Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Συμβουλες για κατασκευη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75838)

tsoui 24-11-13 12:48

Συμβουλες για κατασκευη
 
1 Συνημμένο(α)
Εχω τον Stc 1000 αλλα λογω οτι το επιπλο δεν εχει κενο στη μεση και ειναι μεσα στο ντουλαπι σκεφτομαι να φτιαξω με ξυλα στο πλαι μια θηκη για να το βγαλω απ εξω.
Οπως φαινεται στο σχημα στην πρασινη μερια μπορω να βαλω βιδες στο πλαι του νευρου με δυο γωνιες
Στην κοκκινη μερια ομως κατω απο τον πατο του ενυδρειου θελω να τις αποφυγω μην εχουμε δραματα , σκεφτηκα να το κανω με κολλα στιγμης θα κρατησει?Καμμια αλλη ιδεα?

rastafari 24-11-13 13:19

Aν χρησιμοποιήσεις κοντά βιδάκια 10mm όπου και να βιδώσεις δεν θα έχεις
ούτε δράματα ούτε κλάμματα :)

Nick74 24-11-13 13:31

αν βρεις καλης ποιοτητας ταινια διπλης οψεως (μια που ειναι λιγο φαρδια σαν αφρος σηκωνει κιλα για πλακα) η ακομα καλυτερα σκρατσακια (οχι αυτα που μπαινουν στα ρουχα, για στηριξη συσκευων) δε χρειαζονται ουτε βιδες ουτε κατασκευες ουτε τιποτα

κ.ω.σ.τ.α.ς. 24-11-13 13:47

Ποσο παχος εχει το ξυλο του πατου?εχει ξυλοβιδες 1,5ποντους με το παχος της γωνιας δεν θα βγουνε πανω;)

rottbea 24-11-13 14:02

Σε περιπτωση που δεν θες να χαλασεις την βαση του ενυδρειου σου με βιδες ,κολες, και καρφωματα ψαξε για αυτοκολητο βελκρο.
Θα το βρεις σε ειδη ραπτικης .Ολο αυτο βεβαια σε σχεση με το βαρος της κατασκευη σου.

ChocolatePuma 24-11-13 16:45

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Ταινία διπλής όψης
Το επιπλο δεν θα το πειράξεις και την βρίσκεις παντού
Βάλε 2 παραλληλες λωρίδες για να κρατήσουν το έτσι κι αλλιώς μικρό βάρος και θα εισαι μια χαρά

κ.ω.σ.τ.α.ς. 24-11-13 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 802400)
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Ταινία διπλής όψης
Το επιπλο δεν θα το πειράξεις και την βρίσκεις παντού
Βάλε 2 παραλληλες λωρίδες για να κρατήσουν το έτσι κι αλλιώς μικρό βάρος και θα εισαι μια χαρά

:smt023

nazgul 24-11-13 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Ταινία διπλής όψης
Το επιπλο δεν θα το πειράξεις και την βρίσκεις παντού
Βάλε 2 παραλληλες λωρίδες για να κρατήσουν το έτσι κι αλλιώς μικρό βάρος και θα εισαι μια χαρά

Και εγω ταινια διπλης οψης ειχα παρει στην αρχη (3Μ και ακριβουτσικη κιολας) και δεν κρατησε πολυ. Βγηκε και απο τα 3 ενυδρεια. Στο τελος για να μην εχω τα ιδια εκανα πατεντα με σιλικονη, αλουμινογωνιες και tie wraps για να μπορω να βγαζω τον controller αν χρειαστει.

tsoui 25-11-13 01:08

Για πιο σιγουρα στο πλάι θα βαλω βιδες,το επιπλο δε με πολυπειραζει ,θα κοιταξω οποτε για το βελκρο στην ουσια απλα να το συγκρατει ευχαριστω παιδια!

tsoui 28-03-14 11:48

Λογω διαφορων καταστασεων <<τρεξιματα>> το project ειχε μπει στον παγο, πλεον τα ξυλα ειναι ετοιμα για καταστροφη :D εντος σαββατοκυριακου
Το επαναφερω λοιπον γιατι ψαχνοντας βρηκα αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/1m-1m-B-Se...item4153f3cc27 αντι για velcro τι λετε να βαλω καλυτερα?
Οι διαστασεις θα ειναι 30εκ μηκος 10εκ πλατος 6εκ υψος με παχος ξυλου 1εκ + δυο προσοψεις
Επισης η στο ενα η στο αλλο να τσιμπησω μερικες σταγονες κολλας στιγμης για πιο σιγουρα στην πλευρα που κολαει με το ξυλο?

nikkoin 28-03-14 20:08

3 Συνημμένο(α)
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βρείς ένα πλαστικό κουτάκι και να το βιδώσεις στον πάτο, βγαίνει ανά πάσα ώρα σε αντίθεση με την κόλλα..Εγώ βρήκα ένα κουτί από παλιά πλακέτα μηχανής καφέ..;)

pans 28-03-14 20:57

Συγνώμη αν η ερώτησή μου δεν "κολλάει" στο θέμα αλλά αν μπορεί κάποιος να μου πεί πού μπορώ να προμηθευτώ stc1000 από κατάστημα στην Αθήνα.



Υ.Γ. : Αν το μυνημά μου ενοχλεί πολύ, ας διαγραγεί, απλα δεν θέλω να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα για να ρωτήσω μόνο αυτό.

ChocolatePuma 28-03-14 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pans (Μήνυμα 830260)
Συγνώμη αν η ερώτησή μου δεν "κολλάει" στο θέμα αλλά αν μπορεί κάποιος να μου πεί πού μπορώ να προμηθευτώ stc1000 από κατάστημα στην Αθήνα.



Υ.Γ. : Αν το μυνημά μου ενοχλεί πολύ, ας διαγραγεί, απλα δεν θέλω να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα για να ρωτήσω μόνο αυτό.

Απ όσο ξέρω δεν φέρουν STC
Μόνο μεσω αγγελίας μπορείς να βρεις, αλλιως από το ebay

tsoui 08-04-14 19:11

2 Συνημμένο(α)
Καλλιο αργα παρα ποτε :D επιτελους ολοκληρωθηκε :p η ιδεα των velcro (rottbea και nick74) απλα κορυφαια το κραταει για πλακα και ολο εχει γινει με ξυλοκολα σας ευχαριστω ολους παιδια για τις συμβουλες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries