Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αυτοματη ταιστρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22562)

andreas213 31-01-08 00:35

αυτοματη ταιστρα
 
γνωριζει κανεις η εχει βαλει αυτοματη ταιστρα σε ενυδρειο carrefour:confused: ?το ενυδρειο εχει guppy και moly.μπορω να κανω κατι αλλο γιατι θα λειψω για μια εβδομαδα περιπου και δεν θελω να εχω απωλειες.:( :(

Iann_is 31-01-08 00:44

Έχω βάλει εγω 2 φορές.
1η:Είχα αφήσει αναγκαστικά ανοιχτό το καπάκι ταϊσματος, το ακούμπησα διαγώνια στο κενο και το κόλησα με ταινία.
2η: Κατέβασα λίγο την στάθμη του νερού (1-2 cm) και το κόλησα στο πλαϊνο τζάμι με την αυτοκόλητη ταινία που είχε πάνω της η ταϊστρα. Ήταν μέσα στο νερο μερικά χιλιοστα αλλα όχι το δοχείο με την τροφη παρα μόνο ο βασικός μηχανισμος...

harilaos 31-01-08 00:45

Μπορείς μερικές μέρες πρίν να ταϊσεις καλά. Την προηγούμενη μέρα να ταϊσεις διπλά, μια γεναία αλλαγή νερού και όλα οκ.
Δέν ξέρω βέβαια τι θα γίνει αν ενδιάμεσα έχεις γέννα.
Αυτό θα σου δουλέψει.
Επίσης σκέψου και τροφή διαρκείας.

andreas213 31-01-08 00:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 233191)
Έχω βάλει εγω 2 φορές.
1η:Είχα αφήσει αναγκαστικά ανοιχτό το καπάκι ταϊσματος, το ακούμπησα διαγώνια στο κενο και το κόλησα με ταινία.
2η: Κατέβασα λίγο την στάθμη του νερού (1-2 cm) και το κόλησα στο πλαϊνο τζάμι με την αυτοκόλητη ταινία που είχε πάνω της η ταϊστρα. Ήταν μέσα στο νερο μερικά χιλιοστα αλλα όχι το δοχείο με την τροφη παρα μόνο ο βασικός μηχανισμος...

ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και ελπιζω ολα να πανε καλα.
-------------------------
εχω ακουσει οτι αυτη η τροφη δεν ειναι καλη.ελεγα για πιο σιγουρα την αυτοματη ταιστρα.εκτος αν υπαρχει κατι αλλο που δεν ξερω.ευχαριστω παντως για τις ιδεες.:p :D

harilaos 31-01-08 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas213 (Μήνυμα 233193)
ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και ελπιζω ολα να πανε καλα.
-------------------------
εχω ακουσει οτι αυτη η τροφη δεν ειναι καλη.ελεγα για πιο σιγουρα την αυτοματη ταιστρα.εκτος αν υπαρχει κατι αλλο που δεν ξερω.ευχαριστω παντως για τις ιδεες.:p :D

Ότι και να αποφασίσεις για ταϊστρα, δοκίμασε την μια-δυο μέρες πριν φύγεις οτι δουλεύει σωστά.

mindlord 31-01-08 01:28

εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να "χωσεις" κανα συγγενη η κανα φιλαρακι σου να τα ταιζει :) αν παλι δεν ειναι κανεις διαθεσιμος βαλε ταιστρα

Tolis 31-01-08 01:33

Συνηθως ειναι πιο επικινδυνο να βαζεις ασχετους να ταιζουν, 9 στους 10 ταιζουν παρα πολυ. Εκτος αν φτιαξεις "μεριδουλες" και δωσεις εντονες οδηγιες να ριχνουν μονο αυτες.

halvas69 31-01-08 01:34

Άμα δεν έχει μικρά σε ηλικία ψαράκια (που θέλουν συχνό τάισμα) τότε μην ασχοληθείς με αυτόματη ταίστρα κλπ.
Τάισε την τελευταία μέρα καλά, κάνε μία καλή αλλαγή νερού μόλις φάνε, δώστους τα φιλιά σου και μόλις γυρίσεις θα κάνουν τούμπες μόλις σε δουν.....από την πείνα μεν , αλλά δεν θα πάθουν τίποτα.

MiziGr 31-01-08 03:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 233203)
Άμα δεν έχει μικρά σε ηλικία ψαράκια (που θέλουν συχνό τάισμα) τότε μην ασχοληθείς με αυτόματη ταίστρα κλπ.
Τάισε την τελευταία μέρα καλά, κάνε μία καλή αλλαγή νερού μόλις φάνε, δώστους τα φιλιά σου και μόλις γυρίσεις θα κάνουν τούμπες μόλις σε δουν.....από την πείνα μεν , αλλά δεν θα πάθουν τίποτα.

Έχει απόλυτο δίκιο!!!! Και εγώ (όντας φοιτητής) αυτό κάνω και δεν είχα ποτέ απώλεια ;):smt112:smt045:smt066:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries