Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   30/08/05: Red Plakat Male x Platinum Cambodian Red (Blue Wash) Female (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8752)

Maverick 03-09-05 14:08

30/08/05: Red Plakat Male x Platinum Cambodian Red (Blue Wash) Female
 
[Και ο τίτλος στα ελληνικά για να καταλαβαίνουν όλοι:
κόκκινος plakat (κοντά πτερύγια) αρσενικός χ platinum cambodian (δε βρίσκω ελληνική ορολογία) κόκκινη (με μπλε σημάδια) θηλυκιά]

Τα μωρά κολυμπούν ελεύθερα (οριζόντια) από χτες και ο αρσενικός έπιστρέψει στο ενυδρείο του. Σήμερα ταΐστηκαν για πρώτη φορά με αρτέμια αλλά δεν είδα αν έφαγε κανένα... Photos soon...! ;-)

Celda 03-09-05 14:18

Μπράβο συγχαρητήρια!

Αντε και στα δικά μας!!!! Περιμένουμε φωτο!

Mariel 03-09-05 16:02

συγχαρητηρια γιαννη :smt038 η θηλυκια ειναι κορη του κοκκινου ετσι δεν ειναι??θα περιμενουμεκαι τις φωτο :smt002

Maverick 03-09-05 18:40

Ναι είναι κόρη από τη δεύτερη γέννα... Τελικά αρκετά μωρά είχαν πορτοκαλί κοιλιές τώρα που τα ξαναείδα, φαίνεται τα μεγαλύτερα τσίμπησαν μερικές αρτέμιες ;-) Ελπίζω να βγεί κανένα ωραίο κοκκινάκι από τη γέννα, γιατί ο κόκκινος plakat έχει ψιλογεράσει πιά...

dim 04-09-05 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick
[Και ο τίτλος στα ελληνικά για να καταλαβαίνουν όλοι:
κόκκινος plakat (κοντά πτερύγια) αρσενικός χ platinum cambodian (δε βρίσκω ελληνική ορολογία) κόκκινη (με μπλε σημάδια) θηλυκιά]

Τα μωρά κολυμπούν ελεύθερα (οριζόντια) από χτες και ο αρσενικός έπιστρέψει στο ενυδρείο του. Σήμερα ταΐστηκαν για πρώτη φορά με αρτέμια αλλά δεν είδα αν έφαγε κανένα... Photos soon...! ;-)

να κάνω μια προσπάθεια?
κόκκινος κοντοπτέρυγος Χ λευκόχρυση Καμπότζης κόκκινη με μπλέ σημάδια
red plakat male X Platinum Cambodian Red (Blue Wash) Female
θα ήθελα να πώ πως δεν χρειάζεται να γράψουμε το φύλο του κάθε ψαριού γιατί καταλαβαίνουμε ότι πρόκειτε για αρσενικό και για θυληκό.!
σίγουρα προς χάριν συντομεύσεως τα Αγγλικά είναι ότι καλύτερο.
πώς σου φαίνεται η Ελληνική του version :-) :-) ?? εγώ πάντος και τα δύο τα καταλαβαίνω αλλα στα Ελληνικά μου αρέσει περισσότερο. υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν το Αγγλικό αλφάβητο και δεν ξέρουν να διαβάσουν τις λέξεις.

να σου ζήσουν τα μικρά. εγώ όταν θα μπορέσω θα βαλω CT για αναπαραγωγή και αν βρω και θυληκιά CT ακόμη καλύτερα.

Maverick 04-09-05 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dim
θα ήθελα να πώ πως δεν χρειάζεται να γράψουμε το φύλο του κάθε ψαριού γιατί καταλαβαίνουμε ότι πρόκειτε για αρσενικό και για θυληκό.!

Ναι αλλά πρέπει να ξέρουμε σε ποιο ψάρι αντιστοιχεί ο ανάλογος χρωματικός τύπος και σχήμα πτερυγίων ;-)

Ο ελληνικός τίτλος δεν είναι άσχημος, αλλά και παλί δε μου κάθεται πολύ καλά... Και αν σκεφτεις ένα σωρό συμβατικές ονομασίες χρωμάτων που έχουν καθιερωθεί, όπως grizzled, marble, black orchid, mustard gas πιστεύω ότι θα δημιουργηθεί σύγχιση προσπαθώντας να τις αποδώσουμε στα ελληνικά...

Mariel 04-09-05 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dim
να κάνω μια προσπάθεια?
κόκκινος κοντοπτέρυγος Χ λευκόχρυση Καμπότζης κόκκινη με μπλέ σημάδια
red plakat male X Platinum Cambodian Red (Blue Wash) Female
.

τι ειναι το καμποτζης??και γιατι λευκοχρυση??

παιδια,ειλικρινα δε μου ακουγεται πολυ καλο....προτιμω την αγγλικη ορολογια...

Maverick 05-09-05 22:57

4 Συνημμένο(α)
Και μερικές φωτογραφίες... Δεν είναι και πολύ καλές αλλά κάτι φαίνεται...

Celda 06-09-05 15:46

Μπράβο Γιάννη,

Είναι τρομερά!!! πόσων ημερών είναι εδώ;;; κουκλιά, αντε να σου ζήσουν!

Κωνσταντίνα

Maverick 06-09-05 22:15

Ευχαριστώ, στη φωτογραφία είναι 3-4 ημερών, δε θυμάμαι ακριβώς... Και είναι και αρκετά, τα υπολογίζω γύρω στα 50...:-)

Mariel 06-09-05 22:51

μια χαρα μεγαλωνουν!!!αντε να δουμε τι θα βγει!! :p

Maverick 12-09-05 11:02

Χτες το πρωί που πήγα να τα ταΐσω, τα βρήκα ΟΛΑ νεκρά στο βυθό... Και το βράδυ ήταν όλα μια χαρά και έτρωγαν αρτέμια σαν τρελα... Δεν ξέρω τι να πω, δε μου έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο (σε τόσο προχωρημένο στάδιο ανάπτυξης...). Είχα κάνει μία αλλαγή νερού, αλλά όχι μεγάλη... Μπορεί να έφταιγε το ότι ήταν πάρα πολλά (τελικά ήταν πάνω από 50) και σε σχετικά μικρό ενυδρείο... Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι πέθαναν όλα μαζί μέσα σε ένα βράδυ... Τέλος πάντων, καινούρια προσπάθεια μετά τη εξεταστική, οπότε θα έχω και περισσότερο χρόνο να τα παρακολουθώ...

Apostolis 12-09-05 11:26

έκανες μετρήσεις??? για κοίτα NH4, NO2, NO3...

dim 12-09-05 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick
Χτες το πρωί που πήγα να τα ταΐσω, τα βρήκα ΟΛΑ νεκρά στο βυθό... Και το βράδυ ήταν όλα μια χαρά και έτρωγαν αρτέμια σαν τρελα... Δεν ξέρω τι να πω, δε μου έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο (σε τόσο προχωρημένο στάδιο ανάπτυξης...). Είχα κάνει μία αλλαγή νερού, αλλά όχι μεγάλη... Μπορεί να έφταιγε το ότι ήταν πάρα πολλά (τελικά ήταν πάνω από 50) και σε σχετικά μικρό ενυδρείο... Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι πέθαναν όλα μαζί μέσα σε ένα βράδυ... Τέλος πάντων, καινούρια προσπάθεια μετά τη εξεταστική, οπότε θα έχω και περισσότερο χρόνο να τα παρακολουθώ...

έπαθα ακριβώς το ίδιο πριν 10 μέρες. είχα περίπου 50 -60 αγγελοψαράκια τα οποία είχαν αρχίσει να τρώνε αρτέμια. το βράδυ έκανα μια αλλαγή νερού 50% και τάϊσα αρτέμια. την επόμενη μέρα δεν έμεινε κανένα. δεν ξέρω και εγώ τι ακριβώς έγινε απλά το νερό που τα είχα ήταν απο το ενυδρείο ενώ της αλλαγής ήταν απο την βρύση έχει διπλάσια σκληρότητα, του ενυδρείου είναι GH=4,KH=4 ενώ της βρύσης γύρω στο 8 με 9. δεν νομίζω να φταίει αυτό πάντος γιατί το είχα ξανακάνει και δεν έγινε τίποτα.

Mariel 12-09-05 18:23

δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει....εμπειρια εχεις να πεις οτι εκανες κατι λαθος....αρτεμια την ξεπλυνες πολυ καλα οπως παντα,ετσι?κριμα.....αντε,να ξαναδοκιμασεις μετα την εξεταστικη!!

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ 12-09-05 19:28

Δυστυχώς πολύ την πατάνε μετά απο αλλαγή νερού. Τα bettakia όπως και όλα τα ωοτόκα είναι πάρα πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές νερού και πρέπει να γίνονται πολύ μικρές αλλιώς έχουμε το παραπάνω αποτέλεσμα. Κρίμα τα καϊμενούλια αλλά τι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά, σου εύχομαι την επόμενη φορά με παραπαρα πολλά μωράκια και όχι στεναχώριες.

Tolis 12-09-05 23:20

Εχει συμβει και σε μενα παλιοτερα, πολλα μωρα σε μικρο ενυδρειο και παραπανω αρτεμια απο οτι χρειαζοταν, θανατος ολων των μωρων σε ενα απογευμα.. Πιθανοτατα ανεβασμα αμμωνιας.

fighterfish 15-09-05 15:31

Εγώ πάντως την ΕΥΔΑΠ δεν την εμπιστεύομαι. Δεν ξέρεις τι ρίχνουν μέσα και ιδιαίτερα το βράδυ. Ασε που βράδυ είναι συνήθως τίγκα στο χλώριο.

Εχω την εντύπωση οτι αν κάνεις αλλαγή νερού απο το θερμοσίφωνα είναι καλύτερα, γιατί το νερό έχει κάτσει αρκετά και δεν έχει χλώριο. (υποθέτω)

netblues 15-09-05 16:05

Τι εχει κάνει το νερό στο θερμοσίφωνο??? :smt084
Το θερμοσιφωνο ειναι δοχείο υπό πίεση και δεν έχει καμμία διαφορά απο τις σωληνώσεις ως προς το χλωριο.
Εξαλλου εδω και χρόνια δεν χρησιμοποιούν χλώριο πού φεύγει αν αφήσουμε το νερό σε ΑΝΟΙΚΤΟ δοχείο αλλά χλωραμίνες που απορροφόνται μόο με αντιχλώριο ή ενεργό άνθρακα...

Maverick 18-09-05 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εχει συμβει και σε μενα παλιοτερα, πολλα μωρα σε μικρο ενυδρειο και παραπανω αρτεμια απο οτι χρειαζοταν, θανατος ολων των μωρων σε ενα απογευμα.. Πιθανοτατα ανεβασμα αμμωνιας.

Μάλλον αυτό πρέπει να συνέβη... Επειδή τα μωρά ήταν παρα πολλά, τάιζα παααααρα πολλή αρτέμια για να τρώνε αρκετά όλα (και είχα και 3-4 ramshorn snails μέσα για να τρώνε ότι έμενε αλλά μάλλον δεν ήταν αρκετά...)... Θα ξαναπροσπαθήσω μετά την εξεταστική σε μεγαλύτερο ενυδρείο και θα κάνω καθημερινά "σκούπα" στο βυθό για να μη μένουν υπολείμματα...

Πάντως έχει τύχει να μεγαλώσω μονομαχάκια (όχι τόσα πολλά βέβαια...) σε πολύ μικρότερο χώρο και δεν πέθανε ούτε ένα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01771 seconds with 11 queries