Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Οι ρίζες άλλαξαν το τοπίο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47028)

Χαραμάδας 15-12-10 23:52

Οι ρίζες άλλαξαν το τοπίο...
 
5 Συνημμένο(α)
Μετά από σκέψη ''έφυγαν'' και τα τελευταία ξύλα,mopani κ.α.και προστέθηκαν ρίζες και φυτά.
Το αποτέλεσμα δείχνει να είναι καλύτερο αφού δημιουργήθηκαν πολύ περισσότερα σημεία ''antistress'',περάσματα, μέρη τοποθέτησης αυγών και το σημαντικότερο ''ανοιξε'' ο χώρος κάτω και δόθηκε η δυνατότητα για περισσότερα φυτά.
Ανεβάζω μερικές φώτο για ''ιδέες'' και θα επανέλθω με βιντεάκι.;).

kingrim 16-12-10 00:01

κουκλακι το εκανες

tsoum 16-12-10 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 522255)
κουκλακι το εκανες

:lol:

Πρωτη φορά που το βλεπω το ενυδρειο σου Χρηστο (εκτος απο εκεινες τις φωτογραφίες στο αλμπουμ που δεν πολυ-καταλάβαινα τι γινόταν!

Η μεγάλη ρίζα που ξεκιναει απο πίσω είναι σαν το χερι του σατανα που ερχεται απειλιτικά κατα πανω σου! :p:p

Τι σου κάνει το καταπα ε; :smt033

bokostas 16-12-10 00:21

Χρήστο τέλειο, πολύ καλύτερο από πριν και πιο φυσικό και με μπόλικα φυτά, βούτυρο.:)

Μόνο λίγο άδειο από ψάρια μου φαίνεται, βάλε καμιά 15αριά δισκάκια ακόμη, είναι κοπαδόψαρα...:D

Αλέξης6 16-12-10 00:25

Καταπληκτικό!!

Την σουπερ ρίζα που κοκκινίζει να φανταστώ την τσίμπησες την Κυριακή που μας πέρασε?

mcxatz 16-12-10 00:54

Φοβερό τοπίο , τώρα τα ψαράκια σου θα έχουν και να βοσκήσουν
Πράγματι σαν να έχεις λίγα δισκάκια !!:grin:
Σκέφτηκες ποτέ να αλλάξεις την αφίσα σε κάτι σκούρο ?

olga 16-12-10 01:09

Πολυ ομορφο Χρηστο! Δεν το ειχα δει το ενυδρειο σου,επιτελους!:smt056
Και το ψαρι..χορταστικο!!!!

giannisaek 16-12-10 01:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 522277)
Μόνο λίγο άδειο από ψάρια μου φαίνεται, βάλε καμιά 15αριά δισκάκια ακόμη, είναι κοπαδόψαρα...:D

:smt045 :smt045 :smt045 :smt045

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Χρήστο όντως χωρίς τα mopani άνοιξε ο χώρος στον βυθό για περισσότερα φυτά, έτσι με τις ρίζες δείχνει πολύ όμορφο και με βλέπω πάλι να σκάω μύτη για καφεδάκι στο σπίτι σου να το απολαύσω από κοντά.

mikeepidio 16-12-10 01:38

Πολύ όμορφο!!!

theodor72 16-12-10 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 522277)
Χρήστο τέλειο, πολύ καλύτερο από πριν και πιο φυσικό και με μπόλικα φυτά, βούτυρο.:)

Μόνο λίγο άδειο από ψάρια μου φαίνεται, βάλε καμιά 15αριά δισκάκια ακόμη, είναι κοπαδόψαρα...:D

Ή να βάλει φανάρια, έχει πολή κίνηση :D:D

Πραγματικά πολύ καλύτερο με τις ρίζες, αρκεί να αφήνουν και ελεύθερο χώρο για κολύμπι...

magman 16-12-10 13:37

Πολύ όμορφο!!! Και τα ψαράκια σου είναι κουκλάκια. Πόσα λίτρα είναι και τι διαστάσεις έχει;

zipo 16-12-10 13:55

Έδειξε πολύ πιο ωραίο.Εγώ θα έβαζα μαύρη αφίσα από πίσω.Θα τόνιζε τα χρώματα ακόμη πιο καλά.Αν δεν είναι ταλαιπωρία,δοκίμασέ το.

ΥΓ.Χρήστο,εσύ πήρες τα δισκάκια από το πετ σοπ της συμφοράς που λέγαμε,γιατί πέρασα τις προάλλες και είδα τα χρυσόψαρα μόνα τους!Τα πρόλαβες ή τα πρόλαβε ο Χάρος?

bokostas 16-12-10 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 522542)
Χρήστο,εσύ πήρες τα δισκάκια από το πετ σοπ της συμφοράς που λέγαμε,γιατί πέρασα τις προάλλες και είδα τα χρυσόψαρα μόνα τους!Τα πρόλαβες ή τα πρόλαβε ο Χάρος?

Ο Χάρος..., ο Χάρης..., το ίδιο κάνει.:D

KOSTASZOIDOS 16-12-10 14:24

Καλησπερα.Αυτο το ενυδρειο που βλεπουμε ποσα λιτρα ειναι;;;και ποσους δισκους εχεις μεσα;;;

Χαραμάδας 16-12-10 15:45

[QUOTE=zipo;522542]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 522542)
Έδειξε πολύ πιο ωραίο.Εγώ θα έβαζα μαύρη αφίσα από πίσω.Θα τόνιζε τα χρώματα ακόμη πιο καλά.Αν δεν είναι ταλαιπωρία,δοκίμασέ το.

ΥΓ.Χρήστο,εσύ πήρες τα δισκάκια από το πετ σοπ της συμφοράς που λέγαμε,γιατί πέρασα τις προάλλες και είδα τα χρυσόψαρα μόνα τους!Τα πρόλαβες ή τα πρόλαβε ο Χάρος?

Δεν πήγα καθόλου Δημήτρη....μάλλον με πρόλαβε ''ο τύπος με τη κόσα''....
Το δοκίμασα με σκούρο φόντο και δεν μου άρεσε...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASZOIDOS (Μήνυμα 522564)
Καλησπερα.Αυτο το ενυδρειο που βλεπουμε ποσα λιτρα ειναι;;;και ποσους δισκους εχεις μεσα;;;

Από τότε που έκανα παρουσίαση του ενυδρείου έχουν αλλάξει πολλά.
Να τελειώσω κάτι τελευταίες λεπτομέρειες και θα το παρουσιάσω εκ'νέου.
Επιγραμματικά είναι 130*80*60 -- 620 lit.
Φιλτρανση με eheim 2227 χημ.+2028 βιο+2075βιο+2213μηχ.
Ph 6.5--Gh 6--Kh 3--Temp 28.
Φιλοξενεί δίσκους (όχι πάνω από 25) cory (10-12) ροδόστομους (25-35) cardinal (20-25) sp3 (1) clown (1) aplle snails (10) helena snails (10) red chery (50-70) και μερικά.....εντλεράκια (μήν αρχίσετε...).;).

KOSTASZOIDOS 16-12-10 16:59

Ολα αυτα στα 620λ;;;;
Οταν λες οχι πανω απο 25, ενοεις δισκους;;
Μηπως ειναι υπερβολικη η ιχθυοφωρτιση του ενυδρειου σου;;;
θα στο πω απλα και λαικα...
μια φορα να χεσει το καθε ψαρι που εχεις μεσα ,φανταζεσαι τι θα γινει;;;
αλλαγες καθε ποτε κανεις;;;
δεν εδωσες μετρησεις no2,no3.(ΝΗ3/ΝΗ4)αμμωνια βασικες μετρησεις....
θα αναφερθω μονο στους δισκους και θα πω οτι ειναι τουλαχιστον αμαρτια να εχεις τοσα πολλα ψαρια μαζι και να προσπαθεις να τα μεγαλωσεις...ουτε σαν εικονα ειναι ομορφο αυτο που δειχνεις.Απορω με τους προλαλησαντες ,δεν βλεπει κανεις οτι δεν υπαρχει χωρος για τοσους δισκους;;
Συγνωμη που στα λεω ετσι χυμα και τσουβαλατα αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη και τα λεω εντελως φιλικα χωρις να θελω να σε προσβαλω.
Για μενα θες πολυ μεγαλες αλλαγες στο ενυδρειο σου για να συντηρησεις δισκους,υπαρχουν τρομερα λαθη και πολθ λιγος χωρος για τοσους πολλους δισκους,δεν εχουν χωρο καν να κολυμπησουν...
Ευχομαι καλη συνεχεια και καλη υπομονη
Φιλικα Κωστας

bokostas 16-12-10 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASZOIDOS (Μήνυμα 522725)
...Απορω με τους προλαλησαντες ,δεν βλεπει κανεις οτι δεν υπαρχει χωρος για τοσους δισκους;;

