Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στο φιλτρο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38654)

sefis 09-03-10 17:52

τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στο φιλτρο?
 
σε ενα 60 λιτρο ενυδρειο με φιλτρο εσωτερικο που εχει αυτη τη στιγμη μονο ενα σφουγγαρι μαυρο μεσα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω για καλυτερη βακτηριοαποικιαση(στο φιλτρο εννοω)?και ποια θα ηταν η σειρα τους?

kingrim 09-03-10 17:54

πολυ πραμα δεν χωραει. βαλε στην μεση απο δυο σφουγγαρια λιγο σιποραξ

bokostas 09-03-10 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 425285)
πολυ πραμα δεν χωραει. βαλε στην μεση απο δυο σφουγγαρια λιγο σιποραξ

Και μάλιστα υπάρχει το σιποράξ μίνι, ειδικά φτιαγμένο για μικρά, εσωτερικά φιλτράκια, αλλά ακριβούτσικο.
Κόψε το σφουγγάρι στη μέση, άσε το μισό εκεί που μπαίνει το νερό και συμπλήρωσε με σιποράξ.

maikl 10-03-10 06:20

...αν ειναι να βαλεις siporax λογω μεγεθους, τοτε καλυτερα να βαλεις SubstratPro που εχει μεγαλυτερη επιφανεια αποικισης.;)

Lucas123 10-03-10 08:53

Μπορεις να βαλεις σφουγγαρι.Νομιζω οτι θα εχεις περισσοτερη επιφανεια απο το μακαρονι

sefis 10-03-10 09:23

ΧΑΧΑΧΑΧΑ καλο παιδια τελικα τι να βαλω??????????????????????
-------------------------
εγω λεω να παω να παρω μακαρονακι siporax και να το βαλω πανω πανω απο το σφουγγαρι οσο παιρνει

bokostas 10-03-10 11:48

Aυτό να κάνεις.

kalaxan 10-03-10 11:59

Εγώ παιδιά στα 2 εξωτερικά που έχω(2213 στο ενα ενυδρειο-prime 20 στο άλλο) έβγαλα τελείως τα σφουγκάρια, στην είσοδο έβαλα το πιο χοντρό μακαρόνι, μετά σιποράξ μετά λίγο σαμπστρατ ή κατι άλλα μικρά που είχα και τέλος πάνω πάνω μια στρώση υαλοβάμβακα...

Οταν ειχα κατω κατω υαλοβάμβακα μου βούλωνε απευθείας...

Τωρα το συγκεκριμένο δεν ξερω ποσο θα αντέξει θα δω..πιστεύω ομως οτι αξιοποιώ περισσότερο χώρο μιας και το σφουγγάρι δεν εχει και την περισσότερη βιολογικη επιφάνεια...οσο για τα φυλλα που εισερχονται μεσα αντι να καθονται στο σφουγγαρι και να το βουλωνουν δημιουργουν μια καλη μακαροναδα με σαλτσα λαχανικών :D

sefis 10-03-10 13:39

δεν ξερω τι να σου πω εχω ακουσει διαφορα.πιστευω ομως οτι κατω-κατω πρεπει να υπαρχει σφουγγαρι μεχρι τις οπες του φιλτρου

kalaxan 10-03-10 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sefis (Μήνυμα 425581)
δεν ξερω τι να σου πω εχω ακουσει διαφορα.πιστευω ομως οτι κατω-κατω πρεπει να υπαρχει σφουγγαρι μεχρι τις οπες του φιλτρου


Εγω ειχα δει ενα βιντεακι στο youtube και εδειχνε να εχει κατω κατω μεγαλα μακαρονια,μετα σφουγγαρι,μετα μικροτερα μακαρονια και μετα υαλοβαμβακας...

Δοκιμασε, δεν νομιζω να υπαρχει κατι λαθος...Το ας πουμε λαθος ειναι να σου μειωνεται η ροή.Το βλέπεις και το διορθώνεις.
Αν θες πιο κρυσταλινο νερο παιξε με σφουγγαρι και οπωσδηποτε υαλοβαμβακα,

Εγω παντως που ειχα ακουσει καποιους πιο εμπειρους λεγανε για βιολογικο υλικο και μετα υαλοβαμβακα χωρις καθολου σφουγγαρι..

Δοκιμασε αυτο που γουστάρεις..

sefis 10-03-10 13:55

ναι αλλα τωρα ολη η βιολογια μου ειναι στο σφουγγαρι μεσα.αν το βγαλω τι γινεται?θα χαθει ολη.

kalaxan 10-03-10 13:59

Κρατα το καλύτερα τουλάχιστον αυτό το σφουγγαρι, και στο μελλον αν θελεις το αφαιρεις προσθετοντας τιποτα άλλο..

sefis 10-03-10 14:18

ενταξει το φιλτρο μου ειναι μικρο οποτε λεω να κρατησω το σφουγγαρι και τωρα θα δω η θα κοψω το σφουγγαρι και θα βαλω αναμεσα το siporax η θα το βαλω πανω πανω μεσα σε καμια καλτσα της sera


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries