Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Τα δισκάκια μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40527)

chrismous 18-05-10 16:42

Τα δισκάκια μου!
 
τα δικα μου εχουν μαθει και τρωνε μαζι μου στο τραπεζι!!!!:grin:

Γιώργος Κ 18-05-10 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrismous (Μήνυμα 447026)
τα δικα μου εχουν μαθει και τρωνε μαζι μου στο τραπεζι!!!!:grin:

Τους εχω μαθει τροπους!!! :D:D:D:D

Βαλε και καμια φωτο να τα δουμε τα παιδακια!!! :p:p:p

chrismous 19-05-10 15:12

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 447028)
Τους εχω μαθει τροπους!!! :D:D:D:D

Βαλε και καμια φωτο να τα δουμε τα παιδακια!!! :p:p:p

προσπαθω να στειλω αλλα παπαλα ;)
εκανα αλλη μια προσπαθεια

Γιώργος Κ 19-05-10 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrismous (Μήνυμα 447319)
προσπαθω να στειλω αλλα παπαλα ;)
εκανα αλλη μια προσπαθεια

Γεματες κοιλιτσες βλεπω ... :p
Προσπαθησε να εχεις ΝΟ3 κατω απο 10 ωστε να μεγαλωνουν πιο γρηγορα!! ;)

harris samos 19-05-10 18:14

ομορφα ψαρακια
μονο 2 ειναι ??? σε ποσα λιτρα τα εχεις ????
το χαλικι κατω δε μου αρεσει και ουτε σε αυτα νομιζω

Giorgos 19-05-10 18:50

Βλεπω πως εχει βαλει λαβα για υποστρωμα, πραγμα οχι οτι καλυτερο για τα ψαρια που εχεις. Θα πρεπει καποια στιγμη να βαλεις στο προγραμμα την αντικατασταση του υποστρωματος με ψιλη χαλαζιακη αμμο.

Tolis 19-05-10 21:14

Συγνωμη αλλά στην πρωτη φωτο βλεπω πολυ μεγαλο κεφαλι σε σχεση με το υπολοιπο σωμα?

Γιώργος Κ 19-05-10 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 447421)
Συγνωμη αλλά στην πρωτη φωτο βλεπω πολυ μεγαλο κεφαλι σε σχεση με το υπολοιπο σωμα?

Και πολυ "μακρουλο" το στομα!!
Ελπιζω να φαινεται ετσι στη φωτο!! :rolleyes:

Giorgos 19-05-10 21:23

Εγω πιστευα οτι φαινεται ετσι επειδη τα σκουρα χρωματα του ραχιαιου πτερυγιου δεν φαινονται καλα λογω του φοντου (σκουροχρωμη ριζα). Αλλη μια, καλυτερη φωτογραφια θα μας λυσει το προβλημα.

ΧρήστοςΠ 20-05-10 11:17

Το ψαράκι φαίνεται ότι δεν έχει αναπτυχθεί σωστά ;)

gta__156 20-05-10 11:34

Δηλαδη μπαινει καποιος μεσα , γραφει για τα ψαρια του και τον τραβατε απο τα μουτρα ολοι οτι το ψαρι του ειναι ετσι ειναι αλλιως και αλλιωτικο .
Δυστυχως δεν πουλανε σε ολα τα μερη της Ελλαδας grade A ψαρια και δεν ειναι ολοι εμπεροι ωστε να μπορουν να διαλεξουν καποιο ψαρι και να κανουν το καλυτερο οσων αφορα την εξελιξη του

Δηλαδη μπορει το ψαρι να εχει ολα τα παραπανω που ειπατε . απο εκει και περα τι προτεινεται ? να το βγαλει απο το ενυδρειο του και να το πεταξει ?Αυτο του εκατσε αυτο πρεπει να μεγαλωσει .

Εντελως φιλικα και χωρις παρεξηγηση .

Γιώργος Κ 20-05-10 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gta__156 (Μήνυμα 447564)
Δηλαδη μπαινει καποιος μεσα , γραφει για τα ψαρια του και τον τραβατε απο τα μουτρα ολοι οτι το ψαρι του ειναι ετσι ειναι αλλιως και αλλιωτικο .
Δυστυχως δεν πουλανε σε ολα τα μερη της Ελλαδας grade A ψαρια και δεν ειναι ολοι εμπεροι ωστε να μπορουν να διαλεξουν καποιο ψαρι και να κανουν το καλυτερο οσων αφορα την εξελιξη του

Δηλαδη μπορει το ψαρι να εχει ολα τα παραπανω που ειπατε . απο εκει και περα τι προτεινεται ? να το βγαλει απο το ενυδρειο του και να το πεταξει ?Αυτο του εκατσε αυτο πρεπει να μεγαλωσει .

Εντελως φιλικα και χωρις παρεξηγηση .

Μαλλον δεν καταλαβες!! Τα ψαρια του παιδιου ειναι τα δικα μου "παιδια" θα τραβαγα τα ιδια τα μουτρα μου?? :rolleyes:
Αλλα οτι βλεπουμε το λεμε ... τι σε πειραζει σε αυτο?? :confused:

Εκτος το θεμα της ποιοτητας .... εχει μεγαλη σημασια σε τι συνθηκες μεγαλωνουν ... και αυτο ενδιαφερει ολους!!

Πάνος 20-05-10 12:03

αλλη μια φορα να αναφερουμε οτι τα σχολια γινονται καλοπροαιρετα...
ειτε οταν "κρινουμε" ενυδρεια...ψαρια...ειτε οταν λεμε "δωστα ολα πισω"...παντα σκοπος ειναι να βοηθησουμε τον συγχομπιστα και να ενημερωθουν παραλληλα ολοι οι αλλοι οι οποιοι διαβαζουν το θεμα.
νομιζω πως υπαρχουν ελαχιστοι εως καθολου κακοπροαιρετοι εδω μεσα...και αντι να "πικαρουμε" νομιζω πως ολοι μας εχουμε καλυτερα πραγματα να κανουμε..
οποτε....ας τα δουμε ολα απο τη θετικη τους πλευρα.

ΧρήστοςΠ 20-05-10 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gta__156 (Μήνυμα 447564)
Δηλαδη μπαινει καποιος μεσα , γραφει για τα ψαρια του και τον τραβατε απο τα μουτρα ολοι οτι το ψαρι του ειναι ετσι ειναι αλλιως και αλλιωτικο .
Δυστυχως δεν πουλανε σε ολα τα μερη της Ελλαδας grade A ψαρια και δεν ειναι ολοι εμπεροι ωστε να μπορουν να διαλεξουν καποιο ψαρι και να κανουν το καλυτερο οσων αφορα την εξελιξη του

Δηλαδη μπορει το ψαρι να εχει ολα τα παραπανω που ειπατε . απο εκει και περα τι προτεινεται ? να το βγαλει απο το ενυδρειο του και να το πεταξει ?Αυτο του εκατσε αυτο πρεπει να μεγαλωσει .

Εντελως φιλικα και χωρις παρεξηγηση .


Θα σε παρακαλούσα να γράφεις όταν έχεις να πεις κάτι εσύ και όχι να σχολιάζεις απόψεις άλλων ;)

Το ψάρι είναι από την ίδια γέννα με άλλα ψάρια και φαίνεται ότι το συγκεκριμένο δεν μεγαλώνει σωστά ( η μία περίπτωση ) και θα πρέπει να δούμε γιατί , συνθήκες νερού , διατροφή κτλ κτλ ή υπάρχει περίπτωση να μην ήταν καλό το ψαράκι από την αρχή και αυτό πρέπει να μας το πει ο Γιώργος

chrismous 20-05-10 17:59

Σιγουρα το υποστρομα δεν ειναι και το καταληλο και θελει αλλαγη τα ψαρια ειναι 4
η συνθηκες του νερου ειναι ph 6 με ph controller.
No3 7-8 . και θερμοκρασια 28,5
και τρωνε τα παντα απο Tropical για δισκους καθως και τροφουλα με λαχανικα που την ετοιμασα εγω, στην πραγματικοτητα το κεφαλι τους δεν ειναι τοσο μακρουλο φαινετε ετσι λογο φωτογραφικης μηχανης ,ειμαι παντα ανοιχτος σε σχολια και σωστες παρατηρησεις.:)

Γιώργος Κ 20-05-10 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrismous (Μήνυμα 447680)
Σιγουρα το υποστρομα δεν ειναι και το καταληλο και θελει αλλαγη τα ψαρια ειναι 4
η συνθηκες του νερου ειναι ph 6 με ph controller.
No3 7-8 . και θερμοκρασια 28,5
και τρωνε τα παντα απο Tropical για δισκους καθως και τροφουλα με λαχανικα που την ετοιμασα εγω, στην πραγματικοτητα το κεφαλι τους δεν ειναι τοσο μακρουλο φαινετε ετσι λογο φωτογραφικης μηχανης ,ειμαι παντα ανοιχτος σε σχολια και σωστες παρατηρησεις.:)

Ναι απο οτι θυμαμαι ηταν αστερακια τα αστερακια :cool:!! Οχι και grade A αλλα σε πολυ καλη κατασταση!!!
Προσεχε με το Co2 και το νερο της οσμωσης ... ;)
Αλλαγη βυθου θα πρεπει να κανεις με χαλαζιακη αμμο ... συνηθως η τροφη χανεται μεσα στα χαλικια και επιβαρυνουν ακομα πιο πολυ το νερο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01808 seconds with 11 queries