Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ξεκόλλησε το οριζόντιο γυαλί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86225)

dimitris 24-04-15 00:32

Ξεκόλλησε το οριζόντιο γυαλί
 
Πριν αρκετό καιρό ξεκόλλησε το οριζόντιο γυαλί που ενώνει το μπροστινό με το πίσω τζάμι.

Δεν έδωσα σημασία, αλλά στην τελευταία αλλαγή νερού ειδα να μεγαλώνει η απόσταση των γυαλιών επάνω, πιθανότατα από την πίεση. Μπορώ να τα κολλήσω ενώ είναι γεμάτο? Φοβάμαι ότι θα ανοίξει αν συνεχιστεί η πίεση.

Τάκης 24-04-15 00:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 886613)
Πριν αρκετό καιρό ξεκόλλησε το οριζόντιο γυαλί που ενώνει το μπροστινό με το πίσω τζάμι.

Δεν έδωσα σημασία, αλλά στην τελευταία αλλαγή νερού ειδα να μεγαλώνει η απόσταση των γυαλιών επάνω, πιθανότατα από την πίεση. Μπορώ να τα κολλήσω ενώ είναι γεμάτο? Φοβάμαι ότι θα ανοίξει αν συνεχιστεί η πίεση.

Γεμάτο είναι λίγο επικύνδνο μη σου πέσει σιλικόνη μέσα και επίσης με κάποιο τρόπο να τραβήξεις τα 2 τζάμια να έρθουν στη σωστή απόσταση μέχρι να κολλήσει το τζάμι, και για να κολλήσει καλά θα πρέπει να περάσουν κανα 2 ημέρες

kgf12345 24-04-15 00:58

Την κόντρα έννοεις αποτι καταλαβα.κατέβασε τη στάθμη μέχρι να το κολλήσεις.
Αν μπορείς στο μισο.
Οταν το κολλήσεις θα την κατεβάσεις κιαλλο.
Δεν γίνεται με γεμάτο ενυδρειο.

Κωστας86 24-04-15 01:21

Σε ένα παλιό ενυδρειο που ειχα,ειχα πάθη και εγω το ίδιο και άδειασα το μισό και λίγο ακόμα,έβαλα σιλικονι το ειχα 2 μέρες με πιαστρα απο αυτι που έχουν η τζαμαδες-ξυλουργη που σφίγγει.... Μετα απο 2 μέρες την έβγαλα γέμισα με νερο και μέχρι σήμερα ειναι οκ!!!

dimitris 24-04-15 08:03

Ευχαριστώ παιδιά. Ειναι ενυδρείο με πέτρες και να δω πως θα τα καταφέρω

Jon_St 24-04-15 09:34

Αδερφέ, όπως είπε και ο Κώστας παραπάνω, χρειάζεσαι κάτι τέτοιο
http://www.praktiker.gr/p/sfigktiras...200x50mm-25286

dimitris 24-04-15 09:45

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο το link. Νόμιζα ότι θα ήταν μεγάλο το κόστος. Θα το προσπαθήσω και θα σας πω.

Τάκης 24-04-15 10:00

Με σφιγκτήρα είναι πολύ πιο εύκολο.
Κατά αρχή θα πάρεις , αν δεν έχεις, σφιγκτήρα λίγο πιο μεγάλο από το πλάτος του ενυδρείου, θα πάρεις και 2 σανίδες με μήκος τουλάχιστον το ύψος του ενυδρείου, θα κατεβάσεις τη στάθμη του νερού όσο μπορείς, θα βάλεις τις 2 σανίδες όρθιες, κατακόρυφα δηλαδή έξω από το ενυδρείο και στο σημείο που θα μπει η κόντρα, θα βάλεις τον σφιγκτήρα να πιάσει στις σανίδες και όχι στο τζάμι, και όσο πιο χαμηλά φτάνει, δηλαδή ο σφιγκτήρας να είναι κατακόρυφος , θα ακουμπήσεις τη κόντρα στη θέση της, χωρίς σιλικόνη ακόμα , θα σφίξεις το σφικτήρα τόσο ώστε η κόντρα να εφαρμόζει, βγάζεις τη κόντρα , βάζεις σιλικόνη και την βάζεις στη θέση της, εφόσον ο σφιγκτήρας θα κρατάει πλέον τα πλαϊνά μπορείς να συμπληρώσεις νερό, όχι όμως τέρμα επάνω, και καλό είναι το σημείο να μη βραχεί για μερικές ημέρες, όχι ότι θα χαλάσει από το νερό, αλλά για να φύγει η μυρωδιά πολύ καλά, αν υπάρχει καπάκι καλύτερα να μη το βάλεις για κανα 2 ημέρες για να τραβήξει καλά η σιλικόνη και να φυγή όσο πιο πολύ μυρωδιά γίνεται

dimitris 24-04-15 10:04

Ξέχασα να τονίσω ότι η κόντρα έχει ξεκολλήσει από την μια πλευρά μόνο. Συνεπώς μπορώ να πάρω μικρό σφιγκτήρα και με 2 μικρές σανίδες να πιάσω τη κόντρα και το τζάμι και να γίνει η δουλειά?

lifefx 24-04-15 10:26

Εχεις καποιον που να ξερει απο συναρμογές για να σου δειξει?
Αν δε πιασει καλα ο σφιγκτηρας επανω στα προς κολληση υλικα μπορει να δημιουργησει χειροτερο προβλημα.

Τάκης 24-04-15 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 886636)
Ξέχασα να τονίσω ότι η κόντρα έχει ξεκολλήσει από την μια πλευρά μόνο. Συνεπώς μπορώ να πάρω μικρό σφιγκτήρα και με 2 μικρές σανίδες να πιάσω τη κόντρα και το τζάμι και να γίνει η δουλειά?

Δεν θα το πρότεινα αυτό, γιατι θα πρέπει να σφίξεις πολύ δυνατά εκείνο το σημείο με κίνδυνο να σπάσει το τζάμι αλλά και με τη πίεση θα διώξει πολύ σιλοκόνη, και μη ξεχνάς πως μόλις βάλεις τη σιλικόνη , όσο και να σφύξεις, μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη θα λειτουργήσει σαν λιπαντικό και θα γλυστράει , και εσυ θα πρέπει να σφίξεις και άλλο, μη το κάνεις

tsala 24-04-15 10:32

οπως σου ειπαν τα παιδια ,αδειασε το μισο ενυδρειο και κολλησε την κοντρα..
προσοχη με τον σφιχτηρα, βαλε φελιζολ αναμεσα απο το τζαμι και τον σφιχτηρα.
μην τον ζορισεις πολυ, ισα ισα να δεσει η κοντρα..
εχω σπασει τζαμι μια φορα ετσι... αν ειναι 5αρι , δεν σηκωνει πολυ ζορισμα..

Τάκης 24-04-15 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 886642)
οπως σου ειπαν τα παιδια ,αδειασε το μισο ενυδρειο και κολλησε την κοντρα..
προσοχη με τον σφιχτηρα, βαλε φελιζολ αναμεσα απο το τζαμι και τον σφιχτηρα.
μην τον ζορισεις πολυ, ισα ισα να δεσει η κοντρα..
εχω σπασει τζαμι μια φορα ετσι... αν ειναι 5αρι , δεν σηκωνει πολυ ζορισμα..

Σανίδα Γιάννη είναι καλύτερα, να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής που θα ασκείται η πίεση του σφιγκτήρα

dimitris 24-04-15 13:06

Αχ, πάνε τα ψαράκια μου. Θα τα κυνηγάω στο γραφείο. Ειναι 5αρι και μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του takis_gt. Είναι πιο ασφαλής αν και πιο δύσκολη για εμένα που δεν το έχω ξανακάνει.
-------------------------
Takis, να κάνω το ίδιο ακόμη και αν έχει ξεκολήσει η μία πλευρά? Σκέφτομαι πως να κάνω το σημείο που βγάζω την κόντρα και εφαρμόζω τη σιλικόνη, αφού έχει ξεκολήσει μόνο η μία πλευρά. Ακόμη, σανίδα από ξυλουργείο υποθέτω και έχει συγκεκριμένη διάσταση πλάτους.

coolmind 24-04-15 13:24

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου;
Αν το αδειασεις μεχρι την μεση και αγορασεις μια καλη σιλικονη για ενυρδεια(den braven)με λιγη προσοχη και καλο καθαρισμα πριν κανεις την εφαρμογη της σιλικονης δεν θα εχεις προβλημα μετα απο 3~4 ημερες να ξαναγεμισεις.
Δεν θελει πολυ σφιξιμο γιατι πρεπει να μεινει σιλικονη αναμεσα στα τζαμια.

dimitris 24-04-15 13:28

Οι διαστάσεις του ειναι 100cm x 30cm πλάτος x 40 ύψος. Καλό καθάρισμα εννοείς την παλιά σιλικόνη και να ειναι στεγνο, σωστά?

Κωστας86 24-04-15 13:30

Φιλαράκι απλα θα σου πω πως το έκανα εγω.....
Πήρα 2 απο αυτούς του σφικτιρες δανικους απο ένα φίλο,πήρα και 2 ξύλα με διάσταση 1μ μικος 15 εκ ύψος και 3 εκ φαρδος ( μικος ενυδρειου 0,80 εκ),έβαλα σιλικονι έβαλα τα ξύλα περίπου 20 εκ απο το πάνω μέρος τον τζαμιον εσφιξα τους σφικτιρες ελενχομενα το αφίσα 2 μέρες και οκ!!!!εννοειτε ότι ειχα αδιασει νερο.......
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από coolmind (Μήνυμα 886668)
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου;
Αν το αδειασεις μεχρι την μεση και αγορασεις μια καλη σιλικονη για ενυρδεια(den braven)με λιγη προσοχη και καλο καθαρισμα πριν κανεις την εφαρμογη της σιλικονης δεν θα εχεις προβλημα μετα απο 3~4 ημερες να ξαναγεμισεις.
Δεν θελει πολυ σφιξιμο γιατι πρεπει να μεινει σιλικονη αναμεσα στα τζαμια.

Σωστός!!!

Τάκης 24-04-15 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 886645)
Αχ, πάνε τα ψαράκια μου. Θα τα κυνηγάω στο γραφείο. Ειναι 5αρι και μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του takis_gt. Είναι πιο ασφαλής αν και πιο δύσκολη για εμένα που δεν το έχω ξανακάνει.
-------------------------
Takis, να κάνω το ίδιο ακόμη και αν έχει ξεκολήσει η μία πλευρά? Σκέφτομαι πως να κάνω το σημείο που βγάζω την κόντρα και εφαρμόζω τη σιλικόνη, αφού έχει ξεκολήσει μόνο η μία πλευρά. Ακόμη, σανίδα από ξυλουργείο υποθέτω και έχει συγκεκριμένη διάσταση πλάτους.

Μια απλή σανίδα, ακόμα και απο παλέτα, αρκει να μην έχει καρφιά επάνω.
Ας έχει ξεκολλήσει η μία πλευρά, με τον σφηγκτήρα θα φέρεις το ενυδρείο σαν να είναι άδειο αφου δεν μπορεί να αδειάσει τελείως, αν το κολλήσεις γεμάτο , θα μείνει για πάντα αυτή η καμπυλότητα που έχει λόγω της πίεσης του νερού. Μη σε φοβίζει , δεν είναι τόσο δύσκολο

Προσπάθησα να σου φτιάξω ένα σχήμα να καταλάβεις πως θα το κάνεις

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pskxv6ynox.jpg

Το κόκκινο είναι τα ξύλα, το γαλάζιο η κόντρα και το μπλε σκούρο ο σφυγκτήρας

rottbea 24-04-15 13:41

http://www.tool4you.gr/images/storie...5604051310.jpgΚαλο καθαρισμα με αλκοολη η ασετον,προσοχη στα ψαρια!
Οχι πολυ σφιξιμο και κανεις ζημια.
4 ευρω το εργαλειο!!

dimitris 24-04-15 13:56

Σας ευχαριστώ όλους. Θα βγω το απόγευμα αν τα καταφέρω με την μικρή μου κόρη για ψώνια, γιατί δεν ξέρω αν θα προλάβω να κάνω τις αγορές online. Δεν έδωσα σημασία και το άνοιγμα μεταξύ κόντρας και γυαλιού είναι γύρω στα 3εκ. Το κατάλαβα Τάκη με το σχεδιάγραμμα.

1. Καθαρίζω με αλκοολ ή ασετον
2. Βάζω τη σιλικόνη και μετά προσαρμόζω ξύλα και σφίγγω μέχρι να έχει λίγο σιλικόνη μεταξύ κόντρας και γυαλιού.

Θα τα καταφέρω, αν και δεν ειμαι της χειροτεχνιας.

lifefx 24-04-15 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 886672)
Μια απλή σανίδα, ακόμα και απο παλέτα, αρκει να μην έχει καρφιά επάνω.
Ας έχει ξεκολλήσει η μία πλευρά, με τον σφηγκτήρα θα φέρεις το ενυδρείο σαν να είναι άδειο αφου δεν μπορεί να αδειάσει τελείως, αν το κολλήσεις γεμάτο , θα μείνει για πάντα αυτή η καμπυλότητα που έχει λόγω της πίεσης του νερού. Μη σε φοβίζει , δεν είναι τόσο δύσκολο

Προσπάθησα να σου φτιάξω ένα σχήμα να καταλάβεις πως θα το κάνεις

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pskxv6ynox.jpg

Το κόκκινο είναι τα ξύλα, το γαλάζιο η κόντρα και το μπλε σκούρο ο σφυγκτήρας

Η πατούρες του σφιγκτήρα να πιάνουν όσο γίνετε ποιό κοντά στην κόντρα!!!

Τάκης 24-04-15 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 886694)
Η πατούρες του σφιγκτήρα να πιάνουν όσο γίνετε ποιό κοντά στην κόντρα!!!

Δεν θα τα χαλάσουμε σε αυτό αλλά θα πρότεινα πιο χαμηλά, όσο πιο χαμηλά γίνεται. Γιατί αφου θα έχει νερό η πίεση θα είναι χαμηλά, και ψηλά αφου δεν υπάρχει αντίσταση θα έρθει έτσι και αλλιώς, αλλά θα το φέρουν και οι σανιδες

lifefx 24-04-15 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 886707)
Δεν θα τα χαλάσουμε σε αυτό αλλά θα πρότεινα πιο χαμηλά, όσο πιο χαμηλά γίνεται. Γιατί αφου θα έχει νερό η πίεση θα είναι χαμηλά, και ψηλά αφου δεν υπάρχει αντίσταση θα έρθει έτσι και αλλιώς, αλλά θα το φέρουν και οι σανιδες

Βρε δε θα τα χαλασουμε σε αυτο,απλα επειδη το παιδι λεει οτι δεν το πολυκατεχει το αντικειμενο και επειδη θα δουλεψει με γυαλι για πρωτη φορα.
Μην σφιξει πολυ μονο.
ισα να σταθεροποιηθει η κοντρα στο τοιχομα

Τάκης 24-04-15 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 886712)
Βρε δε θα τα χαλασουμε σε αυτο,απλα επειδη το παιδι λεει οτι δεν το πολυκατεχει το αντικειμενο και επειδη θα δουλεψει με γυαλι για πρωτη φορα.
Μην σφιξει πολυ μονο.
ισα να σταθεροποιηθει η κοντρα στο τοιχομα

Εννοείτε πως δεν θα σφήξει , θέλει απαλές κινήσεις, του το είπα και πριν, αλλά δεν είναι και κάτι δύσκολο :)

tsala 24-04-15 21:44

σωστα Τακη, καλυτερα σανιδα ;)
μην το ζορισεις μονο!
κολλησε το και την αλλη μερα γεμισε το.. θα εχει κολλησει, το εχω κανει κι εγω ;)

dimitris 24-04-15 22:12

Θα το κανω με χειρουργική ακρίβεια. Υλικά δεν πήρα ακόμη. Η κόρη ήθελε κουνιες.

Τάκης 24-04-15 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 886723)
Θα το κανω με χειρουργική ακρίβεια. Υλικά δεν πήρα ακόμη. Η κόρη ήθελε κουνιες.

Κόρη είναι αυτή, δεν κάνει να της χαλάσεις χατήρι :)

dimitris 24-04-15 22:14

Δεν κάνεις, αλλά ελπίζω να μην μαζευω τα ψάρια απο το πάτωμα. Σας ευχαριστώ όλους

dimitris 27-04-15 09:56

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 886726)
Δεν κάνεις, αλλά ελπίζω να μην μαζευω τα ψάρια απο το πάτωμα. Σας ευχαριστώ όλους

Την Κυριακή το απόγευμα την περάσαμε στο γραφείο. Δεν ήταν πολύ δύσκολο, αλλά είχα και βοήθεια.

Τάκης 27-04-15 10:58

Ωραία, αστο κανα 2 ημέρες έτσι όμως για σιγουριά.
Και το κακό που βλέπω σε αυτό είναι πως δεν υπάρχει και οριζόντια κόντρα, και αυτό μειωνει αρκετά την επιφάνεια συγκόλλησης


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02447 seconds with 11 queries