Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Προβλημα στο πτερυγιο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24852)

bubble 08-05-08 23:24

Προβλημα στο πτερυγιο
 
Γεια σας,
Εχει μερικες μερες που πηρα αυτον τον μικρουλη - αλλα δε προσεξα οταν τον πηρα οτι εχει ενα προβλημα στο ενα πτερυγιο του.Ειναι κατι σαν "σνδρομο του Νεμο.." μαλλον.:D.Αν καποιος γνωριζει τι μπορει να εχει παθει και αν υπαρχει περιπτωση να στρωσει...παραθετω φοτο.
http://i228.photobucket.com/albums/e...i/DSC_0511.jpg

PascM 08-05-08 23:48

Το πτερύγιο βλέπεις μόνο?
Δώσε συνθήκες και συμπλήρωσε την φόρμα το ψάρι το χάνεις.

bubble 09-05-08 00:14

Einai mono to ena pterigio etsi apo tin imera pou to pira.Deytera.
Einai eleinoi an mou dwsan psari pou einai etoimo na pethanei..

Trwei kanonika - beefheart kai oi sinthikes to enydreiou mou einai :
Gh - >7
KH -6
PH -7,2

ti allo provlima exei ?

PascM 09-05-08 01:11

Εκτός και με ξεγελάει η φωτό, το μάτι του πως το βλέπεις? τα πλευρά του? το χρώμα του?

Nik25 09-05-08 01:18

Και μετα λενε οι πετσοπαδες γιατι τους τα χωνουμε.ΕΛΕΟΣ τι του δωσαν του ανθρωπουzw

PascM 09-05-08 02:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 260253)
Και μετα λενε οι πετσοπαδες γιατι τους τα χωνουμε.ΕΛΕΟΣ τι του δωσαν του ανθρωπουzw

Δεν φταίει μόνον ο πωλητής!!!


Σε πόσα λίτρα έχεις αυτά τα ψάρια bubble ?

Pritanis 09-05-08 10:00

το ψαρι εχει ενα καρο προβληματα.....Βγαλε το ΑΜΕΣΑ απο το ενυδρειο και βαλτο ΜΟΝΟ του σε καραντινα.......Χρειαζεσαι σιγουρα αντιβιωση για αρχη και στη συνεχεια βλεπουμε....

bubble 09-05-08 12:28

ΟΚ Σήμερα θα βαλω σε λειτουργεια το παλιο μικρο μου ενυδρειο για να το ετοιμασω για τον δισκο.
Το φιλτρο που ειχε , το χρησιμοποιω και στο 120 λιτρα που εχω -(για διαφορους λογους)
οποτε αν το βαλω ξανα στο παλιο πιστευω πως δε χρειαστει καιρο για να ετοιμαστει για να μπει ο "αρρωστος"¨.
Μολις το το ετοιμασω θα ρωτησω για τα φαρμακα που χρειαζονται.
Ευχαριστω.

Tkagem 09-05-08 12:49

Δε μπορώ να βλέπω αλλα τέτοια, βάλε το ψάρι σε μιά σακούλα με νερό, σαν αυτή που σου το έδωσε, πήγαινε το πίσω και ζήτα τα λεφτά σου, μην αγοράσεις τπτ άλλο, αν αρνηθεί πές του οτι θα απευθυνθείς στο ινστιτούτο καταναλωτών και θα τον καταγγείλεις για πώληση άρρωστων και ετοιμοθάνατων κατοικιδίων.Πές του αυτά να δείς για πότε θα δικαιωθείς, γιατί τώρα να τραβήξεις εσύ ταλαιπωρεία-θεραπείες-άγχος-στεναχώρια για τον ασυνείδητο?Και πλήρωσες κιόλας για να τα τραβάς αυτά....Αξίζει? Θα μου πείς δεν ήξερες, και έπρεπε αυτός να σε εκμεταλλευτεί?

bubble 12-05-08 14:45

Σημερα το πηγα πισω. Ολα ενταξει , τους εξηγησα τι ακριβως εγινε και μου εδωσαν εναν αλλο..
Σας ευχαριστω για τη βοηθεια G.A.B's.

theofilos 12-05-08 15:13

Παλι καλα.... για δειξε φωτο απο το νεο σου ψαρι αν γινετε!

bubble 12-05-08 16:39

Nα οι 2 προφανος blue diamond ???
Πρεπει να ειναι και οι 2 αρσενικοι μιας που και που πεφτει καμια φαπα.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...oumpri-1-1.jpg

netblues 12-05-08 16:46

Δεν μας βαζεις και την περιοχη σου?
Αυτο το μπλε απο κατω τι ειναι ακριβως? Επεσε απο τους blue diamond?

theofilos 12-05-08 16:52

Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος στους δισκους αλλα μηπως αυτα τα ψαρια ειναι αδυνατα και αρκετα σκουρα δλδ οπως οταν ειναι αρρωστα η αγχωμενα?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 261351)
Δεν μας βαζεις και την περιοχη σου?
Αυτο το μπλε απο κατω τι ειναι ακριβως? Επεσε απο τους blue diamond?


Πεθανα στο γελιο :p.

bubble 12-05-08 17:09

Στο καταστημα ρωτησα τι παιζει με τους δισκους που ειναι μαυροι.Ειχε και μεγαλους που ηταν εντελος μαυρος , οπως και ο προηγουμενος που ειχα παρει που ηταν αρρωστος.
Μου ειπαν οτι ολοι οι δισκοι μπορει να γινουν μαυροι στα καλα καθουμενα...
Τωρα δε ξερω τι μπορει να παιζει...

Ο ενας ειναι φυσικο να ειναι λιγο ανχομενος και να ειναι πιο σκουρος μιας και εχει λιγες ωρες που ηρθε.

Τελικα ειναι blue diamont /?

Pritanis 12-05-08 17:10

Aπο που πηρες τα ψαρια???? Φυσικα μπλου νταιαμοντ δεν ειναι......Πρεπει να ειναι βουλγαρικες εκτροφες.....Παντως τα ψαρια ειναι πολυ κακομεγαλωμενα και δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι να τα συνεφερεις......

bubble 12-05-08 17:28

Εγω θα σκεφτομουν σινκαπουρεζοι οτι ειναι..

Τα πηρα απο μεγαλο καταστημα κοντα στο ΙΚΕΑ .
Ναι πεζει να ειναι κακομεγαλομενοι ολοι οι μικροι τους δισκοι.

Ωστοσο οπου εψαξα να βρω μικρους, ειχαν τελιωσει και θα φερουν σε 1-2 μηνες.
-------------------------
Αυτος δηλαδη τι ειναι ? Αγνωστης ταυτοτητας? Α.Τ.Ι.Α ?
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...i-dsc_0521.jpg

basillis 12-05-08 17:48

Oι δίσκοι είναι σε άθλια κατάσταση. Πρίν τους αγοράσεις δεν είχες δει πως είναι ένας υγειής δίσκος?

bubble 12-05-08 18:08

κολομαγαζο

Τσιόνογλου Σταύρος 12-05-08 18:19

Χωρίς να θελω να σε μαλώσω,(γιατί όλοι μα όλοι μας κάποτε πιαστίκαμε κορόιδα κάποια στιγμη ) θα έπρεπε με την πληροφόρηση που υπάρχει σήμερα ,είτε απο χομπίστες ε'ιτε με το διαδικτυο να διάβαζες πρώτα 5-6 πράγματα για αυτά που θέλεις να κάνεις και μετά να αγόραζες αυτά που θέλεις ,τα μαγαζιά πουλάνε ζωντανά και άψυχα πράγματα στο χέρι μας με σωστή πληροφόρηση είναι να παίρνουμε τα σωστά και τα καλύτερα.

basillis 12-05-08 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 261399)
Χωρίς να θελω να σε μαλώσω,(γιατί όλοι μα όλοι μας κάποτε πιαστίκαμε κορόιδα κάποια στιγμη ) θα έπρεπε με την πληροφόρηση που υπάρχει σήμερα ,είτε απο χομπίστες ε'ιτε με το διαδικτυο να διάβαζες πρώτα 5-6 πράγματα για αυτά που θέλεις να κάνεις και μετά να αγόραζες αυτά που θέλεις ,τα μαγαζιά πουλάνε ζωντανά και άψυχα πράγματα στο χέρι μας με σωστή πληροφόρηση είναι να παίρνουμε τα σωστά και τα καλύτερα.

