Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νεο μεγαλο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31089)

rom 20-03-09 22:50

Νεο μεγαλο ενυδρειο
 
Καλησπερα παιδια.
Σημερα εφτασε το καινουργιο ενυδρειο που θα αντικαταστησει το παλιο 400αρι. Ειναι ενα anubia 800 λιτρων!
Θελω τις αποψεις σας για την μεταφορα απο το παλιο .
Να σας πω τωρα τι θα κανω και αν θελετε να συμπληρωσετε 'η να διαφωνησετε σε κατι παρακαλω πολυ καντε το...
Το 400αρι ειναι ενα rio 400 και το "τρεχω" με δυο φιλτρα ενα το εσωτερικο που εχει ενα κυκλοφορητη 1200 λιτρα ανα ωρα (αλλαξα τον μαμισιο) και ενα 2217 eheim . Το εσωτερικο παιζει τον ρολο του μηχανικου και βιολογικου φιλτραρισματος και το 2217 μονο κανει μονο βιολογικο καθαρισμο.Τα δυο φιλτρα θα μεταφερθουν στο καινουργιο ενυδρειο και θα αφαιρεθει το δικο του εσωτερικο για να τρεξει αργοτερα στο rio οταν ξαναστηθει. Το υποστρωμα (χαλικακι 2mm γυρω στα 50 κιλα )και 50 κιλα καινουργιος αραγωνιτης θα μεταφερθουν στο νεο ενυδρειο . Επισης οι πετρες οι παλιες καθως και κανουργιες απο την Ερμης Αε θα μεταφερουν επισης. Το νερο το παλιο και νεο θα γεμισουν το μεγαλο ενυδρειο.
Αυτα τα ολιγα , τωρα αν θελετε να προσθεσετε κατι ή να διαφωνησετε με κατι απλα καντε το.
'Α και κατι για οσους ενδιαφερονται ... Κοστος ενυδρειο μαζι με την βαση του και τ5 φωτισμο, οπως επισης και εσωτερικο φιλτρο 502€ απο το pet city !

gregoryn 21-03-09 00:16

Δεν ξέρω τι ενυδρείο ειναι αυτό αλλα η τιμή ειναι τρομερή! Αν έχεις καποιο λινκ δώστο να το δουμε λιγακι! Και θα χρειαστείς σίγουρα επιπλεον φίλτρο(α).

rom 21-03-09 12:06

Το ενυδρειο ειναι κινεζικη απομιμηση των rio .Στο pet city Κηφησιας μου ειπαν πως η κινεζικη anubia συνεργαζεται με την juwel αν και δεν τους πολυπιστεψα. Παρολα αυτα το ενυδρειο ειναι πιστο αντιγραφο του rio 400 στο πιο μεγαλο και με κοντρες και τ5 φωτισμο. Τα κρυσταλα ειναι 12mm.

georgebruno 21-03-09 12:24

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1.80 *60*60?

gregoryn 21-03-09 12:41

Ακούγετε καλή περίπτωση! Δωσε καμια φώτο αν μπορείς και οπωσδήποτε θελουμε λεπτομέριες, διαστασεις, συνολικά watt φωτισμού κτλ! Ποσα καθαρά λίτρα υπολογίζεις? Σε ρωτάω γιατί εγο στο Elite το 2μετρο εχω με το ζόρι 600 καθαρά ενώ η εταιρεία το δίνει σαν 750αρι.

kill_bill 21-03-09 12:42

Πολυ φθηνο για κρυσταλλο μου ακουγεται.
Ειναι και οι κινεζοι στη μεση.
Μπας και δεν ειναι απο γυαλι?
Καλοριζικο οπως και να εχει!

georgebruno 21-03-09 12:55

είναι σιγουρα από γυαλί.το ενυδρείο είναι copy paste από rio σε μεγαλύτερο.ο φωτισμός είναι 4*80 W χωρίς ανακλαστήρες με λάμπες μάλλον για θαλασσινό(μπλεδιζουν λίγο).
-------------------------
Ξεχάστηκα!ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ να πω και γω!

MiziGr 21-03-09 14:06

Ανέβασε καμιά φώτο και πες μας και την τιμή!

aris2 21-03-09 16:55

ναι ναι φοτο θελουμε.......

nikman 21-03-09 17:15

Φίλε rom όταν το έχεις στα χέρια σου γράψε ότι πληροφορία επιπέσει στην αντίληψη σου, διαστάσεις, πόσες και πόσα βατ λάμπες, ποιότητα κατασκευής κλπ. Σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς.

rom 21-03-09 19:05

Παιδια όπως προειπα το ενυδρειο κανει κομπλε 502 € φωτογραφιες απο Τριτη . Μαλλον 700αρι ειναι και αν θυμαμαι διαστασεις ειναι 180χ60χ65

meas3467 22-03-09 12:51

πηρα ενα κ εγω 260λιτρο 240ευρο μονο!με δωρο την βαση απο pet city
και ειναι ΑΚΡΙΒΩς ιδια με τα rio σε ΟΛΑ.
με κυρτο τζαμι 200 λιτρα 340 ευρο!
εχει διαφορα και ακομα ειναι σε προσφορες, τρεχατε!:D

aris2 22-03-09 12:54

κανενα link για την εταιρεια εχουμε?

meas3467 22-03-09 13:03

δεν εχω βρει link..anubia τα λενε παντος. κανε μια βολτα σε pet city και θα καταλαβεις!!

aris2 22-03-09 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από meas3467 (Μήνυμα 342768)
δεν εχω βρει link..anubia τα λενε παντος. κανε μια βολτα σε pet city και θα καταλαβεις!!

λιγο δυσκολο ειμαι απο χανια:smt045:p:p

meas3467 22-03-09 15:08

α! ειναι ενα κολημα αυτο!:cool:

rom 23-03-09 21:23

Mini review
 
Σημερα συρναμολογηθηκε η βαση του ενυδρειου και το ενυδρειο μπηκε επανω της και δειχνει αν μη τι αλλο εντυπωσιακο λογω μεγεθους συγκρινωντας το με το ριο 400.
Προσοχη οποιος το παρει αυτο η καποιο αλλο, το petcity το φερνει στο χωρο σας αλλα δεν ξερουν οι ανθρωποι του να δεσουν την βαση.Εγω την ελυσα και την εδεσα απο την αρχη μιας και ειχανε βαλει τον πατο στο κατω μερος της βασης και το κατω μερος που ειναι μικροτερο στην κορυφη της ετσι οταν εβαλα το ενυδρειο επανω εξειχε αριστερα και δεξια. ΜΗΝ σας πιασει το φιλοτιμο και τους αφησετε να φυγουν μετα την παραδοση αλλα βαλτε τους να σας δεσουν την βαση και προμηθευσετε τους τα εργαλεια μιας και δεν εχουν μαζι τους . Θα χρειαστειτε ηλεκτρικο κατσαβιδι και μυτες σταυροκατσαβιδου για αυτο δυο μεγεθων μια μεγαλη και μια μικρη . Εννοειται πως δεν πληρωνετε μια παραπανω για την μεταφορα μιας και ειναι μες την τιμη του ενυδρειου. Προσοχη η βαση ερχεται χωρις σχεδιο συρναμολογησης ! Φωτογραφιες αυριο το απογευμα διπλα στο ριο αδειο για να συγκρινεται μεγεθος . Το σημα της anubia (εταιρεια κατασκευης) ξεκολαει με ανεση και πρωτεινω να το βγαλεται γιατι μοιαζει με κονκαρδα.
Τωρα οσον αφορα ποιοτητα κατασκευης μου φαινονται ολα μια χαρα με καλες κολλησεις και στιβαρα 12αρια τζαμια με κοντρες στο επανω και κατω μερος του ενυδρειου. Ο φωτισμος αποτελειτε απο 4 τ5 λαμπες σε δυο φωτιστικα σωματα με ξεχωριστη μπριζα το καθε ενα που ειναι ιδιας νοοτροπιας κατασκευης με του ριο του οποιου αλλωστε ειναι πιστο αντιγραφο το anubia απλα στο πιο μεγαλο. Η ξυλινη βαση του ειναι στιβαρη αλλα την ενισχυσαμε με επιπλεον καθετα ξυλα κολημμενα στα ιδη υπαρχοντα ιδιου μεγεθους, σαν να βαζουμε διπλα ξυλα δηλαδη ολα τα καθετα εκτος του πατου και ταβανιου της βασης .... Αυτο εγινε λογο του φοβου του φαινομενου του σεισμου που ειναι συχνο φαινομενο στην χωρα μας και λογο του μεγαλου βαρους του ενυδρειου που μου δεινει την ευκαιρια να επισημανω και κατι αλλο. Φερτε ατομα να κουβαλησουν το ενυδρειο οταν σας το φερουν μιας και αυτοι που θα ερθουν δεν φτανουν ειναι τεραστιο και ασηκωτο σε σχεση με το ριο 400. Και μην ξεχναται το ενδυδρειο μαλλον θα ξεπερασει τον τοννο γεματο (βλεπε και πετρες για malawi cichlids) και χρειαζεστε στατικη μελετη !
Αυτα τα ολιγα στο mini review του ενυδρειου αν ξεχναω τιποτα ρωτηστε με .

MiziGr 23-03-09 21:38

Περιμένουμε φώτο!!!

rom 24-03-09 22:07

Οι φωτο οπως το υποσχεθηκα
 
5 Συνημμένο(α)
:D
Α και κατι αλλο τα καπακια του ενυδρειου ειναι αθλια!
Οι λαμπες ειναι 4χ80 τ5 2 λευκες 10000 kelvin και 2 ροζ σαν την συλβανια.

rom 24-03-09 22:09

Λαθος φωτογραφια
 
Εβαλα καταλαθος και το μικρο ενυδρειο που βαζω τις θυλικες για να γεννησουν

meas3467 24-03-09 22:32

τουμπανο φιλε το anubia e?

