Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ενυδρείο-Φραγκερα θαλασσινών συναντήσεων! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94233)

voas 20-10-16 13:40

Ενυδρείο-Φραγκερα θαλασσινών συναντήσεων!
 
καλησπερα σε όλους!
στο πλαίσιο των προγραμματισμενων συναντήσεων των θαλασσινών μελών μας και μη,δεν θα μπορούσε να λείπει ενα ενυδρείο όπου θα κοσμεί την συνάντηση δίνοντας μας την δυνατότητα να φέρνουμε τα φραγκακια μας,όπου θα ανταλλάζουμε,αλλά και θα κληρώνουμε και μερικά στο τέλος της βραδιάς!
το ενυδρείο αποφασίστηκε κατόπιν φυσικά διαβουλευσεων με τον κωστα και τον σακη να φτιαχτεί απο πλεξι λόγο βάρους αλλά και αποφυγή ατυχήματος κατά τις μεταφορές του!
η διαστάσεις θα είναι 50 χ 30 χ 15
θα εχει φιλτρακι με siporax και λίγο ενεργό άνθρακα!
επίσης θα έχει θερμαντήρα όπως και έναν wavemaker
φωτιστικό φυσικά λεντ αλλά είμαστε ακόμα υπό σκέψη!

Sakisdraminos 20-10-16 13:48

Για πάμε να βλέπω ενδιαφέρον !!!!
Νικόλα είσαι το τζοκερ στο θαλασσινό του GAB!

Giwrgos P. 20-10-16 13:57

και η συνάντηση με το ενυδρειο που θα γινεται? η θα έχουμε κομπρεσέρ και μια γεννήτρια για το ρεύμα? :grin:

revolution1925 20-10-16 14:05

Παρόλο που είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρίσκομαι στις συναντήσεις (όσο και αν το θελω) η να συνεισφέρω με φραγκακια καθώς δεν έχω (όσο και αν θέλω :) είμαι έτοιμος να συνεισφέρω οικονομικά, η όπως αλλιώς μπορώ, για αυτήν την ιδέα..!

Όπου νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω μου λέτε παιδιά..!
Πολύ χαίρομαι με αυτές τις πρωτοβουλίες..!

voas 20-10-16 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 973520)
Για πάμε να βλέπω ενδιαφέρον !!!!
Νικόλα είσαι το τζοκερ στο θαλασσινό του GAB!

χαχαχαχαχα!
να είμαστε καλά σακη!
τα καλύτερα έρχονται!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P. (Μήνυμα 973526)
και η συνάντηση με το ενυδρειο που θα γινεται? η θα έχουμε κομπρεσέρ και μια γεννήτρια για το ρεύμα? :grin:

Γιωργαρα σε μαγαζί θα γίνονται οι συναντήσεις μας!
χαχαχαχα!

Giwrgos P. 20-10-16 14:30

Ενυδρείο-Φραγκερα θαλασσινών συναντήσεων!
 
all in τοτε! προς το παρόν θα δίνω μονο το παρόν χωρίς φραγκακια για να μην βαλω σε κίνδυνο ενυδρειο κάποιου αλλου μέλους! ( τα νιτρικά μου μεσα [emoji35])





Sent from my iPhone using Tapatalk

voas 20-10-16 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 (Μήνυμα 973528)
Παρόλο που είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρίσκομαι στις συναντήσεις (όσο και αν το θελω) η να συνεισφέρω με φραγκακια καθώς δεν έχω (όσο και αν θέλω :) είμαι έτοιμος να συνεισφέρω οικονομικά, η όπως αλλιώς μπορώ, για αυτήν την ιδέα..!

Όπου νομίζετε ότι μπορώ να βοηθήσω μου λέτε παιδιά..!
Πολύ χαίρομαι με αυτές τις πρωτοβουλίες..!

ΑΡΗ και μόνο που το λες φίλε είναι προς τιμήν σου!
μπράβο σου και σε ευχαριστω!
δεν ξεχνάμε τους φίλους μας απο μακριά και σύντομα θα έχουμε νέα περί αυτού που πιστεύω να σας χαροποιήσει όλους!

alan boy 20-10-16 14:45

ετσι να μας σκεφτεστε και εμας:grin::grin:

Sakisdraminos 20-10-16 15:13

Για τους εκτός Αθηνών ετοιμάζεται κάτι πολύ δυνατό !
Κάντε λίγο υπομονή να γουστάρουμε !

