Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Προβλημα με στεγανοτητα Fluval 306 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93282)

Savou 21-08-16 15:48

Προβλημα με στεγανοτητα Fluval 306
 
Καλησπερα σας!
Εχω ενα προβλημα.Εχω ενα fluval 306 που το ειχα στην ακρη!
Σημερα λοιπον πηγα να το βαλω σε ενα ενυδρειο αλλα ειχαμε προβλημα το φιλτρο εχανε νερα!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psfx7smejt.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps6ekd1add.jpg
Χανει απο μια τρυπα που εχει εξωτερικα το φιλτρο σε καθε γωνια!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps36n3uouu.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psddvsncvr.jpg
Το πρωτο πραγμα που κοιταξα ηταν η φλατζα του φιλτρου επειδη ηταν καιρο στην ακρη μηπως ειχε ξεραθει!
Αλλα η φλατζα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση!
Για καποιο λογο πηγαινει το νερο μεσα στο αυλακι που υπαρχει η τρυπα και χανει!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psfjelazqq.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psdfnjtdhh.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psmdmsnt7j.jpg
Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 15:52

Χάνει και στις 4 γωνίες δηλαδή ή μόνο σε μία;

sarpijk 21-08-16 15:54

Βαζελινη μπολικη στην φλαντζα βαλε.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 959079)
Βαζελινη μπολικη στην φλαντζα βαλε.

Αυτή θα ήταν η επόμενη συμβουλή, μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά η φλάντζα να έχει χάσει την ελαστικότητά της, να περνάει νερό να φτάνει επάνω και μετά να γλύφει και να πέφτει απ το σημείο που μας έδειξες, πάρε απ το φαρμακείο βαζελίνη σε σωληνάριο, βγάλε τη φλάντζα πέρασέ τη με το δάχτυλο και βάλτην πάλι στη θέση της και δοκίμασε.

Savou 21-08-16 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 959078)
Χάνει και στις 4 γωνίες δηλαδή ή μόνο σε μία;

Αλλοτε χανει μονο σε 1 αλλοτε και σε περισσοτερες μεριες!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 959081)
Αλλοτε χανει μονο σε 1 αλλοτε και σε περισσοτερες μεριες!

Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες για τη φλάντζα, δοκίμασε με βαζελίνη όπως σου είπα και βλέπουμε αν πάλι χάνει.

Giwrgos P. 21-08-16 17:55

αυτο το πρόβλημα το αντιμετώπισα κι εγω στο ίδιο φιλτρο όταν χαμηλωνα την ροη. δεν δοκίμασα κατι αλλα αυτο με την βαζελίνη θα το δοκιμάσω κι εγω

Savou 21-08-16 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 959093)
αυτο το πρόβλημα το αντιμετώπισα κι εγω στο ίδιο φιλτρο όταν χαμηλωνα την ροη. δεν δοκίμασα κατι αλλα αυτο με την βαζελίνη θα το δοκιμάσω κι εγω

Εγώ δεν το εχω συνδέσει καν! Απλά το κλείνω χωρίς να έχω συνδέσει καν σωλήνες!
-------------------------
Έβαλα βαζελίνη παιδιά αλλά τρέχει χειρότερα! :$ :(

Giwrgos P. 21-08-16 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 959109)
Εγώ δεν το εχω συνδέσει καν! Απλά το κλείνω χωρίς να έχω συνδέσει καν σωλήνες!
-------------------------
Έβαλα βαζελίνη παιδιά αλλά τρέχει χειρότερα! :$ :(

αδειασε τον κάδο συνέδεσε το κανονικά και δες το ξανα

Savou 21-08-16 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 959113)
αδειασε τον κάδο συνέδεσε το κανονικά και δες το ξανα

Τον κάδο τον άδειασε! Σύνδεση το φίλτρο εκτός τον σωλήνων! Αλλά τι να συνδέσω σωλινες αφού τρέχει αρκετά!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 959109)
Εγώ δεν το εχω συνδέσει καν! Απλά το κλείνω χωρίς να έχω συνδέσει καν σωλήνες!
-------------------------
Έβαλα βαζελίνη παιδιά αλλά τρέχει χειρότερα! :$ :(

Θα πρέπει να το ψάξεις ενδελεχώς αν υπάρχει κάποιο ράγισμα, παίξε πολλές φορές βγάλε - βάλε, σταμάτα - ξεκίνα, μπορεί με την πολύχρονη ακινησία κάποιο εξάρτημα να έχει διασταλεί και με τη λειτουργία να επανέλθει, βάλτο στο μπάνιο από κάπου να τραβάει και να ξαναρίχνει ώστε να δουλέψει ώρα, δεν μπορώ να σκεφτώ προσωπικά κάτι άλλο.

Savou 21-08-16 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 959115)
Θα πρέπει να το ψάξεις ενδελεχώς αν υπάρχει κάποιο ράγισμα, παίξε πολλές φορές βγάλε - βάλε, σταμάτα - ξεκίνα, μπορεί με την πολύχρονη ακινησία κάποιο εξάρτημα να έχει διασταλεί και με τη λειτουργία να επανέλθει, βάλτο στο μπάνιο από κάπου να τραβάει και να ξαναρίχνει ώστε να δουλέψει ώρα, δεν μπορώ να σκεφτώ προσωπικά κάτι άλλο.

Οκ θα το κάνω μήπως και δουλέψει! Ραγισμα θα μπορούσε αλλά μια στάζει από μια πλευρά μόνο μετά και από την άλλη! Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η φλατζα αλλά την βλέπω σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Ίσως να έχει ``ξεχιλωσει`` και να μην φαίνεται στο μάτι! Τι να πω!!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 959118)
Οκ θα το κάνω μήπως και δουλέψει! Ραγισμα θα μπορούσε αλλά μια στάζει από μια πλευρά μόνο μετά και από την άλλη! Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η φλατζα αλλά την βλέπω σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Ίσως να έχει ``ξεχιλωσει`` και να μην φαίνεται στο μάτι! Τι να πω!!

Κοίτα να δεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που έκανα εγώ αφού κι εμένα έχανε στην αρχή μιας και το πήρα μεταχειρισμένο από ακινησία, αγόρασα άλλη φλάντζα καινούρια και μετά έμαθα το κόλπο με τη βαζελίνη, δοκίμασα και την παλιά φλάντζα κι είναι κι αυτή εντάξει οπότε έχω και ανταλλακτική, κάνε το ίδιο, πάρε ανταλλακτική φλάντζα ώστε να αποκλείσεις το ενδεχόμενο κι αν δεν είναι σιγά το κόστος, θα έχεις και ανταλλακτική.

sarpijk 21-08-16 20:17

Τι εννοείς χωρίς σωλήνες? Εάν δεν συνδέσεις κανονικα να γίνει κύκλωμα ν μην έχει μέσα αέρα δε θα δεις εάν όντως χάνει.

Savou 21-08-16 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 959130)
Τι εννοείς χωρίς σωλήνες? Εάν δεν συνδέσεις κανονικα να γίνει κύκλωμα ν μην έχει μέσα αέρα δε θα δεις εάν όντως χάνει.

Εννοώ ότι δεν πρόλαβα να βάλω τους σωλήνες εισόδου εξοδου γιατί το παρατήρησα όταν γέμισα με νερό το φίλτρο ! Αν τρέχει χωρίς τους σωλήνες αν τους βάλω θα χάνει χειρότερα που θα έχει και ροή και δεν είμαστε για τέτοια! :p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 959129)
Κοίτα να δεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που έκανα εγώ αφού κι εμένα έχανε στην αρχή μιας και το πήρα μεταχειρισμένο από ακινησία, αγόρασα άλλη φλάντζα καινούρια και μετά έμαθα το κόλπο με τη βαζελίνη, δοκίμασα και την παλιά φλάντζα κι είναι κι αυτή εντάξει οπότε έχω και ανταλλακτική, κάνε το ίδιο, πάρε ανταλλακτική φλάντζα ώστε να αποκλείσεις το ενδεχόμενο κι αν δεν είναι σιγά το κόστος, θα έχεις και ανταλλακτική.

Ναι σίγουρα θα πάρω φλατζα άντε να την βρω βέβαια! Αν δεν είναι από εκεί άντε βρες το είναι και αν φτιάχνετε! Μεγάλη ξενερα!

sarpijk 21-08-16 20:27

Όχι σύνδεσε το σε ένα κουβά δε δουλεύει έτσι.Πρεπει να δημιουργηθεί κενό.

Κλεόβουλος 21-08-16 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 959134)
Εννοώ ότι δεν πρόλαβα να βάλω τους σωλήνες εισόδου εξοδου γιατί το παρατήρησα όταν γέμισα με νερό το φίλτρο ! Αν τρέχει χωρίς τους σωλήνες αν τους βάλω θα χάνει χειρότερα που θα έχει και ροή και δεν είμαστε για τέτοια! :p
-------------------------

Ναι σίγουρα θα πάρω φλατζα άντε να την βρω βέβαια! Αν δεν είναι από εκεί άντε βρες το είναι και αν φτιάχνετε! Μεγάλη ξενερα!

Κι όμως έχει σημασία να το βάλεις να δουλέψει κανονικά. Όταν λειτουργεί η αντλία υπάρχει υποπίεση στο φίλτρο. Δες και πιο πάνω την αναφορά του φίλου ότι έχανε όταν μείωνε τη ροή (αυξανόταν η πίεση στον κάδο) ;)
Βάλε μια λεκάνη κάτω απ΄το φίλτρο καλού κακού, σύνδεσε σωλήνες, ρούφα από τον σωλήνα εξόδου να κατέβει νερό και να γεμίσει ο κάδος και βάλτο σε λειτουργία. Θα φανεί από που και αν χάνει (αν και νομίζω θέλεις καινούργια φλάντζα- δες στο petsupermarket.gr)

Savou 21-08-16 20:40

Εντάξει θα το δοκιμάσω τότε να το συμεσω κανονικά στο βαρέλι και να το παρακολουθήσω! Στο ενυδρείο λέω Μ μην το βάλω αν δεν σιγουρευτώ γιατί και Κούβα να βάλω κάποια στιγμή θα γεμίσει και αυτός αν χάνει! Δεν μου το έχει ξανακάνει ήταν πάντα στεγανό!

nicpapa 21-08-16 21:15

H φλαντζα ειναι..
Μην πας σε βαζελινες , ειναι προσωρινη λυση , παρε μια καινουρια φλατζα.
Τι υποπιεση κτλ λετε... εφοσον εχει φλατζα δεν πρεπει να χανει καθολου...

Savou 21-08-16 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 959145)
H φλαντζα ειναι..
Μην πας σε βαζελινες , ειναι προσωρινη λυση , παρε μια καινουρια φλατζα.
Τι υποπιεση κτλ λετε... εφοσον εχει φλατζα δεν πρεπει να χανει καθολου...

Θα ψάξω αύριο να πάρω μια φλατζα να δω τι θα γίνει!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 22:13

Νίκο πάντως η ΕΗΕΙΜ συστήνει τη χρήση είτε του δικού της λιπαντικού είτε βαζελίνης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, προσωπικά στο δικό μου φίλτρο αυτή τη στιγμή είναι πάνω η φλάντζα η παλιά εδώ και 4 μήνες περίπου αφού τη βαζελίνωσα η κεφαλή ούτε χάνει αλλά ανοίγει - κλείνει και πιο εύκολα κι έχω κρατήσει την καινούρια ως ανταλλακτική για μια ώρα ανάγκης.

nicpapa 21-08-16 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 959160)
Νίκο πάντως η ΕΗΕΙΜ συστήνει τη χρήση είτε του δικού της λιπαντικού είτε βαζελίνης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, προσωπικά στο δικό μου φίλτρο αυτή τη στιγμή είναι πάνω η φλάντζα η παλιά εδώ και 4 μήνες περίπου αφού τη βαζελίνωσα η κεφαλή ούτε χάνει αλλά ανοίγει - κλείνει και πιο εύκολα κι έχω κρατήσει την καινούρια ως ανταλλακτική για μια ώρα ανάγκης.

Ναι αυτο χρησιμοποιω και εγω...
Το θεμα ειναι να μην παθει ζημια η φλανζτα , γιαυτο βαζεις βαζελινη ή της eheim το spay για να γλίστραει , οταν μπαινει στον καδο και να μην τριβεται η φλαντζα.
Τωρα αν θέλεις να ριψοκινδυνεψεις για πλημμύρα απο μια απλη φλαντα.... τι να πω..

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 21-08-16 22:37

Οχι ρε παιδι μου προσωρινα λεω μεχρι να βρει καινουρια να κανει δουλια του αν δεν εχει σοβαρη ζημια. Αμα συνεχισει και χανει εννοειται δε το λειτουργει.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Savou 21-08-16 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 959160)
Νίκο πάντως η ΕΗΕΙΜ συστήνει τη χρήση είτε του δικού της λιπαντικού είτε βαζελίνης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, προσωπικά στο δικό μου φίλτρο αυτή τη στιγμή είναι πάνω η φλάντζα η παλιά εδώ και 4 μήνες περίπου αφού τη βαζελίνωσα η κεφαλή ούτε χάνει αλλά ανοίγει - κλείνει και πιο εύκολα κι έχω κρατήσει την καινούρια ως ανταλλακτική για μια ώρα ανάγκης.

Σε εμένα δούλεψε αντίθετα! Όταν έβαλα την βαζελίνη έτρεχε ακόμα περισσότερο!

Undertaker 22-08-16 11:09

Είχα το ίδιο πρόβλημα στο 205 που είχα. Η φλάντζα φαινόταν ολοκαίνουρια. Της έβαλα βαζελίνη αλλά πάλι έχανε νερό. Μετά τύλιξα προσωρινά περιμετρικά το αυλάκι που μπαίνει η φλάντζα με δύο βόλτες τεφλόν και σταμάτησε. Ακολούθως πήρα καινούρια φλάντζα, όχι της Fluval αλλά μια άλλη, ίδιας διαμετρου που είχε ελάχιστα μεγαλύτερο πάχος όμως από τη μανήσια και το πρόβλημα λύθηκε. Με λίγα λόγια σου λέω ότι αν και σου φαίνεται η φλάντζα καινούρια, δοκίμασε να την αλλάξεις.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 22-08-16 11:22

Εντάξει παιδιά δεν είναι τα φίλτρα κι οι φλάντζες ίδιες, προφανώς δεν είναι και το πρόβλημα ίδιο, ο καθένας πρέπει να πειραματιστεί να βρει το πρόβλημά του, κατεύθυνση δίνουμε και ελπίζουμε να βρεθεί, μπορεί και να μην φταίει καν η φλάντζα του, αν δε βάλει καινούρια ώστε δια της ατόπου απαγωγής να αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Undertaker 22-08-16 12:36

Κώστα αυτό ακριβώς κάνουμε. Λέμε τις εμπειρίες μας, προτείνουμε λύσεις ώστε να δοκιμάσει από την πιο ανέξοδη μέχρι οτιδήποτε άλλο θα του λύσει το πρόβλημα.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 22-08-16 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 959209)
Κώστα αυτό ακριβώς κάνουμε. Λέμε τις εμπειρίες μας, προτείνουμε λύσεις ώστε να δοκιμάσει από την πιο ανέξοδη μέχρι οτιδήποτε άλλο θα του λύσει το πρόβλημα.

Ναι βρε, είπα εγώ κάτι διαφορετικό; ;)

Undertaker 22-08-16 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 959211)
Ναι βρε, είπα εγώ κάτι διαφορετικό; ;)

Τώρα που το λες.....όχι! Χαχαχαχαχα.

Savou 22-08-16 14:59

Πήρα την φλατζα και ελπίζω να ήταν αυτό!Στην καινούργια φλατζα βάλω βαζελίνη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02664 seconds with 11 queries