Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΔΕΞΑΜΕΝΗ... ΒΟΗΘΕΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45431)

DARISTOS 01-11-10 19:16

ΔΕΞΑΜΕΝΗ... ΒΟΗΘΕΙΑ
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΚΡΕΟΠΩΛΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ...
ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΕΡΟΥ, 4 ΤΟΝΟΥΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΑ ΝΑ ΣΤΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ... Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΡΟΔΙΑ).
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΕΙΧΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ) ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΙΚ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕ ΚΑΙ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ...
ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΥΠΑΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ...
Ο ΥΔΡΑΒΛΗΚΟΣ ΜΟΥ (25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.(Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΕΠΙΜΕΝΕΙ...)
ΠΗΓΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ 4,6 ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ (ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΕΩΠΟΝΟ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΠΟΗΛΕΡ" ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...(?) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΛΟΓΟ ΝΕΡΟΥ....
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ...

* Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΕΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ.
* ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ
* ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΟΔΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ

Αber 01-11-10 19:54

1ον. οι δεξαμενες σκουριαζουν με το νερο οταν δεν ειναι ανοξειδωτες.
2ον. δωσ' τη πισω και παρε τα λεφτα σου.
3ον. πως σου ηρθε να ρωτησεις εδω(GAB)????

in the pond 01-11-10 20:03

Βρισκόμαστε σε ένα καθόλα ενυδρειακό φόρουμ όπου οι συζητήσεις που αναπτύσσονται περιορίζονται γύρω από θέματα διατήρησης υδρόβιας ζωής.

Από τα όσα έχεις πει όμως, προκύπτει ότι θέλεις άμεσα καινούριο μάστορα, γιατί δεν πρόκειται ποτέ να καταλίξεις σε θετικό αποτέλεσμα με τέτοιες αιτιολογήσεις των απωλειών που σου αναφέρει. Δεν είμαι ειδικός για μεταλλικές κατασκευές και δεν γνωρίζω αν κάποιος από εδώ μέσα μπορεί να σε βοηθήσει, όσο τουλάχιστον στο επίπεδο βοηθείας που θα ήθελες εσύ για την περίπτωση σου. Μάλλον εδώ θα ήθελες περισσότερη βοήθεια από κάποιο πολιτικό μηχανικό που μελετούν και προνοούν για τέτοιες κατασκευές σε διάφορες εφαρμογές σε κτήρια και όχι μόνο.

Όμως, μια τέτοια κατασκευή, θα ήθελε πολύ γερό σκελετό (με μελέτη και όχι στο πι και φι και όπως λάχει), γιατί οι πιέσεις θα είναι πολύ μεγάλες προς τις ενώσεις των πλαϊνών και της βάσης στην περίπτωση τετράγωνου σχήματος. Οι μεγάλες δεξαμένες υγρών πάντως θα πρόσεξες ότι είναι φτιαγμένες σε κυλινδρικό σχήμα και αυτό σημαίνει κάτι...

Η δεξαμένη είναι θαμένη στο έδαφος? Πόσο ύψος έχει? Πόσο πάχος έχουν τα μεταλλικά πλευρά? ...και έχει τοποθετήσει κάποια ενίσχυση στις ενώσεις ή απλά ηλεκτροκόλληση?

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα όπως το συγκεκριμένο ποστ μεταφερθεί στην κατηγορία των επί παντός επιστητού.

pan0s78 01-11-10 20:03

4 τόνους !!! γαριδάδικο να φτιάξεις !!! zwzw

spiros06 01-11-10 20:08

να τος!!!!:D

thanasis76 01-11-10 20:09

αν μπορεις να την δωσεις πισω και να παρεις τα λεφτα σου καλος!!!!
αν δεν μπορεις να την δωσεις πισω μπορεις να την στεγανωσεις με

ISOMAT-AQUAMAT και θα το αρεωσεις με με την προσθηκη ελαστικοποιητη κονιασματος

kokos125 01-11-10 20:15

Φιλε μου θελω το τηλεφωνο του μαστορα να τον στειλω στον γειτονα να κανει κανα μερεμετι γιατι ειμαστε τσακωμενοι...Εψαξες πολυ να τον βρεις?Στειλτον γιατι σε βλεπω αντι για σφουγγαρισμα να μαθαινεις surf:):):):):):):)

6981giwrgos 01-11-10 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS (Μήνυμα 502021)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΚΡΕΟΠΩΛΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ...
ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΕΡΟΥ, 4 ΤΟΝΟΥΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΑ ΝΑ ΣΤΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ... Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΡΟΔΙΑ).
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΕΙΧΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ) ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΙΚ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕ ΚΑΙ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ...
ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΥΠΑΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ...
Ο ΥΔΡΑΒΛΗΚΟΣ ΜΟΥ (25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.(Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΕΠΙΜΕΝΕΙ...) συφωνω απολητος
ΠΗΓΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ 4,6 ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ (ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΕΩΠΟΝΟ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΠΟΗΛΕΡ" ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...(?) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΛΟΓΟ ΝΕΡΟΥ.... οχι
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ...

* Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΕΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ.γιατι δεν μπενουν πλαστικες?
* ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ
* ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΟΔΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ τσεκαρε μια το ανοδιο αν ειναι σαν κενουριο αν ναι δεν υσχιει οτι σου ειπε.

μιας και λογο των σπουδων μου τα εκανα προσφατα δεν παιζει να τρυπιση τοσο γρηγωρα μια δεξαμενη εκτος και αν ειναι απο πολυ λεπτη λαμαρινα αρα το ποιο πιθανον ειναι οτι ο τυπος σε δουλεβει.

Τηλέμαχος 01-11-10 20:32

Μα τί σχέση έχει αυτό με το gab;;;

thanasis76 01-11-10 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 502048)
Μα τί σχέση έχει αυτό με το gab;;;

ψαχνει βοηθεια στο πως να την στεγανωσει....
και καλα κανει... οταν εχεις προβλημα ψαχνεις βοηθεια παντου...
κι εμεις εχουμε σχεση με νερα και σταγανες δεξαμενες....

tzortzisj 01-11-10 20:38

Δεν εχει σχεση και δεν εχει σχεση..... Δειχτε φιλοξενοι. Αν ξερει καποιος κατι ας πει του ανθρωπου.Εγω φιλε μου δεν γνωριζω κατι για το προβλημα σου.ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

kokos125 02-11-10 17:17

Φιλος μιλησα με εναν φιλο σιδερα ο οποιος φτιαχνει δεξαμενες ανοξειδωτες πετρελαιου.Το ανοξειδωτο κολλαει και με ηλεκτροκολληση αλλα θελει ηλεκτροδιο αλουμινιου(κοκκινο) οπως λοιπον καταλαβες ο τυπος δεν ξερει να κολλαει και απλως βρισκει δικαιολογιες.

DARISTOS 02-11-10 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 502035)
Βρισκόμαστε σε ένα καθόλα ενυδρειακό φόρουμ όπου οι συζητήσεις που αναπτύσσονται περιορίζονται γύρω από θέματα διατήρησης υδρόβιας ζωής.

Από τα όσα έχεις πει όμως, προκύπτει ότι θέλεις άμεσα καινούριο μάστορα, γιατί δεν πρόκειται ποτέ να καταλίξεις σε θετικό αποτέλεσμα με τέτοιες αιτιολογήσεις των απωλειών που σου αναφέρει. Δεν είμαι ειδικός για μεταλλικές κατασκευές και δεν γνωρίζω αν κάποιος από εδώ μέσα μπορεί να σε βοηθήσει, όσο τουλάχιστον στο επίπεδο βοηθείας που θα ήθελες εσύ για την περίπτωση σου. Μάλλον εδώ θα ήθελες περισσότερη βοήθεια από κάποιο πολιτικό μηχανικό που μελετούν και προνοούν για τέτοιες κατασκευές σε διάφορες εφαρμογές σε κτήρια και όχι μόνο.

Όμως, μια τέτοια κατασκευή, θα ήθελε πολύ γερό σκελετό (με μελέτη και όχι στο πι και φι και όπως λάχει), γιατί οι πιέσεις θα είναι πολύ μεγάλες προς τις ενώσεις των πλαϊνών και της βάσης στην περίπτωση τετράγωνου σχήματος. Οι μεγάλες δεξαμένες υγρών πάντως θα πρόσεξες ότι είναι φτιαγμένες σε κυλινδρικό σχήμα και αυτό σημαίνει κάτι...

Η δεξαμένη είναι θαμένη στο έδαφος? Πόσο ύψος έχει? Πόσο πάχος έχουν τα μεταλλικά πλευρά? ...και έχει τοποθετήσει κάποια ενίσχυση στις ενώσεις ή απλά ηλεκτροκόλληση?

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα όπως το συγκεκριμένο ποστ μεταφερθεί στην κατηγορία των επί παντός επιστητού.

Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ....

Τηλέμαχος 02-11-10 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS (Μήνυμα 502540)
Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ....

ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!:smt120:smt052

georgis4 02-11-10 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS (Μήνυμα 502540)
Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ....

Για 3600 λιτρα που χωραει απο τι παχος λαμαρινα φτιαχτηκε?Μιλαμε για τεραστιες πιεσεις οποτε αν ειναι απο 2-3-4 χιλιοστα λαμαρινα φτιαγμενη πιθανον να μην αντεχουν οι κολλησεις η αν ειναι χοντρη λαμαρινα τοτε δεν εγινε σωστη *ραφη* με την κολληση και εχεις κενα..

Crazy_Beaver 02-11-10 19:29

κανονικά δεν πρέπει να πληρώσεις για την δεξαμενή και να του την δώσεις να την φάει.Αν αυτό δεν γίνεται κάνε του μία μύνηση και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να περάσεις όλες τις γωνίες με μια παχιά στρώση σιλικόνης από την μέσα μεριά αν έχεις την δυνατότητα να μπείς μέσα βέβαια. κι αυτό βέβαιθ δεν ξέρω αν θα δουλέψει .ασ πουν την γνώμη τους και οι άλλοι

DARISTOS 02-11-10 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 502544)
Για 3600 λιτρα που χωραει απο τι παχος λαμαρινα φτιαχτηκε?Μιλαμε για τεραστιες πιεσεις οποτε αν ειναι απο 2-3-4 χιλιοστα λαμαρινα φτιαγμενη πιθανον να μην αντεχουν οι κολλησεις η αν ειναι χοντρη λαμαρινα τοτε δεν εγινε σωστη *ραφη* με την κολληση και εχεις κενα..

Η λαμαρίνα είναι 2 χιλιοστά...!!!(?)

georgis4 02-11-10 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS (Μήνυμα 502563)
Η λαμαρίνα είναι 2 χιλιοστά...!!!(?)

ΠΟΣΑ??:smt120
Φιλε μου για μια κατασκευη για να αντεχει 3.6 ΤΟΝΟΥΣ νερο τα 2 χιλιοστα ειναι τσιγαροχαρτο.....2 χιλιοστα λαμαρινα με το χερι τη λυγιζουμε,απορω με 3600 κιλα πως δεν εχει ανοιξει σαν γαρυφαλλο ακομα!
Γνωμη μου αδειασε τη πριν γινει πισινα ο χωρος..:(

6981giwrgos 02-11-10 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 502564)
ΠΟΣΑ??:smt120
Φιλε μου για μια κατασκευη για να αντεχει 3.6 ΤΟΝΟΥΣ νερο τα 2 χιλιοστα ειναι τσιγαροχαρτο.....2 χιλιοστα λαμαρινα με το χερι τη λυγιζουμε,απορω με 3600 κιλα πως δεν εχει ανοιξει σαν γαρυφαλλο ακομα!
Γνωμη μου αδειασε τη πριν γινει πισινα ο χωρος..:(

