Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Η Λίμνη μου 7000 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84244)

Artemisia 19-10-15 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 902986)
εχω δει το βιντεο 5-6 φορες...φτου φτου μην τα ματιαξω...πολυ ωραιες οι Ψαρουκλες σου...υγεια να εχουν και αυτα και εσυ,να τα χαιρεσαι για μια ζωη ολοκληρη :)

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σου :) Και εγω υγεία θέλω να έχουν για αυτο τα φροντίζω ;) :D:D:D:D

Yiannis59 19-10-15 20:20

Λόγο απουσίας έχω χάσει επεισόδια νομίζω χε χε

Artemisia 19-10-15 20:52

Επέστρεψες Γιάννο μου , απο την μαγευτική Κύπρο ?? ;)

Artemisia 22-10-15 12:35

Καλοκαιρία τέλος .... :confused: Ανέβασα τις αντλίες πιο πάνω (σε δύο διαφορετικά σημεία) Ανέβασα και την αεραντλία κούρεψα ότι είχε μείνει απο φυτά έκλεισα και τον καταράκτη (είναι με τσιμέντο και αν πιάσει πάγο την έκατσα ), έβαλα τις εξόδους του νερού σε 2 σημεία και ελπίζω φέτος να την γλιτώσω απο τον πάγο .... Άντε να δούμε :smt120
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps3hfe3nvc.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psihtctsyy.jpg

Τάκης 22-10-15 12:50

Άντε και κάλο χειμώνα.
Για να αποφύγεις κάπως αυτό που σου έτυχε πέρσι, πάρε να έχεις μια σημαδούρα, αυτές που επιπλέουν στη θάλασσα, σε περίπτωση πάγου βάλτην με κάποια πέτρα μέσα στη λίμνη μισοβυθισμένη , έτσι αν κάνει πάγο να πάρει η σημαδούρα τη πίεση του πάγου, ίσως να σε γλυτώσει από το να σπάσουν τα τσιμέντα της λίμνης, καλύτερα να σπάσει ή να λιώσει από τη πίεση η σημαδούρα πάρα να σπάσουν τα τσιμέντα

takolas 22-10-15 12:51

Καλό ξεχειμώνιασμα!

Artemisia 22-10-15 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 903384)
Άντε και κάλο χειμώνα.
Για να αποφύγεις κάπως αυτό που σου έτυχε πέρσι, πάρε να έχεις μια σημαδούρα, αυτές που επιπλέουν στη θάλασσα, σε περίπτωση πάγου βάλτην με κάποια πέτρα μέσα στη λίμνη μισοβυθισμένη , έτσι αν κάνει πάγο να πάρει η σημαδούρα τη πίεση του πάγου, ίσως να σε γλυτώσει από το να σπάσουν τα τσιμέντα της λίμνης, καλύτερα να σπάσει ή να λιώσει από τη πίεση η σημαδούρα πάρα να σπάσουν τα τσιμέντα

Σε ευχαριστώ Τάκη :D:D αν τα βρώ σκούρα θα βάλω και σημαδούρα .... αλλά έχω και θερμοστάτη Λίμνης που επιπλέει (ακομα δεν τον έβαλα ), ας ευχηθώ όλα να πάνε καλά :grin: με τον καιρό δεν μπορώ να τα βάλω....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 903385)
Καλό ξεχειμώνιασμα!

Ευχαριστώ :D

Yiannis59 22-10-15 12:56

στο λινκ που σου έδωσα για αλλο λογο υπάρχει ενα μαραφετι απο φελιζολ που στοιχιζει ελάχιστα και σε προστατεύει και αφήνει άνοιγμα στο νερό για αερισμό
καλο χειμωνα

Artemisia 22-10-15 12:58

Ευχαριστώ Γιάννη μου :D:D Το ξέρω και εμένα ο θερμοστάτης τετοιο μαραφέτι έχει ;)

Τάκης 22-10-15 13:10

κάτι τέτοιο εννοείς Αρτεμις ;

https://www.google.com/search?q=floa...w=1024&bih=611

Artemisia 22-10-15 13:17

Όχι Τάκη τέτοιο έχω http://www.cmcaquatics.co.uk/velda-f...eater-300-watt , 600watt τωρα τον έχω στην μικρή Λίμνη για να ταϊζω τα χρυσόψαρα και να μεγαλώσω τα Κόι και θα αγοράσω ακόμα 1 για την μεγάλη . Δεν είναι τίποτα θερμοστάτης Τιτανίου με φελιζόλ .... όταν τα οικονομήσω θα πάρω pond heater τετοιο http://www.joesponds.com/Pond-Heater...rs-sc-335.html και θα κάνω συμβόλαιο με την ΔΕΗ χαχαχαχχαχα :grin:

Τάκης 22-10-15 13:24

Αν αυτό δημιουργεί τρύπα στο πάγο, μετά είναι δύσκολο η πίεση να μεταφερθεί στα τσιμέντα, άρα θα κάνει δουλειά, και δεν χρειάζεσαι σημαδούρα.

Artemisia 23-10-15 11:14

Έτσι θέλω να πιστεύω . ;) Πέρυσι όταν το αγόρασα ήταν ήδη πολύ αργά.... μετα έμαθα, με τον δύσκολο τρόπο . :( Φέτος είμαι λίγο καλύτερα προετοιμασμένη , νομίζω ....
-------------------------
Καλημέρα :smt120 όσο καλή μπορεί να είναι .... 2 Γριβάδια πήδηξαν τα ξημερώματα απο την λίμνη και τα βρήκα 11 το πρωί (τότε ξύπνησα) .
Ευτυχώς έχουμε 10 βαθμούς και σε αυτη την θερμοκρασία έχεις 4-5 ώρες που μπορεί να αντέξει το ψάρι έξω απο το νερό . Σας φαινεται "κάπως" τωρα αυτο, αλλά έχω καταφέρει να τα επαναφέρω μερικός είμαι ακόμα στην προσπάθεια...
Τα βρήκα στο ίδιο σημείο και ήταν τελειώς στεγνα δεν ανεπνεαν ...
Θέλω να βάλω βίντεο όλη την διαδικασία που ακολούθησα (αχρειαστη να σας είναι) χωρίς να ανεβάσω το βίντεο στο youtube για πειτε πώς θα το κάνω ???

Τάκης 23-10-15 11:32

Ελα βρε, και για πιο λόγο άραγε πήδηξαν έξω ; Μήπως είχαν κάποια επίθεση από κάποιο ζώο ; αλεπου ή γατα ή κάτι άλλο ;

Για βίντεο , ανεβασε το στο youtube και βάλε το λινκ ή εδω που γραφεις πατάς το κουμπακι πάνω δεξιά που λεει youtube και θα σου βγάλει αυτό [ΥΤ][/ΥΤ] , ανάμεσα βάλε αυτό που έχει το λίνκ μετά το =
πχ σε αυτό το βίντεο www.youtube.com/watch?v=qKP8gq98avg ή
www.youtube.com/watch?v=qKP8gq98avg&feature=player_embedded

βάζεις μόνο αυτό
qKP8gq98avg
ετσι δηλαδή [ΥΤ]qKP8gq98avg[/ΥΤ]
Πιστευω να βοήθησα :p

Artemisia 23-10-15 11:42

Ευχαριστώ Τάκη , ευχαριστω και άλλους που μου έστειλαν .... Τα κυπρινοειδή όλα πηδάνε απο το νερό στις Λίμνες άλλες φορές απο αλλαγές του καιρού και αλλές φορές απο αποτομη αλλαγή περιβάλλοντος ... Προχθές συζητούσα για κάποιον που έχασε με αυτο τον τρόπο 1 Κόι 200.000 ευρώ .
Εχθές έβρεχε όλη μερα όλη νυχτα και τους ανέβασα απο το πρωι την αεραντλία και μάλλον δεν την είχαν συνηθίσει να βρίσκεται εκει και ξεγελάστηκαν και φούνταραν και τα 2 ....
Έχω αμφιβολίες αν θα τα καταφέρουν μετά απο τόσες ώρες .....

Τάκης 23-10-15 11:55

Κρίμα :(

aliens- 23-10-15 12:01

Και μόνο που υπάρχουν ελπίδες μετά από τόσες ώρες, είναι εντυπωσιακό !!!

Όσο και να ψάχνω στο ίντερνετ πόσο μπορεί να αντέξει ένα ΚΟΙ έξω από το νερό δεν βρίσκω κάτι. Άλλοι λένε 5 λεπτά και μετά βλέπω επεμβάσεις που κρατάνε 20-30min.

Θα είναι πολύ χρήσιμη η διαδικασία (αχρείαστη να είναι όπως λες) και ελπίζω στο τέλος να βγούνε κερδισμένα τα γριβάδια σου.

Artemisia 23-10-15 12:24

Μόλις έχασα το 1ο :(:( Θηλυκό 2 ετών το άλλο παλευει ....
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pspif96glx.jpg
-------------------------
Ετσι ήταν όταν τα έβαλα μέσα στον κουβά με νερό της Λίμνης και οξυγόνο στο φουλ , δεν μπορεις να κάνεις τίποτα άλλο .......
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psxmafl3pp.jpg
Τώρα είναι σε αυτη την φάση .... και ακόμα παλέυω :(:(
BORKED

Lth1 23-10-15 12:26

κριμα πραγματικα στεναχωρηθηκα :(
Μακαρι να ζησει το 2ο τουλαχιστον

Artemisia 23-10-15 13:45

Το δεύτερο δείχνει μεγάλη βελτίωση , ενώ του λείπουν λέπια μάλλον πέρασε καμια γάτα μου ..... που δεν ήξερε και τι να το κάνει (ευτυχώς) αν τα καταφέρει θα ξέρω σίγουρα αυριο και θα κάνει θεραπεία για τα λέπια .

Ένας "παλιός" που έχει Κόι και Κυπρίνους χρόνια ολόκληρα , μου είχε πεί οτι αντέχουν σε θερμοκρασια 10 βαθμων 1 ώρα έξω απο το νερό , είναι σαν να αναπνέουμε εμείς με καλαμάκι .
Επειδή το έχει πάθει και ο ίδιος μου είχε πει δεν έχει σημασία πόσες ώρες είναι εξω απο το νερό αν έχει κρύο προσπάθησε με αυτον τον τρόπο νερό και οξυγόνο .
Όταν τα βρήκα ήταν "ξερά" καθόλου υγρασία και δεν ανέπνεαν καθόλου.... σαν να έχουν πεθάνει ώρες και τότε τον θυμήθηκα, ευτυχώς δεν έπαθα κρίση πανικού ....
Έτσι ήταν την 1η ώρα μέσα στο νερό που προσπαθούσα να τα επαναφέρω ...
BORKED

takolas 23-10-15 13:55

Κρίμα για το ψάρι...δυστυχώς είναι κάτι που μπορεί να συμβεί...
Πιστεύω το δεύτερο θα τα καταφέρει αφού δείχνει σημάδια βελτίωσης...
Ίσως αν το βάλεις σε λίγο μεγαλύτερη λεκάνη για να μπορείς να το κουνάς μπρος-πίσω
να το βοηθήσει.
Πριν φτιάξω την λιμνούλα είχα βρει το πρωί ένα χρυσόψαρο στο πάτωμα
στεγνό, όταν πήγα να το πετάξω ένοιωσα έναν ελαφρύ σπασμό και το έβαλα
πάλι στο νερό, τα πήγε μια χαρά και το ονομάσαμε Λάζαρο...

Artemisia 23-10-15 16:14

Ζει ο Λάζρος ακόμα?? Τυχερούλης :) Θα είναι οκ ο δευτερος ξεκίνησε να αντιδράει έντονα θα τον βάλω σε δεξαμενη σε λίγες ώρες αλλά αυριο θα ξέρω στανταρ . Κρίμα πολύ κρίμα με βλέπω για δίχτυ ....
Για να δείτε δουλειά που κάνουν τα aerator και μετά πείτε μου ότι θέλετε ... Δεν υπάρχει πιο βασικό απο την οξυγόνωση παιδιά , ξέρω ότι πολλοί εδω μέσα θα με κοροϊδεύατε που προσπαθω να σώσω τα Γριβάδια μου αλλά τα ψάρια μου τα αγαπώ ότι και να είναι ...
-------------------------
Tα κατάφερε :D έξι ώρες μετά , τώρα θέλω τα φώτα σας για να επαναφέρω την βλένα και αν πρέπει να ξεκινήσω τώρα θεραπεία , επίσης του λείπουν και λέπια . Πείτε τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω την θεραπεία .
Στο βίντεο παρακάτω θα δείτε κάτι σαν κομμάτια πάνω στο δέρμα είναι ξερή βλένα που φεύγει απο το ψάρι .

BORKED

aliens- 23-10-15 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 903520)
... Για να δείτε δουλειά που κάνουν τα aerator και μετά πείτε μου ότι θέλετε ... Δεν υπάρχει πιο βασικό απο την οξυγόνωση παιδιά , ξέρω ότι πολλοί εδω μέσα θα με κοροϊδεύατε που προσπαθω να σώσω τα Γριβάδια μου αλλά τα ψάρια μου τα αγαπώ ότι και να είναι ...

Αυτό ξανα πες το.
Είναι κάτι πολύ βασικό που δυστυχώς το παραμελούμε.

Από θεραπείες έχω μαύρα μεσάνυχτα. Μπράβο σου που έσωσες τουλάχιστον το 2ο.

Τάκης 23-10-15 16:31

Μπραβο σου βρε Ατρεμις, αντε ,με το καλό και στη λίμνη πάλι.
για τη βλένα αυτό που ξέρω και βάζω αν χρειαστεί , αχρείαστο να είναι, είναι αλάτι και melafix.
Σου είχα δείξει το άρθρο για το αλατι, το αναφέρει

takolas 23-10-15 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 903520)
Ζει ο Λάζρος ακόμα?? Τυχερούλης :) Θα είναι οκ ο δευτερος ξεκίνησε να αντιδράει έντονα θα τον βάλω σε δεξαμενη σε λίγες ώρες αλλά αυριο θα ξέρω στανταρ .

Του πήρε καμιά εβδομάδα να επανέλθει, φυσιολογική κίνηση κτλ
είχε πάθει μερική ζημιά και στην ουρά αλλά και αυτό έφτιαξε...
Είμαι αισιόδοξος ότι θα πάει καλά το ψάρι σου!

Artemisia 23-10-15 17:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 903534)
Μπραβο σου βρε Ατρεμις, αντε ,με το καλό και στη λίμνη πάλι.
για τη βλένα αυτό που ξέρω και βάζω αν χρειαστεί , αχρείαστο να είναι, είναι αλάτι και melafix.
Σου είχα δείξει το άρθρο για το αλατι, το αναφέρει

Νερό απο την Λίμνη έβαλα και κατι ακόμα αν βάλω αλάτι έχει βγαλμένα λέπια με λίγο αίμα σίγουρα θα του κάνω καλό ?
Επίσης είδα κάτι που συζητούσες με κάποιον για το Tropical με την αλόη κανένα νέο για το συγκεκριμένο ??
Τώρα πήγα να τον δώ έχει απίστευτη βελτίωση δεν μπόρεσα να τον πιάσω :D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 903541)
Του πήρε καμιά εβδομάδα να επανέλθει, φυσιολογική κίνηση κτλ
είχε πάθει μερική ζημιά και στην ουρά αλλά και αυτό έφτιαξε...
Είμαι αισιόδοξος ότι θα πάει καλά το ψάρι σου!

Σε ευχαριστώ :Dκαι εγω αισιόδοξη θέλω να είμαι .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 903532)
Αυτό ξανα πες το.
Είναι κάτι πολύ βασικό που δυστυχώς το παραμελούμε.

Από θεραπείες έχω μαύρα μεσάνυχτα. Μπράβο σου που έσωσες τουλάχιστον το 2ο.

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη :D

Κωστας Malawi 23-10-15 17:42

Αρτεμισια περαστικα στο ψαρακι..tropical escarlin.εχει μεσα αλοη που βοηθαει πολυ στα δερματικα προβληματα.διορθωνει τη βλεννα πολυ γρηγορα.αν θες δοκιμασε το.επισης ειναι ανχολυτικο.

pavos 23-10-15 17:42

Αμανννν βρε Αρτεμη...
τι ηταν αυτο παλι στα ξαφνικα????
κριμα για το πρωτο.... περαστικα για το δευτερο.
Και καλου κακου βαλε ενα διχτακι

Artemisia 23-10-15 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 903545)
Αρτεμισια περαστικα στο ψαρακι..tropical escarlin.εχει μεσα αλοη που βοηθαει πολυ στα δερματικα προβληματα.διορθωνει τη βλεννα πολυ γρηγορα.αν θες δοκιμασε το.επισης ειναι ανχολυτικο.

Ξέρεις να μου πείς δοσολογία ? Εχθές είμουνα στον Ιγνατιο και το έχουν μου αρέσει που το βρήκα και το κοιτούσα στο μαγαζι .... σαν να ξερα τι με περίμενε ...

Κωστας Malawi 23-10-15 17:46

20 ml στα 200 λιτρα γραφει.μεχρι στιγμης δεν εχω χρειαστει κατι παραπανω απο αυτο.κι εγω δεν το ηξερα,μου το συστησαν..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02944 seconds with 11 queries