Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   sera fishtamin ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90698)

kosmas 08-03-16 18:18

sera fishtamin ?
 
Καλησπερα! Τις βιταμινες sera fishtamin πως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουνται? Μεσα στην τροφη ή μεσα στο ενυδρειο?
Δεν λεω μετα απο ασθενεια αλλα ετσι προληπτικα.Και ποσες φορες την βδομαδα?

Κλεόβουλος 08-03-16 18:23

Εφόσον ταΐζεις ποιοτικές τροφές δεν χρειάζονται οι βιταμίνες (τις οποίες τα ψάρια παίρνουν από την τροφή).
Εκτός από την αβιταμίνωση υπάρχει και η υπερβιταμίνωση ;)
Μετά από θεραπεία ή παραλαβή αδύναμων ψαριών ίσως να έδινες μιά φορά τη βδομάδα εμποτίζοντας την τροφή τους.

kosmas 08-03-16 18:40

Ευχαριστω πολυ! Τα φλεικς jbl,sera καθημερινα και η κατεψυγμενη δαφνια μια φορα την εβδομαδα ειναι ποιοτικες τροφες? γιατι μονο αυτα τρωνε.Εχω αγορασει πολλες τροφες και σε φλεικς και κοκκους και στικς και ταμπλετες και σπιρουλινα και δεν αρεσουν.

nazgul 08-03-16 18:42

Για τι ψαρια μιλαμε?

kosmas 08-03-16 19:09

Καρδιναλιους,ραμιρεζι και corydoras

Τάκης 08-03-16 21:51

Πρόσεχε, η υπερβιταμίνωση είναι το ίδιο επικίνδυνη και ίσως περισσότερο από την έλλειψη βιταμινών

kosmas 08-03-16 22:56

Τις βιταμινες τις πηρα για να τις χρησιμοποιησω μετα απο μια θεραπεια που κανω σε ενα ψαρακι.Αφου διαβασα τις οδηγιες που λενε οτι ειναι συμπληρωμα διατροφης υπεθεσα οτι καλο ειναι που και που να ριχνω.
Δεν θα το εκανα βεβαια πριν σας ρωτησω:p

delta66 09-03-16 00:35

Μπορεις να βαζεις οπως ειπωθηκε συμπληρωματικα και σε υγιη ψαρια, μια φορα, καθε δυο εβδομαδες, καθε μια το πολυ.
Μουλιασμα της τροφης στη βιταμινη.

Θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν περισσοτερο, οταν μας παλιωσει καποια τροφη (δλδ περασουν 2-3 μηνες μετα το ανοιγμα των τροφων. Στους 3-4 μηνες ειναι ηδη αχρηστες απο βιταμινες οι ανοιγμενες τροφες).

Σε ψαρια που βρισκονται σε θεραπεια ή αναρρωση, μπορει να χορηγηθουν και δυο φορες την εβδομαδα.

Απο την στγμη που θα ανοιχτουν οι βιταμινες, διατηρουνται 12 μηνες στο ψυγειο και 6 μηνες εκτος.
Κοιταμε και ημερομηνια ληξης φυσικα.

kosmas 09-03-16 12:38

Μηπως ξερετε οι βιταμινες και γενικως τα φαρμακα οταν γραφουν διαλυση με κατεψυγμενη τροφη τι τροφη ακριβως εννοουν? Υπαρχει γενικη τροφη σε κατεψυγμενη μορφη?(εγω ξερω μονο για δαφνια,σκουλικι)

nazgul 09-03-16 12:43

Εννοει οταν ξεπαγωνεις την κατεψυγμενη τροφη με αυτο τον τροπο, να βαζεις και βιταμινη για να μουλιασει.

kosmas 09-03-16 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 928750)
Εννοει οταν ξεπαγωνεις την κατεψυγμενη τροφη με αυτο τον τροπο, να βαζεις και βιταμινη για να μουλιασει.

Ευχαριστω πολυ ημουν απο αυτους με το κιβακι μπλουμ:smt120 Τι κατεψυγμενη μου προτεινεις για τα ψαρακια μου εκτος απο δαφνια που εχω?

nazgul 09-03-16 14:33

To "κυβακι μπλουμ" μπορει να προκαλεσει μεγαλα προβληματα στον οργανισμο των ψαριων μακροχρονια, γιατι οπως καταλαβαινεις, παντα πεφτουν με τα μουτρα και η τροφη που δεν προλαβαινει να ξεπαγωσει.

Artemia θα μπορουσαν να φανε, bloodworms, αλλα μια καλλιεργεια grindal θα ηταν ακομα καλυτερη ιδεα. Καλη η κατεψυγμενη, αλλα η ζωντανη τροφη ειναι πολυ πιο θρεπτικη.

Μην ξεχνας και καμια καλη ταμπλετα βυθου για τα corydoras.

kosmas 09-03-16 15:12

Ολη αυτη η συζητηση ξεκινησε με την σκεψη μου στα corydoras.Μονο αυτα δεν ξερω τι τρωνε.Ποτε δεν ορμανε και παντα τα βλεπεις βοσκουν.Αν εχεις δοκιμασει καποια ταμπλετα που να αρεσει σε παρακαλω πες μου.Επισης ηθελα να εμπλουτισω την τροφη με λαχανοειδη και λιγοτερο πρωτεινη.Οτι πρασινο δεν το ακουμπανε

nazgul 09-03-16 16:15

Τα corydoras ειναι παμφαγα. Θα φανε τις πρωτεϊνουχες τροφες, αλλα θελουν και τις φυτικες. Περα απο αυτα που ταϊζεις, παρε και καμια ταμπλετα φυτικης τροφης απο μια ποιοτικη εταιρια και θα ειναι μια χαρα.

delta66 09-03-16 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 928793)
Ολη αυτη η συζητηση ξεκινησε με την σκεψη μου στα corydoras.Μονο αυτα δεν ξερω τι τρωνε.Ποτε δεν ορμανε και παντα τα βλεπεις βοσκουν.Αν εχεις δοκιμασει καποια ταμπλετα που να αρεσει σε παρακαλω πες μου.Επισης ηθελα να εμπλουτισω την τροφη με λαχανοειδη και λιγοτερο πρωτεινη.Οτι πρασινο δεν το ακουμπανε

grindal
ocean nutrition frozen bloodworms
sera Viformo


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02097 seconds with 11 queries