Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευή ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73123)

giotiss 20-07-13 11:37

Κατασκευή ενυδρείου
 
Καλησπέρα σας παιδιά ! Έχω σκοπό μέσα στις επόμενες ημέρες να κατασκευάσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις 75χ35χ55.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Τι κόντρες κατα τη γνώμη σας θα χρειαστώ ώστε να είμαι απόλυτα σίγουρος πως δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Σκέφτομαι να βάλω κάτω - πάνω και ενδιάμεσα. Θα ήταν υπερβολή η ενδιάμεση κόντρα σε αυτά τα λίτρα ?
Ευχαριστώ εξ αρχής για το ενδιαφέρον σας :p

stelios816 20-07-13 11:49

γενικως θα ηταν υπερβολη η ενδιαμεση. με 8αρι τζαμι εγω θα εβαζα κοντρες μονο κατω με 10αρι δεν θα εβαζα καθολου με 6αρι παλι θα εβαζα πανω κατω διαλεγεις και περνεις.;)

giotiss 20-07-13 11:55

Λέω να το κάνω με 7άρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω. Ας ακυρώσουμε τελείως την πάνω ενδιάμεση όμως αφού είναι υπερβολή !
Πιστεύεις πως θα είναι εντάξει ή καλύτερα να βάλω 8άρι ?

Έχω και μια βασική απορία για τις κάτω κόντρες: στις γωνίες όπως συναντιούνται οι κόντρες, θα πρέπει να έρθουν αντικριστά ή θα πρέπει να πατήσει η μία πάνω στην άλλη ?

thanasis76 20-07-13 11:56

ρε παιδια πλακα κανουμε???
για 140 λιτρα , που καθαρα θα ειναι 110-120 θα βαλουμε 8αρι η 10αρι τζαμι????

το ενυδρειο αν φτιαχτει με 5αρι τζαμι και κοντρες πανω-κατω ειναι οκ!!! ουτε ενδιαμεσες κοντρες ουτε πιο χοντρο τζαμι...

stelios816 20-07-13 11:57

8αρι σαφως καλυτερα για ψυχολογικους κυριως λογους.η κοντρες αντικριστα .

exelix 20-07-13 11:58

Με 8άρι πάνω κάτω και με 10άρι χωρίς τίποτα είσαι κομπλέ! Με 6άρι είσαι πολύ οριακά στις αντοχές. Όχι ότι δε γίνεται, αλλά...

stelios816 20-07-13 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 777899)
ρε παιδια πλακα κανουμε???
για 140 λιτρα , που καθαρα θα ειναι 110-120 θα βαλουμε 8αρι η 10αρι τζαμι????

το ενυδρειο αν φτιαχτει με 5αρι τζαμι και κοντρες πανω-κατω ειναι οκ!!! ουτε ενδιαμεσες κοντρες ουτε πιο χοντρο τζαμι...

ρε αλλο το ψυχολογικο κοματι και αλλο το τεχνικο οντως.αν καποιος κολαει πρωτη φορα και του πεις 5αρι ξερεις τι θα παθει:smt119:smt119 εγω το sump που κολησα τωρα για το δικο μου στης διαστασης αυτες με 5αρι το εκανα αλλα.....;)

exelix 20-07-13 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 777899)
το ενυδρειο αν φτιαχτει με 5αρι τζαμι και κοντρες πανω-κατω ειναι οκ!!! ουτε ενδιαμεσες κοντρες ουτε πιο χοντρο τζαμι...

Θανάση αυτό έγινε σε ενυδρείο φίλου με τις διαστάσεις που λες, λίγο αφότου (το άλλο πρωί αν θυμάμαι καλά) από απροσεξία έσπασε η κόντρα στη μέση που έπιανε μπρος πίσω. Είναι πολύ οριακό.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps9b1704cd.jpg

thanasis76 20-07-13 12:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 777903)
ρε αλλο το ψυχολογικο κοματι και αλλο το τεχνικο οντως.αν καποιος κολαει πρωτη φορα και του πεις 5αρι ξερεις τι θα παθει:smt119:smt119 εγω το sump που κολησα τωρα για το δικο μου στης διαστασης αυτες με 5αρι το εκανα αλλα.....;)

ναι οκ, αν ειναι για ψυχολογικο κομματι, το αναφερουμε, μην διαβαζει ο αλλος και νομιζει οτι για να φτιαξει ενα ενυδρειο 200 λιτρα θελει 12 τζαμι.
και βασικα ειναι κριμα να κοστισει ενα ενυδρειο 200 ευρω αν μπορει να κοστισει 50. πιο καλα να φωναξουμε ενα συνχομπιστα να το κολλησουμε μαζι, παρα να δωσουμε τοσα χρηματα τσαμπα...;);)

stelios816 20-07-13 12:04

αλλο αν χτυπηθηκε βρε στελακο και αλλο αν εσπασε λογο φυσικης μη αντοχης υλικου.

giotiss 20-07-13 12:06

Επειδή δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία και επειδή η ψυχολογία παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο θα το κάνω με 8άρι και κόντρες πάνω κάτω. Οι πάνω κόντρες θα μπούνε η μία πάνω στην άλλη στις γωνίες όμως, έτσι δεν είναι ? Σε αντίθεση με τις κάτω που θα μπούνε αντικριστά...

