Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Νέο ενυδρείο 60lt "της ανηψιάς" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88423)

pagokoftis 21-10-15 15:40

Νέο ενυδρείο 60lt "της ανηψιάς"
 
1 Συνημμένο(α)
Η ανηψιά μεγαλώνει και ζηλεύει το 400άλιτρο δικό μου και ο θείος πρέπει να μην χαλάει χατήρια :-)
Οπότε επήλθε συμφωνία για αντικατάσταση του ηρωικού 20άλιτρου, με ένα 60άλιτρο, με 3-4 ψαράκια μέσα και 2 ανεμώνες που υπήρχαν και στο παλιό...

Ο εξοπλισμός:
Αντλία επιστροφής 600λ/ω
wave Μaker Jebao RW4
1 κόκκινο Flood Light για το ATS
1 σκίμερ Resun SK-300
3χ9w φωτιστικό

Μετρημένα συνεχώς από την θάλασσα που βουτάω:
Αλατότητα 1029sg
Θερμοκρασία max 24C, min 14C
pH 7.9-8.1
ΝΟ3 μέχρι 10

Τροφή: Ψάρια ->Mysis, Artemia, Bloodworms, Ανεμώνες->Γαριδούλες μικρές κατεψυγμένες

Τα ζωντανά είναι τα παρακάτω:
1 Chromis Chromis
1 Thalassoma Pavo
1 Coris Julis
1 Symphodus Roissali
1 Black goby

1 Actinia Equina
1 Anemonia Viridis
3-4 Σαλιγκάρια και ερημίτες
Μερικές Πεταλίδες

pagokoftis 21-10-15 15:44

30 Συνημμένο(α)
Κατασκευάστηκε η γυάλα, με 6άρι τζάμι και δύο κόντρες μικρές κάτω, 2 τρύπες για υπερχείλιση αριστερά και επιστροφή στο κέντρο.. Στην υπερχείλιση, προσαρμόστηκε πλαστικό γλαστράκι φυτών ενυδρείου, στην γωνία, για να μην μπει κανά ψαράκι μέσα..
Συνημμένο Αρχείο 74367Συνημμένο Αρχείο 74368Συνημμένο Αρχείο 74369Συνημμένο Αρχείο 74370

Κατασκευάστηκε το sump πλάτης με 3άρι πλέξιγκλας...
Συνημμένο Αρχείο 74371Συνημμένο Αρχείο 74372Συνημμένο Αρχείο 74373Συνημμένο Αρχείο 74374

Το οποίο έχει:
1. Πρώτο διαμέρισμα, ενυδρειακό βαμβάκι και σφουγγάρι σε αποσπώμενη θήκη για εύκολο καθάρισμα και από κάτω του ένα διχτάκι με ελαφρόπετρα, καθώς δεν ξέρω κατά πόσο καλός είναι βράχος μου.. Ανάμεσά τους διχτάκι με ενεργό άνθρακα..
Συνημμένο Αρχείο 74375Συνημμένο Αρχείο 74376Συνημμένο Αρχείο 74377Συνημμένο Αρχείο 74378
2. Δεύτερο διαμέρισμα, προορίστηκε για chaeto καθώς το νερό θα ανέβαινε από το πρώτο διαμέρισμα και θα στριφογύρναγε, με μία λάμπα από πάνω του, αλλά καθώς δεν έχω βρει ακόμα, έβαλα άλλο ένα διχτάκι με ελαφρόπετρα..
3. Τρίτο διαμέρισμα, σκίμερ, το Resun SK-300, είναι μικρό, αθόρυβό και κάνει δουλίτσα για το μέγεθός του, οριακά τα 60 λίτρα πιστεύω, αν και γράφει μέχρι 100...
Συνημμένο Αρχείο 74379
4. Τέταρτο διαμέρισμα, επίστροφή και μια μικρή κατασκευή για ATS πάνω από την επιστροφή.. Έχει αρκετό χώρο για το νερό, όταν κλείνω την αντλία και χωράει και η αυτόματη αναπλήρωση.. Από κάτω από το διαμέρισμα αυτό, υπάρχει χώρος όπου μπαίνουν τα ηλεκτρικά, driver, St-1000 controller, άνοιγμα κλείσιμο φωτών και αντλίας με τηλεχειριστήριο κλπ... Κατασκευάστηκε και μια θήκη για ανεμιστηράκια που θα μπαίνει πάνω στο sump..
Συνημμένο Αρχείο 74380Συνημμένο Αρχείο 74381Συνημμένο Αρχείο 74382Συνημμένο Αρχείο 74383Συνημμένο Αρχείο 74384Συνημμένο Αρχείο 74385Συνημμένο Αρχείο 74386

Κατασκευάστηκε και το φωτιστικό με πλέξιγκλας και αυτό λευκό, το οποίο έχει 2 ράγες όπου μπαίνουν παράλληλα λεντ μπάρες.. Στο κάτω μέρος του που πατάει στη γυάλα, έφτιαξα 2 εγκοπές όπου μπαίνει ένα φύλο πλέξιγκλας και εφαρμόζει έτσι ώστε να μην μπαίνει η υγρασία/πιτσιλιές στον χώρο των λεντ και μπορέι να βγαίνει εύκολα να καθαριστεί, χωρίς να μετακινηθεί το φωτιστικό καθόλου..
Στο πάνω μέρος του προσάρμοσα ένα ανεμιστηράκι ώστε να βγάζει τον θερμό αέρα από τον χώρο των λεντ.. Δεν ένα τρύπες για εξαγωγή του αέρα, καθώς λόγω βάρους και μικρού πάχους (3mm) το πλέξιγκας φύλο, κάνει μια μικρή κοιλιά ομοιόμορφα μπρος και πίσω, απ' όπου βγαίνει ο αέρας..
Συνημμένο Αρχείο 74387Συνημμένο Αρχείο 74388Συνημμένο Αρχείο 74389Συνημμένο Αρχείο 74390Συνημμένο Αρχείο 74391Συνημμένο Αρχείο 74392Συνημμένο Αρχείο 74393Συνημμένο Αρχείο 74394Συνημμένο Αρχείο 74395Συνημμένο Αρχείο 74396

pagokoftis 21-10-15 15:56

12 Συνημμένο(α)
Και μερικές φωτό από το ενυδρείο, αν και θολές, λόγω ανακατώματος άμμου, βράχου κλπ... Δυστυχώς ο βράχος με τα σφουγγάρια, προφανώς μου πήρε αέρα και το νερό μετά από μισή μέρα θόλωνε και μια δυσάρεστη μυρωδιά γέμιζε το δωμάτιο...
Το υποψιάστηκα, τον έβγαλα, τον μύρισα... κολώνια κανονική...απομακρύνθηκε, έγινε και περίπου 90% αλλαγή νερού και όλα καλά τώρα... Δεν περίμενα να χαλάσει έτσι το σφουγγάρι, σίγουρα για 1-2 δευτερόλεπτα βγήκε εκτός νερού...
Συνημμένο Αρχείο 74397Συνημμένο Αρχείο 74398Συνημμένο Αρχείο 74399Συνημμένο Αρχείο 74400Συνημμένο Αρχείο 74401Συνημμένο Αρχείο 74402Συνημμένο Αρχείο 74403Συνημμένο Αρχείο 74404Συνημμένο Αρχείο 74405Συνημμένο Αρχείο 74406Συνημμένο Αρχείο 74407Συνημμένο Αρχείο 74408

pagokoftis 21-10-15 16:00

1 Συνημμένο(α)
Και τώρα το πρόβλημα :smt084 :smt084 :smt084 :smt084 :smt084
Οι λεντ μπάρες που έχω είναι αυτές και ο driver αυτός
Μετά από καμιά βδομάδα λειτουργίας, βγήκαν off, όπως φαίνεται απο την παρακάτω φωτό, 2 τριάδες λεντ, τα οποία πριν σβήσουν, για 3-4 μέρες τρεμόπαιζαν περιοδικά... Άλλη μία τριάδα στην μεσαία μπάρα υποφωτίζει και τρεμοπαίζει και αυτή...
Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα?? Από watt νομίζω είμαι οκ, έχω συνδέσει παράλληλα τις 3 μπάρες και το ανεμιστηράκι.. Είναι 36w ο driver και 3x9w οι μπάρες... Το ξέρω ότι πλήρωσα κινέζο, αλλά τόσο χάλια??
Εν τω μεταξύ έχω βάλει άλλες 4 τέτοιες μπάρες σε κουζίνα σπιτιού κάτω από ντουλάπια, 6 μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα!! :smt120 :smt120 :smt120

Συνημμένο Αρχείο 74409

Τάκης 21-10-15 16:18

Ξέρεις τι φοβάμαι για αυτες τις μπαρες led, ότι δεν είναι για πολλές ώρες συνέχεια αναμμένες.
Στη κουζίνα που έχεις δεν είναι αναμμένες συνέχεια τόσες ώρες και κάθε μέρα.
Το ίδο έπαθα και εγω με τις λεντοταινίες όταν είχα βάλει στην αρχή.
Για τον driver να μη σε ρωτήσω, πιστεύω πως έχεις αυτον με 12 V και όχι με 24

pagokoftis 21-10-15 16:27

Από τον Μάιο μέχρι το Σεπτέμβριο άναβαν 3-4 ώρες τη μέρα... Ήταν σαν φωτιστικό τέλος πάντων βραδινό...
Ναι των 12v έχω!! Έχω διαβάσει οτι οι λεντοταινίες που παίζουν στα 24v είναι πιο ποιοτικές πάντως...
Παίζει καμιά μάρκα καλή, luxeon π.χ. να ξέρω οτι δεν θα έχω θέματα?
¨Εχω άλλες 12 μπάρες, θα δοκιμάσω και τις άλλες μήπως έτυχα σε ελαττωματικές

pagokoftis 27-10-15 23:59

Και ένα μικρό βιντεάκι...
BORKED

Samian 30-10-15 23:47

Πω Πωωωωω το ομορφιά είναι αυτή.....
Πολύ καλό και συγχαρητήρια.

Επιφυλάσομαι για περαιτέρω σχόλια όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο.

Καλή συνέχεια....:grin::grin::smt041:smt041:grin:

pagokoftis 31-10-15 01:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 904546)
Πω Πωωωωω το ομορφιά είναι αυτή.....
Πολύ καλό και συγχαρητήρια.

Επιφυλάσομαι για περαιτέρω σχόλια όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο.

Καλή συνέχεια....:grin::grin::smt041:smt041:grin:

Σε ευχαριστώ Samian!! Η ανηψιά μου έχει ξετρελαθεί!! Μετά από 2 αλλαγές νερού περίπου 80% με απομάκρυνση των σφουγγαριών, όλα οκ τώρα!!

gregkn73 31-10-15 15:38

Mπραβο είσαι καλός μάστορας και το εκανες πανέμορφο.

pagokoftis 31-10-15 19:24

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!!

Κλεόβουλος 31-10-15 19:39

Μπράβο σου Θείε :)
Πες μας αν θέλεις λίγα πράγματα για τις ρουτίνες σου.

pagokoftis 01-11-15 00:29

Την έχω βαφτίσει κι όλας, οπότε μου έμοιασε το παιδί στην μούρλια με τη θάλασσα :D :D :D

Τα ψαράκια τα ταΐζω, ένα κύβο κατεψυγμένο (Mysis, Artemia ή Bloodworms) την ημέρα, μισή ποσότητα το πρωϊ και μισή το απόγευμα, καθώς όταν τον έριχνα όλον μαζί, αφού κατανάλωναν τα 2/3, άφηναν την τροφή να περνάει δίπλα τους χωρίς ενδιφέρον...
Τις ανεμώνες και έναν οφίουρο, 2 φορές την βδομάδα γαριδούλες 2 εκατοστών κομματιασμένες (βουτάει και ο γοβιός ο πεινάλας αρκετά κομματάκια) Για τις ανεμώνες πιστεύω αρκεί, για τον οφίουρο ελπίζω... :smt120

Κάθε 2 βδομάδες αλλαγή νερού 20 λίτρα ιδανικά από θάλασσα, διαφορετικά αλάτι+ΑΟ, αλλαγή του ενεργού άνθρακα.. Βασικά προσθέτω άλλο ένα διχτάκι και με στην επόμενη αλλαγή βγάζω το προηγούμενο που έχει μείνει μέσα 1 μήνα κ.ο.κ. Επίσης καθαρίζω το ATS καθώς και το σκίμερ..

Καθαρισμό σφουγγαριού και ενυδρειακού βάμβακα στο καλαθάκι κάθε 2-3 μέρες... Από τότε που το πρόσθεσα, πιάνει αρκετή βρώμα ακόμα και σε 2 μέρες και το σκίμερ έχει μειώσει την παραγωγή του αισθητά.. Μιας και στο δικό μου ενυδρείο 400ιων λίτρων, έχω πάνω από ένα χρόνο που δεν χρησιμοποιώ σκίμερ, αλλά μόνο κάλτσες, ενεργό άνθρακα και ATS, είπα να βάλω και εδώ μηχανική φίλτρανση...

Αντιφώσφορο δεν έχω βάλει καθώς δεν έχω φωσφορικά, νιτρικά κάτω από 5, το ATS πιστεύω βοηθάει πάρα πολύ... Το ph είναι στο 8 περίπου, όσο το μετράω και στην θάλασσα..

Φωτοπερίοδος 8 ώρες τη μέρα...

Αυτά... είναι μικρό το ενυδρείο και προσπάθησα να το κάνω όσο πιο εύκολο στην συντήρησή του... Τάισμα, άδειασμα του σκίμερ, καθαρισμό σφουγγαρο/βάμβακα τα κάνει η ανηψιά μου, τα υπόλοιπα εγώ, αλλά μαθαίνει γρήγορα :D

ΕΛπίζω να την παλέψει το ερχόμενο καλοκαίρι με τα 3 ανεμιστηράκια και να μην χρειαστεί chiller..

difan 01-11-15 09:20

Πράγματι πολύ όμορφο.

pagokoftis 01-11-15 12:28

Σε ευχαριστώ, να 'σαι καλά!!

pagokoftis 11-11-15 00:36

Αστερίας και κοράλι!!!!
 
6 Συνημμένο(α)
Έγιναν 2 ανέλπιστες προσθέσεις στο ενυδρείο!!
Η πρώτη ένας πορτοκαλί μικρός αστερίας και η δεύτερη ένα κοράλι από την θάλασσα των Πατρών!!!! Και τα 2 πιάστηκαν από φίλο δύτη στα 38 μέτρα...

Ο αστερίας μπήκε χθες μεσημέρι στο ενυδρείο με προσαρμογή περίπου 2 ωρών!! Ο φίλος με διαβεβαίωσε ότι δεν τον έβγαλε από το νερό, προστέθηκε στο ενυδρείο παρομοίως, ανάποδα για καλο και για κακό... Κινείται στο τζάμι πολύ αργά, χωρίς να είναι τα ποδαράκια του όλα σε κίνηση.. Μικρή γαριδούλα και mysis που το προσφέρθηκε προσεκτικά στο κέντρο, αν και πιάστηκε ελαφρά, δεν έγινε φαγητάκι, τις άφησε... Να ανησυχώ, ή είναι στάδιο της προσαμογής?? Το νερό είναι full οξυγονωμένο διαρκώς και η αλατότητα αρκετά σταθερή...

