Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Στήσιμο δισκοενυδρείου βήμα βήμα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102261)

Samian 13-04-19 19:30

Ζωγραφική....Γιώργο.:smt041:smt041
Τελικά η επιλογή σου για το νέο ενυδρείο δικαιώνεται. Συγχαρητήρια κα ικαλή συνέχεια.:D:D:grin:

lyra 14-04-19 15:22

γιωργο για τον καθαρισμο του ενυδρειου τι αναλογια χλωρινης -νερου εβαλες ??
συγχαρητηρια για το ενυδρειο πολυ ωραιο!

Γιώργος Κ 15-04-19 08:07

Καλημερα!! Σας ευχαριστω!!
Μια χαρα τα βλεπω τα δισκια ... Σε αυτο το ενυδρειο ηδη πολλα εχουν ξεπεταχτει πολυ!

Η διατροφη τους ειναι τελειως διαφορετική απο οτι συνηθίζεται. Εχουν βγει τελειως οι ξηρες τροφες απο το διαιτολογιο τους (ισως μερικες φορες σαν σνακ για να τελειωσουν κιολας μερικες που ειχα) και βασικη τροφη τους ειναι DIY που εχω φτιαξει ο ιδιος αλλα και repashy με φυτικα συστατικα! Επιπλεον κατεψυγμενη αρτεμια αλλα και κριλ!

Τελειως εκτος μοσχαροκαρδια η οτι φανταζει "αφυσικο" για μια τροφη για ψαρια! Γενικα επικρατει μια βιασύνη να μεγαλωσουν πολυ και πολυ γρηγορα οι δισκοι που εν μερη ειναι κατανοητο καθως καποιος εκτροφεας θελει να "διωξει" οσο πιο γρηγορα μπορει τα δισκακια μιας γεννας ωστε να ελευθερωθει χωρος για τα επομενα! Επισης πολλοι που ασχολουνται με διαγωνισμους θελουν να τα κανουν οσο πιο γρηγορα γινεται μεγαλυτερα ωστε να επιλεξουντο "καλυτερο". Οποια και να ειναι τα κινητρα ενας οργανισμος που κανονικα ειναι ειναι πιο πολυ φυτοφαγος να τρεφεται ως επι το πλειστον με πολυ πρωτεινη και μαλιστα πρωτεινη πολυ ξενη σε αυτον (αραγε ξεχναμε εσκεμμενα τις τοξινες που εχει το κοκκινο κρεας?) κατα τη γνωμη μου δεν θα εχει και πολυ καλη συνεχεια στην υγεια του. Προσωπικα δε θελω να τα "σπρωξω" καπου ουτε επισης να τα εκθεσω σε καποιο διαγωνισμο οποτε προτιμω την πιο πολυ ισορροπημένη διατροφη και αναπτυξη! Οι δισκοι μεγαλωνουν συνεχως κατα τη διαρκεια της ζωης τους ειδικα τα 2 πρωτα χρονια απλα μετα φρεναρουν καπως και η αναπτυξη τους ειναι πιο αργη!

Μια παραφωνια που εξηγειται εν μερη λογω της μεγαλης ποσοτητας τροφης που καθημερινα μπαινει ειναι ο μεγαλος πληθυσμός ασπρων μικροσκοπικων σκουληκιών τα οποια δεν ειναι πλαναρια αλλα μαλλον καποιου ειδους απο τα νηματοειδή που για μενα δεν ειναι ενοχλητικη αλλα οταν παραγινεται το κακο ειναι ενοχλητικη για τα ψαρια οποτε ισως χρειαστει να επεμβω σε αυτο καποια στιγμη! Δεν περιμενα να πολλαπλασιαστούν τοσο γρηγορα σε αυτο το ενυδρειο μια που τα μονα που εβαλα απο το παλιο ηταν τα ψαρια και τα υλικα του φιλτρου!

Παράθεση:

για τον καθαρισμο του ενυδρειου τι αναλογια χλωρινης -νερου εβαλες ??
Χλωρινη εβαλα παρα πολυ απο τη "συνιστώμενη" δοσολογια που ειναι συνηθως 19 μερη νερο και 1 μερος χλωρινη.

Diskus fan 21-07-19 22:43

Ωρέ τι θα γίνει... θα κάνεις καμιά ενημέρωση; Πέρασε το 3μηνο.- :confused:





ΥΓ 1. Αυτό το ενυδρείο... κάτι μου θυμίζει. :D

Yiannis59 21-07-19 22:49

Τι μας λες :smt041 το κατάλαβες :D:D

Diskus fan 21-07-19 23:19

:smt103 Ωωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχχχ... "νονέ" μου!!!!! :smt052 :smt055
:smt023:D

Γιώργος Κ 25-07-19 08:02

:D:D:D Καλημερα!!! Με εχει φαει η δουλεια και δε προλαβαινω και πολλα !!! Ευτυχως απο θεμα αλλαγων νερου ειμαι τυπικος!! :D

Εβγαλα ενα μικρο βιντεακι ... :smt020


BORKED




https://www.youtube.com/watch?v=cw9kuAv7RDg

Diskus fan 25-07-19 22:01

Μια χαρά τους βλέπω (σκόρδα)... πέρα από τις προσωπικές μου απόψεις περί χρωμάτων και διάκοσμου.- ;)

Γιώργος Κ 12-07-20 02:05

Δυστυχώς τα πραγματα είχαν ασχημη τροπή καθώς πολλα ψάρια εμφάνιζαν άσπρα στίγματα τα οποία ποτε δε μπόρεσα να αναγνωρίσω ωστε και αντιμετωπίσω κατάλληλα ... Δεν είχαν ερθει ποτε σε επαφή με αλλα ψάρια ωστε να κόλλησαν κατι και προσπαθησα να το αντιμετωπίσω αρχίζοντας με απλή άνοδο της θερμοκρασίας και κοκτέιλ flagyl και minocin που καλύπτει μεγάλο εύρος απο πρωτοζωικες αλλα και ελαφρές βακτηριακες λοιμώξεις ... Στην αρχη έδειξαν να ανταποκρίνονται αλλα μετα ξανά τα ιδια και μαζι η πρωτη απώλεια η οποία δε δικαιολογούνταν καθώς δε φαινόταν κατι σοβαρό οποτε επανέλαβα τις ίδιες κινήσεις πολλες φορες και με αλλα φάρμακα μήπως πιασει οτι στο καλο ειναι με τα ιδια ομως θλιβερά αποτελέσματα ... Το πιο θλιβερό ηταν ο λογαριασμός της ΔΕΗ που πια έφτασε τον μηνιαίο μου μισθό καθε φορα αλλα και παλι δε τα παράτησα ...
Σαν πράξη απελπισίας τους γύρισα το νερό απο σκέτη όσμωση σε βρύσης σταδιακά φυσικά ... αλλα αυτο ισως ηταν η τελική καταστροφή καθώς χειροτέρευσαν και πια οι απώλειες ηταν 2 - 2 οποτε πηρε την τελική κατηφόρα .. Πραγματικά έκανα οτι μπορουσα αλλα δυστηχως λίγα εχουν επιζήσει και ακομα δεν εχω βρει τι εχουν τα έρμα ... Οτι καλύτερο απο ολες τις απόψεις το πρόσφερα απο θεμα αλλαγών νερού, απο τροφές απο οτιδήποτε ... Το τελικό αποτελεσμα ειναι να ειμαι μερικες χιλιάδες ευρώ φτωχότερος και τα ψάρια να μην γίνουν καλα ... η απόλυτη απογοήτευση.
Εχω εξαντληθεί και οικονομικά αλλα και ψυχολογικά αλλα λογικα συντομα θα ανακάμψω οποτε και θα επανέλθω!

sarpijk 12-07-20 09:15

Πολυ κρίμα! Οταν λες ασπρα στιγματα ηταν μικρα σαν το ick ή ακανονιστα σε διάφορα μεγεθη?

ΔημήτρηςΤ 12-07-20 12:33

Πριν δύο χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο(μάλλον) πρόβλημα, πραγματικά εξοντωτικο κ οικονομικά κ ψυχολογικά.την λύση την έδωσε η μικρή δοσολογία φορμόλης(8 ευρώ)κ την μισή την πετάς γιατί μετά το άνοιγμα της συσκευασίας μετράει περίπου 50 μέρες για να γίνει ίζημα κ συνεπώς άχρηστη.A χωρίς να χρεισιμοποιησω ποτέ οσμωση.

Γιώργος Κ 13-07-20 00:05

Δεν μου έμοιαζαν σαν ικ αλλα σαν φουγκους η σαν βακτηριακη ... Οταν εφτασε στα βραγχια εσωτερικα ηταν οτι χειροτερο και ξεκινησαν οι απωλειες!
Γνωριζω περι φορμολης και pp αλλα σε προηγουμενες περιπτωσεις τα ειχα κανει χειροτερα οποτε τα απεφυγα! Δε τα παω καλα με τα φαρμακα και δοσολογιες γενικα οποτε τα φοβαμαι ...

yannisp2 14-07-20 22:28

Κρίμα σε καταλαβαίνω όπως και όποιος δισκοφιλος που έχει χάσει κοπάδι ανεξάρτητα από τον λόγο. Θυμάμαι εγώ σαν τελευταία προσπάθεια είχα ρίξει μισό μπουκάλι σκόρδο και cupramine. Τελικά μου έμεινε ένας δίσκος από τους 8 που είχα, οπότε μετά από κάνα μήνα που ζούσε μόνος πρόσθεσα άλλους 2, τον μεθεπόμενο 2, και τέλος ακούς 3. Ένα χρόνο τώρα όλα Οκ, απλά άλλαξα 2 πράγματα, έκοψα την οσμωση και βάζω μόνο βρύση με trace και δεύτερο έχω βάλει φυτά αρκετά σαν φυσικό φίλτρο απορρόφησης νιτρικων. Μην απογοητεύεσαι , χόμπυ είναι , να το ξαναδείς σύντομα γεμάτο σου εύχομαι

alan boy 17-07-20 17:59

Από τη στιγμή που έκανες το καλύτερο τι να πεις;
Ένα μπράβο από εμένα και σύντομα επάνοδος.

Diskus fan 20-08-20 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1059330)
Κρίμα σε καταλαβαίνω όπως και όποιος δισκοφιλος που έχει χάσει κοπάδι ανεξάρτητα από τον λόγο. Θυμάμαι εγώ σαν τελευταία προσπάθεια είχα ρίξει μισό μπουκάλι σκόρδο και cupramine. Τελικά μου έμεινε ένας δίσκος από τους 8 που είχα, οπότε μετά από κάνα μήνα που ζούσε μόνος πρόσθεσα άλλους 2, τον μεθεπόμενο 2, και τέλος ακούς 3. Ένα χρόνο τώρα όλα Οκ, απλά άλλαξα 2 πράγματα, έκοψα την οσμωση και βάζω μόνο βρύση με trace και δεύτερο έχω βάλει φυτά αρκετά σαν φυσικό φίλτρο απορρόφησης νιτρικων. Μην απογοητεύεσαι , χόμπυ είναι , να το ξαναδείς σύντομα γεμάτο σου εύχομαι




Ποίος ο λόγος να βάζεις Trace... αφού χρησιμοποιείς νερό βρύσης; :confused:
-------------------------
Γιώργο λυπάμαι πολύ... γι' αυτό που διάβασα. :(

Ελπίζω να επανέλθεις γρήγορα.- ;)

yannisp2 21-08-20 08:16

ειχα διαβασει οτι περιεχει στοιχεια τα οποια δεν εχει το νερο βρυσης (calcium chloride, magnesium chloride, potassium iodide, copper sulfate, iron sulfate, zinc sulfate, manganese sulfate, sodium fluoride, selenium AAC)..ιδιως για το selenium AAC το οποιο βοηθαει το ανοσοποιητικο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02070 seconds with 11 queries