Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Το λατρεμενο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42456)

fear81 24-07-10 19:07

Το λατρεμενο μου
 
10 Συνημμένο(α)
Μεσα απο αυτην την παρουσιαση και με συχνες ενημερωσεις θα δουμε πως ενα ενυδρειο μπορει να γινει παραδεισος για τα 2 αγαπημενα μου ειδη τα cpd και τις γαριδες. Εχουν να διορθωθούν πολλα πραγματα οπως και μερικες προσθηκες ειναι απαραιτητες τα σχολια σας θα με βοηθησουν να το καλυτερεψω

Πληροφορίες

Διαστάσεις:57 - 30 - 35
Όγκος: 45 λιτρα
Κατηγορία: γεωγραφικο ασιας
Φυτά pistia, pelia, valisneria nana, hygrophila siamensis, ceratophyllum demersum
Ψάρια / Άλλα είδη: 10 cpd 50 red cherry 2 amano
Διακοσμητικά υλικά: λευκο χαλίκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαυρη σακουλα
Φωτισμός:1 λευκη 15 w
Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες
Φιλτράρισμα: tetra easy crystal
Θερμοστάτης: -
Λίπανση:μια φορα την εβδομαδα seachem flourish seachem trace
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7.8
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Αλλαγές νερού: 1 φορα την εβδομαδα με νερο δικτύου - απιονισμενο νερο σε αναλογια 3/1
Θερμοκρασία: τωρα το καλοκαιρι 27
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο αρχιζει να εχει αλγη αλλα αυτο ειναι το ζητουμενο μιας και ειναι πρωτης ταξης τροφη για τις νεογεννητες γαριδες.
Φωτογραφία:

Raven 25-07-10 01:53

To πας πολυ καλα ! Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Σε γενικες γραμμες βαδιζεις σωστα, εχω ομως αν μου επιτρεπεις καποιες συμβουλες και παρατηρησεις που ισως σε ενδιαφερουν και θα κανουν το ενυδρειο σου ακομα πιο σωστο οπτικα, αλλα και μεσα στα γεωγραφικα πλαισια ενος βιοτοπου ΝΑ Ασιας.
Στην θεση σου λοιπον , θα αφαιρουσα τα φυτα που δεν προερχονται απο Ασια οπως τα pistia (Ν.Αμερικη), η V.nana (Aυστραλια), και καπου ειδα και μια ανουμπια (Αφρικη). Τα υπολοιπα τα κρατας , ομαδοποιεις την Hygrophila ωστε να γινει θαμνακι και προσθετεις μια καλη ποσοτητα Java moss για να γεννησουν και τα CPD ;) Αν θες με μια μικρη αναζητηση θα βρεις κι αλλα ευκολα/μετρια φυτακια απο Ασια (πχ, κρυπτοκορινες, Limnophila, Rotala, Ceratopteris και πολλα αλλα).
Αν παλι δεν σε ενδιαφερει να ειναι αυστηρα βιοτοπικο και θες να κρατησεις τα φυτα σου, μην μου δινεις σημασια και κανε αυτο που σου αρεσει εσενα :smt020
Οπτικα τωρα πιστευω οτι "φωναζει" το στησιμο σου για λεπτα ξυλα ή ριζες (πχ moorwood). Τα μοπανια ειναι γκουμουτσες και σπανια ταιριαζουν σε μικρα ενυδρεια (εκτος κι αν ντυθουν με moss), γι αυτο απεφυγε τα. Μερικες κροκαλες (στρογγυλες ποταμισιες πετρες), εξυπνα και ασυμμετρα τοποθετημενες , καθως και λιγα ξερα φυλλα που θα τα αντικαθιστας οταν λιωνουν.
Για τις τυχον αλγες...οπως το ειπες :rolleyes: κατ αρχην δεν ενοχλουν σε βιοτοπικο και κατα δευτερον παρεχουν τροφη και στις γαριδες αλλα και στα μικροψαρα.
Οσμωση γιατι χρησιμοποιεις; τι παραμετρους βγαζει το νερο βρυσης στο δικτυο σου;
Την θερμοκρασια κρατα την οσο πιο χαμηλα μπορεις τωρα το καλοκαιρι (κατω απο 27 τουλαχιστον) και τον χειμωνα καλυτερα να ειναι καπου αναμεσα σε 18-22. Τα CPD στον φυσικο τους βιοτοπο ζουνε σε υψομετρο και η θερμοκρασια του νερου τις νυχτες μπορει να πεσει και κατω απο τους 15 , οι γαριδες το ιδιο, οποτε μην φοβασαι την χαμηλη θερμοκρασια αλλα την υψηλη ;)

fear81 25-07-10 09:44

Το ενυδρειο με αυτο το set up τρεχει εδω και 1 μηνα αλλα το υποστρωμα και το φιλτρο ειναι σε λειτουργια πανω απο χρονο.Δυστηχως το εχω υπόψιν μου το θεμα με την θερμοκρασια αλλα τωρα με τις ζεστες αυτο που καταφερα ηταν με την χρηση αυτων http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2066 να την σταθεροποιησω στους 26-27.Θα υιοθετησω την προταση σου και θα το κανω ποιο σωστο γεωγραφικα με την προσθηκη καταλληλων φυτων.Καλα ιδιως οταν καταφερω και βρω java moss εχω αρκετα πραγματα στο μυαλο μου να κανω.;)Το νερο του δικτυου μου ειναι ph 8 kh 11 gh 13.

Πάνος 25-07-10 16:32

μια χαρα ειναι το νερο δικτυου για τα ειδη σου. ο Αλεξανδρος με καλυψε με τις ωραιες προτασεις του. καλη συνεχεια. να μου προσεχεις τα μικρουλια..:p

fear81 25-07-10 17:24

Tα προσεχω σαν τα ματια μου:smt007 και οταν γεννησουν θα σαι ο πρωτος που θα το μαθει :).

Γιώργος Κ 25-07-10 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fear81 (Μήνυμα 466858)
Tα προσεχω σαν τα ματια μου:smt007 και οταν γεννησουν θα σαι ο πρωτος που θα το μαθει :).

Επ ... μερικα ειχα και εγω απο αυτα!! :p:D ... αρα ενημερωνε μας για τις εξελιξεις!!! Να σου ζησουν!!! :smt041:smt041:smt041

fear81 25-07-10 17:37

Απο τι βλεπω θα εχουν 2 νονους !!!!!:p

fear81 29-08-10 10:45

5 Συνημμένο(α)
Λογω εκπαιδευσεως μου για 4 βδομαδες ως Χ.Ε.Λ. +-7 το ενυδρειο εμεινε σχετικα πισω ως προς το πλανο που ειχα θεσει.Παρολο αυτα με το που γυρισα επεσα με τα μουτρα στην δουλεια και εκανα καποιες βελτιωσεις-προσθηκες.Η κυριοτερη ηταν η ριζα που με την τοποθετηση της πελια μοιαζει με δενδρο.Εδω θελω να ευχαριστησω τον j.p. που με την μοσσ που μου εστειλε με βοηθησε παρα πολλη.Η hygrophila συγκεντρωθηκε σε ενα σημειο ωστε να αρχισει να μοιαζει με θαμνο. Η ανουμπια και η πιστια βγηκε και με την προσθηκη κατι φυτων που ψαχνω θα βγει και η βαλισνερια.

Alex_Salonica 29-08-10 14:30

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα.
Περιμένουμε την εξέλιξη του
:p

j.p. 29-08-10 14:47

πόλυ όμορφο γίνεται. καλή συνέχεια.

fear81 31-08-10 21:16

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια ελπιζω να μου ερθουν γρηγορα τα φυτα και να προλαβω το στησω οπως το φανταζομαι γιατι τελικα αυτο θα στειλω στον διαγωνισμο, raven μηπως τελικα να παρει παραταση ο διαγωνισμος :)

Αλέξης6 31-08-10 22:11

Πάρα πάρα πολύ ωραίο!!

Συγχαρητήρια!!

fear81 18-10-10 22:15

5 Συνημμένο(α)
Ενα μικρο update.

Δυστυχως τα φυτα που περιμενα δεν θα ερθουν (α ρε επαρχια...) Και αναγκαστικα να αγγαρεψω εναν φιλο να τα βρει απο αθηνα και να μου τα στειλει (τα πηρε τα κλαδεματακια του ομως :wink:).
Εν αναμονη εκανα ενα κλαδεμα την hygrophila και προσθεσα μια πετρα με λιγη christmas moss πανω.(Η αλγη μενει στο ενυδρειο καθαρα για διατροφικους λογους)

Πάνος 18-10-10 23:29

καλα η πελια που σου εδωσα ειναι αυτη?? :p
καταγεται απο του raven οποτε ειναι μαγεμενη....οπου και να τη βαλεις αναπτυσσεται..:D
αντε να μεγαλωσουν τα φυτα να "δειξει" και να κανουν παρτυ τα ζωντανα.;)

fear81 19-10-10 00:08

και να φανταστεις οτι αναγκαστικα και εβαλα και καποια κομματια στο ενυδρειο που πηρα απο εσενα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02183 seconds with 11 queries