Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   άλγη στα φυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91983)

alexis cosmo 03-05-16 21:23

άλγη στα φυτα
 
4 Συνημμένο(α)
Παιδιά το ενυδρείο τρέχει 22 μέρες σήμερα και εχθές είδα μια άλγη κλάδοφορά που έχει.
είναι στην ελεοχαρις και στην μοςς .
5 ώρες την μέρα έχω το co2 και τον φωτισμό 5 ώρες 216watt .
αλλαγές 2 φορές την βδομάδα τα 2/3 του νερου.
λίπασμα τπτ ακόμα και το co2 στα φυσιολογικά επίπεδα πράσινο δλδ το drop checker .
και κάτι ακόμα η ελεοχαρις δεν έχει βγάλει ακόμα δρόμεις αλλά έχει δοσει σε ύψος.
να κλάδεψω για να δωσει από κατω?
ε με την άλγη τι να κάνω θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της.
ευχαριστω.

sarpijk 03-05-16 21:30

Εχεις πολλα watt για τη δεδομενη φυτομαζα. Θα χαμηλωνα την ενταση, θα εβαζα εστω και για αρχη μερικα γρηγορης αναπτυξης.Στη φωτογραφια δε βλεπω καλα ειναι κλαδοφορα ή τριχοειδης? Μπορεις να την αφαιρεσεις με μια οδοντοβουρτσα. Εαν θες να σου δωσω κανα φυτο πες.

odin79 03-05-16 21:46

τα πε ο Στεφανος βαλε και αλλα φυτα εχω και εγω να σου δωσω αν θες

alexis cosmo 03-05-16 21:51

Ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά.
Είναι τριχοειδή Στέφανε δικό μου λάθος.
μπορώ να βγάλω τις 2 λαμπες να έχω 108 watt είναι ανά 2 οι λάμπες
θα βάλω έχω και άλλο λευκοκεφαλο και java moss.
Η ελεοχαρις γιατί μεγαλώνει προς τα πάνω και δεν βγάζει δρόμεις όμως?

odin79 03-05-16 21:55

μηπως δεν αρκει το διοξειδιο και περνει την ανηφορα να το βρει?

sarpijk 03-05-16 22:01

Μηπως να βαζες και λιγο λιπασμα? Η τυρφη δεν εχει θρεπτικα εαν δε κανω λαθος. Επισης εαν δε κανω λαθος η eleocharis που πηρες ηταν emersed οποτε θελει χρονο λογικα. Λιγα νιτρικα εγω θα εβαζα .

alexis cosmo 03-05-16 22:13

Έχω λίπασμα γενικό. αγορασμένο σε μπουκάλι όχι diy
την τύρφη και τον πυλο τα ανακάτεψα με ένα σακουλάκι super 4.
τι να κάνω να ρίξω από αυτό που έχω η να πάρω κάτι άλλο?
να μειώσω 2 λάμπες η να προσθέσω φυτά επιφάνειας που έχω στους μονομάχους?

sarpijk 03-05-16 22:24

Μειωσε καλυτερα την ενταση και βαλε νιτρικα.

alexis cosmo 03-05-16 22:29

Ευχαριστώ πολύ Στέφανε θα τα κάνω.

kris_athws 04-05-16 00:15

Ο drop checker δν σου δείχνει τιποτα,η χρηση τυρφης κ ισως η τιμη θερμοκρασιας σου δινουν λαθος αποτελεσμα.
Το σακουλακι power 4 που ανακατεψες στο υποστρωμα ειναι δυνατο με οτι συνεπάγεται.
5 ωρες διοξείδιο πολυ λιγο,δν κανει κυκλο το συστημα.

