Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   grindal και φυλλοχωμα?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51337)

redman88 02-04-11 20:16

grindal και φυλλοχωμα??
 
επειδη δεν βρηκα humus πηρα φυλλοχωμα για τα grindal
το εχει δοκιμασει κανεις??ειναι ενταξει??
ενας συμφορουμιστας που το δοκιμασε του εμφανιστικαν γεωσκολικες
εχει συμβει και σε αλλον???

lingistis 02-04-11 22:02

Eχω σε φυλλόχωμα (αγοραστό όχι από κήπο) back up αποικία grindal εδώ και 2 χρόνια με κανένα προβλημμα. Ανά διαστήματα θα το ανακατεύεις όμως να ξαναγίνετε αφράτο.

Γεωσκόλικες για να εμφανιστούν ή το είχε έξω και είχαν τρόπο να μπουν, ή υπάρχαν από πριν στο χώμα (π.χ. αυγά).

redman88 02-04-11 23:13

αρα υπαρχει ενας "κίνδυνος"

delta66 03-04-11 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 574117)
επειδη δεν βρηκα humus πηρα φυλλοχωμα για τα grindal
το εχει δοκιμασει κανεις??ειναι ενταξει??
ενας συμφορουμιστας που το δοκιμασε του εμφανιστικαν γεωσκολικες
εχει συμβει και σε αλλον???

Ωραια
2 σε 1
εκτος απο grindal θα ταιζεις και γεωσκωληκες σε φετες :cool:

redman88 03-04-11 08:10

υπαρχει τροπος να τους εξαφανισω?? η ακομα καλυτερα να μην εμφανιστουν καν??
το χωμα το πηρα απο φυτωριο και ηταν σε ανοιχτο τσουβαλι

lingistis 03-04-11 11:47

Το χώμα που πήρες εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα... από ένα σούπερ μάρκετ θα αγόραζα ένα σφραγισμένο τσουβαλάκι κάπου 2 με 5 λίτρα... αυτά τα τσουβάλια δεν έχουν σκουλίκια μέσα.

Αν θες το "κοσκινίζεις", εγώ το χρησιμοποίησα όπως ήταν.

Πάντως δεν βλέπω το πρόβλημμα με τους γεωσκόλικες... αν εμφανιστούν τους πετάς έξω από το ταπεράκι και είσαι Ο.Κ. και δεν θα εμφανιστουν άλλοι ;)

redman88 03-04-11 12:45

ok ευχαριστω πολυ
θα κανω μια προσπαθεια με το χωμα που εχω και αν δω οτι δεν πετυχενει θα παραγγειλω χουμους αναγκαστηκα...

redman88 04-04-11 16:07

μια μερα μετα την εναρξη της καλλιεργιας και παρατηρησα οτι μεσα δεν υπαρχουν μονο grindal αλλα και αλλα σκουλικακια τα οποια ομως νομιζω οτι ηρθαν με το χωμα(μπολι με grindal) που πηρα απο τον φιλο tsoum

γιωργο δεν το λεω για να παρεξηγηθουμε αλλα απλα για να ξερεις οτι στην καλλιεργια σου εχεις και αλλους οργανισμους(μαλλον)

kalaxan 04-04-11 16:59

δεν πειράζει...καλύτερα για τα ψαράκια..πιοκιλία γεύσεων..

B22 04-04-11 19:44

μπορεις να τα ταισεις και με γεωσκωληκες τα ψαρια;;; :Ρ

redman88 04-04-11 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 574793)
δεν πειράζει...καλύτερα για τα ψαράκια..πιοκιλία γεύσεων..

εριξα ενα σκουλικακι απο τα αλλα(οχι grindal) και δεν του εδωσαν σημασια
αλλα και grindal που εριξα δεν τρελαθηκαν εκτος απο 2 μικρα που τα ριμαξαν και εκαναν σαν τρελα:confused::):-?
υπαρχει περιπτωση να γεμισει το ενυδρειο μου σκουλικακια??να αρχισουν να αναπαραγωντε εκει μεσα δλδ???

tsoum 05-04-11 00:23

Τι αλλο σκουλήκι; Εγώ τρεις μήνες δεν έχω δει τίποτα. Ποιο πιθανό είναι να βγήκαν από το φυλλοχωμα αφού λες ότι ήταν ανοιχτό και σε φυτόριο (όπου κυκλοφορούν και τόσα έντομα - ειδικά άνοιξη).

Όσο για το ότι δεν τρώνε μπορεί να μην το έχουν καταλάβει ότι πρόκειται για τροφή. Άμα δεν ταϊσεις για μια μέρα και κλείσεις το φίλτρο για να μην παρασέρνονται (δεν είναι και τα γρηγορότερα ψάρια)

redman88 05-04-11 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 575005)
Τι αλλο σκουλήκι; Εγώ τρεις μήνες δεν έχω δει τίποτα. Ποιο πιθανό είναι να βγήκαν από το φυλλοχωμα αφού λες ότι ήταν ανοιχτό και σε φυτόριο (όπου κυκλοφορούν και τόσα έντομα - ειδικά άνοιξη).

Όσο για το ότι δεν τρώνε μπορεί να μην το έχουν καταλάβει ότι πρόκειται για τροφή. Άμα δεν ταϊσεις για μια μέρα και κλείσεις το φίλτρο για να μην παρασέρνονται (δεν είναι και τα γρηγορότερα ψάρια)

ειναι ενα καφετι σκουλικι κοντα στο 1 εκατοστο
αυτο που σκεφτομαι να κανω αν δω οτι δεν το τρωνε αυτο το "ξενο" σκουλικι ειναι να ξεκινισω νεα καλλιεργεια και το χωμα που θα χρησιμοποιησω να το βαλω πρωτα στον φουρνο πανω απο 100 βαθμους ωστε να πεθανουν τα παντα και στη συνεχεια να παρω μονο grindal χωρις καθολου χωμα απο την υπαρχουσα καλλιεργεια

tsoum 05-04-11 12:28

για bloodworm ακούγεται ή γεωσκωληκα. Βάλε μια φωτο αν θες.

redman88 05-04-11 22:27

φωτο θα προσπαθησω να βγαλω μολις βρω λιγο παραπανω χρονο

γουγλαρισα λιγο και ειδα φωτο και 99% δεν ειναι γεωσκοληκας
δεν το τρωνε αν και σημερα που εριξα αλλο ενα το ειχε πιασει μια και για αρκετη ωρα το εβαζε στο στομα της και το εφτυνε και τελικα το αφησε
υπαρχει καποιο προβλημα αν μεινει μεσα στο ενυδειο???

τα grindal παντως σημερα και ξεσκισαν(ειχες δικιο γιωργο,ηθελαν τον χρονο τους τα ψαρακια μου)

redman88 07-04-11 11:43

3 Συνημμένο(α)
και μερικες φωτο απο το αγνωστο σκουλικακι

mixalis p 07-04-11 12:26

το χωμα π σ εδωσε ο γιωργος μαζι με grindal δεν ειχε με τπτ αλλα σκουλικια! μ ειχε δωσει κ μενα κ δεν εχω βρει ποτε αλλο σκουλικι μεσα! σιγουρα τα αλλα σκουλικια ειναι απο το χωμα π αγορασες εσυ! απ' οτι ξερω δεν ειναι κ οτι καλυτερο να ριχνεις μεσα στ ενυδρειο τα αλλα σκουλικια γιατι μπορει να φερουν μαζι παρασσιτα τα οποια να ειναι βλεβερα για το ενυδρειο! αν ηταν να ριχνουμε στ ενυδρειο κ αλλα σκουλικια! (θα εβγαινα στ αυλη μ κ θα μαζευα γεωσκοληκες να ριχνω στις κιχλιδες)!:smt117

redman88 07-04-11 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis p (Μήνυμα 575946)
το χωμα π σ εδωσε ο γιωργος μαζι με grindal δεν ειχε με τπτ αλλα σκουλικια! μ ειχε δωσει κ μενα κ δεν εχω βρει ποτε αλλο σκουλικι μεσα! σιγουρα τα αλλα σκουλικια ειναι απο το χωμα π αγορασες εσυ! απ' οτι ξερω δεν ειναι κ οτι καλυτερο να ριχνεις μεσα στ ενυδρειο τα αλλα σκουλικια γιατι μπορει να φερουν μαζι παρασσιτα τα οποια να ειναι βλεβερα για το ενυδρειο! αν ηταν να ριχνουμε στ ενυδρειο κ αλλα σκουλικια! (θα εβγαινα στ αυλη μ κ θα μαζευα γεωσκοληκες να ριχνω στις κιχλιδες)!:smt117

