Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   καινουργιος στους δισκους!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71478)

pantelos 20-07-13 22:37

καλησπερα σε ολα τα μελη!!! σημερα ειχαμε ενα ατυχο γεγονος στο ενυδρειο.... εχθες το βραδυ το ζευγαρι μου εκανε την 5η γεννα.. ηταν η πρωτη φορα που μου κρατησαν τα αυγα τοσο πολυ μεχρι σημερα.... δυστιχος ομως πολυ ατυχια... εκει που καθομουν το απογευμα και τα χαζευα ανοιξαν οι σιλικονες μαλλον στον πατο του ενυδρειου και ετρεχα και δεν εφτανα..... ευτυχως το ειδα κατευθειαν μολις εγινε και μετακομισα τα ψαρια σε ενα αλλο 200αρι που ειχα... η γεννα ομως :smt051:smt051:smt051:smt051.... το σπιτι και το δωματιο μου περιτο να περιγραψω πως εγινε απο νερο....

stelios816 21-07-13 11:14

ποσον ετων το ενυδρειο ?

thanasis76 21-07-13 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 778043)
ποσον ετων το ενυδρειο ?

Στελιο ισως δεν φταιει το ενυδρειο. αν διαβασεις λιγο πριν, στο θεμα το ενυδρειο δεν πατουσε στο επιπλο περιμετρικα 5 εκατ.
οποτε και να φτιαχτηκε τον τελευταιο καιρο ειχε φαει πολυ ζορι....:(:(:(
να ειναι καλα τα ψαρια σου και να ξαναφτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο.
αν σε περνει παρε ενα πιο μεγαλο να βαλεις λιγους δισκους ακομη, τα ψαρια αυτα πανε κοπαδι κατα κυριο λογο, θα δεις αλλα ψαρια, αλλες συμπεριφορες...

stelios816 21-07-13 11:43

ναι θαναση εχεις δικιο δεν το ειδα και το ρωτησα εγκυκλοπεδικα αρα δεν φταιει το ενυδρειο .

pantelos 21-07-13 16:33

το ενυδρειο αυτο το ειχα βρει στα σκουπιδια και ειχε μια μικρη διαροη... το επλυνα το καθαρισα επισκευασα και την διαροη και ετρεχε κανονικα για κανα 4μινο περιπου.... δεν ξερω τι εφτεξε.. δεν με ενιαξε η ταλαιπωρια αλλα το οτι εγινε αυτο και εχασα την γεννα και στρεσαρα και τα ψαρια με την αναστατωση με στενοχωρισε πολυ.... θανασση λες να το προκαλεσε αυτο το οτι δεν παταγε για 5 ποντους δεξια και αριστερα??

thanasis76 22-07-13 06:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 778075)
το ενυδρειο αυτο το ειχα βρει στα σκουπιδια και ειχε μια μικρη διαροη... το επλυνα το καθαρισα επισκευασα και την διαροη και ετρεχε κανονικα για κανα 4μινο περιπου.... δεν ξερω τι εφτεξε.. δεν με ενιαξε η ταλαιπωρια αλλα το οτι εγινε αυτο και εχασα την γεννα και στρεσαρα και τα ψαρια με την αναστατωση με στενοχωρισε πολυ.... θανασση λες να το προκαλεσε αυτο το οτι δεν παταγε για 5 ποντους δεξια και αριστερα??

ναι, αυτο κατα πασα πιθανοτητα το προκαλεσε!!!! τα ενυδρεια πρεπει α πατανε ακριβως, χωρανε ανετα στο επιπλο. απο ολες του τις πλευρες οι σιλικονες καταπονεθηκαν πολυ απο την στιγμη που δεν πατουσαν, ποσο μαλλον για ενα παλλιο ενυδρειο επισκευασμενο... καλο κουραγιο και καλη συνεχεια, τωρα εγινε.

Stivv27 22-07-13 07:11

Κριμα για το στρες των ψαριων και για το σαλονι σου!Οσο για την γεννα θα την ξανακανουν μην αγχωνεσε!Και στο ειχα πει 10 μερες πριν για το ενυδρειο!!!

pantelos 27-07-13 01:05

απο τοτε που τα ψαρια μπηκαν στο νεο ενυδρειο η θυλικια εχει πλακωσει πολυ ασχημα τον αρσενικο στο κινιγι και στην τσιμπια.... δεν ξερω τωρα τι εγινε και γινετε αυτο... το αρσενικο ειναι συχνα με stress bars και φοβαμαι μην παθει και τιποτα στο τελος... υπαρχει κατι που μπορω να κανω??