Τα διάβασες τα ποστ???
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 522277)
...Μόνο λίγο άδειο από ψάρια μου φαίνεται, βάλε καμιά 15αριά δισκάκια ακόμη, είναι κοπαδόψαρα...:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mcxatz (Μήνυμα 522305)
...Πράγματι σαν να έχεις λίγα δισκάκια !!:grin:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 522312)
...Και το ψαρι..χορταστικο!!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 522474)
Ή να βάλει φανάρια, έχει πολή κίνηση :D:D...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 522318)
:smt045 :smt045 :smt045 :smt045

:):p:cool:;)

Γιώργος Κ 16-12-10 17:12

Κωστα ολα αυτα ο Χρηστος τα γνωριζει εξ αρχης! Επιλογη του ηταν να το "φορτωσει" ετσι και ελπιζω μια μερα να κανει οτι ειναι "σωστο" για τα ψαρια του ...

Επι του θεματος Χρηστο δειχνει πιο ομορφο με τις ριζες αυτες ... (τα μοπανια δε μου αρεσουν πολυ :D) οσο για τα αλλα τα ξερεις δε θα στα ξαναπω! :D

KOSTASZOIDOS 16-12-10 17:15

[QUOTE=georgarask;522731]Κωστα ολα αυτα ο Χρηστος τα γνωριζει εξ αρχης! Επιλογη του ηταν να το "φορτωσει" ετσι και ελπιζω μια μερα να κανει οτι ειναι "σωστο" για τα ψαρια του ...


οκ, εγω απλα οφειλα να τα πω χωρις να δημιουργησω ουτε εντυπωσεις,ουτε κανα θεμα.και παλι καλη συνεχεια ...

Γιώργος Κ 16-12-10 17:21

[QUOTE=KOSTASZOIDOS;522732]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 522731)
Κωστα ολα αυτα ο Χρηστος τα γνωριζει εξ αρχης! Επιλογη του ηταν να το "φορτωσει" ετσι και ελπιζω μια μερα να κανει οτι ειναι "σωστο" για τα ψαρια του ...


οκ, εγω απλα οφειλα να τα πω χωρις να δημιουργησω ουτε εντυπωσεις,ουτε κανα θεμα.και παλι καλη συνεχεια ...

Το ξερω .... :p

Αλλα ο Χρηστος ειναι αγυριστο κεφαλι ... οτι ειναι θα το κανει οτι και να λεει ο καθενας (καμια φορα ειναι καλο αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση :smt009) ... οπως και να εχει τα παντα εξελισσονται και τις περισσοτερες φορες προς το καλυτερο και ειναι κατι που περιμενω και απο εκεινον :smt026:smt026

georgis4 16-12-10 17:23

Eγω παλι νομιζω οτι εχεις πολλα helena και αυτα ειναι που κανουν τη ζημια...μολις μεγαλωσουν λιγο τα μωρα εντλερακια μου θα χαρω πολυ να ανταλλαξουμε :D :p

tsoum 16-12-10 18:15

Χρηστο αυτή η ασπρη η παπ****ρια που φαίνεται να κόβει γύρες τι είναι;

zipo 16-12-10 18:21

Γιώργο,εννοείς το apple snail τέρας?

georgis4 16-12-10 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 522765)
Χρηστο αυτή η ασπρη η παπ****ρια που φαίνεται να κόβει γύρες τι είναι;

Πρωτη φορα βλεπεις μεγαλο μηλοσαλιγκαρο ρε χαμενε?:p

lingistis 16-12-10 19:07

Kαλα εσείς που τους βλέπετε τους δίσκους???? :confused::confused::confused: κοιτώ και ξανακοιτώ τις φώτο του Χρήστου και εκτός από κάτι πανέμορφα cardinal το aplle snail και .....εντλεράκια βεβαίως βεβαίως άλλο ψάρι δεν βλέπω :confused::confused::confused:

Και βασικά οι ρίζες πανέμορφες!!! Εγώ άνετα αν είχα τέτοιο ενυδρείο θα το τίγκαρα με δίσκους!!! νομίζω πουλάνε... δεν πουλάνε :D

mcxatz 16-12-10 19:20

Κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να βγάλει λίγα από τα σαλιγγάρια του εχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση!! :grin:
Τα δισκάκια του είναι ευτυχισμένα καλοταιζμένα και το νερό κρύσταλλο
Χρήστο μην αποκαλύπτεις όλα τα μυστικά σου !!

Χαραμάδας 16-12-10 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASZOIDOS (Μήνυμα 522725)
Ολα αυτα στα 620λ;;;;
Οταν λες οχι πανω απο 25, ενοεις δισκους;;
Μηπως ειναι υπερβολικη η ιχθυοφωρτιση του ενυδρειου σου;;;
θα στο πω απλα και λαικα...
μια φορα να χεσει το καθε ψαρι που εχεις μεσα ,φανταζεσαι τι θα γινει;;;
αλλαγες καθε ποτε κανεις;;;
δεν εδωσες μετρησεις no2,no3.(ΝΗ3/ΝΗ4)αμμωνια βασικες μετρησεις....
θα αναφερθω μονο στους δισκους και θα πω οτι ειναι τουλαχιστον αμαρτια να εχεις τοσα πολλα ψαρια μαζι και να προσπαθεις να τα μεγαλωσεις...ουτε σαν εικονα ειναι ομορφο αυτο που δειχνεις.Απορω με τους προλαλησαντες ,δεν βλεπει κανεις οτι δεν υπαρχει χωρος για τοσους δισκους;;
Συγνωμη που στα λεω ετσι χυμα και τσουβαλατα αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη και τα λεω εντελως φιλικα χωρις να θελω να σε προσβαλω.
Για μενα θες πολυ μεγαλες αλλαγες στο ενυδρειο σου για να συντηρησεις δισκους,υπαρχουν τρομερα λαθη και πολθ λιγος χωρος για τοσους πολλους δισκους,δεν εχουν χωρο καν να κολυμπησουν...
Ευχομαι καλη συνεχεια και καλη υπομονη
Φιλικα Κωστας

Καλέ μου φίλε Κώστα θα σου πω μόνο ένα ... αν ήσουν δίσκος θα ''έβαζες μέσον'' να έρθεις στο ενυδρείο μου.:cool:.
Θα επανέλθω με βιντεάκι και θα σε πείσω να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου περι ''αμαρτίας'' άπαπαπαπα.;).
Ακόμη πιό φιλικά Χρήστος.:):).
-------------------------
[QUOTE=georgarask;522734]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASZOIDOS (Μήνυμα 522732)
Το ξερω .... :p

Αλλα ο Χρηστος ειναι αγυριστο κεφαλι ... οτι ειναι θα το κανει οτι και να λεει ο καθενας (καμια φορα ειναι καλο αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση :smt009) ... οπως και να εχει τα παντα εξελισσονται και τις περισσοτερες φορες προς το καλυτερο και ειναι κατι που περιμενω και απο εκεινον :smt026:smt026

Γιώργο ήσουν,είσαι και θα είσαι η ''αδυναμία μου'' σε αυτό το forum.
Aλλά σου το έχω ξαναπεί ότι όσο δεν έχω την παραμικρή απώλεια σε δίσκο και κλείνω τρία χρόνια με τα περισσότερα από αυτά τα ψάρια (τα περισσότερα τα πήρα 5-6 cm και τωρα είναι 12-14-16 cm) δεν αλλάζω,δεν αλλάζω,δεν αλλάζω...:D:D:D.

Γιώργος Κ 17-12-10 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 522956)
δεν αλλάζω,δεν αλλάζω,δεν αλλάζω...:D:D:D.

και εγω σε παω και το ξερεις!! :smt020

Τουλαχιστον ομαδα θα αλλαξεις καμια μερα?? :smt005:smt005:smt035

tsoum 17-12-10 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 522778)
Πρωτη φορα βλεπεις μεγαλο μηλοσαλιγκαρο ρε χαμενε?:p

:smt075 Με μπέρδεψε στην 2η φωτογραφία που είναι οριζόντια. Φαινόταν σαν ψάρι με μικροσκοπική ουρά.. :D

Χαραμάδας 17-12-10 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 522965)
και εγω σε παω και το ξερεις!! :smt020

Τουλαχιστον ομαδα θα αλλαξεις καμια μερα?? :smt005:smt005:smt035

Και βέβαια όχι...ειδικά τώρα που :D''διαπρέπω'':D: και στη Ευρώπη...:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02541 seconds with 11 queries