+1000
θελει πανω απο 5 mm θα τρελαθουμε...:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120
πες του ''μαστορα'' που σου τν εφτιαξε να σου δωσει τα λεφτα σου πισω και την δεξαμενη να την να την κανει οτι θελει και βρες εναν καλο μαστορα να σου φτιαξει μια σωστη δεξαμενη....;););)

DARISTOS 02-11-10 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 502564)
ΠΟΣΑ??:smt120
Φιλε μου για μια κατασκευη για να αντεχει 3.6 ΤΟΝΟΥΣ νερο τα 2 χιλιοστα ειναι τσιγαροχαρτο.....2 χιλιοστα λαμαρινα με το χερι τη λυγιζουμε,απορω με 3600 κιλα πως δεν εχει ανοιξει σαν γαρυφαλλο ακομα!
Γνωμη μου αδειασε τη πριν γινει πισινα ο χωρος..:(

Φίλε georgis4 δέν ειμαι ειδικος και δεν ξερω αλλα το νερο το χανει απο τις κολλησεις και οχι απο την λαμαρινα.

Υ.Γ. Εχουν μπει 5 "νευρα" στον πατο της δεξαμενης και δυο "νευρα" σε καθε της μεγαλη πλευρα...

medico 02-11-10 20:31

Καλό θα είναι όσοι δεν έχουν γνώσεις στην κατασκευή δεξαμενών και συγκολήσεων να μην πέρνουν θέση... Πέντα χιλιοστά λαμαρίνα κάνει για να φτιάξουμε καράβι!

thanasis76 02-11-10 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS (Μήνυμα 502563)
Η λαμαρίνα είναι 2 χιλιοστά...!!!(?)

θα σε στεναχωρισω αλλα ο μαστορας που στην εφτιαξε ηταν
ΜΑΣΤΟΡΑΣ:D:D
με 2 χιλ. λαμαρινα με τιποτα δεν θα κρατησει η δεξαμενη...
και να εισαι χαρουμενος που χανει μονο και δεν εκανε κανενα σκισιμο πανω στην κολληση...
δυστυχος ηθελε γυρο στα 3 χιλ. και με νευρα σε καποια σημεια η κοντινες κολλησεις....

pavlos t 02-11-10 20:57

Από εμπειρία σε κόλλημα ανοξείδωτου σε πληροφορώ οτι εάν δεν έχεις καλό ρεύμα δικτύου η γεννήτριας ποτέ δεν πρόκειται να κολησης σωστά το πάχος και η κατασκευή με τα νεύρα που έβαλες ακούγονται αποδεκτά όσο αφορά την αντοχή λύση να κοπούν τα κομμάτια που χάνουν να καθαριστούν καλά και να ξανακοληθουν με παροχή ρεύματος ικανή ώστε να δουλέψει σωστά το μηχάνημα προσεκτικό κορδόνι κατά την εφαρμογή και χτύπημα στην κόλληση για οπτική εξέταση της ραφής

DARISTOS 02-11-10 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 502580)
θα σε στεναχωρισω αλλα ο μαστορας που στην εφτιαξε ηταν
ΜΑΣΤΟΡΑΣ:D:D
με 2 χιλ. λαμαρινα με τιποτα δεν θα κρατησει η δεξαμενη...
και να εισαι χαρουμενος που χανει μονο και δεν εκανε κανενα σκισιμο πανω στην κολληση...
δυστυχος ηθελε γυρο στα 3 χιλ. και με νευρα σε καποια σημεια η κοντινες κολλησεις....

Εχουν μπει 5 "νευρα" στον πατο της δεξαμενης και δυο "νευρα" σε καθε της μεγαλη πλευρα...

Η κόλληση είναι με φλόγα (τικ)

thanasis76 02-11-10 21:24

αν δεχεται μεγαλη πιεση στις κολλησεις και δεν ειναι σωστες λογο ρευματος, αν ταλαντευεται λογο ψιλης λαμαρινας, τοτε δεν θα στεγανωσει...
πρεπει οπως σου ειπε το παιδι απο πανω να ξανακολληθει με σωστο ρευμα και απο καποιον που ξερει να κολλαει καλα, αν μενει αερας μεσα στην κολληση τοτε θα εχεις τα ιδια...

medico 02-11-10 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos t (Μήνυμα 502582)
Από εμπειρία σε κόλλημα ανοξείδωτου σε πληροφορώ οτι εάν δεν έχεις καλό ρεύμα δικτύου η γεννήτριας ποτέ δεν πρόκειται να κολησης σωστά το πάχος και η κατασκευή με τα νεύρα που έβαλες ακούγονται αποδεκτά όσο αφορά την αντοχή λύση να κοπούν τα κομμάτια που χάνουν να καθαριστούν καλά και να ξανακοληθουν με παροχή ρεύματος ικανή ώστε να δουλέψει σωστά το μηχάνημα προσεκτικό κορδόνι κατά την εφαρμογή και χτύπημα στην κόλληση για οπτική εξέταση της ραφής

:smt023

DARISTOS 02-11-10 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 502591)
αν δεχεται μεγαλη πιεση στις κολλησεις και δεν ειναι σωστες λογο ρευματος, αν ταλαντευεται λογο ψιλης λαμαρινας, τοτε δεν θα στεγανωσει...
πρεπει οπως σου ειπε το παιδι απο πανω να ξανακολληθει με σωστο ρευμα και απο καποιον που ξερει να κολλαει καλα, αν μενει αερας μεσα στην κολληση τοτε θα εχεις τα ιδια...

Δέν καταλαβένω γιατί μιλάτε για το ρεύμα...
Η δεύτερη δεξαμενή που μου έχει κάνει τώρα ειναι με ρεύμα και μάληστα τριφασικό.

thanasis76 02-11-10 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DARISTOS (Μήνυμα 502597)
Δέν καταλαβένω γιατί μιλάτε για το ρεύμα...
Η δεύτερη δεξαμενή που μου έχει κάνει τώρα ειναι με ρεύμα και μάληστα τριφασικό.

ενα βασικο στις κολλησεις ειναι το ρευμα... και το δευτερο ειναι να ξερει να κολλαει...
με τα νευρα που λες και το παχος της λαμαρινας, αν και οριακο, δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, αρα κατι απο τα δυο συμβαινει που σου ειπα...
οταν κολλησε ξερεις αν χτυπησε τις κολλησεις για ελεγχο???

giannisaek 02-11-10 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 502508)
Φιλος μιλησα με εναν φιλο σιδερα ο οποιος φτιαχνει δεξαμενες ανοξειδωτες πετρελαιου.Το ανοξειδωτο κολλαει και με ηλεκτροκολληση αλλα θελει ηλεκτροδιο αλουμινιου(κοκκινο) οπως λοιπον καταλαβες ο τυπος δεν ξερει να κολλαει και απλως βρισκει δικαιολογιες.

θέλει για να κολλήσει καλά ηλεκτρόδιο για ανοξείδωτα που είναι και ποιο ακριβό από τα άλλα.
Δες εδώ:
http://www.safcohellas.gr/ilektrvolthramiou_gr.htm
http://www.greekdivers.com/forum/lof...hp/t11480.html
Για να έχει τρύπες μάλλον δεν θα ξέρει να κολλάει καλά, ή δεν θα έβαλε τα ανάλογα κόκκινα ηλεκτρόδια.

georgis4 02-11-10 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από medico (Μήνυμα 502574)
Καλό θα είναι όσοι δεν έχουν γνώσεις στην κατασκευή δεξαμενών και συγκολήσεων να μην πέρνουν θέση... Πέντα χιλιοστά λαμαρίνα κάνει για να φτιάξουμε καράβι!

Kαι 2 χιλιοστα για να φτιαξουμε καζανακι......3.6 τονοι νερο + 2χιλιοστα θελει μαθηματικα οτι θα στρεβλωνει κανει κοιλια?Ας αφησουμε το στρεβλωμα....σε 2 χιλιοστα επιφανεια ραφη που να αντεχει τετοια πιεση ΜΟΝΙΜΑ δεν μπορει να γινει.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02574 seconds with 11 queries