Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Απο Malawi Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77968)

mpoumpouzos 15-02-14 08:12

Απο Malawi Tanganyika
 
17 Συνημμένο(α)
Γενική κατηγορία ενυδρείου βιοτοπικο λίμνη Tανγκανικα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου :200x50x70
Συνολικά Λίτρα:740

Οργανισμοί
Ψάρια: 9 frontosa(εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας ως προς το ειδος και το φυλο) 4 Synodontis

Διακοσμητικά υλικά
Πέτρες: διαφορες απο τη φυση
Υπόστρωμα: χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός
Mια λαμπα Τ8 58watt και δυο μετρα ταινια led rgb

Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Μέση Θερμοκρασία (°C) 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:25% καθε εβδομαδα

pkas 15-02-14 10:24

Καλημέρα
Είναι κρίμα σε ένα τόσο όμορφο ενυδρείο να βάζεις πλαστικά. όταν τα βγάλεις και βάλεις καμιά βαλισνερια ή ανουμπια ή crinum (όχι απαραίτητα όλα) θα δείς πόσο θα ομορφύνει.

mpoumpouzos 15-02-14 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pkas (Μήνυμα 821584)
Καλημέρα
Είναι κρίμα σε ένα τόσο όμορφο ενυδρείο να βάζεις πλαστικά. όταν τα βγάλεις και βάλεις καμιά βαλισνερια ή ανουμπια ή crinum (όχι απαραίτητα όλα) θα δείς πόσο θα ομορφύνει.

καλημερα.....ναι το ξερω και πιστεψε με εγω το βλεπω πιο ασχημο απο σενα, το θεμα ειναι οτι πολλοι μου εχουν πει οτι θα μου δωσουν φυτα αλλα παντα στα λογια μενουμε οποτε εχω αυτα μεχρι να δω τι θα κανω με ζωντανα φυτα....ισως αυτο το σκ να μπουνε καποια που περιμενω απο ενα παλικαρι εδω περα.....σ'ευχαριστω παντως....

kouman 26-02-14 13:24

καλησπερα φιλε μου! η λαμπα που χρησιμοποιεις στα 6500 κελβιν πιστευω εισαι οκ αλλα τα ψαρια αυτα γενικα δεν θελουν πολυ φωτισμο.... σκεψου πως ειμαι μονο με 1 λεντοτενια στα 14,4 βατ και ειναι υπεραρκετη.. τωρα για της λιγες αλγες που λες αυτο ειναι καλο και οχι κακο... στα αφρικανικα θελουμε λιγο αλγη , οριμαζει ετσι και το ενυδρειο μας και γθνεται πιο φυσικο, οι ανουμπιες που με ρωτησες δεν θελλυν πολυ φωτισμο.... καλα ειναι να βγαλεις τα πλαστικα φυτα και την αερανλια να την βαλεις σε μια γωνια,,,, να μην φενονται παντου οι μπουρμπουλιθρες,,,, κανε το ενυδρειο σου οσο ρεαλιστικο μπορεις για να το χαρεις περισσοτερο... οι φροντοζες δεν εχουν πολυ κινηση να ξερεις....

mpoumpouzos 27-02-14 07:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 824035)
καλησπερα φιλε μου! η λαμπα που χρησιμοποιεις στα 6500 κελβιν πιστευω εισαι οκ αλλα τα ψαρια αυτα γενικα δεν θελουν πολυ φωτισμο.... σκεψου πως ειμαι μονο με 1 λεντοτενια στα 14,4 βατ και ειναι υπεραρκετη.. τωρα για της λιγες αλγες που λες αυτο ειναι καλο και οχι κακο... στα αφρικανικα θελουμε λιγο αλγη , οριμαζει ετσι και το ενυδρειο μας και γθνεται πιο φυσικο, οι ανουμπιες που με ρωτησες δεν θελλυν πολυ φωτισμο.... καλα ειναι να βγαλεις τα πλαστικα φυτα και την αερανλια να την βαλεις σε μια γωνια,,,, να μην φενονται παντου οι μπουρμπουλιθρες,,,, κανε το ενυδρειο σου οσο ρεαλιστικο μπορεις για να το χαρεις περισσοτερο... οι φροντοζες δεν εχουν πολυ κινηση να ξερεις....

ok σακη.....οι συμβουλες σου ηδη εχουν πιασει τοπο, τα πλαστικα εφυγαν ολα και οι μπουρμπουλιθες μπηκαν στις δυο ακρες, αλλαξα λιγο και το τοπιο ωστε να τους δωσω ακομη περισσοτερο χωρο να κολυμπανε.....ευχαριστω...

mpoumpouzos 29-03-14 18:11

22 Συνημμένο(α)
μερικες καινουργιες φωτο μετα απο λιγο καιρο...

kouman 30-03-14 12:56

της βελισνεριες στης αφηνουν? η στης πειραζουν?

pkas 30-03-14 15:24

Πολύ ωραίο ! :smt041

gordon 30-03-14 20:51

πανέμορφο !!:)

chris7 30-03-14 22:46

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!
Και οι ψαρακες υπεροχοι!

