Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   fan controller (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30700)

aris2 05-03-09 23:35

fan controller
 
καλησπερα μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος αν α παρακατω κοντρολερ μπορει να συνδεθει μα τα 4 ανεμιστιρακια που πηρα(με τρια καλωδια ειναι) χωρις την χρηση pc συνδεμενο εξωτερικα.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806154

steady 05-03-09 23:41

νομιζω οτι και να κανει δεν εχει καποια ουσια αν ο μετασχηματιστης σου εχει μεταβαλλομενη ταση τοτε παιζεις ετσι

αλλα και να μην εχει με 25ευρω περνεις elliwel ενος σημειου να στα ανοιγει και στα κλεινει αναλογα με τη θερμοκρασια του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι η ποιο εξυπνη αγορα σε συνδιασμο με τα ανεμηστηρακια

aris2 06-03-09 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 338494)
νομιζω οτι και να κανει δεν εχει καποια ουσια αν ο μετασχηματιστης σου εχει μεταβαλλομενη ταση τοτε παιζεις ετσι

αλλα και να μην εχει με 25ευρω περνεις elliwel ενος σημειου να στα ανοιγει και στα κλεινει αναλογα με τη θερμοκρασια του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι η ποιο εξυπνη αγορα σε συνδιασμο με τα ανεμηστηρακια

σαν gadget πιο πολυ το eliwell τον εχω αλλα θελω να ρυθμιζω τις στροφες για να κανουν λιγοτερο θορυβο μιας και ειναι εξω απο υπνοδωματιο.
-------------------------
κανεις υπολογιστακιας?

3r4ndo 06-03-09 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 338496)
σαν gadget πιο πολυ το eliwell τον εχω αλλα θελω να ρυθμιζω τις στροφες για να κανουν λιγοτερο θορυβο μιας και ειναι εξω απο υπνοδωματιο.

Ναι φιλε Αρη, μπορεις να το χρησιμοποιησεις κανονικοτατα βαζοντας τον 12βολτο μετασχηματιστη σου η την εξοδο του eliwell στο βυσμα του, τον αρνητικο πολο στο μαυρο και τον θετικο στο κιτρινο καλωδιο του fan controller.

aris2 06-03-09 00:19

συνολικα εχει 4 πιν για την τροφοδοσια μονο το μαυρο και το κιτρινο χρισιμοποιουμε?

3r4ndo 06-03-09 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 338505)
συνολικα εχει 4 πιν για την τροφοδοσια μονο το μαυρο και το κιτρινο χρισιμοποιουμε?

Οποιοδηποτε απο τα δυο μαυρα, η και τα δυο, για αρνητικο και το κιτρινο για θετικο. Προσεχε μην συνδεσεις το κοκκινο πουθενα γιατι θα το καψεις αν ειναι συνδεδεμενο με καποιο τροπο στο κυκλωμα.. Αν δεν παιξει(που δεν το νομιζω) θα χρειαστεις και ενα τροφοδοτικο 5 βολτ για το κοκκινο. Κατα 99.9% το κοκκινο ειναι απλα επειδη υπηρχε στο molex...

aris2 06-03-09 12:36

οκ ευχαριστω πολυ
-------------------------
καλημερα ηρθαν σημερα τα ανεμιστηρακια και εχουν 4 καλωδια τα τρια ειναι σε μια μπριζα(μπλε,κοκκινο,μαυρο) και ενα ξεχωριστο μπριζακι (κιτρινο) το μπλε καλωδιο τι ειναι? το κοκκινο ειναι 5v το μαυρο γειωση και το κιτρινο 12v.τα ανεμιστιρακια θα συνδεθουν στον παραπανω κοντρολερ οταν θα ερθει.

aris2 06-03-09 13:14

1 Συνημμένο(α)
μια φοτω τις πισω πλευρας του κοντρολερ και το λινκ.
http://www.zalman.co.kr/ENG/product/...ad.asp?idx=207

3r4ndo 06-03-09 13:17

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 338511)
οκ ευχαριστω πολυ
-------------------------
καλημερα ηρθαν σημερα τα ανεμιστηρακια και εχουν 4 καλωδια τα τρια ειναι σε μια μπριζα(μπλε,κοκκινο,μαυρο) και ενα ξεχωριστο μπριζακι (κιτρινο) το μπλε καλωδιο τι ειναι? το κοκκινο ειναι 5v το μαυρο γειωση και το κιτρινο 12v.τα ανεμιστιρακια θα συνδεθουν στον παραπανω κοντρολερ οταν θα ερθει.

Οι χρωματισμοι στα ανεμιστηρακια ειναι διαφορετικοι.. 5βολτ δεν υπαρχει.. Δες το παρακατω σχεδιαγραμμα

  • P1 (Black) - Ground
  • P2 (Yellow) - 12V+
  • P3 (Green) - Tachometer signal
  • P4 (Blue) - PWM signal

    Μιας και τα χρωματα σου ειναι διαφορετικα δεν ανεβαζεις μια φωτογραφια να καταλαβουμε?? Αν ειναι το κλασικο 3πινο τοτε το μαυρο ειναι γειωση και το κοκκινο 12βολτ, το κιτρινο ειναι ο αισθητηρας στροφων, σε περιπτωση που το πανελ υποστηριζει τη λειτουργεια θα σου τις δειχνει. (βασικα ειναι το ιδιο βυσμα χωρις το Ρ4 με διαφορετικα χρωματα στα καλωδια αλλα ακριβως την ιδια συνδεσμολογια)


aris2 06-03-09 13:19

οκ φοτο θα ανεβασω στις 4,30 που θα παω σπιτι.
-------------------------
υπαρχει περιπτωση να μην συνδεετε?

3r4ndo 06-03-09 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 338592)
οκ φοτο θα ανεβασω στις 4,30 που θα παω σπιτι.
-------------------------
υπαρχει περιπτωση να μην συνδεετε?

Οχι δεν υπαρχει, ειπα να ανεβασεις αν ηθελες να σου πουμε ακριβως τι λειτουργεια κανει το καθε pin με το χρωμα του καλωδιου για να μην τα μπερδεψεις σε περιπτωση που ηθελες να κανεις καποια πατεντα, αλλιως περιμενε να ερθει και ο controller και βαλτα πανω κατευθειαν!! (το μπλε, το ξεχωριστο βυσματακι μαλλον, δεν χρησιμοποιειται απο τον controller σου!) βλεποντας το καλυτερα, ενημερωτικα, τα ανεμηστιρακια 5 και 6 δεν θα λειτουργουν στην επιλογη των 5 βολτ χωρις δευτερο τροφοδοτικο... Αν και ειπες οτι θα βαλεις πανω 4 οποτε δεν θα εχεις προβλημα

aris2 06-03-09 13:37

οκ μολις παω σπιτι κατεβαζω φοτο.και κατι αλλο τα ανεμιστιρακια γραφουν 0,13Α και πηρα τεσσαρα με ενα μετασχηματιστη 1Α ειμαι οκ?

steady 06-03-09 14:05

εγω γιατι ακομα το βλεπω πεταμενα λεφτα αν ο σχηματιστης εχει επιλογη στα volt?αντι για 12 τα δουλευεις στα 3-6-9 οσο θες εσυ και μειωνεις το θορυβο τοσο απλο

aris2 06-03-09 14:16

ειπαμε gadget

3r4ndo 06-03-09 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 338608)
οκ μολις παω σπιτι κατεβαζω φοτο.και κατι αλλο τα ανεμιστιρακια γραφουν 0,13Α και πηρα τεσσαρα με ενα μετασχηματιστη 1Α ειμαι οκ?

Ανετος!! 520mA απο τα ανεμιστηρακια αντε και 150mA απο τον controller... Δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!

aris2 06-03-09 16:34

4 Συνημμένο(α)
να και οι φοτο.το κιτρινο που?

3r4ndo 06-03-09 18:53

1 Συνημμένο(α)
Βαλε μου μια φωτο με το μεσαιο βυσμα με τις εξοχες πρως τα πανω ωστε να φενονται τα καλωδια, λογικα ειναι το μονο που θα χρησιμοποιησεις, το κιτρινο νομιζω υπαρχει και σε αυτο. Υπαρχει δευτερο για να μπει στην μητρικη και να βλεπεις και απο εκει τις στροφες του

aris2 06-03-09 19:12

5 Συνημμένο(α)
ειναι καλες αυτες?

3r4ndo 06-03-09 21:44

Μια χαρα!! Εχεις το pwm, δες το post 9!!! Το βυσμα μπαινει κανονικα αλλα το μπλε δεν θα χρησιμοποιειται στο controller σου!

aris2 06-03-09 21:48

αρα το κιτρινο δεν παει πουθενα ειναι για να δειχνει τις στροφες στο pc αν συνδεθει στην μητρικη.σωστα?

3r4ndo 07-03-09 05:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 338796)
αρα το κιτρινο δεν παει πουθενα ειναι για να δειχνει τις στροφες στο pc αν συνδεθει στην μητρικη.σωστα?

Σωστα!! Περιμενουμε νεοτερα!!

aris2 07-03-09 08:16

ok μολις ερθει και συνδεθει κανω αναλυτικη παρουσιαση.ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01983 seconds with 11 queries