Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φωτισμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75479)

puntakias22 10-11-13 15:18

φωτισμος
 
4 Συνημμένο(α)
καλησπερα και παλι...ενα μηνα εχω το ενυδρειο και ολο καποιο προβλημα εχω.ειχα ξαναγραψει για το θεμα του φωτισμου μου.εχω 2 λαμπες τ8 18βατ μια λευκη και μια ροζ.το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα.οπως εχω ξαναπει μου το χαρισαν και ειχε αυτη τη καλωδιωση.2 σταρτερ 22βατ και ενα μπλαστερ 2*20βαττ.οποτε ειμαι φιξ αλλα οχι για τα λιτρα του ενυδρειου σωστα??τοτε μου ειχατε πει οτι αν δεν εχω φυτα δεν πειραζει ελα ομωσ που τωρα εχω...κατι βελινσαριες, ανουμπια, κερατοφυλο, ενα αλλο που απο τη μια ειναι πρασινο το φυλωμα και απο την αλλη κοκκινο και τελος 2 αλλα ιδια που δεν ξερω.απο κλαδεμετα τα πηρα.η ερωτηση μου ειναι...το ενυδρειο οπως θα δειτε στις φωτο ειναι το παλιο πολυ παλιο στυλ.με ολο τζαμι με τρυπες για καλωδια απο μεσα απο το καπακι που ειναι και αυτο απο τζαμι.στην ουσια εχει ενα ορθογωνιο κουτι μεσα στο ενυδρειο απο τζαμι για τις λαμπες.μπορω να βαλω περα απο αθτες και μια λεντοταινια?γιατι τριτη λαμπα οπως θα δειτε δε χωραει...οπως δεν ξερω και αν συμφερει να αλλαξω τα παντα για να παω σε τ5 με μεγαλυτερα βαττ.αν ακουμπανε καλωδια με λαμπες φθοριου με σταρτερ με λεντοταινιες δεν πειραζει??

puntakias22 10-11-13 17:16

κανεις κατι??

nazgul 10-11-13 18:53

Τι μηκος εχει το ενυδρειο σου και ποσο οι λαμπες που εχεις τωρα?

Leds φυσικα και μπορεις να βαλεις, αλλα σιγουρα να μην ακουμπαει κανενα καλωδια ουτε στις λαμπες, ουτε στο ζεστο starter.

puntakias22 10-11-13 19:00

ο χωρος για τις λαμπες ειναι 85 μηκος επι 10 πλατος επι 10 υψος...ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.δεν εχει καπακι το ενυδρειο.αν δεις στις φωτο ειναι ηδη κολοσφιγμενα τα πραγματα...ποσο θα παει μια καινουρια εγκατασταση με τ5 και μπλαστερ μαζι?
-------------------------
οι λαμπες ειναι 60cm

rottbea 10-11-13 19:07

Φιλε μου καλησπερα και απο μενα.
Αυτου του τυπου τα ενυδρεια γενικα σε περιοριζουν με αυτο το γυαλινο καναλι που εχουν στην ακρη για τοποθετηση λαμπων.
Αυτο που βλεπω ειναι
1) 2 λαμπες τ8 η μια πανω στην αλλη(κακη διαχυση του φωτος)
2)Πολυ παλιο μπαλαστ(βλεπω και υγρασια στο καπακι.....προσοχη)
Μπορεις να βαλεις λεντοταινια.
Αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν 2χ39 βαττ μπαλλαστ και τ5 λαμπες.
Φτιαξε ενα καπακι απο κοντραπλακε θαλασσης(δεν κοστιζει πολυ)

nazgul 10-11-13 19:17

Μεχρι εκει πηγαινεις ακομα και για Τ5, δηλαδη σε μηκος 54.9cm, οποτε ετσι φτανεις στα 48w, αν βαλεις δυο. Αλλη λυση, ενισχυεις με leds ή μια μονο επιπλεον λαμπα, εξω απο το χωρο που ειναι οι αλλες.

Το κοστος για ολα εξαρταται απο ποσο πιανουν τα χερια σου. Επιλογες απο ετοιμο φωτιστικο, μεχρι παιρνεις ηλεκτρονικο ballast και φτιαχνεις στεγανα ακροφυσια η τα παιρνεις ετοιμα. Υπαρχουν πολλα πραγματα να μελετησεις.

puntakias22 10-11-13 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 798895)
Μεχρι εκει πηγαινεις ακομα και για Τ5, δηλαδη σε μηκος 54.9cm, οποτε ετσι φτανεις στα 48w, αν βαλεις δυο. Αλλη λυση, ενισχυεις με leds ή μια μονο επιπλεον λαμπα, εξω απο το χωρο που ειναι οι αλλες.

Το κοστος για ολα εξαρταται απο ποσο πιανουν τα χερια σου. Επιλογες απο ετοιμο φωτιστικο, μεχρι παιρνεις ηλεκτρονικο ballast και φτιαχνεις στεγανα ακροφυσια η τα παιρνεις ετοιμα. Υπαρχουν πολλα πραγματα να μελετησεις.

γιατι 48 βαττ?αμα αλλαξω μπαλαστ που ειπε ο παραπανω και βαλω 2*39 δεν υπαρχουν λαμπες στα 60cm που να δινουν περισσοτερα βαττ?

nazgul 10-11-13 22:13

Το στανταρ μηκος των Τ5 στα 39w βγαινει στα 84.9cm, πραγμα που σημαινει οτι δε χωραει στο ενυδρειο σου, αν σκεφτεις οτι χρειαζεσαι παραπανω μηκος για ακροφυσια.

Υπαρχουν και μικροτερες σε μηκος, στο μηκος των ενυδριων της juwel, αλλα πολλες φορες θα δυσκολευεσαι να βρεις. Εδω εχει πολλες τετοιες.

rottbea 10-11-13 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 798937)
Το στανταρ μηκος των Τ5 στα 39w βγαινει στα 84.9cm, πραγμα που σημαινει οτι δε χωραει στο ενυδρειο σου, αν σκεφτεις οτι χρειαζεσαι παραπανω μηκος για ακροφυσια.

Υπαρχουν και μικροτερες σε μηκος, στο μηκος των ενυδριων της juwel, αλλα πολλες φορες θα δυσκολευεσαι να βρεις. Εδω εχει πολλες τετοιες.



Εχει δικιο ο κυριος μοντερειτορ.
Δεν ειχα διαστασεις!

Μπορεις ομως να βαλεις pl 36watt Χ2 που σε παιρνει!

puntakias22 10-11-13 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 798939)
Εχει δικιο ο κυριος μοντερειτορ.
Δεν ειχα διαστασεις!

Μπορεις ομως να βαλεις pl 36watt Χ2 που σε παιρνει!

γραψτο με απλα ελληνικα.σορυ που στο λεω ετσι...δηλαδη θελω ενα μπαλαστ 2χ36
και 2 λαμπες τ5 36βαττ??υπαρχει αυτο?και ποσα cm ειναι αυτες?

rottbea 10-11-13 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 798932)
γιατι 48 βαττ?αμα αλλαξω μπαλαστ που ειπε ο παραπανω και βαλω 2*39 δεν υπαρχουν λαμπες στα 60cm που να δινουν περισσοτερα βαττ?

Να ξερεις οτι ανεβαινοντας σε βατ υπαρχουν καποιες προυποθεσεις.

Λιπανση ,διοξειδιο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 798940)
γραψτο με απλα ελληνικα.σορυ που στο λεω ετσι...δηλαδη θελω ενα μπαλαστ 2χ36
και 2 λαμπες τ5 36βαττ??υπαρχει αυτο?και ποσα cm ειναι αυτες?

Τις λαμπες τις ζητας pl 36 watt.

Θα στο πω ελληνικα για να καταλαβεις
Οσο τα βατ της λαμπας τοσο το μπαλλαστ.
Θες να αναβουν οι 2 λαμπες μαζι τοτε 2xwatt της λαμπας
Θες να αναβουν μια μια 2 ξεχωριστα μπαλλαστ αναλογα με τη λαμπα.

Δημητρης

nazgul 10-11-13 22:44

Για να μη μπερδευεσαι, οι λαμπες PL ειναι ειδος λαμπας. Αλλο οι Τ5, αλλο οι Τ8, αλλο οι PL. Αυτες ειναι καπως ετσι.

Ειναι πιο αποδοτικες σε σχεση watts/μηκος, αλλα νομιζω ειναι ακομα δυσκολο να βρεις καταλληλες για φυτεμενο λαμπες. Μια εχω και σκεψου οτι παιρνω απο γερμανια. Αν θελεις απλες απο καταστημα με ηλεκτρολογικα, αλλαζει φυσικα.

puntakias22 10-11-13 23:07

με βλεπω για μια λεντοταινια απεξω απο το χωρο των λαμπων ενος μετρου να ξεμπερδευω...ισα ισα θα εχω και περισσοτερο φως...το θεμα ομως οταν λενε αδιαβροχα ειναι η οχι???για υγρασια μιλαω δεν θα τα βουτηξω και μεσα αλλα σιγουρα καποια πιτσιλια θα τα πετυχει....και μετα θα τη περασω απο τη τρυπα και 20 ποντους μακρυα που τελειωνει εξω απο το ενυδρειο φανταζομαι θα ειναι ανετα

alchemist 10-11-13 23:27

εγω εχω βαλει λεντοταινια RGB 50/50 !
πολυ καλος ο φωτισμος και μην ανυσηχεις και μεσα να πεσει δεν μασαει..
δν σταματαει καν να δουλευει!!

