Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτήσεις ;;; :/ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45834)

ale__kos 14-11-10 01:04

Ερωτήσεις ;;; :/
 
Σήμερα πήρα για το ενυδρειο μου μια αεραντλια!!!θα ήθελα να ρωτήσω αν βοηθάει σε ένα ενυδρειο και πως!!!;;;;;επίσης ένας φίλος με πρότεινε να βάλω στο ενυδρειο μου γαρίδες ή σαλιγκάρια πιστεύετε ότι είναι χρήσιμες σε ένα ενυδρειο;;;::smt120

Dimis 14-11-10 01:12

Καλησπερα.
Για να σε βοηθησουμε πες μας ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,τι εχει μεσα αυτη την στιγμη απο ψαρια,τι φιλτρανση εχεις,και τι παραμετρους νερου (ph,kh) και θερμοκρασια.
Η αερααντλια μαλλον ενα περιττο εξοδο ηταν,αλλα πες μας τα παραπανω να σου απαντησουμε.

ale__kos 14-11-10 01:21

Λοιπόν οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές το ενυδρειο μου είναι ·60 λιτ κ έχω μέσα μόνο γκαπυ!!!έχω κερατοφυλο κ δυο αλλά φυτά τα οποία δεν θυμάμαι την ονομασία τους!!

thanasis76 14-11-10 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ale__kos (Μήνυμα 507422)
Λοιπόν οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές το ενυδρειο μου είναι ·60 λιτ κ έχω μέσα μόνο γκαπυ!!!έχω κερατοφυλο κ δυο αλλά φυτά τα οποία δεν θυμάμαι την ονομασία τους!!

προσπαθει το παιδι να σε βοηθησει μεσα στα ξημερωματα και του λες οι τιμες ειναι φυσιολογικες....:smt120:smt120:smt120:smt120

τι σκληροτητες εχεις??? ολες οι τιμες φισιολογικες ειναι αλλα δεν κανουν ολες για ολα τα ψαρια...
δωσε παραπανω στοιχεια οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω για να μπορεσουμε να σου απαντησουμε....

ale__kos 14-11-10 01:37

Μη βαρατε !!!ph 7 kh 17 no2 0 no3 0!!!

Dimis 14-11-10 02:18

Αν και μου φαινεται λιγακι περιεργο το ph 7 με kh 17,και αφου λες οτι εισαι και σαλονικα το ph πρεπει να ειναι πιο ψηλο,κανε ενα τσεκαρισμα παλι.
Η αερανλια τωρα δεν θα σε οφελησει πουθενα,αρκει η εξοδος του φιλτρου σου να δημιουργει εναν ελαφρυ κυματισμο στην επιφανεια για να εχουν τα ψαρια οσο οξυγονο χρειαζονται,οποτε μην την βαλεις.
Γαριδες μπορεις να βαλεις με τα γκαπυ,σε νερο βρυσης προτιμησε amano shrimp,red cherry,tiger shrimp ειναι ευκολα ειδη και οι δυο τελευταιες θα αναπαραχθουν κιολας.
Και σαλιγκαρια μπορεις να βαλεις οπως neritina snail,apple snail,corona snail,εφοσον βαλεις γαριδες μην βαλεις μεσα asasian snail γιατι εχουν αναφερθει επιθεσεις σε red cherry kai tiger αντιστοιχα.

Τηλέμαχος 14-11-10 07:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 507418)
Η αερααντλια μαλλον ενα περιττο εξοδο ηταν,αλλα πες μας τα παραπανω να σου απαντησουμε.

Κύριε Δημήτρη έχω μία ένσταση. Εγώ έχω σωθεί πολλές φορές με την αεραντλία.
Χρησιμεύει στο bacterial bloom για να μην ταλαιπωρηθούν τα ζωντανά, την ξήρανση τροφής στην ταΐστρα, στην οξυγόνωση του ενυδρείου (που πετυχένεται και με το φίλτρο), στο ρίξιμο της θερμοκρασίας του νερού τα καλοκαίρια και στο ανέβασμα του ΡΗ πολλές φορές καθώς και στην καλλιέργεια αρτέμιας! Δεν συμφωνείτε; Εγώ υποστηρίζω να μην είμαστε απόλυτοι σε αυτό το θέμα...:smt052

ale__kos 14-11-10 09:57

Καλημέρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!όσο για το ph μήπως φταίει που έβαλα απιονισμενο νερό και το νερό βρυσης που προσθεσα ήταν φιλτραρισμενο!!!:confused:

Stefan0s 14-11-10 12:27

Το απιονισμένο νερό έχει μικρές τιμές ph , gh , kh .

Dimis 14-11-10 12:51

Κυριε Τηλεμαχε δεν διαφωνω μαζι σας...
Απλα οπως ειπατε και εσεις η αεραντλια ειναι ενα εργαλειο ειδικων περιπτωσεων.Αν δεν συντρεχει καποιος λογος (ασθενεια,φαρμακευτικη αγωγη,πολυ ψηλη θερμοκρασια και δεν εχουμε συστημα ψυξης,παρασκευη αρτεμιας) δεν εχουμε λογο να την βαλουμε μεσα στο ενυδρειο μας.
Και ο φιλος μας κυριε Τηλεμαχε δεν εχει καποιο λογο αυτη την στιγμη να την βαλει στο ενυδρειο του.

Τηλέμαχος 14-11-10 12:54

Συμφωνώ!
Απλά καλό είναι να βρίσκεται μία φθηνή για μία επείγουσα περίπτωση....:smt120
Το ύφος είναι για πλάκα;:rolleyes::smt052

Dimis 14-11-10 12:55

Πλακα ποτε...
Ανταποδιδω την ευγενεια του λογου σας.

exelix 14-11-10 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s (Μήνυμα 507470)
Το απιονισμένο νερό έχει μικρές τιμές ph , gh , kh .


Μην το μετρήσεις, θα σου πει ψέματα!

Stefan0s 14-11-10 15:09

Στο 100% απιονισμένο ναι , κανονικά δεν είναι μετρήσιμο. Με την ανάμιξή του με νερό βρύσης ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο προσθήκης μεταλικών στοιχείων και αλάτων σου δίνει ένδειξη.

platy 14-11-10 19:13

με το no3 τι γινεται που ειναι 0??? γαριδες μπορεις να βαλλεις αλλα αυστηρα μετα απο 2 μηνες λειτουργιας του ενυδρειου οπου θα εχει στρωσει ο βυθος!!! το στρωσιμο του φιλτρου πως εγινε???

ale__kos 14-11-10 22:55

δουλευε περιπου 3 βδομαδες χωρις ψαρια κ ειχα ριξει βακτηρια και αντιχλωριο

Πάνος 14-11-10 22:59

το ενυδρειο σου πολυ πιθανο να ειναι αστρωτο...εχεις μετρηση αμμωνιας?

zweet 15-11-10 09:46

γεια!
οσον αφορα την αεραντλια , η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι εχασα ενα ψαρακι καποια φορα , μονο και μονο απο το στρες που του δημιουργησε η αεραντλια που ανοιξε αλλος χωρις να το ξερω εγω, μολις το διαπυστωσα ηταν αργα.
αν γυρησεις την εξοδο του φιλτρου σου οπως σου ειπαν να κανει εναν κυματισμο το νερο προς τα πανω , θα ειναι μια χαρα!
η αεραντιες μαλλον ειναι μονο για εφε και για να ψωνιζεις κατι παραπανω.
ισως σε ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο με βαθος θα ηταν απαραιτητο.

stav 15-11-10 10:17

[QUOTE=zweet;507894]γεια!
οσον αφορα την αεραντλια , η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι εχασα ενα ψαρακι καποια φορα , μονο και μονο απο το στρες που του δημιουργησε η αεραντλια που ανοιξε αλλος χωρις να το ξερω εγω, μολις το διαπυστωσα ηταν αργα.
QUOTE]

Αποκλειεται να πεθανε το ψαρι επειδη "στρεσαρισθηκε" απο την αεραντλια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries