Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Προσπάθεια Νο 2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46702)

DaltonGR 07-12-10 09:24

Προσπάθεια Νο 2
 
7 Συνημμένο(α)
Καλημέρα,
Μετά απο καιρό φούντωσαν τελικά τα φυτά που έχω στο ενυδρείο και σας δείχνω το αποτέλεσμα. Βέβαια θα βάλω 1-2 φυτά ακόμα, δέν ξέρω ακόμα, αν έχετε να μου προτείνεται πείτε μου να το δώ. Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή...:)
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60x30x30
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 - 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 guppy, 3 platy,10 μικρά γκάππυ απο γέννα, 2 applesnail, μικρά platy
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:1 φορά την εβδομάδα 15λίτρα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 3 μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια φορα την ημερα flakes ή baby shrimp
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:φυτεμενο με anubia, vellisneria, keratophylo, java moss

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 6-7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά): δεν έχω τεστ
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι (API)

maria1983 07-12-10 09:38

Ωραίο το ενυδρείο, αλλά έχεις και νέον μέσα, το ξέρεις έτσι; :grin: (τα οποία παρεμπιπτόντως θέλουν μαλακό και ελαφρώς όξινο νεράκι)

DaltonGR 07-12-10 09:43

ναι το ξέρω μου τα παρέτησε ένας φίλος.. Τι να τα κάνω πρέπει να τα επιστρέψω σε πετ σόπ να πάρω άλλο είδος αλλά δεν μπορώ να πάρω την απόφαση....

Roussaks 07-12-10 10:00

Πολυ ομορφο στησιμο και κανει πολυ ωραια αντιθεση με τα .....νεον !!!

aNe 07-12-10 22:28

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα τα νεον πρεπει να τα βγαλεις.:D

tsoum 08-12-10 02:18

Ωραίο το ενυδρείο αλλα θέλει κάτι μεσα να κάνει λίγο αντίθεση γιατί όλα κινούνται στα ίδια περίπου χρώματα. Δοκίμασε κάποια μαυρη βασαλτική πέτρα ή κοκκινη λάβα. Νομίζω θα δείξει ωραία.

Οσο για τα νεον δεν έχουν πρόβλημα. Μια χαρά θα ζήσουν στο ενυδρείο σου, απλα δεν υπάρχει περίπτωση να σου γεννήσουν ποτε.

Πάνος 09-12-10 20:03

ομορφο το ενυδρειο σου και τα φυτα σου φαινονται υγιη. καποια αλγη παει να κανει την εμφανιση της στις ακρες των φυλλων..προσοχη.
τη μοςς ηρθε η ωρα να την κουρεψεις...δειχνει πιο ομορφη πυκνη και κοντη παρα μακρυα και αραια.. ;)
θα πρεπει να προμηθευτεις και τεστ νιτρικων γιατι εφοσον παρεις (ή εχεις) το κολαι που λενε.. αυτο θα χρειαζεσαι περισσοτερο για να ξερεις αν οι αλλαγες σου επαρκουν και αν πεινανε τα φυτα σου.
και το πεχα με υγρα τεστ το μετρας?? αν ναι δε μπορω να καταλβω το 6-7. το νερο με πεχα 6 ειναι δεκα φορες πιο οξινο απο το νερο με πεχα 7 και η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη. θα πρεπει να ξερεις το πεχα σου και στην περιπτωση που εχεις 6 (λιγο χλωμο αν εχεις νερο βρυσης) να το ανεβασεις εφοσον τα ζωοτοκα ειναι η επιλογη σου, γιατι τα νεον στο πεχα 6 κανουν παρτυ.

DaltonGR 10-12-10 08:28

Καλημέρα, ευχαριστό για τις παρατηρήσεις, ναι όντως βλέπω λίγη άλγη, τριχωηδή αν δεν κάνω λάθος. Σαββάτο έχει κούρεμα σε όλα... Να πεταχτούν νέα. Υγρά τέστ της API έχω, μόνο για νιτρικά δεν έχω τέστ αλλά θα προμηθευτώ σύντομα. Για το PH να σου πώ δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς με το χρώμα που βγάζει. Θα το προσπαθήσω ξανά και μπορεί να ανεβάσω φωτογραφία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01201 seconds with 11 queries