Το ενυδρειο το δουλευεις μονο με εσωτερικα φιλτρα?

stanisalus18 30-03-14 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris7 (Μήνυμα 830531)
Το ενυδρειο το δουλευεις μονο με εσωτερικα φιλτρα?

την ίδια ερώτηση θα έκανα κ εγώ χα. επαρκούν στο θέμα της κυκλοφορίας του νερού και από βιολογικό υλικό?
πάντως ωραίο είναι το ενυδρείο τώρα.

ΥΓ: χαριτωμένη η μικρούλα :)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 31-03-14 00:33

Πολυ καλυτερο απο πριν,τι θερμοκρασια μπορεις και πιο χαμηλα μιας και ειναι ψαρια του βυθου.Να το χαιρεσαι,να το εχεις για πολλα χρονια.Προσεχε με την επακεια βιολογιας να ειναι αρκετα πανω απο οριακα.

mpoumpouzos 02-04-14 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 830444)
της βελισνεριες στης αφηνουν? η στης πειραζουν?


γεια σου σακη, φιλε τις εχουν τσιμπησει λιγο για νατις δοκιμασουν, εχουν κοψει και μερικες αλλα μεχρι εκει, ελπιζω να τις αφησουν ησυχες......
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 830534)
την ίδια ερώτηση θα έκανα κ εγώ χα. επαρκούν στο θέμα της κυκλοφορίας του νερού και από βιολογικό υλικό?
πάντως ωραίο είναι το ενυδρείο τώρα.

ΥΓ: χαριτωμένη η μικρούλα :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 830544)
Πολυ καλυτερο απο πριν,τι θερμοκρασια μπορεις και πιο χαμηλα μιας και ειναι ψαρια του βυθου.Να το χαιρεσαι,να το εχεις για πολλα χρονια.Προσεχε με την επακεια βιολογιας να ειναι αρκετα πανω απο οριακα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris7 (Μήνυμα 830531)
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!
Και οι ψαρακες υπεροχοι!

Το ενυδρειο το δουλευεις μονο με εσωτερικα φιλτρα?

ευχαριστω για τα καλα λογια, καποια στιγμη θα γινει μια αναβαθμιση στα φιλτρα προς το παρον ομως παει καλα με τα δυο εσωτερικα οποτε δεν αγχωνομαι.....

mpoumpouzos 08-05-14 12:46

καλο μεσημερι σε ολους, χρειαζομαι τις γνωσεις σας για κατι.....σκεφτομαι να προχωρησω σε μια αλλαγη στο καπακι του ενυδρειου μου και μαζι με αυτο θα γινει μαλλον και αντικατασταση του φωτισμου, θα φτιαχτει λοιπον μια κατασκευη για τοποθετηση ταινιας led.....εχω βρει λοιπον μια η οποια ειναι 2200 lm / m, σκφτομαι να τη βαλω περιμετρικα στο καπακι ετσι βγενει περιπου 4 μετρα λεντοταινια οποτε 8800 lm.για να μη προχωρησω τσαμπα στην αγορα ειναι υπερβολικα???μηπως χρειαζομαι λιγοτερα μετρα ταινιας???να θυμισω οτι τωρα ειμαι με μια τ8 1,5 μετρο......ευχαριστω για τις απαντησεις και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Bill-Samos 08-05-14 13:12

Οσες φορες χρησιμοποιησα ταινια led ηταν σκετη αποτυχια..το φως κακο και το βασικο,πεφτει πολυ γρηγορα και ακομα γρηγοροτερα χαλαει απο την υγρασια ακομα και η στεγανη..Θα σου προτεινα ομως την Τ8 led,που μπαινει στα ιδια ακροφυσια με την Τ8 αφου αφαιρεσεις το μπαλαστ,δεν χαλαει ουτε με την υγρασια και κραταει και πολυ καιρο ,ενω και οταν πεσει καποια στιγμη αλλαζει σαν την Τ8 ενω ειναι και πολυ οικονομικη..
Ειναι σαν και αυτη http://lightdays.gr/%CE%BB%CE%B1%CE%...oplastic-6000k

mpoumpouzos 08-05-14 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 836623)
Οσες φορες χρησιμοποιησα ταινια led ηταν σκετη αποτυχια..το φως κακο και το βασικο,πεφτει πολυ γρηγορα και ακομα γρηγοροτερα χαλαει απο την υγρασια ακομα και η στεγανη..Θα σου προτεινα ομως την Τ8 led,που μπαινει στα ιδια ακροφυσια με την Τ8 αφου αφαιρεσεις το μπαλαστ,δεν χαλαει ουτε με την υγρασια και κραταει και πολυ καιρο ,ενω και οταν πεσει καποια στιγμη αλλαζει σαν την Τ8 ενω ειναι και πολυ οικονομικη..
Ειναι σαν και αυτη http://lightdays.gr/%CE%BB%CE%B1%CE%...oplastic-6000k