Το κοραλάκι, μου μοιάζει σαν Dendrophyllia ramea, αλλά δεν είμαι σίγουρος!! Ο φίλος Samian θα με κατατοπίσει :D :D :D
Ήταν κομμάτι στο βυθό σπασμένο, προφανώς από δίχτυα, καθώς σε κάθε κατάδυση βρίσκουν αρκετά και μεγάλα κομμάτια σπασμένα και τους έχει προταθεί να τα χώνουν όρθια στην άμμο, ή σε στενές χαράδρες βράχων.. Επίσης τους έχουν πει, ότι είναι σπάνια και υπό εξαφάνιση κοράλια (?)
Όταν το παρέλαβα, ήμουν σίγουρος ότι ήταν νεκρό, καθώς έβλεπα μέσα στις τρύπες που είναι τώρα τα κεφάλια τους και δεν υπήρχε τίποτα... Αλλά λέω δεν το βάζω, έτσι για ομορφιά να το δει η ανηψιά και ας το αφήσω και νεκρό..
Το βράδυ ρίχνοντας μια ματιά με το φακό, είδα τις τρύπες να έχουν καλυφθεί και οι περισσότερες είχαν στοματάκια.. Αργότερα, είδα και 2 μικρά πλοκαμάκια... Άρχισα να αφοδεύω πάνω μου :D :D :D :D :D
Το πρωί που τάισα τα ψαράκια artemia βγήκαν οι 2 πρώτες φωτό των κοραλιών και το απόγευμα που τάισα mysis και έριξα και το ζουμάκι από τις γαρίδες και έγινε λίγο πανικός από σωμματίδια στο ενυδρείο, σε 2 λεπτά άνοιξαν πάλι και βγήκαν και 3 τελευταίες φωτό... Μετά από καμιά ώρα έκλεισαν πάλι... Συμπεριφορά σαν της ντομάτας ακριβώς!!!
Μιας και δεν έχω κάτι σε τροφή για κοράλια θα κάνω πούδρα από flakes σε λίγο νερό από το ενυδρείο και θα προσπαθήσω να ταΐσω με πιπέτα.. Μακάρι να ανοίξουν όπως στις φωτός που μου έδειξε ο φίλος από τον βυθό!!

Samiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan, κανένα tip παρακαλώ :) :) :)

Συνημμένο Αρχείο 74783Συνημμένο Αρχείο 74784Συνημμένο Αρχείο 74785Συνημμένο Αρχείο 74786Συνημμένο Αρχείο 74787Συνημμένο Αρχείο 74788

Διάβαζα λίγο για τα μεσογειακά κοράλια και είδα ότι το μάξιμουμ ανάπτυξης ήταν τα 6mm/χρόνο!! Ήξερα ότι μεγαλώνουν πολύ αργά, αλλά οτι το κοραλάκι αυτό άρχισε να μεγαλώνει πριν 20-40 χρόνια... :smt120 :smt120 :smt120 :smt120 :smt120 :smt120

pagokoftis 12-11-15 00:05

Update!!
 
5 Συνημμένο(α)
Δεύτερη μέρα, αστερίας κόβει βόλτες πλέον στο ενυδρείο, αλλά από φαγητό, δεν μας τιμάει...

Το κοράλι, έχει ανοίξει πολύ περισσότερο, είδα όλους τους πολύποδες ανοιχτούς κάποια στιγμή!! Δεν ξέρω σε μέγεθος αν είναι αυτό το φυσιολογικό τους, ή αν ανοίγουν περισσότερο... Τάισα με πιπέτα τριμμένο φυλαράκι με κλειστή επιστροφή/wavemaker και άρπαξαν αρκετά κομματάκια... Μιας και αργότερα είδα τα πλοκαμάκια να ανοίγουν περισσότερο, θα δοκιμάσω και artemia/mysis αύριο!! Ελπίζω να πάει καλά, θα το προσπαθήσω και θα ταΐζω καθημερινά..

Μερικές νέες φωτό και βίντεο...

Συνημμένο Αρχείο 74821Συνημμένο Αρχείο 74822Συνημμένο Αρχείο 74823Συνημμένο Αρχείο 74824Συνημμένο Αρχείο 74825

BORKED

Sakisdraminos 12-11-15 07:30

Ωραιος 1η φορα το βλεπω. Δεν φενεταιι να εχει κατι το περιεργο το κοραλι!

pagokoftis 12-11-15 13:22

Μάλιστα.. Είναι ντόπιο κοράλι, μάλλον για Dendrophyllia Ramea μου κάνει, δεν είναι φωτοσυνθετικό... Δεν είναι σαν τα δικά σας τα τροπικά, αλλά έχει και αυτό την ομορφιά του.. Μακάρι να καταφέρω να το διατηρήσω...
-------------------------
Σήμερα το πρωΐ τάισα mysis, artemia αλλά και τρίμματα γαριδούλας και το κοράλι έκανε τσιμπούσι :D :D :D
Ανοίγουν περισσότερο τα πλοκαμάκια μέρα με τη μέρα!!!
Τάισμα τώρα, κάθε πότε?? Ανάλογα με τις ανεμώνες, κάθε 3-4 μέρες, ή πιο συχνά?? Στα μάτια μου, σαν μικρές ανεμώνες φαίνονται... Το μεγαλύτερο κεφάλι είναι στα 2-2.5 εκατοστά...

Ο αστερίας αρνείται να φάει, δοκίμασα γαριδούλα και mysis, πέρασε ακόμα και από πάνω από την γαρίδα ολόκληρος, αλλά δεν... :confused:

Samian 16-11-15 12:29

Μπράβο σου πολύ καλές προσθήκες.
Εκτός από αυτά που σου είπα σε πμ.....
Καλύτερα το κοράλι να το ανεβάσεις πάνω σε βράχο.....έστω και χαμηλά..αρκεί να μην είναι μέσα στην άμμο.
Κατα τα λοιπά...καλά το πας.:smt041:smt041

pagokoftis 20-11-15 21:28

:D :D Thanx!!
Ναι θέλω να το ανεβάσω, ή μάλλον να το κολλήσω σε βράχο, γιατί ο αστερίας κάποια στιγμή θα το αγκαλιάσει και θα το πετάξει... και οι ερημίτες δεν μασάνε επίσης...
Διαβάζω τώρα πως κολλάνε τα κοράλια oi reefάδες και κατέληξα να χρησιμοποιήσω κυανοακρυλική gel κόλλα, γυρίζοντας ανάποδα και σταθεροποιώντας το κοράλι στην στάθμη του νερού, ώστε να βρίσκεται μέσα στο νερό και να κολλήσω το βραχάκι από πάνω!! Ελπίζω να μην ζαλιστεί...
Τέλος, επειδή δεν την παλεύω με τα ψάρια όποτε ταΐζω (και βράδυ με φακό, ο γοβιός δεν μασάει καθόλου), χωρίζω με διαφανές πλαστικό το κομμάτι αυτό του ενυδρείου και ταΐζω με την ησυχία μου... :D :D :D

ΑΓΓΕΛΟΣ2 21-11-15 21:08

πολυ ομορφο το ντοπιο ενυδρειο ! μπραβο!!!

pagokoftis 22-11-15 02:02

Να 'σαι καλά, thanx!!

pagokoftis 29-11-15 01:32

Κουτί ηλεκτρολογικών ενυδρείου!!
 
Μιας και το ενυδρείο της ανηψιάς μου, εξοπλίστηκε με διάφορα συμπράγκαλα, τα οποία συνδέονταν σε μπαλαντέζες, σταυρούς κλπ.. όλα εκτεθειμένα.. και για να αποφύγω καμιά ηλεκτροπληξία λόγω μικρής ηλικίας, αποφάσισα να τα συμμαζέψω στο παρακάτω κουτάκι, όπως έχω κάνει και στα δικά μου ενυδρεία...
Λογω ευκολίας το έφτιαξα από ξύλο που είχα πρόχειρο και όχι με πλέξιγλας...
Μπορεί να λειτουργεί με χρονοδιακόπτη, το φωτιστικό του ενυδρείου και του ATS, και ασύρματα να ανοιγοκλείνει την αντλία επιστροφής, το σκίμερ, τον κυκλοφορητή και την αναπλήρωση... Έτσι ώστε να μην μπαίνουν χέρια σε μπρίζες κλπ... Έχω βάλει ένα μικρό ανεμιστηράκι για απαγωγή της θερμότητας και μερικές τρύπες στο πίσω μέρος για εισαγωγή του αέρα...

Παρακάτω είναι τα εξαρτήματα που χρησιμοποίησα μαζί με τα links από ebay, αν ενδιαφέρεται κάποιος να φτιάξει κάτι αντίστοιχο...

1. Ασύρματος διακόπτης τεσσάρων καναλιών: http://www.ebay.com/itm/291308800371
2. Ρελέ με χρονοκαθυστέρηση για την αναπλήρωση (το έχω προγραμματίσει στα 15 λεπτά): http://www.ebay.com/itm/251726751154
3. Float Switch για την αναπλήρωση: http://www.ebay.com/itm/121341693312
4. Μετασχηματιστή 12V 6w για το Float Switch και το ανεμιστηράκι: http://www.ebay.com/itm/131524685282
5. Ανεμιστηράκι 4cm από eshop
6. 2 χρονοδιακόπτες: http://www.ebay.com/itm/390568182074
7. Αντλία για την αναπλήρωση: http://www.ebay.com/itm/281533534639
8. Τροδοφοτικό για τo LED φωτιστικό: http://www.ebay.com/itm/400766807980
Κλέμες, καλώδιο, φις μπριζών, βίδες...

Παρακάτω είναι το σχέδιο που έφτιαξα για την σύνδεση των εξαρτημάτων και μερικές φωτό από το εσωτερικό/εξωτερικό του κουτιού!! Το σχέδιο όπως βλέπετε είναι σούπερ πρόχειρο :-) αλλά πιστεύω βοηθάει κάπως...

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....7&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....8&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....9&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1448752391
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....2&d=1448752391

Sakisdraminos 29-11-15 09:56

Φιλαρακι καλα το εκανες αλλα εγω θα το εκανα λιγο μεγαλυτερο και δεν θα ειχα τς κλεμες την μια πανω στην αλλη! ;)
Για 3 λογους.
1 να είναι πιο άνετο
2 να έχει χορό κενό μήπως βάλεις αργότερα κάτι ακόμα
3 μην ακούμπησει τπτ μεταξύ τους

Themis_aqua 29-11-15 10:08

..
 
Μια χαρα:)Ευχαριστουμε και για τα λινκ που εδωσες θα χρειαστουν σιγουρα:D

pagokoftis 29-11-15 20:57

Να είστε καλά!!
Σάκη οι κλέμες είναι χύμα στις φωτό όντως, τις έχω δέσει με λαστιχάκι την μία πάνω στην άλλη, δεν ακουμπάει τίποτα ανάμεσά τους, μπορώ λίγο στιμωχτά όντως, να προσθέσω κάτι άλλο και αν χρειαστεί μπορώ να ξεβιδώσω με 2 βίδες την βάση που είναι με κόντρα πλακέ και να έχω άμεση πρόσβαση στις κλέμες...
Είναι όντως πάντως στριμωχτά όλα, λίγο μεγαλύτερο δεν θα έβλαπτε... :D :D :D Αν και δεν προβλέπω να βάζω κάτι άλλο...
Στα άλλα 2 μου ενυδρεία τα έχω όλα βιδωμένα πάνω στην ορθογώνια βάση, εκτός από το ανεμιστηράκι και κλείνει από πάνω με κουτί αντί για καπάκι... Έτσι η πρόσβαση είναι άμεση.. Είναι φτιαγμένα με πλέξιγκλας και κουμπώνει το κουτί με κλιπς στην βάση και έχεις ορατότητα μέσα, πιο πολύ από άγχος μην σχηματιστεί καμια υγρασία και πανιάσει, ώστε να προλάβω...
Προτείνω φυσικά αυτή τη μέθοδο κατασκευής του κουτιού!!

Samian 10-01-16 14:10

Έχουμε τπτ νεώτερο για το ενυδρείο.....???

Μας τρέλανες με το απίθανο κοράλλι και μετά τπτ....κρίμα...δώσε πληροφορίες στο λαό.....:smt052

