Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   "Κινέζος" vs Eheim Ecco (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48291)

QS-Plan 18-01-11 20:47

"Κινέζος" vs Eheim Ecco
 
Από την Κυριακή τρέχουν ταυτόχρονα τα 2 αυτά εξωτερικά φίλτρα...

Στο 90ρι μου, έχω το Eheim και στο 120ρι μου ο Κινέζος... Και τα δύο, έχουν τα ίδια υλικά, biofilterballs, sera siporax, subtrat pro, μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακα καθώς και άνθρακα...

Το "τεστ" αποδείχθηκε καταστροφικό για το Eheim...

3 μέρες μετά, το νερό στο 120ρι (το οποίο έχει και κινέζικο κυκλοφορητή), το οποίο έχει πέτρες λάβας, το νερό είναι κρύσταλλο...

3 μέρες μετά, το νερό στο 90ρι, το οποίο έχει ξυλόπετρες και είναι αρκετά θολό....

Οπότε Κινέζος vs Eheim, σημειώσατε 1....

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041: smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:s mt041

zipo 18-01-11 20:54

(Βο)Κώστα,δεν είπαμε ότι δε θα λαδώνεις και δε θα εκβιάζεις τα παιδιά από το φόρουμ?? :D:D

QS-Plan 18-01-11 20:58

να συμπληρώσω και κάτι που ίσως έχει και τη σημασία του, αλλά η ένσταση της Eheim δεν γίνεται δεκτή... αλυτάρχης και υπεύθυνος ενστάσεων είναι ο Bokostas.... στο 90ρι έχω και 3-4 ξύλα, καθώς και μισή καρύδα.... :D:D:D:D:D:D:D

bokostas 18-01-11 23:34

Επειδή θα σου πουν διάφορα, όπως πχ ότι φταίει το ξύλο κλπ, μη μασάς, βάλτα ανάποδα για 2 μέρες, για να καθαρίσει και το 90άρι με τον Κινέζο.:smt041

mikeepidio 18-01-11 23:40

κινέζοςhttp://64.19.142.13/www.aquatek.gr/v...milies/041.gifhttp://64.19.142.13/www.aquatek.gr/v...milies/041.gifhttp://64.19.142.13/www.aquatek.gr/v...milies/041.gif

aNe 18-01-11 23:45

Μια χαρα ο κινεζος..Και ο gouts0unin στο malawi κινεζο εχει και ειναι πολυ κομπλε.:p

QS-Plan 18-01-11 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 540455)
Επειδή θα σου πουν διάφορα, όπως πχ ότι φταίει το ξύλο κλπ, μη μασάς, βάλτα ανάποδα για 2 μέρες, για να καθαρίσει και το 90άρι με τον Κινέζο.:smt041

Εγώ θα έλεγα να συνδέσω σε σειρά...Κινέζος ---> Eheim ---> 90ρι, να καθαρίσει και το Eheim και το 90ρι.... :smt041:smt041:smt041

Thrillos 19-01-11 01:37

Έχω και 'γω και τα δύο φίλτρα. Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα προτιμούσα το eheim ecco είναι η μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Εαν δε με ενδιέφερε η παράμετρος αυτή θα συνιστούσα τον κινέζο.

kalaxan 19-01-11 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 540470)
Εγώ θα έλεγα να συνδέσω σε σειρά...Κινέζος ---> Eheim ---> 90ρι, να καθαρίσει και το Eheim και το 90ρι.... :smt041:smt041:smt041

:smt082:smt082:smt082

achisael 19-01-11 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thrillos (Μήνυμα 540512)
Έχω και 'γω και τα δύο φίλτρα. Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα προτιμούσα το eheim ecco είναι η μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Εαν δε με ενδιέφερε η παράμετρος αυτή θα συνιστούσα τον κινέζο.



ta 13watt διαφορα που εχουν ειναι στον μηνα 9,36kw...
φυσικα η διαφορα ειναι μεγαλη.. και σε βαθος χρονου βγαινει ποιο οικονομικο το eheim.. αλλα σε πολυ βαθος (εκτος και αν αυξησει και αλλο τα τιμολογια η δεη)

LeeHook 19-01-11 02:09

Επιλέγω κινέζο για έναν ακόμη λόγο που έχει το όνομα: "Άντζελα Μέρκελ"!!!!!

achisael 19-01-11 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 540518)
Επιλέγω κινέζο για έναν ακόμη λόγο που έχει το όνομα: "Άντζελα Μέρκελ"!!!!!


Πολυ σωστο και αυτο...
:D:D

maikl 19-01-11 06:41

Εγω παλι λεω να πεταξεις το αχρηστο eheim....αντε αμα θελεις πουλα το κι ολας,με τα φραγκα που θα παρεις μπορει να αγορασεις αλλα 2-3 κινεζικα να μας χαρισεις κι ενα... ;) :D

υ.γ τα τεστ καλα θα ηταν να τα εκανες σε "ιδια" ενυδρεια και με ολα τα στοιχεια.

Κλεόβουλος 19-01-11 08:33

Κώστα πέτα το eheim (σε μένα :D) και σου δίνω ένα χαρτζιλίκι να πάρεις κινέζο!

mikrosaquaristas 19-01-11 09:35

αντζελα μέρκελ
τέλος

Τσιόνογλου Σταύρος 19-01-11 10:07

Επι 20 χρόνια έχω χρησιμοποιήσει πολλά μα πολλά φίλτρα εσωτερικά εξωτερικά και άλλα πολλά εξαρτηματάκια για το ενυδρείο κινέζικά και απο άλλες ευρωπαικες χώρες όπως και τα ΕΗΕΙΜ.Τα κινέζικα τα χρησιμοποιέις και οταν χαλάσουν τα πετάς (μπορεί να χαλάσουν μετα απο 2-3-10 χρόνια ή και μετα απο 2 μήνες)πολλά ευρωπαικά είναι σχεδόν στην ιδια κατηγορία με τα κινέζικα,ίσως λιγο ποιο ποιοτικά στοιχίζουν πιο ακριβα αλλα έχουν ανταλλακτικά .Τα ΕΗΕΙΜ τα οποία χρησιμοποιώεδω και 4-5 χρόνια τα εμπιστεύομαι πιο πολύ απο όλα γιατι δεν με έχουν προδώσει ποτε ουτε μετα απο διακοπη ρευματός ουτε απο πλευρας ανταλλακτικών και απο καθαροτητα νερου ας απαντήσουν κάποιοι που ήρθαν στο σπίτι μετα απο φύτεμα μόλις είχα τελειώσει και εκπλαγηκαν απο την καθαρότητα του νερού που πίστευαν οτι κάνω κάποιο κόλπο και είναι το νερό τόσο διαυγες(υπόψην το φίλτρο έχει να καθαριστεί απο τοτε που στηθικε το ενυδρείο).Επειδη ως Έλληνες πιστεύω οι περισσότερη εχουν μόνο ένα φίλτρο στο σπίτι (το εν λειτουργια) πιστεύω πως καλύτερο είναι ένα καλό φίλτρο αν πάλι είμαστε όπως εγω (εχουμε μια αποθήκη με ενυδρειακα)καλά είναι να έχουμε ένα καλό φίλτρο και μερικά φτηνα (οχι απαραίτητα άχρηστα) γαι δύσκολες ώρες.ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΧΑΛΑΝΕ.

Παπαδόπουλος Κώστας 19-01-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 540555)
...................ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΧΑΛΑΝΕ.

Σωστός Σταύρο ;)

irongud 21-01-11 16:43

ερωτησις. κυριως προς τον bokostas που το εχει ψαξει αλλα και οποιος ξερει.εχω σχεδον αποφασισει να παρω τον κινεζο. μιλησα με το πετκουμουλους και μου ειπε πως δεν υπαρχουν ανταλλακτικα. αν σπασει ενα spraybar δηλαδη η η φτερωτη του μοτερ το πεταμε???
α και το μικρο θα φτανει για το 250αρι μου μικτα ετσι δεν ειναι?
α και ποσο ειναι το περισσοτερο που εχει κανεις κινεζο απροβληματιστα?

Sotiris7 21-01-11 16:56

Που είναι μωρέ εκείνο το ποστ με τις μπατονέτες........... :D:D:D:D:D

bokostas 21-01-11 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 542170)
ερωτησις. κυριως προς τον bokostas
......
αν σπασει ενα spraybar δηλαδη η η φτερωτη του μοτερ το πεταμε???
Για φτερωτή, αξονάκι και τσιμούχες, στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, υπάρχει ένα πετσόπ που φέρνει χύμα Κινέζικα και φτηνά που μάλλον κάνουν.
Αν όμως σπάσει το spraybar, τα "αυτάκια" που κλείνουν τον κάδο, ή άλλο εξάρτημα, θα πρέπει ή να κάνεις δική σου πατέντα, ή να το πετάξεις.
α και το μικρο θα φτανει για το 250αρι μου μικτα ετσι δεν ειναι?
Εντελώς οριακά και με μικρή ιχθυοφόρτιση, εγώ θα το πρότεινα για ενυδρεία 120-180 λίτρα, για 250 θα κοιτούσα το μεγαλύτερο ή 2 από τα μικρά.
α και ποσο ειναι το περισσοτερο που εχει κανεις κινεζο απροβληματιστα?

Στην Ελλάδα κυκλοφορούν περίπου 1 χρόνο, στο εξωτερικό 2, κάνε μια έρευνα στον γούγλη, αλλά ούτως ή άλλως είναι καινούρια, δεν έχουν πολυδοκιμαστεί.

achisael 21-01-11 17:23

Ποιο μικρο eheim εχεις?

kotsos83 21-01-11 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 540555)
Επι 20 χρόνια έχω χρησιμοποιήσει πολλά μα πολλά φίλτρα εσωτερικά εξωτερικά και άλλα πολλά εξαρτηματάκια για το ενυδρείο κινέζικά και απο άλλες ευρωπαικες χώρες όπως και τα ΕΗΕΙΜ.Τα κινέζικα τα χρησιμοποιέις και οταν χαλάσουν τα πετάς (μπορεί να χαλάσουν μετα απο 2-3-10 χρόνια ή και μετα απο 2 μήνες)πολλά ευρωπαικά είναι σχεδόν στην ιδια κατηγορία με τα κινέζικα,ίσως λιγο ποιο ποιοτικά στοιχίζουν πιο ακριβα αλλα έχουν ανταλλακτικά .Τα ΕΗΕΙΜ τα οποία χρησιμοποιώεδω και 4-5 χρόνια τα εμπιστεύομαι πιο πολύ απο όλα γιατι δεν με έχουν προδώσει ποτε ουτε μετα απο διακοπη ρευματός ουτε απο πλευρας ανταλλακτικών και απο καθαροτητα νερου ας απαντήσουν κάποιοι που ήρθαν στο σπίτι μετα απο φύτεμα μόλις είχα τελειώσει και εκπλαγηκαν απο την καθαρότητα του νερού που πίστευαν οτι κάνω κάποιο κόλπο και είναι το νερό τόσο διαυγες(υπόψην το φίλτρο έχει να καθαριστεί απο τοτε που στηθικε το ενυδρείο).Επειδη ως Έλληνες πιστεύω οι περισσότερη εχουν μόνο ένα φίλτρο στο σπίτι (το εν λειτουργια) πιστεύω πως καλύτερο είναι ένα καλό φίλτρο αν πάλι είμαστε όπως εγω (εχουμε μια αποθήκη με ενυδρειακα)καλά είναι να έχουμε ένα καλό φίλτρο και μερικά φτηνα (οχι απαραίτητα άχρηστα) γαι δύσκολες ώρες.ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΧΑΛΑΝΕ.

Αν και κατοχος κινεζου η αληθεια να λεγεται....προσφατα επισκευτηκα τον Σταυρο και επαθα πλακα με τη διαυγια του νερου του:smt041οτι πληρωνεις περνεις:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02055 seconds with 11 queries