οικονομικη δεν τη λες, ειδικα ηρακλειο που ειμαι εγω κατω απο 35 ευρω δεν τη βρισκω και δυστυχως θα πρεπει να βρω και ενα τροπο να τη τοποθετησησω στο καπακι συν οτι θα χρειαστω ανακλαστηρες......με μια θα ειμαι πιστευεις καλυμενος η θα χρειαστω 2 λαμπες τετοιες???

Bill-Samos 08-05-14 13:25

Οικονομικη απο καταναλωση εννοω..Κοιτα η ιδια σε 90 cm που εβαλα εχει πιο δυνατο φως απο την αντιστοιχη φθοριου η οποια ομως ηταν παλια..Ετσι κι αλλιως και αν χρειαστεις δευτερη θα θες μονο λαμπα και οχι μπαλαστ.Ανακλαστηρες θες οπωσδηποτε γιατι εχει δεσμη 120 ,ετσι κι αλλιως δεν ειναι ακριβοι.Παντως συνολικα το κοστος ειναι πανω κατω ιδιο με την ταινια και η εμπειρια μου λεει οτι δεν πετας λεφτα οπως με την ταινια..

mpoumpouzos 08-05-14 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 836625)
Οικονομικη απο καταναλωση εννοω..Κοιτα η ιδια σε 90 cm που εβαλα εχει πιο δυνατο φως απο την αντιστοιχη φθοριου η οποια ομως ηταν παλια..Ετσι κι αλλιως και αν χρειαστεις δευτερη θα θες μονο λαμπα και οχι μπαλαστ.Ανακλαστηρες θες οπωσδηποτε γιατι εχει δεσμη 120 ,ετσι κι αλλιως δεν ειναι ακριβοι.Παντως συνολικα το κοστος ειναι πανω κατω ιδιο με την ταινια και η εμπειρια μου λεει οτι δεν πετας λεφτα οπως με την ταινια..

απο καταναλωση δε το συζηταμε.......μαλλον πρεπει να το ψαξω καλυτερα το ολο θεμα.σε περιπτωση ομως που γινει με ταινια λεντ οι διαστασεις που εδωσα ειναι υπερβολη???λες να υπαρχει προβλημα και να ειναι υπερβολικα φωτινο??

Bill-Samos 08-05-14 13:46

4 μετρα δεν νομιζω οτι ειναι πολυ..Ειναι και τετοια η διαχυση του φωτος απο την ταινια που μη σου πω οτι θα ειναι λιγο(την 14w το μετρο λεμε..ετσι?)Αλλα οπως σου ειπα οσες φορες εβαλα,μηνα δεν εβγαλαν..οποτε δεν το ξαναδοκιμαζω..Με 6-7 ευρω το μετρο που ειχε η αδιαβροχη αν θυμαμαι καλα,βαζεις τον κυλινδρο και με το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζεται μπαλαστ για να προσθεσεις και αλλη-που δεν νομιζω να χρειαστει..

mpoumpouzos 08-05-14 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 836629)
4 μετρα δεν νομιζω οτι ειναι πολυ..Ειναι και τετοια η διαχυση του φωτος απο την ταινια που μη σου πω οτι θα ειναι λιγο(την 14w το μετρο λεμε..ετσι?)Αλλα οπως σου ειπα οσες φορες εβαλα,μηνα δεν εβγαλαν..οποτε δεν το ξαναδοκιμαζω..Με 6-7 ευρω το μετρο που ειχε η αδιαβροχη αν θυμαμαι καλα,βαζεις τον κυλινδρο και με το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζεται μπαλαστ για να προσθεσεις και αλλη-που δεν νομιζω να χρειαστει..

βασικα λεω αυτη εδω....https://www.ledokosmos.gr/ταινιες-le...λουμινίου.html

Bill-Samos 08-05-14 13:51

ΙP 20??Πιστευω ειναι εντελως ακαταλληλη...Εγω ειχα βαλει IP65 και πηρε υγρασια...

mpoumpouzos 08-05-14 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 836631)
ΙP 20??Πιστευω ειναι εντελως ακαταλληλη...Εγω ειχα βαλει IP65 και πηρε υγρασια...

δε θα μπει ετσι.....θα γινει κατασκευη πανω στο καπακι και δεν θα εχει επαφη με υγρασια καθολου......