Γνωρίζετε περίπου που κυμαίνεται το λογικό κόστος για αγορά τζαμιών ενυδρείου με διαστάσεις 75χ35χ55 με 8άρι τζάμι ?

thanasis76 20-07-13 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 777905)
Θανάση αυτό έγινε σε ενυδρείο φίλου με τις διαστάσεις που λες, λίγο αφότου (το άλλο πρωί αν θυμάμαι καλά) από απροσεξία έσπασε η κόντρα στη μέση που έπιανε μπρος πίσω. Είναι πολύ οριακό.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps9b1704cd.jpg

να σπασει ετσι αν δεν χτυπηθει δεν παιζει.
και για να το δουμε και διαφορετικα, οι εταιριες που πουλανε τοσα ενυδρεια με τοσο ψιλα τζαμια δεν εχουν ποτε προβλημα.
δεν ειναι κακο να το κανουμε με χοντρα τζαμια, αλλα ειναι κριμα και απο θεμα χρηματων, και βαρους και ολα....
αν περισσευουν χρηματα οκ, αλλα κριμα ειναι.

exelix 20-07-13 12:07

Δε χτυπήθηκε το τζάμι που ράγισε. Είναι το ίδιο που θα είχε συμβεί αν είχε ξεκολλήσει η κόντρα. Όλη η πίεση όταν δεν υπήρχε κόντρα έπεσε στο τζάμι και ράγισε εκεί που δεν είχε τη δυνατότητα να καμπυλωθεί.

Και τι σχέση έχουν τα λίτρα; Ύψος και μήκος μετράνε κατά πρώτο λόγο.

stelios816 20-07-13 12:08

50-55 ευρω θα σου ερθει περιπου.

thanasis76 20-07-13 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis-maria (Μήνυμα 777908)
Επειδή δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία και επειδή η ψυχολογία παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο θα το κάνω με 8άρι και κόντρες πάνω κάτω. Οι πάνω κόντρες θα μπούνε η μία πάνω στην άλλη στις γωνίες όμως, έτσι δεν είναι ? Σε αντίθεση με τις κάτω που θα μπούνε αντικριστά...

Γνωρίζετε περίπου που κυμαίνεται το λογικό κόστος για αγορά τζαμιών ενυδρείου με διαστάσεις 75χ35χ55 με 8άρι τζάμι ?

αν θελεις να το κανεις με 8αρι για ψυχολογικους λογους, οκ. παντος να ξερεις οτι θα ειναι 3πλασιο κοστος, ενω με ενα φιλο απο εδω κανεις την δουλεια σου το ιδιο καλα...:rolleyes::rolleyes:
και παλι εγω ειπα την γνωμη μου γυρο απο τις αντοχες και το τι χρειαζεται ενα ενυδρειο στα λιτρα αυτα. η επιλογη ειναι δικη σου

stelios816 20-07-13 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 777910)
Δε χτυπήθηκε το τζάμι που ράγισε. Είναι το ίδιο που θα είχε συμβεί αν είχε ξεκολλήσει η κόντρα. Εκεί έπεσε όλη η πίεση όταν δεν υπήρχε κόντρα και ράγισε.

τι διαστασεις ειχε στελιο αυτο?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 777912)
αν θελεις να το κανεις με 8αρι για ψυχολογικους λογους, οκ. παντος να ξερεις οτι θα ειναι 3πλασιο κοστος, ενω με ενα φιλο απο εδω κανεις την δουλεια σου το ιδιο καλα...:rolleyes::rolleyes:
και παλι εγω ειπα την γνωμη μου γυρο απο τις αντοχες και το τι χρειαζεται ενα ενυδρειο στα λιτρα αυτα. η επιλογη ειναι δικη σου

ειπαμε η ψυχολογια ειναι τρελος παραγωντας φιλε;);)

giotiss 20-07-13 12:12

Γνωρίζετε κάποιον από βέροια που θα μπορούσε να με βοηθήσει στην κατασκευή ?

gianniwpopi 20-07-13 12:12

εγω εχω φτιαξει ενυδρειο 100χ30χ45 με 5αρι τζαμι και κοντρες πανω κατω και το ενυδρειο τρεχει 2 χρονια περιπου χωρις κανενα θεμα...

exelix 20-07-13 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 777913)
τι διαστασεις ειχε στελιο αυτο?

Ήταν και πιο μικρό, 80*40,5.

stelios816 20-07-13 12:16

χωρις να εχει μεσολαβησει κατι δυσκολο το βλεπω φιλε :confused:τι να πουμε ομως μια αστοχια υλικου μπορει να επιφερει τραγικα αποτελεσματα οντως.

exelix 20-07-13 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 777919)
χωρις να εχει μεσολαβησει κατι δυσκολο το βλεπω φιλε :confused:τι να πουμε ομως μια αστοχια υλικου μπορει να επιφερει τραγικα αποτελεσματα οντως.

Επειδή γίνονται αυτά τα πράγματα και ούτε μπορείς την ατυχία να την προβλέψεις (πόσες κόντρες έχουν σπάσει σε Juwel και παίρνει το τζάμι μια καμπύλη ΝΑ;!) καλό είναι να πηγαίνουμε με τις προδιαγραφές. Εγώ απάντησα μέχρι εκεί που οι αριθμοί μου λένε ότι είναι ΟΚ. Και φίλος φίλου είχε 300άρι για χρόνια με 5άρι. Ε, μέχρι να σπάσει έλεγε χαχα έκανα οικονομία και λέτε ό,τι θέλετε.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει και όσο του επιτρέπουν τα χέρια του!

stelios816 20-07-13 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 777922)
Επειδή γίνονται αυτά τα πράγματα και ούτε μπορείς την ατυχία να την προβλέψεις (πόσες κόντρες έχουν σπάσει σε Juwel και παίρνει το τζάμι μια καμπύλη ΝΑ;!) καλό είναι να πηγαίνουμε με τις προδιαγραφές. Εγώ απάντησα μέχρι εκεί που οι αριθμοί μου λένε ότι είναι ΟΚ. Και φίλος φίλου είχε 300άρι για χρόνια με 5άρι. Ε, μέχρι να σπάσει έλεγε χαχα έκανα οικονομία και λέτε ό,τι θέλετε.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει και όσο του επιτρέπουν τα χέρια του!

αλλο του juwel η κοντρες ειναι πλαστικες μη το συγκρινουμε .

exelix 20-07-13 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 777925)
αλλο του juwel η κοντρες ειναι πλαστικες μη το συγκρινουμε .

Δε συγκρίνω τις κόντρες, αλλά το τι μπορεί να γίνει άμα σπάσουν/ξεκολλήσουν/αφαιρεθούν/παραλειφθούν.

giotiss 20-07-13 12:28

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιο μέλος, θέλω να πω ότι θα ήταν καλύτερα να παραθέτετε τις απαντήσεις σας προς όφελος του χρήστη και να απαντάτε στη συγκεκριμένη ερώτηση που έχει γίνει χωρίς να τροποποιείτε το θέμα.
-------------------------
Φιλικά πάντα, για να μη παρεξηγηθώ :)

Γνωρίζετε κάποιον στην περιοχή της Βέροιας ο οποίος θα μπορούσε να βοηθήσει στην κατασκευή ενυδρείου ?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας

exelix 20-07-13 12:30

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω εσένα ακριβώς αυτό συζητάμε και έχεις πάρει συγκεκριμένες γνώμες από 3 μέλη.

stelios816 20-07-13 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis-maria (Μήνυμα 777927)
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιο μέλος, θέλω να πω ότι θα ήταν καλύτερα να παραθέτετε τις απαντήσεις σας προς όφελος του χρήστη και να απαντάτε στη συγκεκριμένη ερώτηση που έχει γίνει χωρίς να τροποποιείτε το θέμα.
-------------------------
Φιλικά πάντα, για να μη παρεξηγηθώ :)

Γνωρίζετε κάποιον στην περιοχή της Βέροιας ο οποίος θα μπορούσε να βοηθήσει στην κατασκευή ενυδρείου ?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας

το θεμα σου βασικα εξαντληθηκε τωρα αν καποιος συντοπιτης σου προσφερθει να σε βοηθησει ειναι αλλο θεμα . οτι λεγεται ουσιαστικα ειναι πανω στο θεμα σου οποτε....;)

ikaria_jim 20-07-13 13:11

θελοντας να δωσω την ταπινη μου γνωμη και χωρις μεγαλη εμπειρια στα diy...εγω εβαλα γωνιες αλουμινιου..ουτε κοντρες ουτε τιποτα...και μιαζει και εργοστασιακο....ασε που σε εναν αλουμινα μπορει να τις βρεις τσαμπα.οχι οτι ειναι ακριβες...

giotiss 29-07-13 19:20

Παιδιά μου έχει δημιουργηθεί μια απορία ακόμη. Μόλις τώρα είδα ένα βίντεο στο οποίο δείχνει να έχουν μπει πρώτα οι κάτω κόντρες και μετά όλα τα πλαινά.

http://www.youtube.com/watch?v=5xQIRqmwLiU

Οι κάτω κόντρες μπαίνουν πριν από τα υπόλοιπα πλαινά ?

archer65 29-07-13 20:04

καλησπερα σου , ακολουθησε την νορμαλ εκδοχη , πρωτα τα τζαμια της γυαλας + μετα οι κοντρες . για τι ενυδρειο μιλας ; διαστασεις ;

Crazy_Beaver 30-07-13 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 777910)
Και τι σχέση έχουν τα λίτρα; Ύψος και μήκος μετράνε κατά πρώτο λόγο.


Αυτό κάντο pin στο diy φόρουμ!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02497 seconds with 11 queries