Έτσι Σταύρο. Σωστός:smt023
''Κάλιο αργά παρά ποτέ'',πρίν κάνεις οτιδήποτε φίλε μας bubble, ψάξε εδω ενημερώσου καλά, και οτι θέλεις, ρώτα.:p

theodor72 12-05-08 20:51

Φίλε bubble, αυτό που κάνω εγώ όταν ψωνίζω καινούργια ψάρια, για να μην έχω απρόοπτα είτε από δική μου άγνοια είτε από τις άσχετες συμβουλές ορίσμένων πετσοπάδων, είναι να κάνω διπλή βόλτα στο μαγαζί. Την πρώτη φορά βλέπω τι με ενδιαφέρει, γυρνάω στο σπίτι, διάβάζω, ενηνερώνομαι, ρωτάω και στην επόμενη επίσκεψη μου αγοράζω.
Γιατί είναι πραγματικά κρίμα να βλέπεις ψάρια στο ενυδρείο σου σε αυτήν την κατάσταση και σίγουρα και εσύ στεναχωρέθηκες πολύ.
Φιλικά...

PascM 12-05-08 21:08

Τα ψάρια αυτά που βλέπω στην φωτό είναι αρκετά καλύτερα από το άλλο το ετοιμοθάνατο, βέβαια έχουν σοβαρά προβλήματα και αυτά, όσον αφορά τον σχηματισμό τους που λεει ο Νίκος (Pritanis) θα συμφωνήσω, θα πω όμως οτι έχουν ελπίδες αν εσύ έχεις την διάθεση και τον χρόνο να τους παρέχεις τέλειες συνθήκες και να τους φέρεις σιγά σιγά στις ιδανικές γι' αυτά τα είδη παραμέτρους νερού που αμφιβάλω τα μάλλα οτι βρίσκονται τώρα.

Ξαναρωτάω σε πόσα λίτρα είναι αυτά τα ψάρια?

bubble 12-05-08 21:48

thnx G.A.B's.

Ειναι σε 120 λιτρα.Το εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστ σε αυτο το θεμα.:cool:
και οι συνθηκες νερου ειναι p.h->6.8~7,2
kh->6~7
Gh-> >7

Φωτισμός 10 ώρες και αλλαγές καθε Κυριακή 1/3 απο νερό Α/Ο.
+ενα επιπλέον φίλτρο για 80 λιτρα.
Τροφή beafheart και Tropical D-ALLIO (φυλαράκια με σκόρδο)
αυτα.
Δε ξερω τι θα προκυψει στην πορεια..

klaz 12-05-08 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bubble (Μήνυμα 261461)
Δε ξερω τι θα προκυψει στην πορεια..

με αυτους τους συγκεκριμενους δισκους...πιθανοτατα μονο προβληματα.....
για μενα προσωπικα ετσι που τους ειδα(και μακαρι να βγω ψευτης),εχουν ημερομηνια ληξης.:(

PascM 12-05-08 23:52

Και σε αυτά τα λίτρα....

Άρχισε σιγά σιγά να κατεβάζεις το ΡΗ ακόμη ποιο κάτω και το GH επίσης. Προσοχή όμως σιγά - σιγά.

bubble 13-05-08 00:19

Πως θα καταφερω να τα μειωσω κ αλλο ?
με περισσοτερη όσμοση ?
Τώρα ειναι σχεδον μισο βρυσης μισο όσμωσης.
Με Co2 επισης γινεται αυτό?

klaz 13-05-08 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bubble (Μήνυμα 261555)
Πως θα καταφερω να τα μειωσω κ αλλο ?

Με Co2 επισης γινεται αυτό?

σαφως.

dizio 16-06-08 20:11

διαφορά της τάξεως του p.h->6.8~7,2 δεν είναι ασήμαντη. πώς έχεις τόσο ρευστές συνθήκες. για να αλλάξει 0.5 το ph μου πέρασαν 3βδομάδες με χρήση τύρφης και στην προετοιμασία και χρήση απιονισμένου νερού...

delta66 16-06-08 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 273344)
διαφορά της τάξεως του p.h->6.8~7,2 δεν είναι ασήμαντη.......

Πολυ σημαντικο εχω διαβασει ειναι να μην ανεβοκατεβαινει γυρω απο την ουδετερη τιμη pH 7.
Καλυτερα δηλαδη να εχει συνεχως πανω ή συνεχως κατω απο 7.
Στην περιπτωση του προφανως πρεπει συνεχως κατω απο 7.

Ειναι σωστο αυτο που λεω για το ανεβοκατεβασμα γυρω απο το 7, ή δεν παιζει ρολο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02293 seconds with 11 queries