Τάκης 20-10-16 15:25

Για να σας δω πως θα το φτιάξετε βρε "αλατισμένοι" :)
Θα είναι λίγο βαρύ ε,
γύρω στα 25-26 κιλά τουλάχιστον
τι πάχος πλεξι θα βάλετε ;

voas 20-10-16 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 973555)
Για να σας δω πως θα το φτιάξετε βρε "αλατισμένοι" :)
Θα είναι λίγο βαρύ ε,
γύρω στα 25-26 κιλά τουλάχιστον
τι πάχος πλεξι θα βάλετε ;

χαχαχαχαχα!
γεια σου τακη!
είμαι έτοιμος να ακούσω τις συμβουλές σου!
πες μου σε παρακαλώ τι πάχος μου προτείνεις?
θα είναι λίγο βαρύ,αλλά σε σχέση με το γυαλί δεν θα είναι καλύτερα?
τα μέτρα που βγάζεις είναι διαφορετικά σε σχέση με το γυαλί?

Τάκης 20-10-16 16:11

Νίκο θέλει παχύ πλεξι για να αντέξει.
Το aquaponic που έχω φτιάξει είναι 30 λίτρα και είναι με 15αρι πλεξι,
αντέχει καλά, να σκεφτείς πως είναι κρεμαστό στο τοίχο,
αλλά είναι ΠΟΛΥ βαρύ, γεματο με νερο δεν σηκώνεται,
αρα δεν βολεύει σε μετακινήσεις.
Πρέπει να σκεφτείτε πρώτα από όλα το συνολικό βάρος,
κάτι πιο βαρύ συνολικά από 20 κιλά δεν μεταφέρεται,
εκτος και αν έχετε πάντα μαζί σας τον Πύρο Δήμα :)
Υπολογίστε πόσο βάρος συνολικά θέλετε να είναι για να δούμε πως θα γίνει

Κλεόβουλος 20-10-16 16:21

Ωραία ιδέα :)
Το δοχείο δεν μπορεί να είναι κάτι τέτοιο?
http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-48993/56590/

platy 20-10-16 16:25

Εφόσον θα είναι φορητό και θα το στηνετε επιτόπου νομίζω ότι είναι εφικτή η ιδέα του Κλεο

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stratos mak 20-10-16 16:44

μπραβο για ακομα μια φορα παιδια για την ιδέα σας θελω να βοήθεισω και εγω με την σειρά μου όπου μπορώ αν ακομα άμαθος στα αλάτια αν παμε σε πλεξι θα ήθελα μαζι και με καποιο αλλο μέλος να βοήθεισω στην κατασκευή του.

voas 20-10-16 16:54

καλησπερα και πάλι!
το ενυδρείο θα μεταφέρεται άδειο και το νερό επίσης θα είναι έτοιμο σε ένα κουβά της τροπικ μαριν 25κιλο!
ο υπόλοιπος εξοπλισμός σε μια σακουλιτσα μαζί με μια μπαλαντέζα και ένα τ!
Θα τοποθετούμε το ενυδρείο σε ένα κεντρικό τραπεζάκι και με ένα λάστιχο θα αδειάζουμε το νερό μέσα επί τόπου βάζοντας συγχρόνως και τον εξοπλισμό!(5λεπτα δουλειά)!
με το πέρας της συνάντησης θα αδειάζουμε το νερό και θα παίρνουμε τα υπόλοιπα!

Τάκης 20-10-16 16:56

Είναι μαλακό αυτό βρε Κλεόβουλε, δεν νομίζω να μεταφέρεται εύκολα,
αν το σηκώσει κάποιος και είναι γεμάτο νερό φοβάμαι πως θα λυγίσει, αν δεν σπάσει

Stratos mak 20-10-16 19:14

1 Συνημμένο(α)
Εγω μπορώ να διαθέσω για την ομάδα μια γυάλα που την είχα για να ξεκινήσω το θαλασινο αλλα παω σε ποιο μεγάλη όποτε μου περισσεύει εχει και καπακι που εκει μπορούμε να προσαρμόσουμε λεντοταινιες για τον φωτισμό αφού δεν θα θελουμε και πολυ ισχύ καθώς και θα ειναι για μικρο χρονικό διάστημα κάθε φορα .

Sakisdraminos 20-10-16 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak (Μήνυμα 973700)
Εγω μπορώ να διαθέσω για την ομάδα μια γυάλα που την είχα για να ξεκινήσω το θαλασινο αλλα παω σε ποιο μεγάλη όποτε μου περισσεύει εχει και καπακι που εκει μπορούμε να προσαρμόσουμε λεντοταινιες για τον φωτισμό αφού δεν θα θελουμε και πολυ ισχύ καθώς και θα ειναι για μικρο χρονικό διάστημα κάθε φορα .

Μπήκες στο νόημα στρατό....
αυτό είναι τον επίπεδο μας !
Για το ενυδρείο θα το δει ο Νίκος που θα είναι και ο υπεύθυνος του θέματος !

Stratos mak 20-10-16 19:43

Θα χαρώ πολυ αν κανει αφάνταστα !!!!! Και θα ήθελα να συδραμο και σε οτι αλλο μπορώ πάντα με την δικιά σας καθοδήγηση

voas 20-10-16 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 973587)
Ωραία ιδέα :)
Το δοχείο δεν μπορεί να είναι κάτι τέτοιο?
http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-48993/56590/

Κλεοβουλε για δοχείο μεταφοράς νερου εχω κουβα της τροπικ μαριν 25 κιλό (μαλλον εχω αρκετούς :D) που σφραγίζει τέλεια για μεταφορά!
Το ενυδρείο άδειο θα το μεταφέρουμε στο πήγαινε έλα και θα τοποθετείται σε τραπεζάκι του μαγαζιού που θα κανουμε συνάντηση!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 973579)
Νίκο θέλει παχύ πλεξι για να αντέξει.
Το aquaponic που έχω φτιάξει είναι 30 λίτρα και είναι με 15αρι πλεξι,
αντέχει καλά, να σκεφτείς πως είναι κρεμαστό στο τοίχο,
αλλά είναι ΠΟΛΥ βαρύ, γεματο με νερο δεν σηκώνεται,
αρα δεν βολεύει σε μετακινήσεις.
Πρέπει να σκεφτείτε πρώτα από όλα το συνολικό βάρος,
κάτι πιο βαρύ συνολικά από 20 κιλά δεν μεταφέρεται,
εκτος και αν έχετε πάντα μαζί σας τον Πύρο Δήμα :)
Υπολογίστε πόσο βάρος συνολικά θέλετε να είναι για να δούμε πως θα γίνει

Για 15αρι σκέφτομαι και εγω Τάκη!
Και 20 κιλά να βγει πανω κατω,μια χαρά δεν θα ειναι για μεταφορά;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak (Μήνυμα 973700)
Εγω μπορώ να διαθέσω για την ομάδα μια γυάλα που την είχα για να ξεκινήσω το θαλασινο αλλα παω σε ποιο μεγάλη όποτε μου περισσεύει εχει και καπακι που εκει μπορούμε να προσαρμόσουμε λεντοταινιες για τον φωτισμό αφού δεν θα θελουμε και πολυ ισχύ καθώς και θα ειναι για μικρο χρονικό διάστημα κάθε φορα .

Να εισαι καλα φιλε Στρατο για την γενναιοδωρία σου και σε ευχαριστω!
Θα φτιάξουμε φραγκερα σε λογική βιτρίνας χαμηλού ύψους!

Τάκης 20-10-16 22:41

Αν η μεταφορά είναι χωρίς νερό, τοτε τα πράγματα είναι πολυ πιο εύκολα,
το ύψος είναι 35 και το πλατος 15 ;

voas 20-10-16 22:55

Μάστερ του diy Τάκη δώσε μου τα φώτα σου σε παρακαλώ!
Οι διαστάσεις των πλευρών βγαίνουν ακριβώς στην κατασκευή με πλέξι;
-------------------------
50 μήκος 30 πλάτος 15 ύψος
αυτές ειναι οι διαστάσεις!