ΧρήστοςΠ 27-07-13 07:20

για αυτο εχω πει στο παρελθον οτι το να ξεκινησει καποιος επειδη εχει λιγα λιτρα με ενα ζευγαρι δισκων ειναι λαθος γιατι τις ποιο πολλές φορες αυτο συμβαινει δυστυχως ( τα αρσενικα το κανουν αυτο ποιο συχνα)

Αλλαξε τον διακοσμο και ασε τα φωτα σβηστα για 3 μερες να εχει ελαχιστο φως το ενυδρειο σαν να ειναι νυχτα ... δεν ειναι ο καλυτερος τροπος αλλα μπορει να πιασει

pantelos 27-07-13 12:27

μα μεχρι τωρα ηταν ολα καλα και γεννες ειχα και τα ψαρια μεταξυ τους τα πηγαιναν καλα.... δεν μπορω να καταλαβω τι τα επιασε τωρα....:confused::confused::confused:

ΧρήστοςΠ 28-07-13 08:30

ετσι ειναι η φυση τους τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εξηγησουμε όλα ....

απλα επειδη τα εχουμε περασει τα λεμε και οποιος θελει να ακουει συνηθως απο κεντρικο ενυδρειο ειναι ποιο ευκολο να εχεις γεννηστρα γιατι σε περιπτωση που σου συμβει αυτο που επαθες απλα αλλαζεις το ψαρι με καποιο αλλο απο το κεντρικο ενυδρειο ... προσπάθησε με αυτα που σου ειπα αν και βλεπω τα πραγματα λιγο δυσκολα

pantelos 28-07-13 12:57

δηλαδη?? οταν λες δυσκολα τα πραγματα???

pantelos 30-08-13 19:14

καλησπερα και παλι μετα απο αρκετο καιρο!!! φυσικα δεν εμεινα απραγος μετα το ανοιγμα του ενυδρειου... ειχα καβατζα στο σπιτι ενα 300λιτρο και φυσικα το εκανα να φανει χρισιμο!!! :D:D:D στιθικε ολο απο την αρχη εγιναν καποιες μικρες αλλαγες μπηκαν και οι κατοικοι του και περιμενουν λιγους ακομα συγκατικους!!! οπως αναφερω λοιπον θελω να βαλω λιγα ακομα ψαρια να μην ειναι το ζευγαρι τελειως μονο του και να σχηματιστει και ενα μικρο κοπαδακι!!! εχω βρει καποια δισκακια εδω μεσα τα οποια ο φιλος που τα φιλοξενει τα συντειρει σε νερο 100% Α.Ο.. εγω δουλευω μονο νερο βρυσης ομως και φοβαμαι να τα παρω μηπως τους φανει τεραστια η αλλαγη απο 100% Α.Ο σε 100% βρυσης.... εχω ακουσει ακομα και για θανατους σε αναλογες περιπτωσεις.... πειτε μου την γνωμη σας και εσεις αν ξερετε κατι σας παρακαλω!!! ευχαριστω εκ τον προτερων!!!! φοτογραφιες απο το καινουργιο θα μπουν μολις μπουν τα περισοτερα ψαρια!!! :-D:-D:-D

Nick74 30-08-13 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 760231)
αφου οπως ολοι λενε ειναι δυσκολοι στην συντηρηση...


αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με δισκους, απο αυτα που εχω διαβασει κι απο την αρκετη ενυδρειακη μου εμπειρια θεωρω πως δεν υπαρχουν ευκολα και δυσκολα ψαρια, αλλα το καθε ενα εχει τις δικες του απαιτησεις.
Οι απαιτησεις των δσκων ειναι που τους κανουν "δυσκολους" γιατι πολυ απλα θελουν μεγαλα ενυδρεια και υψηλες θερμοκρασιες χειμωνα καλοκαιρι, κατι που συνεπαγεται με χρημα, χωρο και διαθεση να ασχοληθεις.
Αν δε δωσεις στα ψαρια που επελεξες (οποια κι αν ειναι αυτα) τις καταλληλες συνθηκες τοτε δεν προκειται ουτε εσυ να τα ευχαριστηθεις και αυτα θα ζησουν δυστυχισμενα. Αυτο ισχυει για ολα τα ειδη μηδενος εξαιρουμενου.

pantelos 31-08-13 00:04

Ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου... Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο ερώτημα μου;

nikolaosbouk 31-08-13 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 778011)
καλησπερα σε ολα τα μελη!!! σημερα ειχαμε ενα ατυχο γεγονος στο ενυδρειο.... εχθες το βραδυ το ζευγαρι μου εκανε την 5η γεννα.. ηταν η πρωτη φορα που μου κρατησαν τα αυγα τοσο πολυ μεχρι σημερα.... δυστιχος ομως πολυ ατυχια... εκει που καθομουν το απογευμα και τα χαζευα ανοιξαν οι σιλικονες μαλλον στον πατο του ενυδρειου και ετρεχα και δεν εφτανα..... ευτυχως το ειδα κατευθειαν μολις εγινε και μετακομισα τα ψαρια σε ενα αλλο 200αρι που ειχα... η γεννα ομως :smt051:smt051:smt051:smt051.... το σπιτι και το δωματιο μου περιτο να περιγραψω πως εγινε απο νερο....

Πολυ κριμα ρε φιλε...αλλα μην μασας (keep walking:p),οι ατυχιες σε αυτο το χομπι ειναι συνηθες φαινομενο...;)

delta66 31-08-13 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 782889)
καλησπερα και παλι μετα απο αρκετο καιρο!!! φυσικα δεν εμεινα απραγος μετα το ανοιγμα του ενυδρειου... ειχα καβατζα στο σπιτι ενα 300λιτρο και φυσικα το εκανα να φανει χρισιμο!!! :D:D:D στιθικε ολο απο την αρχη εγιναν καποιες μικρες αλλαγες μπηκαν και οι κατοικοι του και περιμενουν λιγους ακομα συγκατικους!!! οπως αναφερω λοιπον θελω να βαλω λιγα ακομα ψαρια να μην ειναι το ζευγαρι τελειως μονο του και να σχηματιστει και ενα μικρο κοπαδακι!!! εχω βρει καποια δισκακια εδω μεσα τα οποια ο φιλος που τα φιλοξενει τα συντειρει σε νερο 100% Α.Ο.. εγω δουλευω μονο νερο βρυσης ομως και φοβαμαι να τα παρω μηπως τους φανει τεραστια η αλλαγη απο 100% Α.Ο σε 100% βρυσης.... εχω ακουσει ακομα και για θανατους σε αναλογες περιπτωσεις.... πειτε μου την γνωμη σας και εσεις αν ξερετε κατι σας παρακαλω!!! ευχαριστω εκ τον προτερων!!!! φοτογραφιες απο το καινουργιο θα μπουν μολις μπουν τα περισοτερα ψαρια!!! :-D:-D:-D

Μικρο κοπαδακι δισκων ειναι τα 7-8 ψαρια μινιμουμ.
Με μικρα ψαρια/δισκους δεν γλυτωνουμε λιτρα απο το ενυδρειο ή αλλαγες νερου, γιατι το ταισμα ειναι "χειροτερο" απο οτι στα μεγαλα.
Επισης για τα μικρα χρειαζεται διατηρηση σε πολυ μεγαλυτερη ομαδα απο 7-8.
Στην πραγματικοτητα λοιπον ειναι χειροτερα απο αυτην την αποψη τα πραγματα. Καθημερινες αλλαγες κλπ.
Εκτος αν θελουμε υποαναπτυκτα μικρα, δυσμορφιες κλπ
Οσο πιο μεγαλα ειναι τα ψαρια τοσο καλυτερα.
Τα νεα ψαρια πρεπει να ειναι παρομοιου μεγεθους με τα παλια.

Η ασφαλης (και μακροχρονα ασφαλης) μεταβαση ψαριων που εχουν μαθει σε 100% ΑΟ, σε 100% βρυσης (ή το αντιθετο), δεν λυνεται με μια πολυωρη προσαρμογη. Ειναι θεμα πολυ μεγαλυτερου χρονικου διαστηματος.

pantelos 31-08-13 00:21

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς... Για την ηλικία και τον αριθμό των ψαριών το ξέρω... Δεν ξέρω αν έχεις δει και στην άγκελήά που έχω βάλει ότι ψάχνω ενήλικα ψάρια και όσο το δυνατόν να είναι από τον ίδιο ιδιοκτήτη για να μην έχω και πολύ ξύλο μέχρι να προσαρμοστούν.... Τώρα για το θέμα της Α.Ό είμαι σε πολύ μεγάλο διλημά να τα πάρω η όχι.... Ποιο πολύ για να μην τα ταλαιπωρήσω άδικα... Γιαυτο και έγραψα μήπως πάρω και μερικές απόψεις από εσάς και βγάλουμε μια άκρη...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01991 seconds with 11 queries