Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   αλγοφάγα συμβατά με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47141)

tsitos13 18-12-10 16:01

αλγοφάγα συμβατά με χρυσόψαρα
 
δεδομένου ότι τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και χρειάζονται τις δικές τους συνθήκες, εκτός από αpple snails μπορούμε να βάλουμε και κάποιο άλλο αλγοφάγο χωρίς να ''στεναχωρεθούν ούτε τα χρυσόψαρα ούτε το αλγοφάγο..???

kalaxan 18-12-10 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsitos13 (Μήνυμα 523767)
δεδομένου ότι τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και χρειάζονται τις δικές τους συνθήκες, εκτός από αpple snails μπορούμε να βάλουμε και κάποιο άλλο αλγοφάγο χωρίς να ''στεναχωρεθούν ούτε τα χρυσόψαρα ούτε το αλγοφάγο..???

Ο,τι άλλο σαλιγκάρι θες που να μη χωρά στο στόμα τους.
Τα tuberculata επίσης έχουν πολύ σκληρό κέλυφος και δεν μπορούν να το σπάσουν.Είναι ίσως απο τα μονα που θα μπορείς να έχεις μικρά..

Να ξερεις οτι και τα χρυσόψαρα τρώνε άλγη. δεν πρόκειται να δεις κλωστές τριχοειδούς άλγης να..

Γαρίδες ή τροπικά ψάρια μη βάλεις μαζί τους.

ΥΓ Εγώ με τα σαλιγκαράκια μου και την ισσοροπία που έχει περιέλθει δεν έχω επιτέλους άλγη και έχω και υγιή φυτά..(σταματήσαν επιτέλους να τα τσιμπολογάνε--το πολύ πολύ να τσιμπήσουν κανένα κερατόφυλλο)

tsitos13 18-12-10 17:15

ποσα σαλιγκαρια εχεις και σε ποσα λιτρα??

Efh 18-12-10 18:18

παντως εμενα μου ειπαν πως γινεται αυτο που λες
κ μ συστησαν να παρω τον απλο πλεκο

delta66 18-12-10 19:42

Ασε τα αλλα ψαρια προς το παρον.
Ξεκινα με ενα μικρο χρυσοψαρο να ωριμαζει και το ενυδρειο, μετα να ολοκληρωθει η συνθεση με τα χρυσοψαρα και βλεπουμε.
Πλεκο σε 100 λιτρα δεν ενδεικνυται.
Εδω δεν φτανει για τα χρυσοψαρα το ενυδρειο, αν βαλεις και αλλα τι θα γινει?
Βαλε 1-2 applesnail αργοτερα.

tsitos13 18-12-10 22:46

τα pleco ειναι κρύου νερού???

zapatas 18-12-10 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 523954)
Ασε τα αλλα ψαρια προς το παρον.
Ξεκινα με ενα μικρο χρυσοψαρο να ωριμαζει και το ενυδρειο, μετα να ολοκληρωθει η συνθεση με τα χρυσοψαρα και βλεπουμε.
Πλεκο σε 100 λιτρα δεν ενδεικνυται.
Εδω δεν φτανει για τα χρυσοψαρα το ενυδρειο, αν βαλεις και αλλα τι θα γινει?
Βαλε 1-2 applesnail αργοτερα.

κανε οτι σου ειπε ο σπυρος. για το καλο το δικο σου και των ψαριων σου το λεει.... ασε τον πλεκο;)

delta66 18-12-10 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsitos13 (Μήνυμα 524035)
τα pleco ειναι κρύου νερού???

Οχι ειναι τροπικα ψαρια.
Απλως καποια ειδη ζουν και σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο τα αλλα τροπικα ψαρια. Οχι ομως σε θερμοκρασιες που μπορουν να ζησουν χρυσαψαρα και αλλα ψαρια κρυου νερου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01360 seconds with 11 queries