Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μονομάχος ζητάει τη βοήθεια σας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69897)

Αιμιλιος 08-03-13 23:42

Μονομάχος ζητάει τη βοήθεια σας
 
Καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω θελω την βοηθεια σας για τον μονομαχο μου σε ενηδριο 25 λιτρων χωρις θερμοστατη και κανενα ειδοσ φιλτρου το ψαρακι σταματησαι να κουνιεται και κριβεται ιδαλος καθετε καθετα (κοιτοντασ προστα πανω) την τελεφτεα βδομαδα ειχε σθχνεσ αλαγες στην θερμοκρασια του νερου.Μπορω να το σωσω??Επησης ειχα βαλει προσφατα μια θηλικια και επιδη νομιζα πως την δαγκονε την εβγαλα απο τοτε ποθ την εβγαλα ξεκηνησε να μην ειναι δραστιριος και αρχησε να εμφανιζει τα συμπτοματα ..(η θυληκια καθησε μια με δυο ωρες το πολυ μετα την εβγαζα γιατι μου φενοταν πωσ την δαγκονε.Ειχε μπει 2 η 3 φορεσ αν θημαμαι καλα)
συγνομη για τα ορθογραφικα ειμαι δθσλεκτικοσ.....

Skydiver 08-03-13 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλιος (Μήνυμα 744627)
Καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω θελω την βοηθεια σας για τον μονομαχο μου σε ενηδριο 25 λιτρων χωρις θερμοστατη και κανενα ειδοσ φιλτρου το ψαρακι σταματησαι να κουνιεται και κριβεται ιδαλος καθετε καθετα (κοιτοντασ προστα πανω) την τελεφτεα βδομαδα ειχε σθχνεσ αλαγες στην θερμοκρασια του νερου.Μπορω να το σωσω??Επησης ειχα βαλει προσφατα μια θηλικια και επιδη νομιζα πως την δαγκονε την εβγαλα απο τοτε ποθ την εβγαλα ξεκηνησε να μην ειναι δραστιριος και αρχησε να εμφανιζει τα συμπτοματα ..(η θυληκια καθησε μια με δυο ωρες το πολυ μετα την εβγαζα γιατι μου φενοταν πωσ την δαγκονε.Ειχε μπει 2 η 3 φορεσ αν θημαμαι καλα)
συγνομη για τα ορθογραφικα ειμαι δθσλεκτικοσ.....

Θερμοστάτη (θερμαντήρα) πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε. Καθώς επίσης και φίλτρο.

Κουραμπιές 09-03-13 02:09

Θερμοστατη, θερμομετρο, ρυθμιση ωστε να ειναι στους 28. Περνεις φιλτρο χαμηλης ροης 200l/h και βαζεις αγγελια για μπολι χτες. Φωτισμος σταθερος με χρονοδιακοπτη στισ 8ωρεσ και στην αγγελια ζητα και καποιο φυτο επιφανειας.. Αλλαγες εβδομαδιαιες 30% του νερου σε θερμοκρασια ιδια με αυτη του ενυδρειο και με προσθηκη αντιχλωριου. Παρε λιγο σωληνακι αεραντλιας να μπορεις να κανεις αργα την αλλαγη να περνει κανα 30λεπτο να ξαναγεμισει. Τη θηλυκια με την ξαναβαλεις. Αυτα για αρχη μπας και καλυτερεψει. Καντα αυριο ολα αυτα που ειναι σαββατο προλαβαινεις.

kgf12345 09-03-13 07:10

καλωσηρθες.οπως σου ειπανε.χρειαζεσαι φιλτρο στρωμενο,θερμαντηρα,μεγαλυτερο ενυδρειο,φυτα,και αλλαγες νερου με νερο αποχλωριομενο ιδιας θερμοκρασιας με αυτη του ενυδρειου.μεχρι να τα κανεις αυτα ταισμα κομενο.ριχνε ελαχιστη τροφη(1-2 φυλλαρακια) καθε δυο μερες.
τη θυληκια μην την ξαναβαλεις μεσα.
για τις αλλαγες,αλλαζε 5 λιτρα καθε μερα με νερο αποχλωριωμενο με αντιχλωριο (αγορασε το seachem prime)και βαζε το νερο μεσα αργα σε διαστημα 30-45 λεπτα.
αγορασε φιλτρο και βαλε αγγελια εδω μεσα για μπολι γραφοντας και την περιοχη σου.
ολα αυτα πρεπει να αρχισεις να τα κανεις σημερα.

και διαβασε και τα υπομνηματα στους αρχαριους.

yannis 09-03-13 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 744666)
.................
τη θυληκια μην την ξαναβαλεις μεσα.
...............

και μετα αναρωτιομαστε γιατι δεν υπαρχουν γυναικες στο χομπι ! :D:D:D

Βασίλης Κ 09-03-13 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλιος (Μήνυμα 744627)
Καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω θελω την βοηθεια σας για τον μονομαχο μου σε ενηδριο 25 λιτρων χωρις θερμοστατη και κανενα ειδοσ φιλτρου το ψαρακι σταματησαι να κουνιεται και κριβεται ιδαλος καθετε καθετα (κοιτοντασ προστα πανω) την τελεφτεα βδομαδα ειχε σθχνεσ αλαγες στην θερμοκρασια του νερου.Μπορω να το σωσω??Επησης ειχα βαλει προσφατα μια θηλικια και επιδη νομιζα πως την δαγκονε την εβγαλα απο τοτε ποθ την εβγαλα ξεκηνησε να μην ειναι δραστιριος και αρχησε να εμφανιζει τα συμπτοματα ..(η θυληκια καθησε μια με δυο ωρες το πολυ μετα την εβγαζα γιατι μου φενοταν πωσ την δαγκονε.Ειχε μπει 2 η 3 φορεσ αν θημαμαι καλα)
συγνομη για τα ορθογραφικα ειμαι δθσλεκτικοσ.....

Δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη για την ειδική αυτή μαθησιακή δυσκολία. Άλλωστε, αν το καλοσκεφτεις ειναι ενα θειο δωρο!

maria p 09-03-13 10:50

καλώς ήρθες Αιμίλιε!!!
για το ψαράκι σου είπαν ήδη πιο έμπειρα άτομα.

leandros69 09-03-13 11:59

εννοειται οτι πρεπει να δεις τι θα κανεις και με τη θυληκια και συντομα.θελει και αυτη τα λιτρα της,τον θερμοστατη της,την αντλια της,τις σωστες συνθηκες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries