Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κολημα κλουβιου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89623)

alexis cosmo 12-01-16 13:30

κολημα κλουβιου
 
Για ενα κλουβι παπαγαλου που θελω να φτιαξω εχω το εξης προβλημα.
Εχω αγορασει τα σιδερα ειναι μορφοσωληνα μαυρη 1,5χ1,5
Και ευθυγραμμα συρματα 3 mm
Τις σωληνες θα τις κωλησω με ηλεκτροκοληση αλλα τα συρματα αν και ειναι λιγο χοντρα φοβαμαι μην λιωσουν στην κοληση. Υπαρχει καποιος τροπος να τα κολησω πανω στην μορφοσωληνα με map gas (προπανιο).
Εχω και σκληρη και μαλακη κοληση αλλα ειναι για χαλκο.
Καμια προταση απο τους ειδικους η καμια πατεντα?

voas 12-01-16 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 914392)
Για ενα κλουβι παπαγαλου που θελω να φτιαξω εχω το εξης προβλημα.
Εχω αγορασει τα σιδερα ειναι μορφοσωληνα μαυρη 1,5χ1,5
Και ευθυγραμμα συρματα 3 mm
Τις σωληνες θα τις κωλησω με ηλεκτροκοληση αλλα τα συρματα αν και ειναι λιγο χοντρα φοβαμαι μην λιωσουν στην κοληση. Υπαρχει καποιος τροπος να τα κολησω πανω στην μορφοσωληνα με map gas (προπανιο).
Εχω και σκληρη και μαλακη κοληση αλλα ειναι για χαλκο.
Καμια προταση απο τους ειδικους η καμια πατεντα?

η ηλεκτροκολληση δεν εχει διακοπτη εντασης?γιατι ηλεκτροδια ψιλα υπαρχουν για τετοιες δουλειες.....

Χρηστος Ζ. 12-01-16 15:34

καποιος με καλη εμπειρια στις κολησεις θα σου τα κολησει με την απλη ηλεκτροκοληση (εχω δει με τα ματια μου να κολανε ακομα και πιο λεπτο συρμα με ηλεκτροκοληση χαλκου), αλλιως η σιγουρη λυση ειναι η TIG.

alexis cosmo 12-01-16 16:06

Θα βρω ηλεκτρονική ηλεκτροκωληση και θα δοκιμάσω
έχω δει στο YouTube που κάνουν με προπαντός αλλά δεν ξέρω είναι στα αγγλικά και χάνω μερικές λέξεις και δεν πολύ βγάζω ακρη

Artemisia 12-01-16 17:39

Μπράβο Αλέξη :D Καινούριο σπίτι για τον Πέτρο ;) Πόσο μεγάλο θα γίνει ??
Το δικό μου είναι 3τ.μ. και ύψος 1,80 περίπου ;)
Βάλε μέσα και φυσικά ξύλα , ξερά και καθαρισμένα να ξύνει το ράμφος και τα νύχια ;)

Aquatix 12-01-16 17:43

3 χιλιοστά σύρμα είναι αρκετά χοντρό για να το κολλήσεις με απλή ηλεκτροκόλληση ακόμα και χωρίς εμπειρία. Ξεκίνα με λίγα αμπερ και λεπτό ηλεκτρόδιο σε κάποιο ρετάλι που ίσως έχει περισσέψει από την κατασκευή του σκελετού. Με λίγο υπομονή θα δεις ότι είναι πιο εύκολο απ' ότι φαίνεται! Προσοχή στα μάτια :cool: και στις σπίθες-+9!
--------
Ίσως να σε βοηθούσε καλύτερα αν αντί για ξεχωριστά σύρματα χρησιμοποιούσες πλέγμα.

alexis cosmo 12-01-16 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquatix (Μήνυμα 914421)
3 χιλιοστά σύρμα είναι αρκετά χοντρό για να το κολλήσεις με απλή ηλεκτροκόλληση ακόμα και χωρίς εμπειρία. Ξεκίνα με λίγα αμπερ και λεπτό ηλεκτρόδιο σε κάποιο ρετάλι που ίσως έχει περισσέψει από την κατασκευή του σκελετού. Με λίγο υπομονή θα δεις ότι είναι πιο εύκολο απ' ότι φαίνεται! Προσοχή στα μάτια :cool: και στις σπίθες-+9!
--------
Ίσως να σε βοηθούσε καλύτερα αν αντί για ξεχωριστά σύρματα χρησιμοποιούσες πλέγμα.

πλέγμα δεν θέλω θέλω να φαίνεται σαν κλουβι και όχι σαν εξωτερική κλουβα θα είναι στο σαλόνι. θα προσπαθήσω να τα κολησω και θα σας πω αποτελέσματα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 914419)
Μπράβο Αλέξη :D Καινούριο σπίτι για τον Πέτρο ;) Πόσο μεγάλο θα γίνει ??
Το δικό μου είναι 3τ.μ. και ύψος 1,80 περίπου ;)
Βάλε μέσα και φυσικά ξύλα , ξερά και καθαρισμένα να ξύνει το ράμφος και τα νύχια ;)

Ναι καινούριο σπίτι για τον Πέτρο Αρτέμης αλλά όχι σαν το δικό σου γιατί η γυναίκα μου θα με βάλει να κοιμάμαι με τον παπαγαλο:D
θα είναι 70χ70χ1.65 υψος
θα είναι όλα φυσικά ξύλα μέσα και παιχνίδια από τον μπέμπη μας.:D
τώρα θα ξεκινήσει η δοκιμή αύριο που έρχονται τα συρματα και θα σας πω λεπτομέρειες. :rolleyes:

Artemisia 12-01-16 18:02

-------------------------

Ναι καινούριο σπίτι για τον Πέτρο Αρτέμης αλλά όχι σαν το δικό σου γιατί η γυναίκα μου θα με βάλει να κοιμάμαι με τον παπαγαλο:D
θα είναι 70χ70χ1.65 υψος
θα είναι όλα φυσικά ξύλα μέσα και παιχνίδια από τον μπέμπη μας.:D
τώρα θα ξεκινήσει η δοκιμή αύριο που έρχονται τα συρματα και θα σας πω λεπτομέρειες. :rolleyes:[/QUOTE]

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Tελικά σε κάθε σπίτι τα ίδια έχουμε :D:D:D:D
Καλή επιτυχία Αλέξη , να την χαρείς την κατασκευή και τον Πέτρο :D:D Μια χαρά είναι το μέγεθος :D Περιμένω φωτό ;)

alexis cosmo 12-01-16 18:42

Θα σας βάλω φωτοοοοο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01514 seconds with 11 queries