Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΓΝΩΣΤΗΣ ΓΙΑ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΖΑΜΙΩΝ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59610)

xrele24 25-01-12 23:34

ΓΝΩΣΤΗΣ ΓΙΑ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΖΑΜΙΩΝ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ????
 
Γεια σας παιδια!!!

Μηπως ξερει κανεις , εδω στο Ηρακλειο Κρητης , καποιον που να κολλαει τζαμια ενυδρειου???

Θελω να κανω μια κατασκευη ενυδρειου διαστασεων 200x50x70
και ψαχνω καποιον γνωστη να μου κολλησει τα τζαμια!!

Εαν καποιος εχει καποια εμπειρια παρακαλω να βοηθησει!!

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!
Χρηστος

zak 26-01-12 02:00

Γειά σου συμπολίτη.

Τέτοιο μέγεθος έφοσον δεν ειναι δικό μου... δεν παίρνω την ευθύνη... θα σου πω ομως οτι αν και δεν γνωριζω να ερθει καποιος να σου κολλησει τα τζαμια ακομα και επι πληρωμη, αν το ψάξεις λιγο στο youtube θα δεις πολλους διαφορετικους τρόπους.
δεν ειναι καμια φοβερη τέχνη απλά ένα δύο πραγματάκια να λάβεις υπόψιν σου και είσαι αστέρι ;)

Μια φιλική συμβουλή: Εάν θέλεις να ασχολείσαι με DIY και γενικότερα να είσαι εσύ ο άρχοντας του χόμπυ σου, μάθε να τα λύνεις και να τα δένεις όλα μόνος σου ;)
Εδώ ευτυχώς είναι γεμάτο παλικάρια και κοπέλες που έχουν τρελή εμπειρία.. μάλιστα κάποιοι είναι ψυχάκια... (με την καλη ένοια..) και όλοι τους ειναι εδώ για να σε βοηθήσουν καθοδηγόντας σε ανάλογα ;)

Καλή συνέχεια και για οτι θέλεις.. ρώτα ανοιχτα
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=GUvTV_RwbLI

Οδηγίες στα Ελληνικά ;)

irongud 26-01-12 02:20

επ το βιντεο μου... χαχαχα

zak 26-01-12 02:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 647948)
επ το βιντεο μου... χαχαχα

φτιάξε ρε συ Iron ένα βιντεάκη στις διαστάσεις που θέλει το παλικάρι ... χαχαχα
αστειεύομαι ... αλλα σύγουρα θα έχεις κάποια συμβουλή να του πεις έτσι ώστε το βιντεο σου να το εφαρμώσει σε μεγάλη διάσταση που θέλει... αντι π.χ. να πάρει το κουβαδάκι της μικρής για στήριγμα.. να πάρει τον καναπέ :smt020:smt020

Maverick 26-01-12 11:49

BORKED

Εύκολο, δεν πρέπει να σου πάρει πάνω από 2 λεπτά :D !

kixlidatos 26-01-12 11:59

Τα δυμετρα δεν μπορει να κολληθουν οπως δειχνει στα βιντεο:)

Αν θελει ο φιλος να το κολλησει μονος του (δεν το συνιστω γιατι δεν εχει εμπειρια)ας θεσει τις αποριες του,να τον βοηθησουμε.

Maverick 26-01-12 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 648005)
Τα δυμετρα δεν μπορει να κολληθουν οπως δειχνει στα βιντεο:)

Γιατί τα μικρά κολλιούνται έτσι :D? Εμένα θα μου έπαιρνε καμιά ωρίτσα για ένα 25λιτρο...

Roussaks 26-01-12 18:21

Εχεις δει τιμες ... μη σου βγει το diy οσο το αγοραστο ! Νομιζω μιλησαμε και στο FB !

Μολις καταλαβα πως κολλουνται τα ενυδρεια απο carefour !

xrele24 26-01-12 18:31

Βασικά δεν θα είχα πρόβλημα να έκανα μια δοκιμή μόνος μου να το κατασκευάσω μιας και υπάρχουν οι προϋποθέσεις,
αλλά τουλάχιστον να είχα μια μικρή εμπειρία και να μην άρχιζα αμέσως με κάτι τόσο μεγάλο....

Ίσως να με φοβίζει λίγο το βάρος και ο όγκος...

Γι΄ αυτό έλεγα άμα βρω άκρη να μην μπλεξω ...

Αν δεν βρω κάποιον όμως, ίσως να καταφύγω σε αυτή την λύση...

Άσε τις απορίες... ροντε τζάμια ή όχι?? περιμετρικό κόλλημα ή πάνω στον πάτο?? κόντρες? πόσες,που και πως σε αυτά τα λίτρα...

Η να κάνω το ακριβώς αντίθετο και να πάρω έτοιμο,πχ aquatlantis ambiance 200x50x60???

καταμπερδεμενος...

kixlidatos 26-01-12 18:35

Η γνωμη μου ειναι να παρεις ετοιμο,Δεν ειναι μονο τα κολληματα,αλλα φωτιστικα ,βαση κτλ.Κοιτα αν σου κανει 180 στο Pet city,ειναι τζαμπα.

harris samos 26-01-12 18:58

παιδια προσοχη στη συλικονη εγω την πατησα

15 μερες και ακομα ειναι νοπη μαλλον η συλικονη ηταν για πεταμα

Roussaks 26-01-12 19:32

εχεις πμ ...
Χαρη ΦΥΣΑ !!!!!!!!!

harris samos 26-01-12 19:58

τι να φυσαω ρε τρελε και εσυ
ειναι λογικο να μην στεγνωσει σε τοσες μερες ??????

kixlidatos 26-01-12 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 648121)
τι να φυσαω ρε τρελε και εσυ
ειναι λογικο να μην στεγνωσει σε τοσες μερες ??????

οχι βεβαια,κατι αλλο τρεχει,η γνωμη μου ειναι ξυλοσετο και ξανακολλησετο

harris samos 26-01-12 20:58

αυτο κανω φιλε στο ενα απο τα δυο που εφτιαξα το δευτερο δυστηχος για αυτον το εχει ενας τυπος που αν γινοταν να κολλησω τα τζαμια και σε 30 λεπτα να του διακοσμισο και το ενυδρειο μαζι με τα ψαρια μεσα θα ηταν ο ποιο ευτηχισμενος του κοσμου παρολο που καταλαβαμε οτι δε στεγνοσε ( μαλλον 99,9 % φταιει η συλικονη ) και του ειπα να το αδιασει μη κανει μπαμ λεει δεν εχει προβλημα και ειναι 300 λιτρα :smt120:smt120:smt120

maxmike 29-01-12 01:16

φιλε μου τζαμαδικο να κανεις την δουλεια σου εχει στην ικαρου μετα την γιαμαχα διπλα στο πετ σοπ εχει φτιαξει αρκετα ενυδρεια και ειναι πολλη καλος με λογικες τιμες κανε λοιπον μια ερωτηση.

xrele24 29-01-12 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 648652)
φιλε μου τζαμαδικο να κανεις την δουλεια σου εχει στην ικαρου μετα την γιαμαχα διπλα στο πετ σοπ εχει φτιαξει αρκετα ενυδρεια και ειναι πολλη καλος με λογικες τιμες κανε λοιπον μια ερωτηση.

όπως πας για Αλικαρνασσό στα δεξιά ή στα αριστερά??.πριν το μικρο πετ σοπ??

maxmike 30-01-12 14:13

οπως πας αριστερα διπλα στο πετ

xrele24 01-02-12 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 648882)
οπως πας αριστερα διπλα στο πετ

thanks...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries