Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   discus να τολμησω???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13352)

ελενη 19-09-06 15:44

discus να τολμησω????
 
θελω να ξεκινησω ενυδρειο με δισκους, ολοι μου λενε οχι γιατι ειναι πολυ απαιτητικοι. τι να κανω ειναι τοσο δυσκολο???

klaz 19-09-06 15:54

δυσκολο δεν ειναι απολυτως τιποτα.πολυ διαβασμα και σχετικα καποια παραπανω χρηματα και ολα γινονται.....:p

alan boy 19-09-06 16:08

αν μπεις στον κοσμο των δισκων δυσκολα ξεκολας.........:smt100

αν το κανεις παντως εισαι στο πιο σωστο μερος για βοηθεια.:p
μιλαω εκ πειρας.
απλα πρεπει να τα υπολογισεις ολα.χρονο, χρημα, χωρο, κοπο,διαβασμα.
το αποτελεσμα ειναι απλα........απαιχτο:rolleyes:

panousojet 19-09-06 16:09

Συμφωνω με τον προλαλησαντα τιποτα δεν ειναι δυσκολο απλα αν θες να ασχοληθεις με αυτα τα ψαρια θα πρεπει να εχεις ενυδρειο απο 200λ και πανω μην κανεις το λαθος που κανει ο κοσμος και βαζει δισκους σε ενυδρεια 100λ και 80λ.Και δευτερον να ξερεις οτι θα χρειαζεσαι 1 -2 ωρες την βδομαδα για τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου που πρεπει να κανεις και πολυ καλη φιλτρανση δηλ φιλτρο που να γυρναει τον ογκο του νερου σου 3 με 4 φορες την ωρα.Ειναι ενα πολυ παρεξηγημενο ψαρι δηθεν οτι ειναι πολυ ευαισθητο κ.τ.λ οτι θελει ph κατω απο 7 κ.τ.λ οι δισκοι εκτροφης ζουν και ζευγαρωνουν σε 7,2,και 7,4 ph βεβαια αν θελησεις αγριους δισκους δυσκολευουν λιγο και περιπλεκονται τα πραγματα οχι και παλι τραγικα αν εχεις διαβασει αρκετα πραγματα για αυτο το υπεροχο ψαρι και τις συνθηκες διαβιωσης του δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα και θα σε δικαιωσουν με την ομορφια τους και την προσωπικοτητα τους σαν ψαρια:smt023

ελενη 19-09-06 16:22

πως θα χαμηλωσω τη σκληροτητα? τι ειναι η αντιστροφη ωσμωση και ποσω στοιχιζει??

ελενη 19-09-06 16:27

α και κατι ακομα ενα ενυδρειο 360lt 120/50/50 ειναι καταληλο μου ειπαν οτι θελουν μεγαλητερο υψος ενυδρειου λογο μεγεθους. μου προτεινανε ενυδρειο jywel και εξ φιλτρο eheim. exete να μου προτεινετε κατι καλυτερο ???

Theokyr 19-09-06 17:08

Ελένη καλώς ήρθες...

Δίσκους θα σου πρότεινα να βάλεις σε ενυδρείο άνω των 300 λίτρων. Άρα αυτό που λες είναι μία χαρά (αν ήδη υπάρχει). Αν σκέφτεσαι να αγοράσεις τότε όντως ένα πιο ψηλό ενυδρείο θα αναδείκνυε περισσότερο το σχήμα των δίσκων. Υπολόγιζε περίπου 50 λίτρα για κάθε ενήλικο ψάρι άρα σε 360 λίτρα θα μπορέσεις να βάλεις 5 δίσκους και να σχηματίσεις ένα κοπάδι (όπως και θα πρέπει να φιλοξενούνται). Επίσης, αν το νερό που έχετε στην Εύβοια μοιάζει με της Αθήνας (ph 7.5, GH 10, ΚΗ 6-8 ) τότε άνετα μπορείς να φιλοξενήσεις ψάρια εκτροφής και δεν χρειάζεσαι αντίστροφή ώσμωση. Ως προς τα φίλτρα, θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα να κυκλοφορούν το νερό που έχεις Χ4 σε μία ώρα. Επίσης, θα πρέπει να προβλέψεις περίπου 30% μία φορά την εβδομάδα αλλαγές νερού.

Από ότι βλέπεις οι δίσκοι είναι ένα ψάρι παρεξηγημένο, σχετικά εύκολο αν δώσεις την ανάλογη προσοχή.

Καλή συνέχεια, Θεόφιλος

Tkagem 19-09-06 17:34

Ερώτηση....
 
Οι δίσκοι ανήκουν στην οικογένεια των κιχλίδων ή καμμία σχέση?

Tolis 19-09-06 17:46

Εντελώς στην οικογένεια των Κιχλίδων

ελενη 20-09-06 14:22

δηλ με 5 δισκους σε 300 lit .ειμαι εντος οριων.αλλα ψαρια μπορω να βαλω μαζι με τουσ δισκους η προτιμουν μονο το ειδοσ τους? μου ειπαν οτι τα scalaria ειναι ακαταληλα λογο επιθετικησ συμπεριφορας. τα neon η καρδιναλιοι κανουν? ποια αλλα???

panousojet 20-09-06 14:43

Τα σκαλαρια δεν ειναι ακαταλληλα λογω επιθετικης συμπεριφορας αλλα το οτι κουβαλαν πανω τους ενα μικροβιο που για αυτα ειναι εντελως ακινδυνο αλλα για τους δισκους οχι.Δικη μου προσωπικη μου αποψη οι δισκοι να ειναι μονοι τους αλλα ναι μπορεις να βαλεις και αλλα μικρα κοπαδιαστα ψαρακια οπως αυτα που προαναφερες

klaz 20-09-06 14:49

καλησπερα.μπορεις να βαλεις,ροδοστομους,καρδιναλιους,μερικα απιστογραμμα,μερικους οτοκυκλους......οπως καταλαβαινεις υπαρχουν επιλογες.....:smt006

ελενη 20-09-06 15:05

[quote=klaz]καλησπερα.μπορεις να βαλεις,ροδοστομους,καρδιναλιους,μερικα απιστογραμμα,μερικους οτοκυκλους......οπως καταλαβαινεις υπαρχουν επιλογες..... μηπως μπορεισ να μου δωσεισς τα λατινικα τους ονοματα να ψαξω να τα δω πωσ ειναι τους καρδιναλιουσ τουσ ξερω.
:D

klaz 20-09-06 15:31

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...us_bleheri.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../agassizii.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...acatuoides.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...Otocinclus.htm

safi 20-09-06 17:17

klazlink

ελενη 21-09-06 13:52

μου προτεινανε ενυδρειο jinglong ειναι κινεζικο. υπαρχει περιπτωση να μου βγει μαπα? το jewel που μου αρεσε ειναι κοντο για δισκους. :confused: αυτο εχει διαστασεις 120/ 45/67,5 .το τζαμι μπροστα ειναι κουρμπαριστο, δεν εχει κολησεις μπροστα.οποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει.:smt017:smt017

PascM 21-09-06 14:22

Για δες και αυτό εδώ

klaz 21-09-06 16:00

συμφωνω με τον προλαλλησαντα....εξαιρετη επιλογη...;)

ελενη 21-09-06 17:42

ναι σιγουρα πολυ καλα μα αυτα ειναι γωνιακα. ρωτησα και τα ενυδρεια τησ zuel δεν βγαινουν πανω απο 65cm. εγω θελω υψος περιπου 70cm.την αλλη μαρκα την ξερει κανενας? καμια αλλη αξιοπηστη μαρκα???

klaz 21-09-06 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη
εγω θελω υψος περιπου 70cm.

καλο το 70 για δισκους...αλλα σχετικα απαγορευτικο αν θα το πας και για φυτεμενο.......:smt090:rolleyes::smt112:smt112

ελενη 21-09-06 18:03

δηλ???:smt064 ? αν εχει 70cm υψος και χασω 10cm απο το υποστρομα ερχομαστε σε καθαρο υψος 60cmτα φυτα τι προβλημα θα αντιμετοπισουν???:confused: μηπως χαμηλη φωτοσυνθεση λογο βαθους? αλλα και παλι τι 60 τι 50 cm.10cm εχουν τοσο διαφορα???+-4

klaz 21-09-06 18:07

θα αντιμετωπισεις λογικα προβλημα,εαν μιλαμε για χαλι φυτεμενο ricciaκλπ.....,δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα με φυτα νορμαλ η ευκολα.......;)

Μάγγος Θωμάς 21-09-06 18:46

Η συντήρηση ενός ενυδρείου προυποθέτει κάποια στιγμή να του βάλεις χέρι ............... :D

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Το δικό μου τανκ έχει ύψος βάσης 72cm και γυάλας 50cm σύνολο 122cm και ζορίζομαι να φυτέψω πίσω στην πλάτη που θέλω να καλύψω τις εισαγωγές απο τα φίλτρα (έχω ύψος 1,83).
Κάνε κάποιους πρακτικούς υπολογισμούς ............... ;)

ελενη 27-09-06 15:48

καλησπερα!:rolleyes: ηθελα κατι τελευταιο. το ενυδρειο μου καλως ερχοντων των πραγματων θα το εχω μεσα στο Νοεμβρη:smt041 .επομενως τελος του μηνος θα εχω μεσα δισκακια και ελπιζω να μπορεσω να ανεβασω κ φωτογραφιες. τωρα εχω μπροστα μου εναμιση μηνα κενο κ θελω μεσα σε αυτο το μηνα να μαθω περισοτερα για αυτα τα ψαρια:smt059 . εχει κανεις σας βιβλια στα ελληνικα η αγγλικα να μου δωσει τιτλο και εκδοσεις ?+-4 +-4

klaz 27-09-06 15:50

παρε με τη σειρα εδω μεσα δεξια πανω στο κουμπι ''αναζητηση''γραψε δισκοι,και θα σου βγαλει ενα κατεβατο.......καλο διαβασμα και καλη υπομονη.........:p:p

ελενη 27-09-06 16:00

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ?:confused: :confused: :confused: SORRY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!:smt009

klaz 27-09-06 16:01

που ανοιξες ελενη μου αυτο το συγκεκριμενο ποστ...?
στην κατηγορια ''δισκοι''........:rolleyes::smt104

Theokyr 27-09-06 16:03

Ελένη αν είσαι εξοικιωμένη με το internet και τα αγγλικά τότε στο http://www.google.com βάζεις στην αναζήτηση τις λέξεις discus, symphysodon, κλπ. και όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

Θεόφιλος

Tolis 27-09-06 17:02

Στα ελληνικα υπαρχουν αρθρα στο τευχος 2 και 7 του περιοδικου Ενυδρειο.

panousojet 27-09-06 17:24

Ειπες οτι το ενυδρειο θα το εχεις στα μεσα του νοεμβρη σωστα??Αν ναι τοτε καταλληλη περιοδος για μενα να βαλεις μεσα δισκους θα ειναι μετα την πρωτοχρονια δηλ να μεινει τουλαχιστον εναμιση μηνα να στρωσει το νερο και να εχεις τις σωστες συνθηκες για τους δισκους μη βιαστεις να βαλεις μεσα ψαρια αν δεν εχεις φτιαξει καλη βιολογια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02523 seconds with 11 queries