αν ψαξεις εδω μεσα θα δεις οτι πολλοι δινουν και γεωσκοληκες που ξεθαβουν απο τον κηπο τους με την προυποθεση οτι δεν υπαρχουν λιπασματα!!!
οσο για το θεμα των παρασσιτων εδω μεσα διαβασα οτι δεν υπαρχει κυνδινος!!!
οπως βλεπεις εχω διαβασει αρκετα πριν κανω κατι και δεν εμεινα απλα στην γνωμη καποιου...

tsoum 07-04-11 16:14

Τέτοιο σκουλήκι δεν έχω 100%... Λογικά θα γέννησε αυγά κάποιο ζωιφιο και θα βρήκε τώρα καλές συνθήκες για να εκολαφθει

ΜΙΜΗΣ 09-04-11 12:26

παιδια αν σας ενδιαφερει βρηκα humus στο mega quiko
ενα τεραστιο τουβλο
εκανε 13ευρω και ηταν 55λιτρα.
TERRARIUMHUMUS-COCOBALE

tsoum 09-04-11 13:05

Νομίζω πως αυτό δεν είναι στην μορφή σου χρειαζόμαστε. Δηλαδή χώμα. Αυτό πρέπει να είναι χοντροσπασμενα κομμάτια καρυδας που χρησιμοποιούνται σε τεραρια για ερπετά.

ΜΙΜΗΣ 16-04-11 09:45

παντος στην μορφη ηταν ιδιο μαυτο που μου εδωσες κι εσυ

redman88 20-04-11 00:59

με το φυλλοχωμα μια χαρα πανε τα σκουλικακια μου
και πλεον υπαρχουν μονο γκρινταλ τα αλλα τελειωσαν(4 ηταν ολα κι ολα)

redman88 01-06-11 17:21

η καλλιεργεια τελικα "πεθανε" μετα τις διακοπες τους πασχα και παρα τις προσπαθειες μου δεν επανηλθε.
καποιο απο τα παρακατω θα εκανε για την καλλιεργεια μου???
http://www.praktiker.gr/Product/xoma...7?catNavId=141

http://www.praktiker.gr/Product/xoma...6?catNavId=141

delta66 01-06-11 17:39

Humus παλικαρια. Για terrarium.
Και ραντισμα με νερακι καπου καπου να ειναι λιγο υγρο.

redman88 01-06-11 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595483)
Humus παλικαρια. Για terrarium.
Και ραντισμα με νερακι καπου καπου να ειναι λιγο υγρο.

δεν υπαρχει πουθενα εδω περα ρε φιλε....

delta66 01-06-11 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 595488)
δεν υπαρχει πουθενα εδω περα ρε φιλε....

Δεν εχει πετσοπ θεσσ/νικη που να εχει προιοντα για σαυρες??? :smt108
Το μεγαλυτερο κλαμπ ερπετοφιλων ειναι εκει απο οτι νομιζω

Κλεόβουλος 01-06-11 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 576869)
παιδια αν σας ενδιαφερει βρηκα humus στο mega quiko
ενα τεραστιο τουβλο
εκανε 13ευρω και ηταν 55λιτρα.
TERRARIUMHUMUS-COCOBALE

το είπαν πιο πάνω αλλά μάλλον εννοεί στα Γιάννενα ;)

redman88 01-06-11 20:54

σωστος ο κλεοβουλος
βρισκομαι στα γιαννενα αλλα ακομα και οταν θα ειμαι σαλονικα ειναι δυσκολο στην επιστροφη να κουβαλαω και το τσουβαλι μαζι μ τα πραγματα μου...

delta66 01-06-11 21:08

Εχει και πιο μικρα, σε μεγεθος κανονικου τουβλου.
Τους εχουν αφαιρεσει την υγρασια και εχουν σμικρυνθει.
Οταν το βαλεις σε σακουλα με νερο, φουσκωνει και γεμιζει ολη τη σακουλα.
http://www.aquaristic.net/en/aq/aqua...ock-650-g.html


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02250 seconds with 11 queries