pagokoftis 12-01-16 09:34

10 Συνημμένο(α)
Λοιπόν το ενυδρείο πάει μια χαρά πιστεύω!!
Έχουμε ένα θεματάκι με νιτρικά, φτάνουν 10-20... δεν γίνονται και οι αλλαγές νερού στην ώρα τους... και έχουμε γεμίσει λίγες πράσινες άλγες, αλλά είναι ωραίες και δεν μας πολυνοιάζουν... Το ATS, κάνει δουλειά, αλλά τα ψαράκια, ειδικά ο μαυρογοβιός τρώνε τον πωπό τους... 1-2 κυβάκια mysis, artemia, bloodworms καθημερινά... οπότε με 10x12cm επιφάνεια, μονής όψης, πόσα νιτρικά να καταναλώσει...
Έχω 2 διαμερίσματα στο φίλτρο ελευθερα, οπότε ή θα ρισκάρω με caulerpa racemosa στο ένα από αυτά που έχει πολύ μικρή ροή νερού, ή θα πάω σε βότκα...
Τα ψαράκια έχουν παραμείνει, έχουν μεγαλώσει αρκετά, ο γοβιός έχει διπλασσιαστεί από το καλοκαίρι...
Προσθέσαμε λίγα φύκια που ξέβρασε η θάλασσα, που είχαν καλές ρίζες.. Έβαλα πιο μπροστά τον κυκλοφορητή να μην τα βαράει και μου γεμίζουν άλγες... Επίσης δύο κόκκινα διαφορετικά φυτά που μοιάζουν με callophycus serratus, ceramium rubrum, bonnemaisonia hamifera... και δύο μικρές codium bursa, οι οποίες επίσης είχαν ξεβραστεί... Πρόσεξα να μην είναι ξεραμένες και παραμορφωμένες αλλά στρογγυλές και ζουμερές :-) Ελπίζω να τα καταφέρουν... Και να ρουφήξουν και κανα νιτρικοφωσφορικό :-) Τις στρίμωξα ελαφρά ανάμεσα στους βράχους μιας και επιπλέουν και τις λυπόμουν να τις κολήσω με κόλα!! Δεν ξέρω αν μπορούν να ξαναπιαστούν, θα δούμε...
Το κοράλι πάει μια χαρά, όποτε ταΐζουμε τα ψαράκια, μετά από 10άλεπτο ανοίγουν όλα.. Mysis, artemia, bloodworms τα τρώνε όπως είναι, κομματάκια μικρά γαριδούλας και σουπιάς στον τρίφτη, επίσης...
Ο αστερίας, δεν ξέρω τι τρώει, πάντως τον βλέπω ενεργητικό συνεχώς και ίδιο σε μέγεθος όπως μου τον έφεραν... Δυστυχώς προσπάθειες μς μύδι και πεταλίδες απο την θάλασσα, με μεγάλη υπομονή... δεν έγιναν φαγητάκι... Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ του προσφέρω κάτι που μπορέι να βρει στην θάλασσα και να του αρέσει, αλλά γνωστός μου που έχει χρόνια αστερίες στο ενυδρείο του (βέβαια είναι 400-500 λίτρα) μου είπε οτι σίγουρα βρίσκουν τροφή καθώς μεγαλώνουν, χωρίς να δέχονται τροφή και από τον ίδιο... Τι να πω...
Αυτά!!

Συνημμένο Αρχείο 76096Συνημμένο Αρχείο 76097Συνημμένο Αρχείο 76098Συνημμένο Αρχείο 76099Συνημμένο Αρχείο 76100Συνημμένο Αρχείο 76101Συνημμένο Αρχείο 76102Συνημμένο Αρχείο 76103Συνημμένο Αρχείο 76104Συνημμένο Αρχείο 76105

BORKED

Βλέπω ενυδρεία με διάφορα είδη θαλασσινών μεσογειακών και τροπικών φυτών/αλγών, με ωραία χρώματα, που διατηρούν επιτυχώς και θέλω να προσπαθήσω κι εγώ... Το μόνο που προτείνουν σθεναρά είναι να μην βρίσκονται σε συνεχόμενη ροή γιατί θα γεμίσουν άλγες.. πράγμα που έχω διαπιστώσει και στο δικό μου όπου διατηρώ φύκια 2 χρόνια τώρα... Όπου είναι σε περιοχή με μεγάλη ροή, γεμίζουν καφέ άλγη τα φύλα και μοιραία σαπίζουν... Τα υπόλοιπα που είναι δίπλα από τους wavemakers πάνε μια χαρά και αναπτύσσονται... Το ίδιο πάθαινε και η caulerpa racemosa και taxifolia, σε περιοχή πάνω σε βράχο μπροστά από τα wavemaker... Μόνο η chrysymenia wrightii δεν κόλλαγε καφέ άλγη, ίσως επειδή μεγάλωνε γρήγορα (κλάδευα συνεχώς!!) Είδωμεν...

Sakisdraminos 12-01-16 09:56

Μοα χαρα παει!
Δουλευεις σκιμμερ;
Τι θερμοκρασια δουλευεις ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03678 seconds with 11 queries