Τάκης 08-05-14 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpouzos (Μήνυμα 836632)
δε θα μπει ετσι.....θα γινει κατασκευη πανω στο καπακι και δεν θα εχει επαφη με υγρασια καθολου......

Φίλε mpoumpouzos, αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις σκοπό να φτιάξεις κάτι που θα στεγανοποιήσει καλά τα led δες μήπως μπορείς να προσαρμόσεις τέτοια led
http://www.ebay.com/itm/141093427313...84.m1439.l2649
ή πολύ δυνατά
http://www.ebay.com/itm/Car-Interior...item51b9dcfb7d
εχω τα πρώτα σε φυτεμένο εδώ και 1,5 χρόνο, είχα βάλει και μερικά απο τα 2α αλλά τα έβγαλα λόγω υπερβολικού φωτισμού. Εξαρτάται βέβαια και από το βάθος του βυθού. Τα έχω σε 130αρι φουλ φυτεμένο με βυθό στα 40 cm περίπου, εσύ που τα θες για απλό φωτισμό σε αφρικάνικο πιστέυω πως θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Θα πρέπει βέβαια να τα απλώσεις στο καπάκι για να σου καλύψουν όλο το ενυδρείο και δεν χρειάζονται ψύκτρες, και για σιγουριά αν βάλεις ένα τροφοδοτικό υπολογιστή έλυσες το πρόβλημά σου. Θέλει λίγη δουλίτσα όλο αυτό βέβαια

mpoumpouzos 09-06-14 15:05

9 Συνημμένο(α)
μερικες καινουργιες

kixlidatos 09-06-14 15:16

Μην παρασερνεσαι απο τα πετροψαρα,αυτες δεν θελουν τοσο πικνη στιβαδα.Επισης επειδη βλεπω οτι εχεις διφορετικα μεγεθη,καλο ειναι να εχεις ανοιχτες φωλιες,για να την κοπαναει ο μικροτερος.

mpoumpouzos 09-06-14 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 841814)
Μην παρασερνεσαι απο τα πετροψαρα,αυτες δεν θελουν τοσο πικνη στιβαδα.Επισης επειδη βλεπω οτι εχεις διφορετικα μεγεθη,καλο ειναι να εχεις ανοιχτες φωλιες,για να την κοπαναει ο μικροτερος.

φωλιες σχηματιζονται αυθονες για τα πιο μικρα απλα στις φωτο δε φαινονται τοσο,οταν λες στιβαδα εννοεις το σωρο απο πετρες??να τον αλαφρυνω λιγο με πιο λιγες πετρες???

st@vros 09-06-14 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpouzos (Μήνυμα 841806)
μερικες καινουργιες

απολαυστικό θέαμα,μπράβο

kixlidatos 09-06-14 15:39

Ναι,ψαξε μεγαλες πετρες ,και λιγες φωλιες,Γιατι ορισμενα τα βλεπω να ειναι και ωριμα για αναπαραγωγη,και την περιοδο αυτη ,το μεγαλο αφεντικο ,γινεται πολυ επιθετικο.Να μην εγκλωβιζονται ,να ειναι ελευθερα για κολυμπι.Ζευγαρωματα ειχες?αν ναι τα κρατησε?εσυ τα μεγαλωσες η τα πηρες μεγαλα?Τι τα ταιζεις?:)

mpoumpouzos 09-06-14 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 841827)
Ναι,ψαξε μεγαλες πετρες ,και λιγες φωλιες,Γιατι ορισμενα τα βλεπω να ειναι και ωριμα για αναπαραγωγη,και την περιοδο αυτη ,το μεγαλο αφεντικο ,γινεται πολυ επιθετικο.Να μην εγκλωβιζονται ,να ειναι ελευθερα για κολυμπι.Ζευγαρωματα ειχες?αν ναι τα κρατησε?εσυ τα μεγαλωσες η τα πηρες μεγαλα?Τι τα ταιζεις?:)

απο καυγαδες δεν εχω παρατηρησει τιποτα το ανησυχητικο,ισα ισα που τα πανε αρκετα καλα.....οσο για ζευγαρωματα ειχα καμποσες φορες μπουκωματα αλλα δεν τα εχουν κρατησει δυστυχως.....απο τροφες δινω διαφορες του εμποριου καθως και σπιρουλινα μαζι με ταμπλετες βυθου για τους σινοδοντιδες...

kixlidatos 09-06-14 15:58

Πολυ καλο αυτο που δεν εχεις αψιμαχιες.Ποσα αρσενικα εχεις μεσα?

Ταιζε και γαριδες με μυδια,ειναι καλυτερα.Την σπιρουλινα δεν καταλαβα γιατι τα δινεις.Η ταμπλετες προλαβαινουν να πανε στον βυθο?Αν οχι,ριξτες οταν σβηνουν τα φωτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03523 seconds with 11 queries