Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24620)

kalagio 27-04-08 12:06

Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια!
 
Γειά σας!Θα ήθελα τη βοήθεια σας με το νέο μου ενυδρείο!Σας παρουσιάζω την κατάσταση ως έχει μέχρι τώρα!Έβαλα πέτρες τις οποίες είχα μαζέψει απο τη θάλασσα (τις απολύμανα με χλωρίνη και μετά έβαλα αντιχλώριο) και το υπόστρωμα (χαλαζία 3-6mm) περιμενω να έρθουν τα υλικά του φίλτρου για να αρχίσω το στρώσιμο.¨Εχω επίσης παραγγειλει ενα σκεύασμα με βακτήρια για το στρώσιμο και ρίζες (Savannenholz).Τα φυτά που διάλεξα είναι εύκολα και όχι με πολλες απαιτήσεις.Anubias bart.var.barteri, Anubias barteri var. Nana,Acorus gramineus variegatus,Crinum thaianum.Tις ανούμπιες θα τις δέσω στους κορμούς , ενώ το Acorus gramineus variegatus θα το δεσω με μια πετονιά στο τζάμι του ενυδρείου γιατιί διάβασα ότι το επάνω μέρος του πρέπει να είναι έξω.Τέλος θέλω να ρωτήσω για το Crinum thaianum πρέπει να βάλω κάτι στο υπόστρωμα πριν το φυτέψω ή κατευθείαν?Το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα και θα ήθελα βοήθεια με την επιλογή των ψαριών.Είδα ότι τα κριμπένσις είναι σχετικά εύκολα για αρχάριους καθώς και τα Mikrogeophagus ramirezi.(Σκεφτόμουν και για αγγελόψαρα αλλά το ενυδρείο μου ειναι πολυ μικρό για αυτά.)Πόσα απο αυτα μπορώ να βάλω?Μπορώ να προσθέσω και κάποια άλλα είδη?Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 27-04-08 12:12

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΩ . Απο φωτισμο πως πας? τα φυτα σου ειναι ευκολα οποτε δεν εχεις προβλημα. Αμα θελεις και αλλα εδω ειμαστε. αμα αποφασισεις να βαλεις κριμπενσις εισαι τυχερος γιατι ο panos-alex/polis μεγαλωνει τωρα τα μικρα του οποτε υπαρχει αποθεμα.οταν εισαι ετοιμος για να ξεκινησεις βαζουμε και μπολι για να γλιτωσεις το χρονοβορο στρωσιμο και εισαι ετοιμος. Αντε να γνωριστουμε και απο κοντα. Σε περιπτωση που δεν επεσε στην αντιληψη σου ριξε μια ματια εδω : http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm ωστε να διαλεξεις τα ψαρακια σου αναλογα με τις απαιτησεις τους ωστε να κανεις ενα πολυ ομορφο και ταιριαστο ενυδρειο.

klaz 27-04-08 12:28

το Acorus gramineus ειναι καθαρα φυτο λιμνης,και δεν ειναι καταλληλο για ενυδρειο.
σωστα σκεφτηκες να πραξεις μαζι του,αλλα πρακτικα δεν νομιζω οτι θα δουλεψει...
το crinum,γινεται τεραστιο για το ενυδρειο σου,και δεν θα ελεγα οτι ειναι και πολύ καλη επιλογη...
οσο για το μετα το στρωσιμο,σαν επιλογη ψαριων τα ραμιρεζι ΔΕΝ θεωρουνται καταλληλα ψαρια για αρχαριους...θα μπορουσες να κανεις αλλες επιλογες....
οσο για τις πετρες που μαζεψες απο θαλασσα,θα σου σκληρυνουν απιστευτα το νερο,και δεν ξερω αν θελεις κατι τετοιο*
*(αν δω ειδικα οτι αναφερθηκες σε ραμιρεζι που θελουν μαλακο νερακι...μαλλον χρειαζεσαι διαβασμα....).

kalagio 27-04-08 13:41

Για τις πέτρες εχω κανει το τεστ με το υδροχλωρικό οξυ και δεν ήταν ασβεστολιθικές!Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος που μπορεί να το επηρεάσει!Αν έχεις κάτι υπόψιν σε παρακαλώ εξήγησε μου!
Ευχαριστώ πολύ!

netblues 27-04-08 14:55

Αν οι πετρες ειναι γρανιτες ή βασαλτες δεν θα υπαρξει προβλημα, φτανει να μην θυμιζει το ενυδρειο παραλια...

mikele 27-04-08 18:29

καλη αρχη και τυχη με το ενυδρειο σου ...........
θα σου ελεγα καλυτερα με τα κριμπενσις να ξεκινησεις και αν μπορεσεις να βρεις ζευγαρακι θα εχεις συντομα και μικρα ........αρκει να εχεις καταληλες συνθηκες...

kalagio 27-04-08 18:39

Προς αυτή την κατεύθυνση με βλέπω να πηγαίνω!Κριμπένσις λοιπόν!
Ξέρει κάποιος γενικά στην Αλεξανδρούπολη τι γίνεται με το νερό του δικτύου?Έχω παραγγείλει τεστ αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα!
Ευχαριστώ!!!!!

mikele 27-04-08 18:53

εισαι και απο ομορφη πολη....
περσι καλοκαιρι εκει το εβγαλα......:p:p

kalagio 27-04-08 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 257423)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΩ . Απο φωτισμο πως πας? τα φυτα σου ειναι ευκολα οποτε δεν εχεις προβλημα. Αμα θελεις και αλλα εδω ειμαστε. αμα αποφασισεις να βαλεις κριμπενσις εισαι τυχερος γιατι ο panos-alex/polis μεγαλωνει τωρα τα μικρα του οποτε υπαρχει αποθεμα.οταν εισαι ετοιμος για να ξεκινησεις βαζουμε και μπολι για να γλιτωσεις το χρονοβορο στρωσιμο και εισαι ετοιμος. Αντε να γνωριστουμε και απο κοντα. Σε περιπτωση που δεν επεσε στην αντιληψη σου ριξε μια ματια εδω : http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm ωστε να διαλεξεις τα ψαρακια σου αναλογα με τις απαιτησεις τους ωστε να κανεις ενα πολυ ομορφο και ταιριαστο ενυδρειο.

Το φως που έχω είναι μια λάμπα 18w xing xang(lol).Nα πάρω κάποια άλλη πιο δυνατή?Προτάσεις......:)

Πάνος 27-04-08 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalagio (Μήνυμα 257443)
Προς αυτή την κατεύθυνση με βλέπω να πηγαίνω!Κριμπένσις λοιπόν!
Ξέρει κάποιος γενικά στην Αλεξανδρούπολη τι γίνεται με το νερό του δικτύου?Έχω παραγγείλει τεστ αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα!
Ευχαριστώ!!!!!

καλως ηρθες φιλε και χρονια πολλα!!!
καταρχην να σου πω οπως ειπε και ο αντωνης αν θελεις κριμπενσις δε χρειαζεται να αγορασεις...τα μωρα μου μεγαλωνουν με τρελλους ρυθμους....ειναι ηδη 3 μηνων..οπως επισης και κλαδεματα υπαρχουν...
το δικτυο μας εχει σκληροτητα gh:11 kh:9 ph:7.2-4 με υγρα τεστ ..οι σκληροτητες μετρημενες και απο εργαστηριο..
οποτε μπορεις πινουμε ενα καφε και τα λεμε και απο κοντα..:p
για οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..

andreas72 28-04-08 00:21

χρονια πολλά,χριστός ανέστη .kalagio εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι, σου απάντησαν τα παιδιά!! καλός όρισες στο GAB !!!

oups Crinum thaianum όλα τα φυτά θέλουν το "λιπασματακι" τους.

kalagio 28-04-08 12:55

Ωραία κατέληξα στα κριμπένσις.Σας ευχαριστω ολους για αυτο!Ωστόσο έχω μπει σε σκέψεις με τις πέρες που θα βάλω τελικά(αυτες που ειχα βαλει στην αρχή τις έβγαλα).Τι είδους πρέπει να είναι?Έχουν συγκεκριμενη ονομασία?Αυτες που ειχα βαλει ειχα ελεγξει μονο αν ηταν ασβεστολιθικες.panos-alex/polis καμιά ιδέα που μπορώ να βρω κατάλληλες πετρες εδω?(Τις είχα μαζέψει απο την παραλία στο φάρο)

Πάνος 28-04-08 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalagio (Μήνυμα 257561)
Ωραία κατέληξα στα κριμπένσις.Σας ευχαριστω ολους για αυτο!Ωστόσο έχω μπει σε σκέψεις με τις πέρες που θα βάλω τελικά(αυτες που ειχα βαλει στην αρχή τις έβγαλα).Τι είδους πρέπει να είναι?Έχουν συγκεκριμενη ονομασία?Αυτες που ειχα βαλει ειχα ελεγξει μονο αν ηταν ασβεστολιθικες.panos-alex/polis καμιά ιδέα που μπορώ να βρω κατάλληλες πετρες εδω?(Τις είχα μαζέψει απο την παραλία στο φάρο)

στις παραλιες μας εχουμε και ασβεστολιθικες και μη ασβ/κες πετρες....οπως και αναμεικτες...(προφανως ιζηματογενεις γιατι ειναι προσμιξεις και εχουν ασβεστολιθικες και μη ζωνες)
το τεστ με το ακουαφορτε θα σου κανει τη δουλεια μια χαρα...δεν υπαρχει συγκεκριμενο ειδος..οποια σου αρεσει φτανει να μην ειναι ασβεστολιθικη μιας και τα κριμπς προτιμουν μαλακο νερο..εγω προτιμησα να βαλω ριζες αντι για πετρες...εσενα οτι σου αρεσει...
οσο για την περιοχη του φαρου...μπλιαξξ!!:smt120..καλυτερα 6ο χιλιομετρο και μετα...

kalagio 28-04-08 15:06

Oκ ευχαριστώ και πάλι!Το απογευματάκι μπορεί να παω μια βόλτα προς την Αγία Παρασκευή!Εκεί κάτι θα βρω λογικά!Να τελειώνω και με τις πέτρες και μετά όποτε θες για καφεδάκι!

Πάνος 28-04-08 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalagio (Μήνυμα 257573)
Oκ ευχαριστώ και πάλι!Το απογευματάκι μπορεί να παω μια βόλτα προς την Αγία Παρασκευή!Εκεί κάτι θα βρω λογικά!Να τελειώνω και με τις πέτρες και μετά όποτε θες για καφεδάκι!

εχεις πμ

kalagio 03-05-08 00:23

Kαι να λοιπον εδω και τρεις μέρες έχω ενα ενυδρειο που λειτουγει κανονικά.Φιλοξενει τα μικρα κριμπενσις του Πάνου κι εναν πλεκοστομο.Προς το παρων δε θα βάλω άλλα ψαράκια!Έχω βάλει και μερικά φυτά -κλαδεματα του Πανου-(ο χρονος θα δειξει αν αντεξουν) εφτιαξα το συστημα για διοξειδιο και άλλαξα τη λαμπα μου με μια που ειναι ειδικη για φυτα.Σιγα σιγα θα αρχισει να διαμορφωνεται οπότε και μπορει να ανεβασω καμια φωτο!
Υ.Γ Όλα αυτά με την πολύτιμη βοήθεια του Πάνου ο οποιος με καθοδηγει και με βοηθαει απο κάθε άποψη(Μεχρι και λίπασμα μου έδωσε ο ανθρωπος).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!

Τσιόνογλου Σταύρος 03-05-08 00:29

Με υπομονή ,προσπάθεια ,καλό διάβασμα και την βοήθεια του Παναγιώτη όλα θα πάνε καλά :p.

Πάνος 03-05-08 16:44

γιωργο...θα χαρω να σε δω να απολαμβανεις ενα ενυδρειο υγιες που πανω απ'ολα θα αρεσει σε σενα.....και να μην κανεις τα μερικα τρισσεκατομυρια λαθη που εκανα εγω εδω και 15 χρονια απο το πρωτο μου 15λιτρο....η βοηθεια μηδαμινη και εχουμε δρομο μπροστα μας....υπομονη και ολα θα πανε καλα -ελπιζω......(παρεπιπτοντως ποτε θα ερθεις να παρεις ...εχω μερικα ακομη κλαδεματα...:D)

kalagio 17-05-08 21:55

Λοιπόν πλέον εχω 4 κριμπενσις που περιμένω να μεγαλώσουν λίγο για να ξεχωρίσω ένα ζευγαρι και 8 τσερυ μπαρμπς.Τα φυτάκια μου πάνε μια χαρά και το έχουν κάνει ένα μικρό δασακι.Αυτα που λεω οτι έχω παραγγειλει πιο πάνω ακομα τα περιμένω:mad:.Ενας μηνας παει τώρα.Βεβαια το ενυδρείο μου οφειλει την προς το παρων καλη του εικόνα στον Πανο τον οποίο και ευχαριστώ για ακομα μια φορα!

imichal 18-05-08 01:01

Τι εχεις παραγγειλει ? τεστ ?
Εννοεις οτι δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα εκει ?

kalagio 18-05-08 02:52

Eίχα παραγγειλει οτι χρειαζεται για να ξεκινησω το ενυδρειο.Υλικα φιλτρου, ξυλα, τεστ.Υπάρχουν αλλά οι τιμές δεν εχουν καμια σχέση με αυτες του ιντερνετ.

Πάνος 18-05-08 09:05

λιγη υπομονη ακομη και σε λιγο θα τα εχεις......και ασε τις ευχαριστιες για αργοτερα...:D το ενυδρειο σου μπορει να τρεχει στον αυτοματο τωρα στην αρχη...ασε να δειξει η συντηρηση μετεπειτα τι μελλει γενεσθαι...
παρεπιπτοντως τι θα ελεγες για λιγα ακομη κλαδεματα?? συνννενοηση με πμ

kalagio 19-05-08 20:24

1 Συνημμένο(α)
Nα μια φωτό.Σε λιγες μερες θα κανω και τα πρωτα μου κλαδεματα!Ξερω οτι έχω πολυ δρόμο ακομα μπροστα μου.Οταν βρω χρονο και το ολοκληρωσω γιατι θα κανω καποιες αλλαγες ακομα ελπιζω να κάνω κανονικη παρουσίαση!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02010 seconds with 11 queries