Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   με ποιους τροπους καταλαβαινουμε (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79264)

iliaskeles 05-04-14 09:15

με ποιους τροπους καταλαβαινουμε
 
με ποιους τροπους καταλαβαινουμε αμα οι πετρες που εχουμε μαζεψει απο βουνο για αφρικανικο ειναι ασβεστολιθηκες οσοι απο τους χομπιστες γνωριζουν ασ μου πουν διαφορους τροπους η ασ μου πουν μερη που υπαρχουν οι συγκεκριμενες κοντα στην περιοχη μου αθηνα.ευχαριστω

ilias ts 05-04-14 09:50

Απλά ριξε πάνω στα πετρώματα, υδροχλωρικό οξύ.Το βρίσκεις στα super market με το όνομα κεζαπ. Αν αφριζουν τα πετρώματα είναι ασβεστολιθικά.Και λίγη προσοχή με το οξύ.

Τάκης 05-04-14 15:49

Και το ακουα φορτε κάνει μια χαρά, ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στη χρήση του

koron21 05-04-14 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliaskeles (Μήνυμα 831369)
με ποιους τροπους καταλαβαινουμε αμα οι πετρες που εχουμε μαζεψει απο βουνο για αφρικανικο ειναι ασβεστολιθηκες οσοι απο τους χομπιστες γνωριζουν ασ μου πουν διαφορους τροπους η ασ μου πουν μερη που υπαρχουν οι συγκεκριμενες κοντα στην περιοχη μου αθηνα.ευχαριστω

και με ξυδι φιλε

freediver 05-04-14 19:49

Και με οποιασδήποτε μάρκας υγρό που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας για να ρίξουμε το pH, επίσης.

iliaskeles 05-04-14 20:46

ευχαριστω πολυ παιδεια για την πληροφορια

nazgul 07-04-14 09:27

Απλα φρονιτισε να ειναι καθαρες οι πετρες. Να μην εχουν ξενα σωματα, οπως σκονη, οταν κανεις το τεστ. Με ακουαφορτε γινεται μια χαρα το τεστ. Αν αφρισει, ειναι ασβεστολιθικη.

bouboulas 07-04-14 09:44

Όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Κάνε και ένα βρασιματάκι καλού κακού πριν τις βάλεις μέσα στο ενυδρείο.

nazgul 07-04-14 09:53

Αυτο εννοειται. Λιγο πιο τραβηγμενα, θα ελεγα να παρει και κανενα μαγνητη μαζι του, μηπως του αρεσουν πετρες που περιεχουν ιχνη μεταλλου. Αυτες καλο ειναι να τις αποφευγουμε.

delta66 07-04-14 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 831705)
Απλα φρονιτισε να ειναι καθαρες οι πετρες. Να μην εχουν ξενα σωματα, οπως σκονη, οταν κανεις το τεστ. Με ακουαφορτε γινεται μια χαρα το τεστ. Αν αφρισει, ειναι ασβεστολιθικη.

:smt023
Η "εξισωση" δεν ισχυει αναποδα.
Αν δεν αφρισει, δεν σημαινει και οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη.
Καθαρη και στεγνη η πετρα.

nazgul 07-04-14 22:46

Αρχισα να γραφω και αυτο που λες περι αντιστροφης εξισωσης για να πω την αληθεια, αλλα το εσβησα για να μη μπλεξω τα πραγματα, μιας και μιλαμε για ενυδρειο Αφρικης και ενδιαφερουν οι ασβεστολιθικες πετρες.

iliaskeles 09-04-14 16:06

που λετε εβαλα μια μικρη πετρουλα απο το ενυδρειο μεσα σε ενα ποτηρακι και ερειξα ξυδι και αρχισε και εβγαζε μικρες μπουρμπουλιθρες μικρουλες αλλα συνεχεια αυτο τι σημαινει ειναι ασβεστολιθηκη?δηλαδη τι πρεπει να κανει να αφριζει πολυ η οχι δηλαδη αν παρω μια απο το δρομο που δεν ειναι ασβεστολιθηκη δεν θα βγαζει καθολου μπουρμπουλιθρες?

Τάκης 09-04-14 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliaskeles (Μήνυμα 832153)
που λετε εβαλα μια μικρη πετρουλα απο το ενυδρειο μεσα σε ενα ποτηρακι και ερειξα ξυδι και αρχισε και εβγαζε μικρες μπουρμπουλιθρες μικρουλες αλλα συνεχεια αυτο τι σημαινει ειναι ασβεστολιθηκη?δηλαδη τι πρεπει να κανει να αφριζει πολυ η οχι δηλαδη αν παρω μια απο το δρομο που δεν ειναι ασβεστολιθηκη δεν θα βγαζει καθολου μπουρμπουλιθρες?

Αν δεν είναι ασβεστολιθηκή (πχ χαλαζιακή) σίγουρα δεν θα βγάλει, αλλά όπως είπε και ο φίλος Σπύρος (delta66) δεν είναι απαραίτητο να αφρίσει αν είναι ασβεστολιθηκή
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 831832)
Αν δεν αφρισει, δεν σημαινει και οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη.


delta66 09-04-14 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliaskeles (Μήνυμα 832153)
που λετε εβαλα μια μικρη πετρουλα απο το ενυδρειο μεσα σε ενα ποτηρακι και ερειξα ξυδι και αρχισε και εβγαζε μικρες μπουρμπουλιθρες μικρουλες αλλα συνεχεια αυτο τι σημαινει ειναι ασβεστολιθηκη?δηλαδη τι πρεπει να κανει να αφριζει πολυ η οχι δηλαδη αν παρω μια απο το δρομο που δεν ειναι ασβεστολιθηκη δεν θα βγαζει καθολου μπουρμπουλιθρες?

Το κοινο ξυδι δεν ειναι το δυνατο οξυ για το τεστ, αλλα αν αφριζει και με ξυδι, ειναι σιγουρα ασβεστολιθικες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01902 seconds with 11 queries