rom 03-04-09 14:13

Αραγωνιτης
 
Καλησπερα παιδια μετα απο χρονια στις Αφρικανες και στο καινουργιο
μεγαλο ενυδρειο εβαλα αραγωνιτη γυρω στα 70 κιλα και καπως ετσι αρχισε το προβλημα μου. Το ενυδρειο ειναι στην φαση της προετοιμασιας και τα ψαρια βρισκονται διπλα του στο ριο 400 που εργαζεται με τα τρια φιλτα που θα μπουν στο μεγαλο. Το προβλημα ειναι οτι μαλλον(υποθετω) επειδη ο αραγωνητης ειναι πολυ ψιλος το νερο ειναι θολο και τα τοιχωματα του ενυδρειου εχουν λεπτη σκονη αραγωνιτη κολλημενη πανω τους . Εκανα μερικες αλλαγες νερου αλλα η κατασταση δεν δειχνει να καλητερευει και επισης εμφανιστικε αφρος σκονης στην επιφανεια του νερου.
Ειναι φυσιολογικο αυτο?
Ρωταω γιατι μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα πολυ λεπτοκοκο χαλικι και δεν ειχα παρομοια προβληματα μεχρι τωρα. Το ενυδρειο αυτη την στιγμη ειναι γεματο με νερο και θα δω αν μεχρι αυριο κατσει η σκονη....:confused:
-------------------------
Η σκονη ακομη να κατσει ακομα και μετα απο 7 αλλαγες νερου. Επισης και ο αφρος ...
Αν καποιος ξερει κατι....:?:

paco 03-04-09 14:28

δοκιμασε σφουγγαρι ανθρακα μηπως κανει δουλεια

clarck 03-04-09 14:41

Μια μικρή επισήμανση. Βάλε πλάτη στο έπιπλο χοντρή και βιδωτή, επειγόντως...
Αυτό που έχεις κάνει έχει ενισχύσει μόνο τις κάθετες δυνάμεις που ασκούνται απο το βάρος.
Στην περίπτωση σεισμού που σωστά ανέφερες (και μακρυά απο εμάς..) οι δυνάμεις πάνε να κινήσουν το ενυδρείο κατά μήκος, πολύ φοβάμαι οτι η κατασκευή κινδυνεύει!
(βλέπω οτι υπάρχει δέσιμο στην μέση του κουτιού, αλλά καλό είναι να βάλεις πλάτη που να δένει ολα τα εξωτερικά ξύλα.)

Μεγιες και να το χαρείς περισσότερο απο το προηγούμενο!

paco 03-04-09 15:54

εχει μεγαλο δικιο ο clarck το επιπλο δενεται με την πλατη και με τα λιτρα που εχεις ειναι επικυνδινο χωρις αυτη

rom 03-04-09 17:59

Φυσικα και εχει δεθει η πλατη με μια επιπλεον πλατη :D
Για το προβλημα με τον αραγωνιτη κανεις?:confused:

rom 02-05-09 19:21

1 Συνημμένο(α)
Τελικα μαλλον τελλειωσε:D

Tolis 02-05-09 19:34

Σε καλο δρομο ειναι μολις οι καινουργιες πετρες πιασουν αλγη οπως οι παλιες.
Βλεπω ομως χρυσοψαρα (κοσμοπολιτικο κρυου νερου) μποτια (ασιας) και παπαγαλοψαρα (εργαστηριου) που δεν εχουν καμμια δουλεια σε ενα malawi.

rom 02-05-09 21:15

το χρυσοψαρο ηταν για το στρωσιμο και απο εβδομαδα φευγει, τα botia συντροφευουν τα μπουνα σε ολα τα ενυδρια μου (παρτο σαν μεριμνα για τα σαλιγκαρια). Τα εργαστηριου δυστηχως ειναι η προσωπικη πινελια του εργοδοτη μου που πληρωνει τα ενυδρεια που εχω στην δουλεια και οσο και αν διαφωνισα μαζι του για τους παπαγαλους αυτος στην αρχη βλεπεις με τον ενθουσιασμο του νεου εκανε το λαθος .Τα εχουμε γυρω στο 1.5 χρονο τα παπαγαλοψαρα μαζι με τα μπουνα και οσο περναει ο καιρος και οσο του σπαω τα νευρα να τα βγαλουμε τοσο σκυλιαζει και δεν με αφηνει να τα βγαλω.τι να κανουμε αργα η γρηγορα θα τα σκοτωσουν τα μπουνα η θα ψωφησουν λογο της χημειας του νερου(ελπιζω).

Κλεόβουλος 02-05-09 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rom (Μήνυμα 352349)
το χρυσοψαρο ηταν για το στρωσιμο και απο εβδομαδα φευγει, τα botia συντροφευουν τα μπουνα σε ολα τα ενυδρια μου.
τι να κανουμε αργα η γρηγορα θα τα σκοτωσουν τα μπουνα η θα ψωφησουν λογο της χημειας του νερου(ελπιζω).

:smt065

Κάποιοι λένε,λένε...αλλά....:smt064
Συγγνώμη που γίνομαι κακός αλλά εντάξει ο εργοδότης κάντον ότι θέλεις(το πολύ πολύ να σ' απολύσει)όμως τα ψαράκια τι σου φταίνε και τα βασανίζεις?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02182 seconds with 11 queries