Αφου ψαρια δν εχεις θα το ετρεχα αδιάκοπα διοξείδιο.( ψαξε να δεις ποτε αυξανεις μειωνεις κιτρινισματα ελλειψη κτλπ)
50% εβδομαδιαία αλλαγή (αλλα τι νερο? αναλογια με οσμωσης γτ παιρνει απο το υποστρωμα τα παντα τωρα? μισο μισο? μονο βρυση ? εδω υπαρχει προβλημα)
Οσο για το φως 8-12 ωρες χαμηλο ψηλα κ κατεβαζε σε υψος η αναβε λαμπες,αλουμινοχαρτο κτλπ)
Nitro diy Potassium σκευασμα ευκολα. καλη τυχη

alexis cosmo 04-05-16 11:15

θερμοκρασια έχω δοματιου δεν έχω βάλει θερμαντήρα γιατί δεν έχω ακόμα ψάρια.
Έχω για αρχή 5 ώρες co2 και φως και θα ανεβάζω σταδιακά για να μην έχω έξαρση αλγων.
αλλάζω το 70 % νερου με νερο βρύσης 2 φορές την βδομάδα για να αποφύγω τις αλγες.
όσμωση δεν βάζω αφού δεν θα βάλω ψάρια για μαλακό νερό. τι να την κάνω?
το φως το μείωσα σε 108 watt από χθες

Τάκης 05-05-16 06:43

Αλέξη και εγώ είμαι της άποψης να έχεις το CO2 συνέχεια, και αφού δεν έχεις ψάρια δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Άλλη μια σκέψη είναι η χαμηλή θερμοκρασία, στις χαμηλές θερμοκρασίες τα φυτά δεν έχουν και τη καλύτερη ανάπτυξη, έχω παρατηρήσει όμως πως η άλγη δεν επηρεάζεται, έτσι τα φυτά αναπτύσσονται αργά, και καταναλώνουν λίγο. Και βρίσκει ευκαιρία η άλγη να αναπτύσσεται γρήγορα

alexis cosmo 05-05-16 08:39

Τακη ευχαριστω.
Απο χθες εχω συνεχεια το co2 αναμενο και σημερα θα βαλω και τον θερμιστατη μπρος.
Αντε να δουμε τι θα κανουμε...

Νικολέτα 06-05-16 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 941246)
Τακη ευχαριστω.
Απο χθες εχω συνεχεια το co2 αναμενο και σημερα θα βαλω και τον θερμιστατη μπρος.
Αντε να δουμε τι θα κανουμε...

Νομίζω ότι πρέπει να αυξήσεις την παροχή co2 και σε ώρες και σε συγκέντρώση . Και εγώ είχα άλγες πολλές πάνω στις moss και την ελεοχαρι και έκανα αλλαγή 60% κάθε δύο με τρείς μέρες πράγμα πολύ κουραστικό ... Είχα φωτοπερίοδο 11 ώρες και co2 15 mg/l , έπειτα απο δυο - τρεις εβδομάδες , αφαίρεσα όσες άλγες μπορούσα με το χέρι , κούρεψα πολύ κοντή όλη την ελεοχάρις με ένα ψαλιδάκι , άρχισα λίπάνση και ανέβασα το co2 στα 40mg/L . Νομίζω πως αυτο έκανε τη διαφορά και τα φυτα πήραν τα πάνω τους αφανήζοντας τις άλγες σχεδον στο 100% !! Τώρα έμεινα με μια τριχοειδη σε 1-2 σημειάκια που θα την αφαιρέσω στην κυριακάτικη 50% αλλαγη νερού που κάνω κάθε βδομάδα !

alexis cosmo 06-05-16 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα (Μήνυμα 941476)
Νομίζω ότι πρέπει να αυξήσεις την παροχή co2 και σε ώρες και σε συγκέντρώση . Και εγώ είχα άλγες πολλές πάνω στις moss και την ελεοχαρι και έκανα αλλαγή 60% κάθε δύο με τρείς μέρες πράγμα πολύ κουραστικό ... Είχα φωτοπερίοδο 11 ώρες και co2 15 mg/l , έπειτα απο δυο - τρεις εβδομάδες , αφαίρεσα όσες άλγες μπορούσα με το χέρι , κούρεψα πολύ κοντή όλη την ελεοχάρις με ένα ψαλιδάκι , άρχισα λίπάνση και ανέβασα το co2 στα 40mg/L . Νομίζω πως αυτο έκανε τη διαφορά και τα φυτα πήραν τα πάνω τους αφανήζοντας τις άλγες σχεδον στο 100% !! Τώρα έμεινα με μια τριχοειδη σε 1-2 σημειάκια που θα την αφαιρέσω στην κυριακάτικη 50% αλλαγη νερού που κάνω κάθε βδομάδα !

η παροχή πλέον είναι όλη την μέρα 2 φ/δ
φώτο περίοδο πλέον 110 watt για 6 ώρες την μέρα.
αλλαγές 2 φορές την βδομάδα το 70% το έκανα από την αρχη
Έβαλα και kno3 σε σκονη ( ευχαριστώ τον Στέφανο γιαυτο)
κουρέψα την ελεοχαρις στην μέση επειδή ψηλόσε πολύ.
Και μετά από 3 μέρες η ελεοχαρις έβγαλε δρόμεις η μοςς έγινε καταπράσινη και φουντωνει στο κέντρο και άλγες έχουν μείνει μόνο σε ένα μικρό σημείο στην μοςς.
όλα καλά και πάλι .
ευχαριστω παιδιά για τις συμβουλές σας:smt041
φώτο αύριο τώρα κλεισαν τα φωτα

odin79 06-05-16 22:40

ωραιος.. βαλε φωτογραφιες (γραψε iso,ταχυτητα κλειστρου κτλ χαχαχαχαχααχαχα)

globalzero 06-05-16 23:01

όταν λες όλη την ημέρα? και το βράδυ? :)

δεν έχεις και ψάρια για να πεις ότι το κάνεις για σταθερό ph.

alexis cosmo 06-05-16 23:51

αχαχαχαχ δεν είμαι και γκουρού στις slr ακομα:D

ναι όλη μέρα ανοιχτό είναι.
ψάρια δεν έχω μέσα γιαυτό δεν με πειράζει απλά όταν πάρει μπρος θα τα σταθεροποιησω

globalzero 07-05-16 00:39

τζάμπα ξοδεύεις co2 . ποιος ο λόγος να δουλεύει το βράδυ?
Άφησε το 15 ώρες.

Νικολέτα 07-05-16 07:52

Καλημέρα Αλέξη και εγώ νομίζω οτι δεν χρειάζεται το βράδυ απλώς προσπάθησε σταδιακά να αυξήσεις την φωτοπεριόδο σε 9-11 ώρες για να κάνει σωστό κύκλο.

Εμένα ανοίγει 1.30 ώρα πριν ανοίξουν τα φώτα και κλείνει 1-2 λεπτά ( συνολικά 12 ώρες την μέρα ανοιχτό co2 , και το ph 6,9 νωρίς το πρωί και 6,6-6,7 λίγο πριν κλείσει το co2 ) πριν κλείσουν ! Οι ελεοχάρις με το κούρεμα πυκνώνει πολύ μετά το ίδιο και οι μοςς :)

alexis cosmo 07-05-16 09:03

Την φωτοπεριοδο σταδιακα καθε βδομαδα θα ανεβαζω μια ωρα.
Μεχρι να φτασω τις 9.
Το co2 θα το μειωνω 2 ωρες την βδομαδα μεχρι να φτασω τις 10 ωρες.
Πιστευω να ειμαι κομπλε.

alexis cosmo 08-05-16 19:56

5 Συνημμένο(α)
οι φωτο Είναι από κινητό και δεν φαίνεται καλά αλλά σχεδον παντού έχει δρόμεις και η μοςς φουντωνει γρήγορα μπορώ να πω.
Το co2 ανάβει 8 το πρωί με 12 το βράδυ και το φως 108 watt από τις 3 μέχρι τις 9.
Νομίζω πάμε καλά και πάλι. :D

odin79 09-05-16 17:44

μια χαρα παει Αλεξη.θα γινει τελειο...

alexis cosmo 09-05-16 20:08

πιστεύω σε κάνα μήνα να είναι σε καλό στάδιο και να μπουν ψαρακια.:D
έχει στρώσει το φίλτρο γιατί έβαλα μπόλι αλλά μέχρι να βρω τους ρυθμούς με το co2 και τα λιπασματα δεν θέλω να χάσω κάνα ψαράκι. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01911 seconds with 11 queries