Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Θάνατος apple snail αλλά και λαθρεπιβατών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31778)

Alex_Salonica 21-04-09 11:18

Θάνατος apple snail αλλά και λαθρεπιβατών
 
Είχα 2 apple snail στο trigon 190άρι μου και στο ένα έχει μείνει μόνο το κέλυφος ενώ το άλλο είναι ακίνητο εδώ και μέρες, κλειστό μεν αλλά ακίνητο.
Επίσης έχω παρατηρήσει και αρκετά από τα σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες να έχουν μείνει μόνο κέλυφος. Υπάρχει κάποια ασθένεια που να επιρεάζει μόνο σαλιγκάρια και όχι ΄ψάρια(μιας και όλα τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας) ή απέκτησα σαλιγκαροφάγο και δεν το ξέρω?!
τα ψαράκια που φιλοξενώ αυτή την στιγμή είναι zebra danio, cardinal, corys και gribensis.
Κανείς καμιά ιδέα?!

mikele 21-04-09 12:47

μηπως εχεις μεσα κανενα μποτια??( κλοουν )

Alex_Salonica 21-04-09 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 349841)
μηπως εχεις μεσα κανενα μποτια??( κλοουν )

Ανέφερα τα ψάρια που έχω μέσα, ούτε clown έχω ούτε puffer έχω ούτε assasin snail έχω :confused:

maikl 21-04-09 13:46

...εριξες τελευταια καποιο φαρμακο*-εκανες καποια αγωγη?:confused:

* π.χ.το Costapur της Sera σκοτωνει τα ασπονδυλα.

Alex_Salonica 21-04-09 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 349850)
...εριξες τελευταια καποιο φαρμακο*-εκανες καποια αγωγη?:confused:

* π.χ.το Costapur της Sera σκοτωνει τα ασπονδυλα.

όχι, τίποτα

kalomoiris 21-04-09 13:50

καποιο λιπασμα που να περιεχει χαλκο η αλλα βαρια μεταλα σε μεγαλη ποσοτητα

καποια σκουρια απο καπου γιατι απο σκουρια την εχω πατησει εγω και μεχρι να βρω απο τι εχανα γαριδες ψαρια ασπονδυλα ειδα και επαθα

και μου ειχαν σκουριασει τα ωμεγα κλιπς που κρατουσαν την τ5 πανω στις τ8

Alex_Salonica 21-04-09 13:54

Δεν έχω κάνει καμία θεραπεία, όλες οι μετρήσεις είναι σταθερές εδώ και μήνες, σκουριά δεν υπάρχει αφού δεν υπάρχει τίποτα μεταλικό μέσα στο ενυδρείο(είναι το juwel trigon) αφού όλα είναι τα μανίσια.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει :confused: και το πιο τραγικό είναι ότι έχω παραγγείλει τα bella snail από Γερμανία(πανέμορφα και σπάνια σαλιγκάρια) και τώρα φοβάμαι να τα βάλω μέσα :(

kalomoiris 21-04-09 14:09

εχεις καποιο δικτακι μεσα στο φιλτρο σου που ειναι δεμενο με μεταλικο ???
διαφορετικα δες απο το aquascape αν υπαρχει κατι που να επιρεαζει

Alex_Salonica 21-04-09 14:16

όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο φίλτρο, έχω ένα eheim ecco εξωτερικό με τα μανίσια υλικά καθώς και το εσωτερικό της juwel με σφουγγάρι, διακοσμητικά υπάρχουν μια ρίζα, και μία καρύδα με moos και φυσικά φυτά, δεν έχει μπει τίποτα άλλο

Raven 21-04-09 14:23

Εμενα τα Kribensis σκοτωναν κι ετρωγαν μικρα σαλιγκαρια συχνα, τοσο που τα ειχαν σχεδον εξαφανισει, αλλα για τα μεγαλα Apple δεν ξερω αν θα τα πειραζαν, δεν ειχα ποτε.

Alex_Salonica 21-04-09 14:56

χμ.. λες τα κριμπενσάκια τελικά να μας την έκαναν; Θα τα παρατηρήσω τις επόμενες μέρες και θα σας ανημερώσω αν είναι

panos1972 19-06-09 13:52

Τελικά Alex δε μας είπες! Τα κριμπενσάκια ήταν οι ένοχοι;....

Alex_Salonica 19-06-09 17:30

Ναι! Καλά είναι απίστευτα, στραβώνουν όλο το σώμα τους ώστε να μπορέσουν να τα πιάσουν από κάτω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01983 seconds with 11 queries