Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Περιεργη Συμπεριφορα OSCAR (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32790)

apolonistis 12-06-09 14:20

Περιεργη Συμπεριφορα OSCAR
 
παρατηρησα κατι περιεργο.....οταν τα ταιζω τα ειδικα sticks τα μασανε και μετα τα βγαζουνε απο τα βραγχια τους.... ειναι normal αυτο..?? δεν εεπρεπε να τα τρωνε,...?:confused::confused:

Giorgos 13-06-09 12:49

Το έχουν αυτό το ελάττωμα όλα τα οσκαρ. Θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό... και προσπάθησε να μην τα παραταΐζεις.

apolonistis 14-06-09 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 360430)
Το έχουν αυτό το ελάττωμα όλα τα οσκαρ. Θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό... και προσπάθησε να μην τα παραταΐζεις.

δηλαδη δεν υπαρχει κανενα προβλημα...! ετσι.??
αλλα γιατι το βγαζουν ξερεις..??

Giorgos 15-06-09 21:33

Ας πουμε οτι "φτυνουν τα κουκουτσια".

Μην ανησυχεις. Ειναι απολυτως φυσιολογικο, ειδικα οσο μεγαλωνουν το κανουν αυτο περισσοτερο.

djstemma 25-11-09 13:36

τα οσκαρ εχουν στα βραγχια δοντια και επειδη ειναι πολυ λαιμαργα δεν μπορουν να φανε ολη την τροφη..πιστυω πωσ ειναι φυσιολογικο γιατι ειχα παλιοτερα οσκαρ και ειχαν την ιδια συμπερειφορα

george 25-11-09 13:37

Δεν χρειάζεται να ξεθάβεις παλιά ποστ και να απαντάς παντού :D

katamagias 26-11-09 00:05

ναι παιδια ομως εγω οταν τους ριχνω αλλα στικ οταν τα ειχα δεν τα εβγαζαν ....!πως γινετε αυτο
?
?
?

manoskap 26-11-09 00:23

ΑΠΛΑ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Αυτα τα ψαρια και δεν χωρανε στο στομαχι τους με αποτελεσμα αν τιγκαρουν να αναπνεουν μεσα από την τροφη και να φαυγει σκόνη τροφής μεσα από τα βράγχια!!!!

apolonistis 26-11-09 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manoskap (Μήνυμα 391885)
ΑΠΛΑ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Αυτα τα ψαρια και δεν χωρανε στο στομαχι τους με αποτελεσμα αν τιγκαρουν να αναπνεουν μεσα από την τροφη και να φαυγει σκόνη τροφής μεσα από τα βράγχια!!!!

:smt120

Avaya 26-11-09 15:57

Ακριβως ετσι κανει και το δικο μου το ΟΣΚΑΡ βαζει 2 με 3 κομματια τροφης στο στομα του και μετα καθετε και τα μασουλαει ;)
Ακουγετε λες και μασαει κανονικος ανθρωπος.. μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση..

Δεν ειναι τπτ.. απλα ετσι τρωει...

Giorgos 27-11-09 22:00

Μπορειτε να το αποφυγετε αυτο (ή εστω να το μειωσετε) αν αντι να ταιζετε τα οσκαρ σας μια φορα την ημερα, να τα ταιζετε 2 φορες ημερησιως αλλα μικροτερες ποσοτητες...

kwstas_original 28-11-09 14:49

....γιαυτο το λογο οι πιο πολλοι που διατηρουν οσκαρ,τα συνδιαζουν με τους κλοουν....
οταν τα οσκαρ τρωνε,οι κλοουν τα πλησιαζουνε και τρωνε κατευθειαν οτι αποβαλουν τα βραγχια των οσκαρ!!
ετσι δεν παει τιποτα χαμενο!:D

καταλληλο ταισμα για τα οσκαρ παντως,ειναι πολλες φορες και λιγο;)

axilleasnik 30-11-09 17:47

ακριβως το ιδιο πραγμα γινεται και με τα δικα μου τα οσκαρ...λες και μασαει κανονικος ανθρωπος.απλα εμενα μου κανει κατι αλλο εντυπωσει και δεν ξερω το γιατι.το ενα απο τα δυο οσκαρ που εχω τυχενει να ειναι και λιγο ποιο μικρο σε ογκο απο το αλλο εχει γδαρει ολο του το σωμα αυτο γιατι γινεται?και οταν λεο γδαρει αρκετα σημεια του σωματοσ του ειναι σαν να αλλαζει δερμα ενα πραγμα να το πω ουτε εγω ξερω...

manoskap 30-11-09 20:14

Πες μας κιαλλες πληροφορίες... Σε τι ενυδριο τα έχεις, πόσο καιρό, αν τα έχεις πάρει εξ αρχής παρέα... Πιθανόν να είναι του ίδιου φύλου και να την έχει δει νταης ο ένας... Ίσως να πρέπει γιά λίγο καιρό να τα κρατήσεις χωριά ώστε να πάρει τα πάνω του ο μικρός...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries