Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κυκλοφορία (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=208)
-   -   tunze nano 6025 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15746)

enzo 23-02-07 01:34

tunze nano 6025
 
μου αρεση που δεν πηρα την coralia επειδη λεει ηταν θορυβωδης....
η nano της tunze που την περιμεναμε τοσο καιρο μου κανει τοσο θορυβο που αναγκαστηκα να την σταματησω...
το προπελακι βρισκει στο πλαστικο,με αποτελεσμα και να της κοβει ροη,και να δημιουργει φασαρια,εκτος αν επεσα σε προβληματικη αντλια..
για πειτε και σεις που πηρατε,πως πηγε το test drive....:D

Tricky 23-02-07 08:00

Φιλε Μαρινο μου κανει εντυπωση αυτο που λες ...την ελυσες την αντλια μπας και κατι δεν εχει κουμπωσει σωστα ? Δες την προπελα γιατι κουμπωνει με συγκεκριμμενο τροπο πανω στο πλαστικο αξονακι .Στις δικες μου παρατηρησα ενα μικρο θορυβο αλλα μονο σε μια -αδιαφορη- κλιση λειτουργιας .

Φυσικα δεν θα πρεπει να αποκλεισουμε ντε και καλα καποιο κατασκευαστικο ελλατωμα.Το καλυτερο θα ηταν να ερχοσουν απο το σπιτι να τη δοκιμαζαμε παρεα : θα βαζαμε/δοκιμαζαμε κομματια απο τις δικες μου να δουμε τι φταιει ακριβως (η αντλια , ο αξονας , η προπελα ?)

accnt 23-02-07 08:23

Την έφερε να τη δω εγώ.
Όντως ο κυκλοφορητής είχε πρόβλημα. Αυτό που εντόπισα ήταν ότι ο άξονας του impeller «έπαιζε», δηλ. δεν κούμπωνε στην βάση του εντελώς σφικτά με αποτέλεσμα και η φτερωτή να μην παίρνει μια σωστή θέση.
Αποφασίσαμε να κολλήσουμε τον άξονα στην βάση του μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα αλλά τελικά έφτιαξε κατά 40%. Δυστυχώς ακόμα κάνει θόρυβο.
Ο κυκλοφορητής λειτουργεί με εντυπωσιακά αποτελέσματα χωρίς το μπροστινό καπάκι.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε και ο Ισίδωρος με την δικιά του, αλλά σε πιο μικρή κλίμακα.
Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι η Tunze έχει κατασκευάσει ένα προϊόν, το οποίο δεν έχει την ποιότητα και την λειτουργικότητα των υπολοίπων προϊόντων της. Ο κυκλοφορητής μου φαινόταν σαν ψεύτικος. Να μην μιλήσω για τα «κουμπώματα». Περίμενα καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Tricky 23-02-07 09:32

Δυστηχως δεν καταλαβα :(

Το προβλημα βρισκεται στην αντλια (που περιλαμβανει και το μεταλικο αξονα) ή στο Impeller / προπελα (που αποτελει ενα ανταλλακτικο) ?

Το μικρο στρογγυλο λαστιχακι (Disc for Drive) υπαρχει ?

accnt 23-02-07 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 156554)
Το μικρο στρογγυλο λαστιχακι (Disc for Drive) υπαρχει ?

Ο άξονας στη βάση του είχε κολλημένο ένα άσπρο οδηγό(?) από σκληρό υλικό. Λαστιχάκι (μαύρο) δεν υπήρχε πουθενά.

Tricky 23-02-07 11:25

Λοιπον , αν και δεν εχω τις δικες μου στο γραφειο για να σου πω, ριξε μια ματια εδω :

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C..._tunzeprod_pi1[predid]=-infoxspare_9999.999

(επελεξε μετα SPARE PARTS και μετα 4002 - 9015)
Το ανταλλακτικο 6025.740 υπηρχε στη συσκευασια ?


Το προβλημα ειναι στο κομματι 6025.700 ή στο 6025.100 ?

Εχω ρωτησει retail τιμες για ολα αυτα (επειδη θελω να κανω ενα πειραμα με τις προπελες σε αλλες αντλιες :D ) οποτε θα ξερουμε συντομα πως να διορθωσουμε μονιμα το προβλημα. Αρκει να μην εχει σφαλμα το 6025.100 που ειναι και το ακριβο :(

accnt 23-02-07 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 156597)
Το ανταλλακτικο 6025.740 υπηρχε στη συσκευασια ?

Aυτό είναι ένα θέμα.... εγώ πάντως δεν το είδα...
και που μπαίνει αυτό?

Βασίλη σκίζεις πάντως ε? Ούτε ο αντιπρόσωπος να ήσουνα.... εύγε νέε μου:)

Tricky 23-02-07 12:02

Το βραδυ που θα παω σπιτι θα το κοιταξω να σου πω αν υπαρχει και που ακριβως μπαινει...λογικα ειναι ο οδηγος του Impeller και θα τον κραταει in position ...ισως να ειναι εκει το προβλημα αλλα δεν ειναι και ειδικος σε αυτα τα θεματα οποτε μπορει να κανω εντελως λαθος...

Οι δικες μου 6025 δουλεψαν εντελως απροβληματιστα ...παρολα αυτα εχω ακουσει απο φιλους για ελλειψεις στην συσκευσια (πχ να λειπει το Protective grating)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries