πλανητη:smt052 :smt052 :smt052


Και αυτό σωστό... οπότε μπορείς να αναρωτηθείς και να δώσεις απάντηση στην παιδεία που ξεκινά από κάποια σπίτια...

chris129 20-05-07 22:08

δεν αναρρωτηθηκα ποτε γιατι αυτο ειναι φαβλος κυκλος μιας οικογενιας(η παιδεια) αλλα και αυτο που λες δεν ανερει τα προηγουμενα

parrot 21-05-07 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 176060)
δεν αναρρωτηθηκα ποτε γιατι αυτο ειναι φαβλος κυκλος μιας οικογενιας(η παιδεια) αλλα και αυτο που λες δεν ανερει τα προηγουμενα

Έτσι είναι... δεν αναιρώ αυτά που λες.... αλλά να ξέρεις ότι και σ'ένα φαύλο κύκλο μπορείς να βρεις αρχή και τέλος.... δηλαδή τα αίτια...

chris129 30-05-07 21:18

οσο για τα αιτια ειναι γνωστο το αρχαιο ρητο <<αμαρτιες γονεων παιδευουσει τεκνα>> οποτε τι να βρεις ειναι κατι που ξεκινα απο τους γονεις. αν το αφηνουμε ετσι δεν θα κλειση ποτε αυτη η πληγη την παιδεια και τις συνειθιες των νεαρων και παιδιων

chris129 01-06-09 21:14

Μια και βλεπω οτι το θεα ειναι επικαιρο ακομα να σας πω οτι εκανα ερωτηση σε εργοταξιο του δημου που εργαζομαι, και που εχουμε στην εποπτια μας 3 μεγαλα συντιβανια. Μου απαντησαν οτι εαν εχεις χορηγιες για φιλτρα, τροφες, φαρμακα και εαν μπορω μετα το περας τις εργασιας μου να τα προσεχω πολλη ευχαριστως θα το δεχονταν ........οπως καταλαβατε το ολο project το αφησα να ξεχαστει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries