Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αξιόπιστο θερμόμετρο για καλιμπραρισμα stc-1000 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93442)

Savou 01-09-16 15:47

Αξιόπιστο θερμόμετρο για καλιμπραρισμα stc-1000
 
Καλησπέρα παιδιά! Πρόσφατα αγόρασα έναν stc-1000.Μου ήρθε με αισθητήρα μεταλλικό έτσι πήγα στην Εψέμ και πήρα με πλαστικό αισθητήρα ! Μου φαίνεται όμως ότι χάνει αρκετά! Έχω μέσα στο ενυδρείο και ένα θερμόμετρο για ενυδρειο!
Το θερμόμετρο λέει 27 βαθμούς .
Ο stc-1000 λέει 29,3 βαθμούς.
Ξέρει κάποιος κανένα καλό θερμόμετρο ώστε να ρυθμισω τον stc-1000 σωστά?

Tanganyiκας 01-09-16 17:09

Έχω δύο της sera τα κίτρινα δείχνουν πολύ σωστά,δεν έχω κάποιο πρόβλημα!

Savou 01-09-16 17:54

Το θέμα είναι ότι με τέτοια θερμόμετρα δεν θα καλιμπραρω σωστά καθώς δεν διχνουν με λεπτομέρεια!
Ναι μεν μπορεί να λέει 27 και η θερμοκρασία να είναι 27,4 !

Tanganyiκας 01-09-16 18:03

Αφού σου δείχνει από 0,1 και ανεβαίνει.
-------------------------
Εγώ με αυτό σέταρα τον κοντρόλερ!

pans3 01-09-16 18:10

Καλησπέρα, για δες κι αυτό το θέμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....882#post911882

tsala 01-09-16 18:13

Οτι θα εχανε ειναι λογικο..θελει καλιμπραρισμα στην αρχη...
Κι εγω με γυαλινα τον καλυμπραρω..
Καλα , δεν χρειαζεται να εχεις και 0.1 ακριβεια ..μην τρελενεσαι ;)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 01-09-16 18:16

Αμα είσαι δυτικά προάστεια έχω ηλεκτρονικό να έρθω μια βόλτα να στο καλιμπράρω, πάντως για να είσαι ήσυχος όλα τα ψηφιακά όργανα δεν έχουν απόκλιση άνω των 0,3 μονάδων οπότε και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.

Υ.Γ. Τώρα είδα είσαι μακριά μου, μπορείς να κάνεις μία πατέντα, αν έχεις θερμόμετρο ψηφιακό πυρετού μπορείς να το καλιμπράρεις μ αυτό, επειδή όμως τα πυρετού μετράνε από 36 και πάνω, ζέστανε νερό σ ένα φλιτζάνι κάπου στους 37-38 βαθμούς, μέτρα με του πυρετού να σου δείξει αυτή τη θερμοκρασία και μετά βούτα το αισθητήριο στο φλιτζάνι να δεις αν σου λέει την ίδια και ανάλογα καλιμπράρεις.

delta66 01-09-16 19:08

Μετρα και με ενα ακομα γυαλινο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 961625)
πάντως για να είσαι ήσυχος όλα τα ψηφιακά όργανα δεν έχουν απόκλιση άνω των 0,3 μονάδων οπότε και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.

Διαφωνω και θα διαφωνησουν κι αλλοι.
Ο αισθητηρας του stc ειναι για τα μπαζα.
Μετα απο 1-2 χρονια μπορει να φτασει να δειχνει και 50 βαθμους λαθος (και ψιλοαποτομα μαλιστα, μεσα σε 2-3 μερες). Καθε 1-2 χρονια (αφου την πατησα με μερικους) τους αντικαθιστω με αισθητηρα απο eliwell.
Ακομα και απο την αρχη μπορει να δειχνει 1-2 βαθμους λαθος.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 01-09-16 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 961634)
Μετρα και με ενα ακομα γυαλινο.
-------------------------

Διαφωνω και θα διαφωνησουν κι αλλοι.
Ο αισθητηρας του stc ειναι για τα μπαζα.
Μετα απο 1-2 χρονια μπορει να φτασει να δειχνει και 50 βαθμους λαθος (και ψιλοαποτομα μαλιστα, μεσα σε 2-3 μερες). Καθε 1-2 χρονια (αφου την πατησα με μερικους) τους αντικαθιστω με αισθητηρα απο eliwell.
Ακομα και απο την αρχη μπορει να δειχνει 1-2 βαθμους λαθος.

Σπύρο κοίτα να δεις, λόγω της δουλιάς μου έχω δοκιμάσει, μετρήσει και καλιμπράρει άπειρα όργανα, για να μαι ειλικρινής όμως stc δεν έχω βρει πουθενά στην βιομηχανική ψύξη, πιθανώς να έχεις δίκιο δεν το αμφισβητώ ίσως γι αυτό είναι και τόσο φθηνό, τα όργανα όλα που έχω εγώ εμπειρία δεν χάνουν κυριολεκτικά πάνω από 0.2, αλλά βέβαια στοιχίζουν 5 φορές το stc. Εγώ γι αυτό επιμένω eliwell, σταθερή αξία, τα stc πέραν από αναξιόπιστα με βάση αυτά που λες δεν είναι και πρακτικά απ την άποψη ότι δεν μπορείς να καλιμπράρεις το όργανο έτσι ώστε να καταλαβαίνει το ενυδρείο χειμώνα καλοκαίρι, το χουμε ξανασυζητήσει νομίζω, το eliwell έχει δύο διαφορετικά set point, για παράδειγμα εγώ το ένα set point του θερμαντήρα το έχω στους 24 και το άλλο της ψύξης στους 26.5 και μάλιστα έχει και διαφορετικό διαφορικό για κάθε set point, αυτό το πράγμα στο stc ούτε στο όνειρό του.

tsala 01-09-16 19:59

Ο αισθητηρας οντως τα παιζει καποια στιγμη..
Κι εγω απο εψεμ εχω βαλει.

Αναξιοπιστα δεν ειναι σε καμια περιπτωση...
Μια χαρα ησυχος εισαι οσον αφορα τη θερμοκρασια του ενυδρειου σου.
Και απο το να τα σκασω σε eliwell ,προτιμω να παρω 5 stc ;)

delta66 01-09-16 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 961638)
Σπύρο κοίτα να δεις, λόγω της δουλιάς μου έχω δοκιμάσει, μετρήσει και καλιμπράρει άπειρα όργανα, για να μαι ειλικρινής όμως stc δεν έχω βρει πουθενά στην βιομηχανική ψύξη, πιθανώς να έχεις δίκιο δεν το αμφισβητώ ίσως γι αυτό είναι και τόσο φθηνό, τα όργανα όλα που έχω εγώ εμπειρία δεν χάνουν κυριολεκτικά πάνω από 0.2, αλλά βέβαια στοιχίζουν 5 φορές το stc. Εγώ γι αυτό επιμένω eliwell, σταθερή αξία, τα stc πέραν από αναξιόπιστα με βάση αυτά που λες δεν είναι και πρακτικά απ την άποψη ότι δεν μπορείς να καλιμπράρεις το όργανο έτσι ώστε να καταλαβαίνει το ενυδρείο χειμώνα καλοκαίρι, το χουμε ξανασυζητήσει νομίζω, το eliwell έχει δύο διαφορετικά set point, για παράδειγμα εγώ το ένα set point του θερμαντήρα το έχω στους 24 και το άλλο της ψύξης στους 26.5 και μάλιστα έχει και διαφορετικό διαφορικό για κάθε set point, αυτό το πράγμα στο stc ούτε στο όνειρό του.

Ναι τα εχουμε ξαναπει.
Tα λεω και για τους αλλους.
Εκ πειρας (εχω και eliwell και stc) μια χαρα ειναι και το stc για το ενυδρειο.
Απλα θελει αλλαγη ο αισθητηρας (2-3 ευρω κοστιζει) καθε 1-2 χρονια.
Το οργανο ειναι αξιοπιστο. Ο αισθητηρας τα παιζει .
Και εχουμε ξανασυζητησει για το θεμα των 2 διαφορετικω ρυθμισεων θερμανσης ψυξης.
Δεν χρειαζονται καν οι δυο εξοδοι.
Εγω σε μια βαζω και την ψυξη και τη θερμανση και αλλαζω μονο τη γεφυρωση (ενα καλωδιακι ολο κι ολο) καθε ανοιξη και φθινοπωρο.
Αυτος ο "κοπος" της αλλαγης της γεφυρωσης δεν αξιζει κατα την αποψη μου 50 ευρω διαφορα στο κοστος.

Να φανταστεις ποσο περιττα τα βρισκω ολα αυτα, επειδη ειχα το eliwell στο μεγαλο ενυδρειο με τροπικα ψαρια, οταν το γυρισα σε κρυου νερου (και δεν υπαρχει θερμαντηρας στο ενυδρειο), δεν τον απεγκατεστησα για να βαλω στη θεση του εναν stc και να βαλω τον eliwell στο αλλο ενυδρειο που εχω γαριδες και εχει και θερμανση και ψυξη και στο οποιο εβαλα τον stc.
Εχω τον eliwell δλδ σε ενυδρειο κρυου νερου και τον stc σε τροπικο.:cool:

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 01-09-16 21:46

Οκ, εγώ ξεχνάω ότι τον eliwell δεν τον πλήρωσα μιας και περίσσεψε από αλλαγή σε πίνακα δικού μου πελάτη, όσο για τα αισθητήρια και σ αυτά έχω πρόσβαση μιας κι έχω πάντα στην ηλεκτρολογική μου τσάντα 5-6 από αλλαγές που κάνω μιας κι όταν χαλάει ένα αλλάζω και τα δύο, τα όργανα που δουλεύω στη δουλιά έχουν διπλά αισθητήρια, (όταν έχω δουλιά γιατί δυστυχώς εδώ κι ένα χρόνο είμαι άνεργος και μόνο περιστασιακά δουλεύω).

Savou 02-09-16 18:09

Σας ευχαριστώ πολύ! Έκανα το τεστ με το θερμόμετρο πυρετού! Ο stc-1000 ήταν κομπλέ .Το θερμόμετρο του ενυδρείου έχανε 2 βαθμούς!

tsala 02-09-16 21:16

Ελα ρε;:p συμβαινουν κι αυτα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01842 seconds with 11 queries