ειχα ενα ατυχημα..και ξερω..

ανεβαζουν θερμοκρασια αρκετη(ελιωσε τη θερμοσιλικονη μετα απο 5-6 ωρες λειτουργιας!!) και σημερα μου ειπανε
να τις κολλησω πανω σε αλουμινιο..λειτουργει σαν ψυκτρα
και μετα το αλουμινιο στο καπακι!

puntakias22 10-11-13 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alchemist (Μήνυμα 798964)
εγω εχω βαλει λεντοταινια RGB 50/50 !
πολυ καλος ο φωτισμος και μην ανυσηχεις και μεσα να πεσει δεν μασαει..
δν σταματαει καν να δουλευει!!

ειχα ενα ατυχημα..και ξερω..

ανεβαζουν θερμοκρασια αρκετη(ελιωσε τη θερμοσιλικονη μετα απο 5-6 ωρες λειτουργιας!!) και σημερα μου ειπανε
να τις κολλησω πανω σε αλουμινιο..λειτουργει σαν ψυκτρα
και μετα το αλουμινιο στο καπακι!

υπαρχει στο ebay να την στειλεις?

rottbea 10-11-13 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 798968)
υπαρχει στο ebay να την στειλεις?

Να παρεις και το τροφοδοτικο για την αντιστοιχη λεντοταινια.

puntakias22 10-11-13 23:44

ρε παιδια η τα εχει παιξει το ebay η υπαρχουν και με 1 ευρω.ειναι δυνατον?στειλτε μου μια σελιδα και με λεντοταινια και με μετασχηματιστη

korasidikos 11-11-13 00:17

γιατι δεν παιρνεις απο εδω να τη δεις και απο κοντα να δουλευει και να κρινεις καλυτερα!!!

puntakias22 11-11-13 00:24

http://www.ebay.com/itm/1M-5050-RGB-...item53fbd1f852
μολις παραγγειλα αυτην...ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια,,,αλλα εχει και moonlight περα απο το λευκο χρωμα και ανεβαζεις και κατεβαζεις ενταση το φως.ειδα ενα ποστ που την εχουν παραγγειλει πολλα ατομα και ηταν ολοι ευχαριστημενοι

alchemist 11-11-13 09:39

Την ιδια εχω και γω!

Εμενα μου την εφεραν ετοιμη, η αδερφγ μου δουλευει σε ηλεκτρολογικα
Κ μου φτιαξανε μια με 4 λωριδες γιατι το καπακι μου ειναι μικρο…
Αυτη που παραγγειλες ειναι κομπλε!

Αν διαβασα καλα το καπακι σου ειναι 85 ποντους.
Η ταινια ειναι 1 μετρο… απλα κοψε την στο μεγεθος που θελεις…
Την κοβεις αναμεσα σε 2 λεντ εχει μια ενδειξη για να τη κοψεις…
Στο κοψιμο τυλιξε το καλα με ταινια η βαλε θρμοσιλικονη

puntakias22 11-11-13 18:20

Οχι το κουτι που εχει τις λαμπες μεσα ειναι τοσο...λεω να τη συνεχισω οπως ειναι και να τη παω μεχρι την ακρη...οι αλλοι 15 ποντοι θα βγουν απεξω απο τη τρυπα του ενυδρειου για το καλωδιο οποτε θα ειμαι πιο ασφαλης.εχει αρκετο φως ετσι;

alchemist 11-11-13 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 799100)
Οχι το κουτι που εχει τις λαμπες μεσα ειναι τοσο...λεω να τη συνεχισω οπως ειναι και να τη παω μεχρι την ακρη...οι αλλοι 15 ποντοι θα βγουν απεξω απο τη τρυπα του ενυδρειου για το καλωδιο οποτε θα ειμαι πιο ασφαλης.εχει αρκετο φως ετσι;


Kατσε..οι 15 ποντοι που λες θα ναι εξω απο το ενυδρειο?

αν περισσευει απο το καπακι θα ναι πολυ αντιαισθητικο..
η ταινια αν ειδα καλα εχει ενα φισακι στη μια ακρη,κοβεις την ταινια στην αποσταση που θελεις(θα δεις εχει κατι χαλκινα μοτιφακι μεσα στη ταινια με μια γραμμουλα,εκει κοβεις) συνδεεις το φισακι και εισαι κομπλε!

Μν βαλεις τη ταινια μεσα στο κουτι με τις αλλες λαμπες,
θα τα φτυσουν γρηγορα με τη θερμοκρασια..
εχουν ταινια αυτοκολλητη αν και καλυτερα να πας σε μαγαζι με αλουμινια και να παρεις ενα
τετοιο,(χωρις το πλαστικο)δεν ξερω πως το λενε...πηρα 7 μετρα 8 ευρω
και να το βιδωσεις στο καπακι για να μν ανεβαζει θερμοκρασια!

http://www.ledmagonisstore.gr/LE-%CE...AF%CE%BF%CF%85

puntakias22 12-11-13 01:19

δες λιγο τις φωτο ν ακαταλαβεις πως ειναι ο χωρος με τις λαμπες,,,θα την κολλησω απεξω πανω στο τζαμι εκεινου του κουτιου που ειναι μεσα οι λαμπες.στην ουσια θα ειναι στο κεντρο του ενυδρειου,κατα ποσο θα αντεξει η κολλα με την υγρασια ειναι το θεμα

alchemist 12-11-13 08:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 799188)
δες λιγο τις φωτο ν ακαταλαβεις πως ειναι ο χωρος με τις λαμπες,,,θα την κολλησω απεξω πανω στο τζαμι εκεινου του κουτιου που ειναι μεσα οι λαμπες.στην ουσια θα ειναι στο κεντρο του ενυδρειου,κατα ποσο θα αντεξει η κολλα με την υγρασια ειναι το θεμα

Μια χαρα μου φαινεται , εμενα τουλαχιστον!
Εγω επιμενω με το αλουμινιο παντως…
Η κολλα τους δν θ αντεξει πολυ…
Στη προηγουμενη που ειχα βαλει, ειχα βαλει αδιαβροχη ταινια 2πλης οψης, και εκανε 5-6 ευρω..με τα ιδια λεφτα παιρνεις αυτο που σου λεω,2 βιδες και το βιδωνεις απο μεσα και εισαι ησυχος.

puntakias22 12-11-13 18:17

μωρε δεν λεω οχι το εχω ακοθσει και εγω οτι δουλευει σαν ψυκτρα αλλα ειναι ολο γυαλι...που θα βαλω βιδες????μαλλον με καμια σταγονα λογκο θα την βγαλω....

alchemist 12-11-13 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 799366)
μωρε δεν λεω οχι το εχω ακοθσει και εγω οτι δουλευει σαν ψυκτρα αλλα ειναι ολο γυαλι...που θα βαλω βιδες????μαλλον με καμια σταγονα λογκο θα την βγαλω....

Οπα!!
το ξεχασα αυτο..:D

λογκο δεν ξερω αν κανει δουλεια...
εχω κολλησει παντως καμποσα κηροπηγια
γυαλινα με bison για γυαλι..δεν ξερω αν αντεχει θερμοτητα βεβαια..

Τάκης 12-11-13 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alchemist (Μήνυμα 799373)
Οπα!!
το ξεχασα αυτο..:D

λογκο δεν ξερω αν κανει δουλεια...
εχω κολλησει παντως καμποσα κηροπηγια
γυαλινα με bison για γυαλι..δεν ξερω αν αντεχει θερμοτητα βεβαια..

Bison κόκκινη σιλικόνη για 300c
http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6211
7-8 Ευρώ περίπου στο PRAKTIKER

puntakias22 12-11-13 20:45

οκ μια χαρα μου φαινεται αυτη.φανταζομαι σημεια σημεια ετσι?οχι κανενα συρητι περα για περα?αν τυχει λεω και βουτηξει μεσα τη γινεται?γιατι εκει που θελω να τη κολλησω αν πεσει εκανε μπλουμ

Τάκης 12-11-13 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 799426)
οκ μια χαρα μου φαινεται αυτη.φανταζομαι σημεια σημεια ετσι?οχι κανενα συρητι περα για περα?αν τυχει λεω και βουτηξει μεσα τη γινεται?γιατι εκει που θελω να τη κολλησω αν πεσει εκανε μπλουμ

Οπως θες, κολλάει πολύ καλά, το μόνο κακό πως είναι κόκκινη και όχι διαφανές

puntakias22 12-11-13 21:11

οπως εχω πει εχω κατι απλα φυτα και 2 λαμπες ροζ λεθκη 18βαττ η καθε μια.150 λιτρα ενυδρειο.τωρα με περισσοτερο φως θα γινει τπτ??γιατι τα φυτα τα εχω 2 βδομαδες και ιδια μου φαινονται...βεβαια δεν εχουν σαπισει κιολας αλλα ιδια.και αυτο με το moonlight ξετρελαθηκα μπορω να το εχω ανοιχτο σε μπλε το βραδυ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02489 seconds with 11 queries