Τάκης 20-10-16 22:55

Νίκο αφού δεν θα μεταφέρεται γεμάτο νερό, μπορεί να γίνει ακόμα και με 3αρι ή 5αρι για μεγαλύτερη ασφάλεια,
και επίσης δεν έχει μεγάλο ύψος, θα μπορούσατε να το κάνετε και 20 πόντους ύψος χωρίς να το γεμίζεται μέχρι επάνω,
θα μπουν όμως κόντρες περιφερειακά επάνω (2 πόντους πλάτος η κόντρα) και μία στη μέση για να είναι και σαν χειρολαβή, αυτή μπορεί να γίνει ποιο παχιά.
Με 3αρι έχω κάνει φιλτροκουτι 50Μ Χ 50Υ Χ 12Π, αλλά με χωρίσματα μέσα που λειτουργούν σαν κόντρες, αντέχει άνετα.
Τώρα τι θα χρειαστείτε,
με 1 φύλλο 100 Χ 50 και 1 φύλλο 50 Χ 50 3αρι από Leroy βγαίνει άνετα (χοντρικά το υπολόγισα) κόστος δηλαδή 12 + 6 = 18 Ευρώ, με 5αρι σχεδόν τα διπλάσια,
θα πρότεινα όμως από Σπακουρη για να κοπούν με δισκοπρίονο και να έχουμε τέλεια κολλήματα.
Να το ξαναπώ, αφού θα το μεταφέρεται άδειο δώστε του και άλλο ύψος (ακόμα και 25), μπορεί να το χρειαστείτε, και να μεταφέρετε το νερό με κουβάδες. Με 3αρι θα είναι ελαφρύ για να μεταφέρετε άδειο
Πείτε μου ακριβώς διαστάσεις (αν το θέλετε ποιο ψηλό) και αν θέλετε 5αρι ή 3αρι , να σας πω τα κομμάτια που θα χρειαστούν να πάτε από τον Σπακουρη να τα πάρετε να σας τα κολλήσω.
Το καλό με το πλέξι είναι πως αν δούμε τα σκούρα βάζουμε κόντρες, και αν πάθει ζημιά μελλοντικά βάζουμε μπάλωμα και το κολλάμε, θα χάσει αισθητικά λίγο βέβαια.
Να σας πω επίσης πως στις ενώσεις θα μπουν φιλετάκια για καλύτερη αντοχή αλλά και για να μην υπάρχουν πιθανές διαρροές.
Για τα παραπάνω δεν έχω υπολογίσει καπάκι,
επίσης εσωτερικά μπορεί να κολληθούν στηρίγματα για ραφάκια που θα μπαίνουν τα κοράλλια ;)
Κάτι ακόμα , αν το θέλετε χωρίς κόντρες πάμε για 10αρι τότε, που αισθητικά θα είναι καλύτερο αλλά θα έχει το τριπλάσιο βάρος και μεγάλο κόστος,
και επίσης από τις μεταφορές να ξέρετε πως θα αποκτήσεις γρατζουνιές,
για μην ασχοληθείτε να είναι μια τέλεια βιτρίνα

leonardos 21-10-16 10:23

παιδια ειμαι και γω μεσα σε οτι χρειαστιτε

κλεοβουλε αυτα ειναι πολυ λεπτα και σπανε ευκολα :( εχω κανα 2-3 για να βαζω πραγματακια και το ενα το εσπασα προχθες, επεσε και εσπασε χωρεις καποιον ιδιετερο λογο...

Sakisdraminos 21-10-16 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 973793)
Νίκο αφού δεν θα μεταφέρεται γεμάτο νερό, μπορεί να γίνει ακόμα και με 3αρι ή 5αρι για μεγαλύτερη ασφάλεια,
και επίσης δεν έχει μεγάλο ύψος, θα μπορούσατε να το κάνετε και 20 πόντους ύψος χωρίς να το γεμίζεται μέχρι επάνω,
θα μπουν όμως κόντρες περιφερειακά επάνω (2 πόντους πλάτος η κόντρα) και μία στη μέση για να είναι και σαν χειρολαβή, αυτή μπορεί να γίνει ποιο παχιά.
Με 3αρι έχω κάνει φιλτροκουτι 50Μ Χ 50Υ Χ 12Π, αλλά με χωρίσματα μέσα που λειτουργούν σαν κόντρες, αντέχει άνετα.
Τώρα τι θα χρειαστείτε,
με 1 φύλλο 100 Χ 50 και 1 φύλλο 50 Χ 50 3αρι από Leroy βγαίνει άνετα (χοντρικά το υπολόγισα) κόστος δηλαδή 12 + 6 = 18 Ευρώ, με 5αρι σχεδόν τα διπλάσια,
θα πρότεινα όμως από Σπακουρη για να κοπούν με δισκοπρίονο και να έχουμε τέλεια κολλήματα.
Να το ξαναπώ, αφού θα το μεταφέρεται άδειο δώστε του και άλλο ύψος (ακόμα και 25), μπορεί να το χρειαστείτε, και να μεταφέρετε το νερό με κουβάδες. Με 3αρι θα είναι ελαφρύ για να μεταφέρετε άδειο
Πείτε μου ακριβώς διαστάσεις (αν το θέλετε ποιο ψηλό) και αν θέλετε 5αρι ή 3αρι , να σας πω τα κομμάτια που θα χρειαστούν να πάτε από τον Σπακουρη να τα πάρετε να σας τα κολλήσω.
Το καλό με το πλέξι είναι πως αν δούμε τα σκούρα βάζουμε κόντρες, και αν πάθει ζημιά μελλοντικά βάζουμε μπάλωμα και το κολλάμε, θα χάσει αισθητικά λίγο βέβαια.
Να σας πω επίσης πως στις ενώσεις θα μπουν φιλετάκια για καλύτερη αντοχή αλλά και για να μην υπάρχουν πιθανές διαρροές.
Για τα παραπάνω δεν έχω υπολογίσει καπάκι,
επίσης εσωτερικά μπορεί να κολληθούν στηρίγματα για ραφάκια που θα μπαίνουν τα κοράλλια ;)
Κάτι ακόμα , αν το θέλετε χωρίς κόντρες πάμε για 10αρι τότε, που αισθητικά θα είναι καλύτερο αλλά θα έχει το τριπλάσιο βάρος και μεγάλο κόστος,
και επίσης από τις μεταφορές να ξέρετε πως θα αποκτήσεις γρατζουνιές,
για μην ασχοληθείτε να είναι μια τέλεια βιτρίνα

Τάκη καλήμερα Χωρίς κόντρες 1εκ είναι οκ ?
Δεν να μας πειράζει να κάνει ένα κλικ καμπύλη αλλά να είναι οκ για αρκετά καφεδάκια!
Πες λίγο το πάχος να είναι Safe σε διάσταση 50μηκος*35πλατος*15υψος!
περίπου 13εκ θα έχει νερό!

voas 21-10-16 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 973931)
παιδια ειμαι και γω μεσα σε οτι χρειαστιτε

κλεοβουλε αυτα ειναι πολυ λεπτα και σπανε ευκολα :( εχω κανα 2-3 για να βαζω πραγματακια και το ενα το εσπασα προχθες, επεσε και εσπασε χωρεις καποιον ιδιετερο λογο...

να είσαι καλά λεων!
ευχαριστούμε φιλαρακι για την προθυμία σου!
-------------------------
χιλια ευχαριστώ τακη!
τι πάχος προτείνεις εσυ?
να βγάλουμε και τα μέτρα να πάρω και τον σπακουρη τηλ να μου τα ετοιμάσει να περάσω να τα πάρω ?

Τάκης 21-10-16 15:05

Νίκο , σκέφτομαι για 3αρι για να είναι ελαφρύ,
αν δούμε πως κάνει κούρμπα βάζουμε και άλλες κόντρες,
ότι θα αντέχει είναι σίγουρο,
δεν έχω φτιάξει κάτι αντίστοιχο να ξέρω ακριβώς.
ή ακόμα καλύτερα, εφτιαξα το aquaponic αλλά με 15αρι που ειναι υπερβολή στη περίπτωση μας

golf4470 21-10-16 15:07

Τώρα είδα το θέμα παιδιά. Η ιδέα ειναι πολυ ωραία κ θα ήθελα να Βοηθήσω σε δουλειά, κοράλλια κ χρήματα για εξοπλισμό.

Τάκης 21-10-16 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 973940)
Τάκη καλήμερα Χωρίς κόντρες 1εκ είναι οκ ?
Δεν να μας πειράζει να κάνει ένα κλικ καμπύλη αλλά να είναι οκ για αρκετά καφεδάκια!
Πες λίγο το πάχος να είναι Safe σε διάσταση 50μηκος*35πλατος*15υψος!
περίπου 13εκ θα έχει νερό!

Βρε Σάκη δεν αξίζει το κόπο να γίνει 10 χιλιοστα,
και πανακριβο θα είναι και βαρύ,
αν δείτε πόσο κάνει το τετραγωνικό το 10αρι θα φρίξετε,
το 3αρι έχει περίπου 25 Ευρω το τετραγωνικό, το 5αρι περίπου τα διπλάσια,
σκέψου το 10αρι πόσο θα έχει.
Να έχετε υπόψη σας πως την αντοχή δεν τη δίνει το πάχος, αλλά το σχήμα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02778 seconds with 11 queries